FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 00:50 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ] 
Autor Wiadomość
Post: 30 marca 2017, 20:33 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Od kilku dni zaczął mi chodzi po głowie ten projekt. Chętnie podyskutuję nad szczegółami konstrukcji osoby, który takowe posiadają.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 marca 2017, 21:17 - czw 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
adamjaku wybacz że się podłączę do twojego tematu mam ten sam problem , już od jesieni mi chodzi po głowie ten pomysł z tym domkiem do apiterapi

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 marca 2017, 21:20 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
W qpie zawsze weselej.. zapraszam serdecznie.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 marca 2017, 22:26 - czw 

Rejestracja: 24 marca 2013, 20:38 - ndz
Posty: 19
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Adamiaku zapytaj na Facebook Twoja znajoma ma taki domek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2017, 09:28 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
adamjaku pisze:
Od kilku dni zaczął mi chodzi po głowie ten projekt. Chętnie podyskutuję nad szczegółami konstrukcji osoby, który takowe posiadają.

Był kiedyś na naszym forum pszczelarz o nicku Asaf i budował taki domek przedstawiając poszczególne jego etapy . Odbyła się również bogata dyskusja na ten temat . Spróbuj odnaleźć ten materiał .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2017, 14:39 - pt 
https://www.youtube.com/watch?v=gO8krviRuLQ

viewtopic.php?f=29&t=14572&p=276150&hilit=domek+do+apiterapii#p276150

https://www.youtube.com/watch?v=mf5XkoErLwc

https://www.youtube.com/watch?v=YVp83Kq9kUk

https://www.youtube.com/watch?v=g36GJhbhaVI


Na górę
  
 
Post: 22 kwietnia 2017, 11:10 - sob 
adamjaku pisze:
W qpie zawsze weselej.. zapraszam serdecznie.


Adam , jak widać temat mało ciekawy dla innych. Masz może jakąś koncepcję budowy takiego domku . O ile sam domek , leżanki nie było by z tym problemu , to ja nie mogę wydumać , jak należy zrobić z pszczołami , tzn bardziej z korpusami. Czy na szynach wyciągane ? Czy trzymać tylko pszczoły , bez wybierania miodu , bo jak. ? Jak z przeglądami , bo trzeba będzie stać naprzeciwko wylotka ?? Jak masz jakieś sugestie pisz na Pw. Albo pisz w temacie , może ktoś coś doradzi, choć narazie to marne wizje.


Na górę
  
 
Post: 22 kwietnia 2017, 12:17 - sob 

Rejestracja: 16 listopada 2008, 15:58 - ndz
Posty: 191
Lokalizacja: RYCERKA GÓRNA
Ja widziałem taki domek w Szwecji ale tam nie było leżanek tylko ludzie siedzieli.

_________________
POZDRAWIAM CAŁĄ PSZCZELARSKĄ RODZINKĘ.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 kwietnia 2017, 19:38 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 marca 2014, 00:26 - pt
Posty: 364
Lokalizacja: Osiek/Olkusz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp. wlkp 18
Miejscowość z jakiej piszesz: Olkusz
Kolega z Koła ma już taki domek, na chyba 8 uli wlkp ale to taki leżak wlkp. chyba na 15 ram na zabudowę ciepłą, jak będę u niego to zrobię zdjęcia i może filmik to zobaczycie. Ja bym to zrobił trochę inaczej a mianowicie ule wyjeżdżane na zewnątrz do przeglądu bo od środka to podobno masakra się robi bo mnóstwo pszczół w środku i ciężko je wygonić. Myślę że pod leżanką weszło by spokojnie 18 ram wlkp i do tego jeszcze nadstawka na miód i myślę że w takim układzie udało by się utrzymać pszczoły bez rojenia, a i wysokość do siedzenia/leżenia była by idealna, chociaż słyszałem też opinnie że w takim domku trudno o miód bo podobno pszczoły za dużo "energii" oddają ludziom i nie zbierają większych ilości miodu, ile w tym prawdy bedę wiedział w trakcie sezonu bo kolega ma już domek zasiedlony i bedzie wszystko wiadomo :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 kwietnia 2017, 21:31 - sob 
Słowian pisze:
. Ja bym to zrobił trochę inaczej a mianowicie ule wyjeżdżane na zewnątrz do przeglądu bo od środka to podobno masakra się robi bo mnóstwo pszczół w środku i ciężko je wygonić.wszystko

Zrób filmik , bo ja też zastanawiam się nad wysuwaniem uli , ale jeden ul na taki domek to mało . Jak dasz 2-3 rodzinki , jak robić przegląd , stojąc przed wylotkami??
Dlatego ja też zastanawiam się , czy opcja ze zbiorami miodu , czy rodziny ewentualnie do łączenia. A przeglądy od środka , zupełnie odpadają. Takie moje zdanie , ale czekam na info , fotki i opinie kolegi. :thank:


Na górę
  
 
Post: 22 kwietnia 2017, 23:20 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 kwietnia 2017, 10:00 - ndz 
kudlaty, Ciekawe , jak tam wpuścić osoby uczulone i nie lubiące pszczół :?: :?:

A może ktoś ma namiary na Pana Borzęckiego , który ma fajnie zrobiony domek, ale warto popytać jak się do tego zabrać. Jeśli ktoś posiada telefon , proszę o info.


Na górę
  
 
Post: 23 kwietnia 2017, 10:12 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
Jest gdzieś opracowanie opisujące jak i na co działa powietrze ulowe.Mam na myśli takie opracowania jakie są o miodzie,pyłku propolisie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 kwietnia 2017, 10:18 - ndz 
http://www.strefaagro.gazetakrakowska.p ... ie-w-czolo


Na górę
  
 
Post: 23 kwietnia 2017, 10:38 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
To są wypowiedzi pszczelarzy ,mnie chodzi tak jak pisałem wyżej o opracowania na wzór prof Kędzi o miodzie ,pyłku czy propolisie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 kwietnia 2017, 10:44 - ndz 
Mi bardziej chodzi o konstrukcje , budowę takiego domku. a KONKRETNIE jak wygląda sprawa z rodzinami , przeglądami itp. Najlepiej właśnie wiarygodna od pszczelarza, budowniczego i użytkownika takiego domku ,a nie Pana profesora.
Najpierw budowa domku , a później opinie Panów profesorów , które będzie można zweryfikować :mrgreen:


Na górę
  
 
Post: 23 kwietnia 2017, 10:57 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
bagisek1, bardzo dobrze piszesz bo profesor to teoretyk a pszczelarz to praktyk ,tez myślałem o takim domku bo jestem astmatykiem ale zawsze czasu brak



henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 kwietnia 2017, 11:02 - ndz 
henry650 pisze:
bagisek1, bardzo dobrze piszesz bo profesor to teoretyk a pszczelarz to praktyk ,tez myślałem o takim domku bo jestem astmatykiem ale zawsze czasu brak
henry


A może Pan ma jakąś koncepcję budowy takiego domku?? Jeśli tak , to proszę o info. I na zdrowie nigdy nie może zabraknąć czasu , tym bardziej ,że w Pana okolicy drzewa i to dobrego nie brakuje :mrgreen:


Na górę
  
 
Post: 23 kwietnia 2017, 11:10 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
Inaczej podchodzę do sprawy.Jeśli w/g profesorów to nie służy do niczego to nie roztrząsam szczegółów budowy.
Dopytuję,bo na jednej z Biesiad u Sądeckiego Bartnika po wykładzie o dobroczynnym wpływie powietrza ulowego dr Lipiński ,występujący zaraz po -w formie żartu powiedział,że jak ktoś chce przedłużyć sobie życie o 10 min,to niech siedzi w domku z powietrzem ulowym,a sprawdzony sposób na długowieczność to wstąpienie do zgromadzenia kontemplacyjnego.Ludzie w zakonach osiągają wiek powyżej średniej,90 lat to prawie reguła.
A tak na poważnie jak na nic nie pomaga (tego nie wiem stąd moje pytanie),to po co wysiłek a i namawianie ludzi do odpłatnego korzystania może być nie teges.
Zastrzegam,ze nie mam wiedzy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 kwietnia 2017, 11:22 - ndz 
http://www.portalpszczelarski.pl/artyku ... orach.html

Właśnie , zawsze tak jest , że Ci co nie mają wiedzy :mrgreen: , piszą co się im wydaje i uznają , że tak ma być. Znany jesteś z oportunizmu , więc w zasadzie zdziwiłbym się , że kogoś byś namawiał do budowy i przebywania w takim domku. Ale , to ja się tym zainteresowałem i jest to dla mnie ciekawy temat,
Miód tez nie jest zdrowy , szkodzi , a jednak ludzie się nim zajadają. Tak podają wyniki badań , badań profesorów.
Życie toczy się swoim kołem , a zależy w którą stronę się kręci.
Ja skorzystam z domku , nawet dla tych 10 minut , a Ty próbuj być mnichem :mrgreen:
Dla Ciebie to żaden temat , więc może skup się na pisaniu o pszczołach , wiedzę masz , choć nie każdy jest nią zainteresowany. Ja z pewnością nie. :cry:


Na górę
  
 
Post: 23 kwietnia 2017, 12:46 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
bagisek1 pisze:
kudlaty, Ciekawe , jak tam wpuścić osoby uczulone i nie lubiące pszczół


widać że nieskończona sprawa do tego otwarte drzwi i okna, jeszcze podkarmianie w trakcie wiec wcale się nie dziwie że dużo pszczoły, myślę że jak skończone to i pszczół nie było

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 kwietnia 2017, 21:30 - ndz 
I udało mi się dodzwonić do Pana Borzęckiego i w zasadzie wyjaśnić sprawy związane z budową i obsługą domku do apiterapii. Pan Borzęcki w rozmowie wyjaśnił co i jak i jak to wygląda u niego . Chodzi o konstrukcje i obsługę domku .
W domku znajdują się po obu stronach 3 rodziny , czyli razem 6 . Są to ramki wlkp 15-17 ramek rodzinka. Miodu z tych rodzin nie bierze , a zdarza się , że czasami musi nawet zasilać te rodzinki. Ciągłe wizyty , przeciągi niezbyt wpływają korzystnie na rodzinkę . Pszczoła buckfast , ze względu na mniejszą rojliwość . Przeglądy odbywają się w środku domku , po podniesieniu leżanki z płyty.
Domek zrobiony z płyty osb , z izolacją 10-15 cm , gdyż w upalne dni trudno by było wytrzymać w tak małym domku. Ule są na stałe, gdyż jego zdaniem wysuwane więcej pracy i komplikacji , ale jak stwierdził wybór należy do tego , kto ten domek będzie robił , jaki ma pomysł i pracę z pszczołami.
Teraz tylko koncepcja , pozwolenie na budowę :mrgreen: i zaczynamy
Dziękuję Panie Janie :piwko:


Na górę
  
 
Post: 27 kwietnia 2017, 19:03 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Może się rożnie kojarzyć ale proste rozwiązanie ;)
https://photos.google.com/share/AF1QipNt1voGQOzCpohTftJGWxWdcn_17Y1liGL6WmS6VBUTUdFLVFgF4XinO_Y3u6c2iA?key=WTluODFNVVBEam9sREJrNThoMmdIMURJZGhtX2xB

Chyba 12 zdjęcie w galerii

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 kwietnia 2017, 21:38 - pt 

Rejestracja: 12 lutego 2016, 00:46 - pt
Posty: 5
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Olkusz
Tematem apiinhalacji interesuję się już od dłuższego czasu. Planuję postawić taki domek u siebie w pasiece, jak tylko czas i budżet pozwoli :) W związku z tym chciałbym się podzielić kilkoma praktycznymi uwagami.

Na temat wartości leczniczych powietrza ulowego oraz metodyki inhalacji ulowych można przeczytać w broszurze prof. Solodenko oraz w artykułach naukowych opublikowanych w miesięczniku Pszczelarstwo.

Domki do apiterapii w których byłem miały bardzo różne konstrukcje, od której zależy funkcjonalność oraz możliwości lecznicze:
-mała kubatura domku zwiększa stężenie lotnych substancji pochodzących z ula
-umieszczenie leżanki nad ulem pozwala korzystać nie tylko z leczniczego powietrza lecz również z biopola tworzonego przez pszczoły
-umieszczenie uli nisko nad podłogą pozwala zamontować nad nimi leżankę, na którą można wejść bez pomocy dodatkowych podestów. Przewagę z racji wysokości mają ule leżaki. Dla mnie ideałem jest leżak wielkopolski na minimum 20 ramek. Pozycja podczas obsługi tak umieszczonych uli niestety nie jest korzystna dla kręgosłupa pszczelarza
-umieszczenie uli na wysuwanych na zewnątrz domku szufladach minimalizuje prawie do zera ryzyko pożądlenia „kuracjusza „przez pszczoły. System niestety jest skomplikowany, raczej drogi i wymaga obsługi ula na klęcząco na zewnątrz domku. Nie wyobrażam sobie również obsługi tego typu uli, gdy znajduje się ich więcej niż dwa na jednej ścianie domku. Tego typu rozwiązanie stosuje Ratajczak w sprzedawanych przez siebie domkach. Są one niestety dość drogie, a z wyglądu mogą kojarzyć się z ustępem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 kwietnia 2017, 21:39 - pt 

Rejestracja: 12 lutego 2016, 00:46 - pt
Posty: 5
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Olkusz
-ule obsługiwane od wewnątrz uniezależniają obsługę od warunków pogodowych, a rozwiązanie to jest dość proste. Dla bezpieczeństwa często leżanka ma formę drewnianej skrzyni, z otworami zakrytymi drobną siatką- jeżeli pszczoły wyszły by z nieszczelnego ula nie dostaną się do wnętrza domku. Domek z ulami obsługiwanymi od wewnątrz powinien mieć w środku prostą budowę, bez zakamarków, aby można było skutecznie usunąć wszystkie pszczoły po pracy. Sam kiedyś zostałem użądlony w domku, w którym nad leżanką znajdowały się półki.
-ule powinny być przykryte powałką z siatki dennicowej na drewnianej ramie, przykrytej ociepleniem, zdejmowanym na czas terapii.
-okna powinny być uchylne, aby móc wypuścić pszczoły po przeglądzie
-aby domek się nie nagrzewał powinien mieć ocieplony przynajmniej dach oraz powinien mieć otwory wentylacyjne zasłonięte siatką, z możliwością zasłonięcia ich w chłodne dni.


Uważam, że kluczem do sukcesu jest konstrukcja zachęcająca do korzystania z domku: wygodne leżanki, stolik na kawę czy herbatę, zabawki dla dzieciaków. W celach edukacyjnych warto umieścić typowy ulik obserwacyjny, zbudować przeszkloną gablotę w której pszczoły budowały by naturalne gniazdo czy zamontować gdzieś w ścianie wąskie przezroczyste rurki zasiedlone przez murarki (koniecznie zasłaniane przed światłem).

Obecnie w polskich pasiekach jest bardzo dużo tego typu domków. Rzadko kiedy wykorzystywane są komercyjnie, ze względu trudności formalno-prawne (podatki, zlecenie lekarskie?) oraz ewentualną odpowiedzialność w przypadku pożądlenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji