FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 13:11 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ] 
Autor Wiadomość
Post: 26 października 2009, 16:45 - pn 
Zarząd WZP Kraków wystąpił do ARR w Warszawie z wnioskiem o refundację kosztów kursu pszczelarskiego przygotowującego do egzaminów na tytuł mistrza w zawodzie pszczelarz oraz na tytuł robotnika wykwalifikowanego w zawodzie pszczelarz.
Po akceptacji wniosku i podpisaniu umowy realizacja kursu nastąpi na poniższych warunkach:
1. Liczba godzin zajęć teoretycznych 88 i praktycznych 18.
2. Czas trwania kursu soboty i niedziele po 7 godzin co dwa tygodnie od 20 lutego 2010 do maja 2010.
3. Miejsce Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Giebułtowie (10 km od Krakowa).
4. Wpisowe administracyjne 100 zł.
5. Zakwaterowanie i wyżywienie dla zamiejscowych bezpłatne.
6. Możliwość przystąpienia do egzaminu po spełnieniu warunków:
6.1. na „robotnika wykwalifikowanego” - wykształcenie minimum podstawowe i nie mniej niż 3 letnia praktyka pszczelarska
6.2. „mistrza w zawodzie pszczelarz” – wykształcenie minimum ponadpodstawowe lub ponadgimnazjalne, posiadanie tytułu robotnika wykwalifikowanego i 6 lat praktyki pszczelarskiej.
6.3. Opłaty za egzaminy ustali komisja egzaminacyjna w granicach obowiązujących przepisów.
7. Zainteresowani kursem winni złożyć w biurze WZP Kraków, pl. Szczepański 8, 31-011 Kraków „Karty zgłoszenia uczestnictwa” w terminie do 31.12.2009 (do pobrania na stronie internetowej www.wzp-krakow.pl )
Informacji udziela biuro WZP Kraków tel. 012/4227945, e-mail biuro@ wzp-krakow.pl


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2009, 20:19 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sierpnia 2008, 23:08 - pn
Posty: 305
Lokalizacja: lubsko
Co to za robotnik pszczelarski? Czy to to samo co czeladnik.W ogóle czy ta kwestia jest uregulowana przez jakieś przepisy czy tylko jest to widzimisię związków wojewódzkich lub innych organizacji czy stowarzyszeń pszczelarskich. Jestem zainteresowany gdyż chciałbym ukończyć kurs aby nauczyć się podstaw pszczelarzenia. Przeraża mnie ten długi staż na robotnika. Po takim stażu to już bez kursu można być robotnikiem.

_________________
A wy , pszczółki pracowite ,
Robotniczki boże ,
Zbierajcie wy miody z kwiatów ,
Ledwo błysną zorze !A wy , pszczółki , robotniczki ,
Chciałbym ja wam sprostać ,
Rano wstawać i pracować ,
Byle miodu dostać !


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 października 2009, 15:16 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 maja 2009, 18:55 - ndz
Posty: 283
Lokalizacja: Sułoszowa
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Potrzebne jest zaświadczenie o stażu na podstawie wpisu do ewidencji u Powiatowego Lekarza Weterynarii, poświadczenie sołtysa, wójta lub prezesa związku ale tyko do egzaminu. Sam kurs można ukończyć bez zaświadczenia a do egzaminu przystąpić za kilka lat. Nie trzeba należeć do związku. Chyba skorzystam, ta szkoła jest 10 km od mojego domu. Oczywiście jak ARR przyzna dotację.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 października 2009, 17:21 - wt 
Rav pisze:
Potrzebne jest zaświadczenie o stażu na podstawie wpisu do ewidencji u Powiatowego Lekarza Weterynarii, poświadczenie sołtysa, wójta lub prezesa związku


Kolego Nie wiem z kont wytrzasnąłeś takie informacje ale tylko jedna jest prawdziwa
Poświadczenie takie w razie potrzeby wystawia Prezes Koła lub poświadcza wiarygodny świadek
Żeby przystąpić do kursu wcale nie musi uczestnik być zrzeszony w żadnym kole związku itp


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 27 października 2009, 19:17 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 maja 2009, 18:55 - ndz
Posty: 283
Lokalizacja: Sułoszowa
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
A to ciekawe. Napisałem to co usłyszałem. Takie informacje przekazała mi dzisiaj kobieta pod numerem telefonu z pierwszego postu. Wybieram się do WZP w przyszłym tygodniu, spróbuje się dowiedzieć czegoś więcej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 października 2009, 20:57 - wt 
Rav pisze:
A to ciekawe. Napisałem to co usłyszałem. Takie informacje przekazała mi dzisiaj kobieta pod numerem telefonu z pierwszego postu. Wybieram się do WZP w przyszłym tygodniu, spróbuje się dowiedzieć czegoś więcej.


Hhee Czyli p Agnieszka :wink:
to ja Ci zadam pytanie jest pszczelarz nie zrzeszony mieszka w mieście np Krakowie
Masz tam Sołtysa czy Wójta ?? po za tym są to kadencje 4 letnie i co jak się stanowisko zmieni ?? żaden z nich nie ma cię obowiązku znać osobiście i wiedzieć czy ty masz pszczoły czy króliki
coś Ci powiem na ucho tylko nie gadaj nikomu
Pobierz druk wypełnij i wyślij :mrgreen: >>>> Druk zgłoszeniowy <<<<<


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 27 października 2009, 21:23 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 maja 2009, 18:55 - ndz
Posty: 283
Lokalizacja: Sułoszowa
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Racja tak zrobie :D

Pozdrawiam Rafał.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 października 2009, 22:11 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 listopada 2008, 09:00 - pn
Posty: 26
Lokalizacja: Kraków
Witam,
kilka informacji wyjasniających dot kursu oranizowanego przez WZP w Krakowie:
1. Kurs przewiduje zajęcia teoretyczne oraz praktyczne, wyżywienie oraz nocleg dla zamiejscowych, zajęcia w weekendy raz na dwa tygodnie począwszy od ok 20 lutego 2010.
3. W kursie mogą brać udział brać osoby niezależnie od posiadanego stażu pszczelarskiego.
4. Koszt kursu to 100zł, co jest przeznaczone na koszty, które nie są pokrywane ze środków ARR.
5. Kurs kończy się wydaniem certyfikatu ukończenia - nie daje automatycznie żadnych tytułów kwalifikacyjnych.
6. Program kursu jest tak ułożony, żeby przygotować do egzaminów kwalifikacyjnych na tytuł robotnika wykwalifikowanego w zawodzie pszczelarz oraz mistrza w zawodzie pszczelarz.
7. Po zakończeniu kursu będzie możliwość składania egzaminów zawodowych przed Komisją Egzaminacyjną, która to jest powołana przez Kuratorium Oświaty zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
8. Przystąpienie do egzaminów nie jest uzależnione od uczestnictwa w kursie.
9. Koszty egzaminów nie są zawarte w kosztach kursu.
10. Kwestie związane z egzaminami zawodowymi (zawod pszczelarz jest wpisany na listę zawodow i podlega takim przepisom jak pozostałe mechanik, kucharz....itp) reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych Dz. U. 2006 nr 32 poz. 216 i tak zgodnie z paragrafem 28 punkt 1 i 2 na robotnika wykwalifikowanego (dawniej zwanego czeladnikiem): "Do egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł zawodowy dopuszcza się osobę, która spełnia jeden z następujących warunków:
1) posiada świadectwo ukończenia gimnazjum i staż pracy co najmniej równy okresowi trwania nauki w zasadniczej szkole zawodowej w zawodzie, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny;
2) posiada świadectwo ukończenia ośmioletniej szkoły podstawowej i co najmniej trzyletni staż w pracy w zawodzie, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny;
3) posiada tytuł zawodowy w zawodzie wchodzącym w zakres zawodu, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny, oraz co najmniej sześciomiesięczny staż pracy w zawodzie, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny, po uzyskaniu tytułu zawodowego;
Do egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł zawodowy dopuszcza się także osobę, która jako młodociany pracownik odbyła praktyczną naukę zawodu w ramach przygotowania zawodowego u pracodawcy, a także dokształcanie teoretyczme w formach pozaszkolnych, zgodnie z przepisami w sprawoe przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania"
natomiast na mistrza zgodnie z paragrafem 28 punkt 3.:" Do egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł mistrza dopuszcza się osobę, która spelnia jeden z następujących warunków:
1) posiada tytuł zawodowy lub tytuł równorzędny, o którym mowa w paragrafie 50, w zawodzie, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny, oraz po uzyskaniu tytułu zawodowego co najmniej trzyletni staz pracy w tym zawodzie albo łącznie przed i po uzyskaniu tytułu zawodowego co najmniej sześcioletni staż pracy w zawodzie, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny, oraz posiada świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej albo szkoły ponadpodstawowej;
2) przez okres co najmnije sześciu lat w ramach samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej wykonywała zawód, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny, oraz posiada świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjelnej albo szkołu ponadpodstawowej;
3) posiada tytuł zawodowy lub równorzędny w zawodzie wchodzącym w zakres zawodu, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny, oraz po uzyskaniu tytułu zawodowego co najmniej trzyletni staz w pracy w zawodzie, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny, oraz posiada świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej albo szkoły ponadpodstawowej;
4) posiada tytuł mistrza w zawodzie wchodzacym w zakres zawodu, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny, oraz po uzyskaniu tytułu mistrza co najmniej roczny staż pracy w zawodzie, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny;
5) posiada świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalenj albo szkoły ponadpodstawowej, dających wykształcenie średnie, oraz dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie obejmującym zakres zawodu, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny, oraz dwuletni staż pracy w zawodzie, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny;
6) posiada wyższe wykształcenie w zakresie kierunku, lub specjalności obejmujących zawód, w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny, oraz po uzyskaniu tytułu zawodowego roczny staz pracy w zawodzie w którym zdaje egzamin kwalifikacyjny;"
11. Do tej pory było tak (nie posiadam żadnej wiedzy aby cokolwiek się zmieniło) że dokumenty potwierdzające długość stażu w zawodzie niezbedne do dopuszczenia do egzaminu wydawały Koła Pszczelarzy lub Jednostki Samorządu Terytorialnego (najczęściej Urzędy Gminy)
12. Wszelkich informacji udziela biuro związku wszystkie dane kontaktowe na www.wzp-krakow.pl

pozdrawiam
Przemysław Szeliga
519 141 117


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 lutego 2010, 14:42 - pn 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Czy ktoś się zapisał na w/w kurs ?

Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lutego 2010, 11:47 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2007, 01:11 - ndz
Posty: 643
Lokalizacja: Tarnów
Ja sie zapisalem czekam na informacje z krakowa :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lutego 2010, 21:59 - wt 
Szkoda że nikt nikt nas nie poinformował że taki kurs organizują w Bielsku-B
Całkowity koszt wraz z egzaminem państwowym ponoszony przez kursanta to
czeladniczy - 250 zł
mistrzowski -350 zł
reszta kosztów jest refundowana.
Kurs rozpoczął się z początkiem bieżącego roku i obecnie zbliża się ku końcowi.
Podobno prezesi niektórych kół byli informowani o organizowaniu takowego kursu,
szkoda że zapomnieli o nim poinformować swoich członków. :roll:
W Krakowie chyba lepiej szkolą bo cena odpowiednio - 666 zł, -1000 zł.
No i jeszcze skromne 100 zł na jakieś tam koszty.

pozdrawiam kazo


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 lutego 2010, 10:54 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2007, 01:11 - ndz
Posty: 643
Lokalizacja: Tarnów
Dlaczego az taka rozbieznosc w cenie egzaminut 250zł a 666 to sporawa roznica


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 lutego 2010, 15:56 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 listopada 2008, 09:00 - pn
Posty: 26
Lokalizacja: Kraków
100,00 zł to wpisowe dla uczestników kursu. Organizator ponosi pewne koszty, które nie podlegają refundacji przez ARR. Nie wiem czy to dużo, czy mało jak na 88 godzin zajęć teoretycznych i 18 praktycznych, nocleg oraz wyżywienie dla kursantów.
Pozostałe koszty to koszty egzaminu, Związek nie ma nic do tego. Egzaminy składa się przed Państwową Komisją powolaną przez Kuratorium Oświaty. Stawka za egzamin okreslona jest przez rozporzadzenie i uzależniona jest od średniej krajowej. Możliwe jest w uzasadnionych przypadkach uzyskanie zniżki do odpowiednio 400 i 660 zł (jeśli dobrze pamiętam kwoty). O tym decyduje Komisja oraz jednostka przy której jest powołana. Wszelkie namiary na osoby odpowidzialne wszyscy Kursanci otrzymali pocztą.
ARR nie refunduje kosztów egzaminów!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 lutego 2010, 21:40 - pn 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
A czy można podejść do egzaminu bez uczestnictwa w kursie.

Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 lutego 2010, 22:49 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
a czy można zdać prawo jazdy bez nauki jazdy

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 lutego 2010, 20:01 - wt 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Głupie porównanie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 lutego 2010, 20:43 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 listopada 2008, 09:00 - pn
Posty: 26
Lokalizacja: Kraków
Można zdawać egzamin bez kursu. Kurs ma pomóc w przygotowaniu do egzaminu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 lutego 2010, 22:18 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sierpnia 2008, 23:08 - pn
Posty: 305
Lokalizacja: lubsko
W lubuskiem był już pierwszy zjazd. Opłata tylko za egzamin przed państwowa komisją pszczelarską:pszczelarz 620 mistrz 960. Można uzyskać cześciwe zwolnienie z opłaty nawet do 50% w uzasadnionych przypadkach. Pewnie dojdą jakies koszty wyjazdu do Pszczelej Woli na cześć praktyczną egzaminu.

_________________
A wy , pszczółki pracowite ,
Robotniczki boże ,
Zbierajcie wy miody z kwiatów ,
Ledwo błysną zorze !A wy , pszczółki , robotniczki ,
Chciałbym ja wam sprostać ,
Rano wstawać i pracować ,
Byle miodu dostać !


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lutego 2010, 15:54 - śr 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Serdecznie dziekuje kol. Pszeliga.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 marca 2010, 15:44 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 października 2008, 11:25 - pt
Posty: 130
Lokalizacja: małopolska
czy moze ktoś udostepnic materiały jakie sa rozdawane na kursie,

_________________
Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń,
lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 marca 2010, 17:57 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
poszukaj na moim chomiku - są gdzieś :)

Obrazek

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 czerwca 2010, 22:05 - śr 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Witam Są jakieś nowe kursy na czeladnika lub mistrza organizowane???

Słyszałem, że pare lat temu koledzy byli na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie na jednym z tych kursów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji