FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 21:36 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 277 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Wiadomość
Post: 05 sierpnia 2015, 08:23 - śr 

Rejestracja: 29 maja 2013, 19:39 - śr
Posty: 47
Ule na jakich gospodaruję: .
Lopez pisze:
Karol_S, trzeba było zamienić miejscami całe korpusy, wtedy przenoszenie zapasów z dołu do góry jeszcze bardziej by pobudziło matkę do czerwienia. Możesz też do korpusu w którym matka nie czerwi przełożyć ją razem z ramką na której się znajduje .


korpusy przełożone, w ulach co był problem dalej po max 5 czerwiu w ramce 1/2D. w czym dalej problem bo już mi pomysłów brak?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 sierpnia 2015, 20:42 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
a ramka dziewicze czy przeczerwione?

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 sierpnia 2015, 12:59 - sob 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
Karol_S pisze:
korpusy przełożone, w ulach co był problem dalej po max 5 czerwiu w ramce 1/2D.
czasami sam pomyśl- czego oczekiwałeś po tym przestawieniu? bo chyba to nie tak.
ile jest ramek na czarno? czy mają pierzgę?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 stycznia 2016, 23:05 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2015, 23:41 - sob
Posty: 663
Lokalizacja: Lublin/ Wierzchowiska Drugie-Świdnik
Ule na jakich gospodaruję: Dadant 1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: Lublin
Witam wrzucam ten filmik i mam w związku z nim parę pytań:
https://www.youtube.com/watch?v=L3ZOqVzaiKM
Min. od 9:50; Pytanie: Dlaczego autor chce podkładać korpus z suszem OD DOŁU? Czy na początku kwietnia nie lepiej jeśli już to dać korpus na górę jako trzeci albo najwyższy z tych dwóch dać na spód, ten ze spodu na środek a nowy na samą górę? Według mnie o tej porze matka czerwi bardziej w wyższym korpusie i chyba łatwiej będzie jej przejść o jeden/ dwa wyżej niż o 2 w dół.
Min. od 23:16; Pytanie: Pszczelarz daje pusty korpus pod spód, ramki węzy (mimo iż nie wszędzie dały radę odbudować podane wcześniej) i dodatkowo jeszcze nadstawkę (zostawiając pod nią wszystkie uliczki otwarte). Czy nie wychłodzi nadmiernie gniazda (jest połowa kwietnia), czy to nie jest zbyt obszerne gniazdo na taką ilość pszczół/czerwiu?
Min. od 1:03:56; Pytanie: Co myślicie o takim rozwiązaniu aby matka została w odpowiednim korpusie :D ?

_________________
Pozdrawiam Paweł


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 stycznia 2016, 11:06 - śr 
ależ miałem ubaw oglądając ten film :haha: :haha: :haha:

pawelp1320, jak najdalej od takich nauk i praktyk. Nawet nie będę komentował bo nie warto.


Na górę
  
 
Post: 27 stycznia 2016, 12:54 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
To jest godspodarka na niskiej ramce mającej zaledwie 11,5 cm i zdecydowanie się różni od pozostałych . Gospodaruję między innymi na 1/2 wlkp i postępuje podobnie . To jest początek kwietnia / 4 IV - czasami nocą temperatura może oscylować w pobliżu zera // a dla rozwoju rodziny najważniejsze jest w tym czasie ciepło . Podanie takiej nadstawki na górę , ochłodziło by zdecydowanie gniazdo i dlatego daje się ja na dół . Matka intensywnie czerwiąc , musi stopniowo schodzić z nim na dół . Po za tym kwiecień jest miesiącem intensywnego zbioru cennego pyłku z wierzby a on jest zawsze w takich ulach składowany pod czerwiem . Nie jednokrotnie zdarza się , że całą taka nadstawkę postawioną na dennicy nim wypełnią . Dobry pszczelarz potrafi go zakonserwować i w odpowiednim czasie podać go do gniazd pszczołom , zamiast jakiegoś tam wątpliwej jakości substytutu . Nadstawki na górę nawet z samą węzą , lub miedzy kondygnacje z czerwiem , dodaje się dopiero po ustabilizowaniu temperatur . Gospodarka na tak niskich ramkach rządzi się nieco innymi prawami .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 stycznia 2016, 13:36 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
CarIvan pisze:
ależ miałem ubaw oglądając ten film :haha: :haha: :haha:

pawelp1320, jak najdalej od takich nauk i praktyk. Nawet nie będę komentował bo nie warto.


Trochę się zmieniło od 98 roku , ważne że Jakubiec miał i ma bardzo dobre wyniki (znam osobiście głównego bohatera )

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 stycznia 2016, 17:03 - czw 

Rejestracja: 15 października 2013, 20:27 - wt
Posty: 14
Ule na jakich gospodaruję: 1/2dadant
Wiecej pokory...Szacunek dla Pana Józefa Jakubca .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 marca 2017, 20:24 - pt 

Rejestracja: 29 maja 2014, 11:37 - czw
Posty: 12
Ule na jakich gospodaruję: 1/2Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Pisarzowice
Czy to już jest pora na przestawianie korpusów?? Trochę się zastanawiam bo zapowiadają jakieś tam ochłodzenie i nie chciał bym dziewczynom zaszkodzić. Górne ocieplenie dostały 2 tyg.temu a dzisiaj zamknąłem dennice.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 marca 2017, 09:33 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
cooperm pisze:
Czy to już jest pora na przestawianie korpusów

Przestawiamy, w momencie kiedy górny korpus jest w czerwiu krytym.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 marca 2017, 12:56 - sob 
Jak pszczoły siedzą w dolnym korpusie to ja akurat przestawiam . Zrobiłem to w tym tygodniu ,a dzisiaj chyba pierwszy prawdziwy oblot trzeba zapisać.


Na górę
  
 
Post: 04 kwietnia 2017, 16:13 - wt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 18 stycznia 2017, 22:36 - śr
Posty: 6
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Lublin
Moje pszczoły dostały górne i boczne ocieplenie na początku marca. W minioną sobotę (1.04) w końcu pogoda pozwoliła zajrzeć do uli. Czerw kryty mam na 2-3ramkach plus jedna czerwiu krytego.
Gniazda zmniejszyłam do 2 x 5-6 ramek -teraz pszczoły obsiadaja górny korpus ba czarno, do dolnych patrzyłem tylko z góry (są puste)
I teraz moje pytanie:
Zamienić korpusy czy pierwsze uzupełnić górny korpus a gdy już będzie pełny to wtedy dac go na dół?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2017, 20:56 - wt 

Rejestracja: 03 grudnia 2012, 20:56 - pn
Posty: 405
Lokalizacja: Warmia
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadant
Pszczoły tylko w jednym korpusie na 5 ramkach 1/2 o tej porze ja bym połączył z inną rodziną (o ile są zdrowe). Jeżeli jednak chcesz tą rodzinkę pozstawić to gniazdo poszerzaj dopiero jak będą obsiadać po te 5 ramek w obu korpusach. Ja bym dokładał ramki stopniowo w obu korpusach. Od przestawienia korpusów pszczół nie przybędzie, nadal będą obsiadać 5 ramek. Jedynie pogorszył byś im warunki cieplne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 maja 2017, 22:43 - pn 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 18 stycznia 2017, 22:36 - śr
Posty: 6
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Lublin
aby odświeżyć troszkę wątek napisze co się u mnie dzieje
Z zimowli tak jak pisałem na początku kwietnia pszczoły wyszły wg. mnie słabe, ale postanowiłem ich nie łączyć. Powoli stopniowo dodawałem im rameczek i w sumie przez miesiąc każda rodzinka dostała 2l inwertu.
Karmić i tak trzeba było bo kwiecień był tragiczny.
Na dzień dzisiejszy rodzinki mają pełne dwa korpusy czerwiu.
W niedzielę w końcu zrobiło się ciepło i słonecznie. Zajrzałem w końcu do uli i ku mojemu pozytywnemu zdziwieniu wszystkie rodzinki miały pobudowane na dziko w dennicach języki trutowe. Jako że w tym roku obok pasieki mam duuży łan rzepaku wszystkie rodzinki dostały po korpusie węzy do odbudowania (nie mam suszu). Sądzę że w przeciągu kilku dni powinne je odbudować i wtedy dostaną drugi korpus z węzą :)
Wnioski?
Słabe rodziny na wiosnę nie zawsze oznaczają kiepski sezon. Śledząc fb widzę że Ci co mieli silne rodziny zaczynają skakać po drabinach a moje cherlaki doszły do siły akurat gdy w końcu poprawiła się pogoda. Są w fazie rozwoju jest masę młodej pszczoły prognozy pogody są w końcu obiecujące nic tylko szykować kolejne nadstawki z węzą :)
Tylko mam takie pytanie:
kolejną nadstawkę z węzą dać im jako miodnię czy może ramki z czerwiem krytym dać nad kratę a do gniazda dać im węzę żeby matka czerwiła na świeżej woszczynie?

pozdrawiam
i życzę wszystkim udanego sezonu
(przydałoby się nadrobić kiepską wiosnę :cold: )


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 maja 2017, 15:07 - wt 
AdamHa pisze:
Moje pszczoły dostały górne i boczne ocieplenie na początku marca.
Gniazda zmniejszyłam do 2 x 5-6 ramek -teraz pszczoły obsiadaja górny korpus ba czarno,

do dolnych patrzyłem tylko z góry (są puste)


A Ty baba , czy chłop , bo jakoś dziwnie piszesz :?: :?: :lol:


Na górę
  
 
Post: 16 maja 2017, 17:07 - wt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 18 stycznia 2017, 22:36 - śr
Posty: 6
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Lublin
bagisek1 pisze:
AdamHa pisze:
Moje pszczoły dostały górne i boczne ocieplenie na początku marca.
Gniazda zmniejszyłam do 2 x 5-6 ramek -teraz pszczoły obsiadaja górny korpus ba czarno,

do dolnych patrzyłem tylko z góry (są puste)


A Ty baba , czy chłop , bo jakoś dziwnie piszesz :?: :?: :lol:


hehe
przepraszam za literówki, czasami słownik w telefonie wie lepiej :pala:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 maja 2017, 20:48 - wt 
AdamHa pisze:
hehe
przepraszam za literówki, czasami słownik w telefonie wie lepiej :pala:


Nie ma za co przepraszać , ale dalej nie wiemy jak do Ciebie mówić Pani :róża: czy Pan :pijemy: :mrgreen:


Na górę
  
 
Post: 16 maja 2017, 21:59 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
AdamHa pisze:
kolejną nadstawkę z węzą dać im jako miodnię czy może ramki z czerwiem krytym dać nad kratę a do gniazda dać im węzę żeby matka czerwiła na świeżej woszczynie?

Tak robię i jest to dobry sposób na wymianę ramek w gnieździe, ale lepiej na zachętę do dołu wstawić im susz już w tym roku odbudowany jak jest. Nawet na ciepło i z przodu dać jedną ramkę z pokarmem. Odbudowa idzie szybciej i mają gdzie siedzieć i co jeść, pszczoły pilnujące i budujące.

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 maja 2017, 09:27 - śr 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 18 stycznia 2017, 22:36 - śr
Posty: 6
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Lublin
bagisek1 pytałem się żony wieczorem, mówi że jestem facet tylko czasami truteń ;)

ale może wróćmy do tematu gospodarki w ulach 1/2Dadant
idzia12 moje ule mam na zabudowie zimnej i staram się nauczyć gospodarki bez przestawiania ramek dlatego chyba włożę im korpus węzy w gniazdo pod kratę i niech sobie radzą, jest ich już dużo, jest ciepło i mają wziątek, dadzą radę :) (chyba?)

Pszczółki uwijają się przy rzepaku, później akacja, lipy itd.
Powiedzcie mi kiedy otwieracie zasuwki w dennicy, ja moim pozwoliłem już latać całą szerokością wylotka (20 x 375mm) bo jak miały wkładkę to strasznie się kotłowały, zastanawia mnie tylko kiedy otwiera się dennice bo to jednak spora skokowa zmiana wentylacji w ulu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 maja 2017, 10:04 - śr 
AdamHa pisze:
bagisek1 pytałem się żony wieczorem, mówi że jestem facet tylko czasami truteń ;)


:brawo: :brawo: To super , że dzięki żonie wiemy , że Ty men :mrgreen:
Ale zaraz , to Ty nie wiedziałeś :?: :?: :?: :haha:

Co do dadanta musisz ocenić siłę rodziny , patrzeć prognozy pogodowe. Tak trudno coś podpowiedzieć . Ja silnym w ub tygodniu odsłoniłem dennice , wkładki wylotkowe wyjęte. A dziś w nocy 2-3 stopnie :cold:
W tej chwili mam na 3 korpusach 1/2. Dwa rodnia , jeden z miodem. Jest pełny i jak zawsze dylemat. Na górę kolejny , czy też pod ten z miodem :?: .I różne porady , więc matka pójdzie na dolny korpus , na to krata , korpus z suszem , czerw i ten z miodem. Ale inna opcja. Matka na dól pod kratę , na to nowy z suszem , drugi z czerwiem i miodnia.
Idzia napisała kolejny sposób , nad którym się tez dość mocno zastanawiam , bo wymieniam korpus ramek , w gnieździe , ale ja to robię po pierwszym miodobraniu, tzn jasny susz pod kratę na dennicę. Wybieraj , kombinuj .


Na górę
  
 
Post: 25 września 2017, 09:42 - pn 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 18 stycznia 2017, 22:36 - śr
Posty: 6
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Lublin
Miną sezon, pszczoły już są zakarmione i w traktacie leczenie, moje rodziny w tym roku odbudowały po dwa korpusy wezy, dały po jednym odkładzie i po około 40kg miodu.
Cały sezon miałem rodziny na dwóch korpusach i teraz troszkę żałuję bo nie mam porównania co do rodni na jednym i na dwóch korpusach.

A jak u Was sezon 2017 w 1/2 dadanta?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 września 2017, 15:32 - pn 
Yyyybagisek1, ,sorki ze nie w temacie ale czy AdamHa, to nie jest przypadkiem jarok ,karoll i mirek :?: :lol:


Na górę
  
 
Post: 25 września 2017, 20:40 - pn 
pisiorek pisze:
Yyyy[b] jarok ,karoll i mirek :?: :lol:


Grześku ,a to nowi Twoi koledzy :?: :?: Pogratulować . :mrgreen:


Na górę
  
 
Post: 26 września 2017, 07:58 - wt 

Rejestracja: 23 lutego 2015, 13:47 - pn
Posty: 195
Lokalizacja: Tervuren
Ule na jakich gospodaruję: dadant 12, 1/2D
Miejscowość z jakiej piszesz: Bruksela
U mnie sezon udany, pasieka stacjonarna, z 3 na wiosnę doszedłem do 12 robiąc odklady, z 4 rodzin od których brałem miód mam prawie 100kg, wyszły mi 2 rojki których nie złapałem, o gospodarce nic nie powiem bo okradalem je z czerwiu przy każdej okazji.
Rodnie w większości miałem na 2x 11 1/2d ale nie był to czerw zwarty, wiec moim zdaniem można się pokusić i próbować na 1 korpusie. W przyszłym sezonie wrócę do ambrozolu, widzę różnice w ilości warrozy w tym roku, nie będę hodował matek w maju-trutowieja, będę hodował własne matki w czerwcu(ilość przyjętych na poziomie 90% a kupowanych u mnie 60% a ceny tutaj to od 25€ w górę wiec jest o co walczyć,
Pozdrawiam Jarek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2018, 10:11 - wt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 18 stycznia 2017, 22:36 - śr
Posty: 6
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Lublin
Jak wieść ludowa niesie matki zaczynają powoli czerwić, lub już czerwią.
U mnie oblotu jeszcze nie było ale chyba powoli już czas pomyśleć o zamknieciu dennic.
1) zamykając dennice zabieracie pusty korpus (poduszkę powietrzną) ?
2) stosujecie zatwory/maty ocieplajace boczne?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2018, 11:32 - wt 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
AdamHa, na takich mrozach jak przyszły teraz to wątpię że już zaczną czerwić. Z tego co wiem dennice zamyka się po oblocie (najczęściej jest w marcu) przy mniej więcej stabilniej pogodzie.

Nie mam dennic osiatkowanych ale odpowiem jak ja robię:

1. "pusty" korpus u mnie ma ramki z suszem /względnie węzą gdy suszu brak/ i przy silnych i średnich rodzinach zostaje u mnie na swoim miejscu. Przy silnych rodzinach jak jest ciepło to podczas przestawiania korpusów można go dać na samą górę np. jako miodnię. Taki jest plus tej ramki, bo jest mała. No chyba, że ktoś w dolnym korpusie ma zostawione czarne ramki do wycofania gdy pszczoły z nich wybiorą co mają to wiadomo co zrobić.

2.Nie. Zimuję rodziny w miarę możliwości na wszystkich ramkach w korpusie. Jak brakuje jednej czy 2 ramek to za zatwór służy pusta ramka z suszem lub ramka z węzą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2020, 13:02 - ndz 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
https://www.youtube.com/watch?v=1xMUoPjPsjk
https://www.youtube.com/watch?v=NNvClvrgVHY&t=3209s


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 277 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji