FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 23:58 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: car Brzezinka
Post: 02 marca 2011, 10:16 - śr 

Rejestracja: 30 maja 2008, 14:46 - pt
Posty: 11
Lokalizacja: łódzki wschodni
Witam

Czy ktoś z kolegów miał do czynienia z tymi matkami ??

Interesują mnie ponieważ są selekcjonowane w moim rejonie (ok 25 km ode mnie).

Czekam na wszelkie informacje.

_________________
Pozdrawiam
Przemek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 marca 2011, 21:53 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Tutaj masz krótką charakterystykę:

Linia Brzezinka

Linia hodowana na potrzeby pasiek z terenu całego kraju, prowadzących intensywną gospodarkę pasieczną, gospodarujących w ulach korpusowych, także w systemie wędrownym. Cechy charakterystyczne:

* dobra miodność , z ukierunkowaniem na wykorzystanie intensywnych pożytków
* dynamiczny rozwój wiosenny umożliwiający wykorzystanie pożytków wczesnych
* nierojliwość rodzin pszczelich,
* łagodne zachowanie , umożliwiające obsługe przy znikomym używaniu dymu
* dobra zimotrwałość w warunkach centralnej Polski.

źródło: http://www.spp-polanka.org/infopage.php?id=78

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 marca 2011, 22:12 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Jak się sprawdza w Twoim terenie to kup sobie kilka i przetestuj.
Wg oceny terenowej KCHZ z 2009 r. jest to rasa synt. (linia krzyżówkowa).
Nie znalazłem informacji z jakich linii się wywodzi.
Oceny terenowej dla tej linii w Twoim powiecie też nie przeprowadzano (wg tej broszury).
Może lepiej bazować na tych liniach, co do których zna się historię krzyżowania i dolewania krwi innych linii. Wtedy można szybciej przewidzieć co można się spodziewać po takich miksach.

Przez dziesiątki lat pasieki hodowlane selekcjonowały i reprodukowały materiał, dolewały czego trzeba. Trzeba bazować na tych liniach. Są bardziej przewidywalne. Trzeba "zerknąć" do źródła tych wszystkich linii.

Jeżeli mamy np. opis linii C10 i CJ i z tego powstała CJ10, jest jej charakterystyka, ocena hodowlana terenowa i na bazie tej linii i innej opisanej, ktoś tworzy mix, to jest to bardziej do przewidzenia. Duża część cech w "starych" liniach jest utrwalona przez lata. Nie stracą się od razu.

Przykład: "Chełmianka" mix(jak dobrze pamiętam) CJ10 i Primy i Gemy. Mamy opisy tych wszystkich linii. Nie jestem genetykiem, ale już do przewidzenia jest co może z tego wyjść. Ale nigdy nie jest tak że wszystkie matki-córki będą takie super po matce-matce.

Może lepiej opisze to ktoś, znający się na krzyżowaniu (genetyce).

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Brzezinka
Post: 05 marca 2011, 00:52 - sob 

Rejestracja: 30 maja 2008, 14:46 - pt
Posty: 11
Lokalizacja: łódzki wschodni
Dzięki za info.

Odpuszczam

nie prowadzę intensywnej gospodarki pasiecznej
a już na pewno nie mam intensywnych pożytków.

Teraz bazuję na Adze i jest OK więc chyba nie będę kombinował.

_________________
Pozdrawiam
Przemek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 stycznia 2017, 16:16 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 marca 2015, 11:00 - wt
Posty: 59
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Mosty gm. Kosakowo
Podbijam temat, czy przez kolejne pięć sezonów przybyło komuś doświadczenie z brzezinką?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 września 2017, 08:43 - wt 

Rejestracja: 08 grudnia 2012, 00:19 - sob
Posty: 21
Ule na jakich gospodaruję: ostrowska
mam jeszcze na sprzedaż matki pszczele Car. linii Brzezinka unasienione naturalnie w cenie 50 zł. szt. oraz matki reprodukcyjne 3 szt. z grupy hinderhofer,i 3szt z grupy sklener. w cenie 100zł. Tel. kontaktowy 501 440 936 lub 505 55 66 52. pozdrawiam Stanisław


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 września 2017, 09:38 - wt 

Rejestracja: 22 marca 2010, 22:34 - pn
Posty: 340
Lokalizacja: dolnośląskie
Czy to prawda że sprzedawał Pan matki buckfast w Koszalinie tego roku? Bo tak mi przekazano. A chciałem to zweryfikować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 września 2017, 22:11 - wt 

Rejestracja: 08 grudnia 2012, 00:19 - sob
Posty: 21
Ule na jakich gospodaruję: ostrowska
tak, miałem kilka matek backfasta linii B-21 i B31 z hodowli Petera Stefena. A jest Pan zainteresowany backfastem? A do czego jest panu potrzebna ta weryfikacja? pozdrawiam Stanisław


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 września 2017, 19:24 - śr 

Rejestracja: 22 marca 2010, 22:34 - pn
Posty: 340
Lokalizacja: dolnośląskie
Witam, już spieszę się z odpowiedzią.
Około 3 lat temu braliśmy u Pana Brzeźinkę. Powiem Wam że, super z Wami jest kontakt i matki były ok. Osobiście mogę polecić Wasze Brzeźinki.
Natomiast nie wiem czy te buckfasty są u Was hodowane i unasienniane naturalnie czy nie? Bo mam pewne negatywne doświadczenie odnośnie unasiennianiem buckfastów krainkami. Tu jest loteria! I później łagodność kuleje. Taka jest moja opinia.

Nie warto trzymać się jednej rasy?
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 września 2017, 21:09 - śr 

Rejestracja: 16 września 2010, 11:16 - czw
Posty: 228
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Nie warto trzymać się jednej rasy?
Warto trzymac sie RASY! Reszta WON!

_________________
Nie tylko produkty pszczele są arcyzdrowe, zdrowe jest również samo zajmowanie się pszczołami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 września 2017, 21:14 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
kiban pisze:
Nie warto trzymać się jednej rasy?
Warto trzymac sie RASY! Reszta WON!

a co się tacy troskliwi zrobiliście chyba każdy wie lepiej czego chce w przeciwieństwie do pszczelarzy ktorzy sami nie wiedza czy chcą krainkę czy BCF zależy jaka moda aktualnie dlatego hodowcy żeby sprostać tym wymaganiom mają jedno i drugie, chcecie matki w kwietniu to też dostaniecie

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 września 2017, 21:54 - pt 

Rejestracja: 08 grudnia 2012, 00:19 - sob
Posty: 21
Ule na jakich gospodaruję: ostrowska
kazio podzielam Twój pogląd co do backfasta. Ja też nie jestem zagorzałym zwolennikiem backfasta, [ale]-ponieważ zainteresowanie tą pszczołą jest duże, więc reprodukujemy je z materiału Duńskiego i Niemieckiego. Zwykle kupujemy 2-4 matki, następnie od każdej, jeszcze tego samego roku odchowujemy po około 10 matek i wprowadzamy do własnej pasieki i w następnym sezonie je oceniamy, od materiału który się zakwalifikuje następnie reprodukujemy. Natomiast co do unasienniania, to kiedyś to kiedyś zainsyminowaliśmy backfasty trutniami hinderhofer 20 matek i wszystkie były rekordzistki, niestety w następnych latach, po innej matce backfasta wynik ten już się nie powtórzył. Niemniej backfast z naturalnego unasieniania jest całkiem dobry, jedynym mankamentem tej pszczoły to tendencja do rabowania. A co do Brzezinki to jest naprawdę świetna pszczoła mamy już stałych odbiorców którzy są bardzo zadowoleni. Na dniach Pszczelarza w Koszalinie wielu pszczelarzy wypowiadało się z uznaniem o Brzezince. Włożyłem i dalej wkładam całą swoją wiedzę i serce w selekcjonowanie tej pszczoły. pozdrawiam Stanisław


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 września 2017, 22:21 - pt 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
kazio, w moim terenie dominują krainki i nie zauważyłem żeby z tego powodu BF unasienniane u mnie były bardziej kąśliwe niż unasiennione np u Polbarta głównie Buckfastami. Coś ta teoria, że krainka uzłośliwia Buckfasta jest naciągana.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 września 2017, 22:48 - pt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 18 września 2017, 19:19 - pn
Posty: 17
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Jasło
https://www.youtube.com/watch?v=HFqBKT_wrkU 3:50
https://www.youtube.com/watch?v=Nbgy7lY6DdY&t=615s 2:25
https://www.youtube.com/watch?v=XS7nbJqk4sY&t=638s 2:01
Filmy z mądrymi głowami ,a nie roznosicielami po całej Polsce nosemy w bukfastach co później pasieki padają jak kawki .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 września 2017, 22:52 - pt 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Jarok76, nosemę może mieć każda pszczoła tak jak każda może jej nie mieć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 września 2017, 23:00 - pt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 18 września 2017, 19:19 - pn
Posty: 17
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Jasło
ale bukfasty mają inny szczep i w większości rejonów Polski bardzo zjadliwy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 września 2017, 10:05 - sob 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Jarok76, pierwsze słyszę. Przy takich krainkach wrednawych jak latają w okolicy u mnie to powinien ciąć a tu mógłbym w majtkach po pasiece latać czyli efekt przeciwny bo te krainki łagodnieją.Łagodność wcale nie maleje w F2,F3 itd Nic nie poradzę, że przeciwnicy BF wszystko wymyślą, żeby tylko ludzi zniechęcić do tej pszczoły.
Bez odbioru :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 września 2017, 11:06 - sob 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
BARciak pisze:
kazio, w moim terenie dominują krainki i nie zauważyłem żeby z tego powodu BF unasienniane u mnie były bardziej kąśliwe niż unasiennione np u Polbarta głównie Buckfastami. Coś ta teoria, że krainka uzłośliwia Buckfasta jest naciągana.
ta teoria jest wyssana z palca mam rozne pszczoły ,a kąsliwe sa wtedy gdy pszczelarz sie ich boi


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 września 2017, 11:28 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 kwietnia 2011, 19:53 - ndz
Posty: 266
Lokalizacja: Dębica
Ule na jakich gospodaruję: WL stojak
BARciak pisze:
Nic nie poradzę, że przeciwnicy BF wszystko wymyślą, żeby tylko ludzi zniechęcić do tej pszczoły.



Po co tumaczyc. My mamy BF i miód oni tylko pszczoły.
pozdrawiam

_________________
Pszczelarz od 1984, aktualnie gospodaruję na 50 ulach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 września 2017, 11:59 - sob 
Przez takich misi jeszcze kilka sezonów i nie będą mieli nawet pszczół . Ja w Legnicy wdrożyłem już tylko czarną pszczołę w pasiekach,a materiał pozyskałem od sąsiada takiego dziadka pszczelarza i na razie póki co kilka lat mam spokój z choróbskami.


Na górę
  
 
Post: 23 września 2017, 12:50 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
karoll Piszesz : Witam serdecznie wszystkich. Mam na imię Karol. Mieszkam w okolicach Legnicy. Mam 28 lat, pszczołami zajmuję się już spory czas . Forum czytam od kilku miesięcy, lecz dopiero dziś postanowiłem się zarejestrować. Na razie moja wiedza nie jest zbyt bogata więc w razie potrzeby proszę o pomoc i wyrozum... Karolku ucz się i czytaj wiedza przyjdzie z czasem wówczas będziesz bardziej powściągliwy w pisaniu bzdur . Pamiętaj że to co piszesz pozostanie w sieci na długo albo dłużej , i obyś się nie musiał wstydzić za kilka lat kiedy już coś pojmiesz .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 września 2017, 13:10 - sob 
Jarok wymienił twój nik jako tabletkarza i misia też .Wybacz ,ale nie wchodzę z takimi w dyskusję bo jeszcze musicie się długo uczyć i uczyć.


Na górę
  
 
Post: 23 września 2017, 13:15 - sob 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
karoll, tak ci powiem, że te wasze czarne pszczoły, a szczególnie w wersji kundelkowej to często jest gorsze dziadostwo niż to nasze "rude dziadostwo". Za kilka lat się nauczysz co i jak ma być i nie będziesz bzdur wypisywał. Nie jestem Alfą i Omegą ale przez tych 8 lat poszukiwania dobrej pszczoły czegoś się już nauczyłem, szczególnie tego, że nie wszystko rude jest złe, a nie wszystko czarne jest dobre.
karoll pisze:
jeszcze musicie się długo uczyć i uczyć

Ty też, bo głupoty piszesz.
Bez odbioru.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 września 2017, 13:23 - sob 
Szanuje twoje zdanie ,szanuj moje .Też mogę napisać ,ze głupoty piszesz ,a nigdzie tak nie napisałem.Szanujmy się i polecam mniej tableteczek. Przecież za kilka lat i tak nie będziesz miał pszczół po co te nerwy kolego. Tu był taki Tazon kiedyś tez alfa i omega słuch po nim zaginął.


Na górę
  
 
Post: 23 września 2017, 13:27 - sob 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
karoll pisze:
Przecież za kilka lat i tak nie będziesz miał pszczół

Skąd Ty to możesz wiedzieć co będę miał a czego nie?
karoll pisze:
Szanuje twoje zdanie ,szanuj moje .

Ja szanuje zdanie każdego, ale mam swoje obserwacje i doświadczenie(niewielkie ale mam).
karoll pisze:
Tu był taki Tazon kiedyś tez alfa i omega słuch po nim zaginął.

Tłumaczył mi kiedyś o co chodzi, ale nie powiem bo nie mogę.Na pewno mu się nie osypały.
Bez odbioru :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 września 2017, 14:45 - sob 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
miś pisze:


Po co tumaczyc. My mamy BF i miód oni tylko pszczoły.
pozdrawiam

Bardzo śmiałe stwierdzenie , nie wiem czym podparte , na pewno nie własnym doświadczeniem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 września 2017, 09:46 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
nie wiem dlaczego przyjęło się że BF to tylko żółta pszczoła - BF moze być i czarny... np. Primorski to przeciez nie krainka - u mnie 3/4 rodzin z tymi matkami ma czarne (srebrne) pszczoły - podobne do Car Celle - mgólbym bez problemu wmówic że to krainki - z kolei Car Jugo/Nieska (K. Loc) - pszczoły są brązowe/beżowe... matki nie są czarne...

wystarczy że ktoś widzi żółtą pszczołe i to zaraz rabuśnica - akurat u mnie w magazynku pierwsze były ciemne...

co do BF - to ewentualna wada to dłuższy okres czerwienia - krainki raczej siedzą już cicho ale tez nie wszystkie za BCF czerwią w większości jeszcze sporo :-/ - niesie to zwiększone spożycie pokarmu i problem ze skutecznym leczeniem warrozy... niemniej rodziny BCF są silniejsze na wiosnę...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 września 2017, 10:21 - pn 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
tomi007 pisze:
nie wiem dlaczego przyjęło się że BF to tylko żółta pszczoła - BF moze być i czarny... np. Primorski to przeciez nie krainka - u mnie 3/4 rodzin z tymi matkami ma czarne (srebrne) pszczoły - podobne do Car Celle - mgólbym bez problemu wmówic że to krainki - z kolei Car Jugo/Nieska (K. Loc) - pszczoły są brązowe/beżowe... matki nie są czarne...

wystarczy że ktoś widzi żółtą pszczołe i to zaraz rabuśnica - akurat u mnie w magazynku pierwsze były ciemne...

Nic dodać, nic ująć. Ciemna może być każda linia i nie ważne czy to EL,P,B,AS,A czy jakakolwiek inna.
tomi007 pisze:
co do BF - to ewentualna wada to dłuższy okres czerwienia - krainki raczej siedzą już cicho ale tez nie wszystkie za BCF czerwią w większości jeszcze sporo :-/ - niesie to zwiększone spożycie pokarmu i problem ze skutecznym leczeniem warrozy... niemniej rodziny BCF są silniejsze na wiosnę...

Nie każdy BF długo czerwi. U mnie większość linii jest zakarmiona, a tylko niektóre mają jeszcze trochę czerwiu. Teraz nawet kaukaz ma więcej czerwiu niż BF. Krainka u mnie już nie ma czerwiu od 1 września i dla mnie to wada, gdyż nie czerwiąc cały sierpień na pszczołę zimowa jest jedną z najmniejszych rodzin u mnie w pasiece i można ją porównać do późnych sierpniowych odkładów (ma 8 ramek).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 września 2017, 10:38 - pn 
Jakaś felerna ta krainka i pewnie dużo błędów pszczelarza bo krainki lubują się wiosną w maju do budowania ogromnych gniazd a pszczelarz potencjał marnuje to nie bukfast co w lipcu i sierpniu czerwi na potęgę . Chyba zrobię film z krainkami ale tu juz był jeden taki co mu napisaliście ,że w lecie robił filmy a wstawiał zimą.


Na górę
  
 
Post: 25 września 2017, 12:27 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
BARciak pisze:
Nie każdy BF długo czerwi. U mnie większość linii jest zakarmiona, a tylko niektóre mają jeszcze trochę czerwiu. Teraz nawet kaukaz ma więcej czerwiu niż BF. Krainka u mnie już nie ma czerwiu od 1 września i dla mnie to wada, gdyż nie czerwiąc cały sierpień na pszczołę zimowa jest jedną z najmniejszych rodzin u mnie w pasiece i można ją porównać do późnych sierpniowych odkładów (ma 8 ramek).


mam 3 linie BCF

El26 - tu widac jeszcze najwięcej czerewiu - matki 2017
BF GZ - czerwiu raczej już mało ale to są matki z 2016
Primorski p74 - czerwiu raczej mało - matki 2017

z krainek
JUGO - mają jeszcze trochę czerwiu - matki 2017
Nieska - prawie nic - matki 2017
Celle - raczej mało u matek 2016 , u tegorocznej reproduktorki 2017 - czerwiu średnio...

niektóre Elgony dostały tydzień temu w sobote po 3kg cukru - tyle mi wychodziło aby zalały czerw na wygryzieniu - w tą sobote zajrzałem a tam czerwu tyle ile było tyle jest - tylko podanego cukru nie ma... :/- za to Primorska p74 się zalała... nie dawałem już Elgonom kolejnej porcji bo i nie byłem na to przygotowany - trochę pożąglowałem im ramkami - zastanawiam się tylko czy zimując na 8 ramkach tegoroczne odkłady z El26 zapasu im wystaczy - mają go najmniej licząc 12 kg..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 września 2017, 12:39 - pn 
Tomi odkłady w miarę rozbudowane przynajmniej 16 kg cukru.Tyle mi wzięły odkłady i ani grama więcej już nie wezmą, za mała siła.
Co do krainek jak rok biedny w pożytek to dmuchanie nie pomoże,a tym bardziej w odkładach ,lepiej to połączcie jak wydaje się słabe, zazimujcie na 2 korpusach i spokój do wiosny i mniej stresu na forum zwłaszcza młodego kolegi Barciaka :haha:Krainki nie dla wszystkich i nie w każde lata idzie łatwo:) Karol


Na górę
  
 
Post: 25 września 2017, 18:58 - pn 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
tomi007, co do krainki to mam tylko jedną i już napisałem jak jest. BF GZ nie mam i nie miałem więc się nie wypowiem.
EL26 ma placek czerwiu wielkości dłoni. Primorska x Elgon ma na 2 ramkach czerwiu po 1/2 ramki obustronnie.
karoll, jakby mi korpusów nie brakło to by wszystkie były conajmniej na korpusie i połówce (poza tą krainką) :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 września 2017, 01:14 - wt 
pszczółka1 pisze:
mam jeszcze na sprzedaż matki pszczele Car. linii Brzezinka unasienione naturalnie w cenie 50 zł. szt. oraz matki reprodukcyjne 3 szt. z grupy hinderhofer,i 3szt z grupy sklener. w cenie 100zł. Tel. kontaktowy 501 440 936 lub 505 55 66 52. pozdrawiam Stanisław


Zgłoś ten post
Na górę


takie ogłoszenia daje się w dziale sprzedam :!: :pala: admin ,do banowania jesteś 1-szy a porządku w tym dziale nie trzymasz :P
kupiłbym bardzo chetnie ,mój znajomy ma tą pszczołę i bardzo ją chwali .

henry650 pisze:
BARciak pisze:
kazio, w moim terenie dominują krainki i nie zauważyłem żeby z tego powodu BF unasienniane u mnie były bardziej kąśliwe niż unasiennione np u Polbarta głównie Buckfastami. Coś ta teoria, że krainka uzłośliwia Buckfasta jest naciągana.
ta teoria jest wyssana z palca mam rozne pszczoły ,a kąsliwe sa wtedy gdy pszczelarz sie ich boi


popieram zdanie henry650,


Na górę
  
 
Post: 26 września 2017, 06:59 - wt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
henry650 pisze:
karoll, troche mało wiesz na temat wypszczeleń bo to trwa dużo dłuzej


henry

Znam dwóch doświadczonych pszczelarzy , którym podczas poprzedniej zimowli wypszczeliło się 100 % uli , tak , że nie było z czego odtwarzać pasiek.Nigdy wcześniej o czymś takim nie słyszałem , nie było nawet czego badać , bo ule były puste.Nawet przy pierwszej inwazji warrozy w latach osiemdziesiątych , zawsze coś przeżywało.Jest jakiś powód tego ,że pszczoły stały się takie delikatne,


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 września 2017, 08:29 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Hieronim pisze:
,że pszczoły stały się takie delikatne,


selekcja miodne, łagodne, nierojliwe to się bronią jak szwedzi i niemcy przed "uchodźcami". Obecnie nikt albo prawie nikt nie selekcjonuje pszczoły na zachowania higieniczne i obronność gniazda to warroza chodzi po pszczołach a te na to nic, byle wirus i pusty ul a w niektórych ulach na dennicy byłby osyp jeszcze zimowy gdyby pszczelarz nie posprzątał...
W tym roku odebrałem kilkadziesiąt telefonów o tej samej treści "pszczelarzę od xx lat miałem xxx rodzin zostało x charczków z których nic nie będzie" "rekordziście" zostało ze 180rodzin 7 słabych byli to ludzie posiadający wiedzę zaskoczeni sytuacją z którą się spotkali pierwszy raz a byli faktycznie granatem oderwani od pługa ale tacy to nic dziwnego

z ludźmi dzieję się zupełnie to samo tylko w trochę wolniejszym czasie bo żyjemy dłużej kiedyś jak ktoś nie był zdrowy to się spotykał z grabarzem a teraz wszystkich ratują na siłę i niektóre wady genetyczne sa przenoszone dalej i kolejne pokolenia sa coraz słabsze, no ale przemysł farmaceutyczny i różnej maści kliniki zajmujące się nietypowymi przypadkami biją kokosy bo ceny za pojedyńcze zabiegi czy leki liczone są w milionach $

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 września 2017, 08:56 - wt 
kudlaty pisze:
kiedyś jak ktoś nie był zdrowy to się spotykał z grabarzem a teraz wszystkich ratują na siłę i niektóre wady genetyczne sa przenoszone dalej i kolejne pokolenia sa coraz słabsze, no ale przemysł farmaceutyczny i różnej maści kliniki zajmujące się nietypowymi przypadkami biją kokosy bo ceny za pojedyńcze zabiegi czy leki liczone są w milionach $


w historii byl już taki koleś co wprowadził program pozbycia się kalek i upośledzonych :cry:
oglądnij https://www.youtube.com/watch?v=NdcBTEkI7DM


Na górę
  
 
Post: 27 września 2017, 21:48 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Odnośnie meritum dyskusji - "nieodżałowany" Mao stwierdził niewazne jakiej maści jest kot ,wazne zeby był łowny proste i z głębokim sensem [w Azjatyckim wydaniu :) ] .

Nie zawsze Bf ma żółty marker ostatnio niektóre linie sa ciemne,innym przykładem jest uznanie /zaklasyfikowanie konkretnej lini do pszczół tkzw .ciemnych takim przykładem moze być historia lini Sklenar.

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 września 2017, 08:52 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 grudnia 2012, 21:40 - sob
Posty: 481
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski 20% reszta 18
Choć nie ten temat ale skoro już został tu poruszony pozwolę sobie na dodanie swojej opinii
Odnośnie meritum dyskusji - "nieodżałowany" Mao stwierdził niewazne jakiej maści jest kot ,wazne zeby był łowny proste i z głębokim sensem [w Azjatyckim wydaniu ]
Kolego praktyka udowodniła że im bardziej pazernie podchodzimy do natury a w przypadku pszczelarstwa poprzez krzyżówki hodowlane z pszczołami z innych rejonów klimatycznych promując cechę jak największej miodności zatracamy inne bardzo ważne cechy które na drodze ewolucji przystosowywały rodzime pszczoły do określonych warunków egzystencji.
Co prawda klimat się ociepla ale nie jest to zjawisko trwale tylko przejściowe ,jak na razie krzyżówki pszczoły rodzimej z rasami z cieplejszych rejonów dają sobie rade w naszym klimacie .Ponieważ zmiany klimatyczne mają charakter cykliczny należy się spodziewać że nadejdzie zima stulecia. Ciekawe jak wówczas dadzą sobie radę z przeżyciem mieszance z dolewką cech pszczół ciepłolubnych. Karinka jest najlepiej przystosowana do naszego klimatu i wcześnie zaprzestają matki czerwić po to by dobrze przygotować się do zimy.
Włoszki i buckfasty czerwią bez opamiętania zamiast pokarm białkowy spożytkowywać na przygotowanie się do zimowli zużywają go do karmienia czerwiu. W efekcie pszczoły zimujące są nie dożywione i odpowiednio przygotowane do długiej zimowli.
Jeśli jest przeciętna łagodna i krótkotrwała zima backfasty faktycznie wychodzą z zimy silniejsze od krainek ale z kolei krainka wiosną bardzo szybko dogania siłą buckfasty.
CO BĘDZIE JAK PRZYJDZIE DŁUGA MROŹNA ZIMA?
Kolejna sprawa to jak wspomniał Kol. kudłaty nie pozwalamy naturze na doskonalenie cech poprzez naturalną selekcję to co w naturalnych warunkach nie przetrwało by leczymy na silę a to prowadzi do tego że pszczoły stają się coraz bardziej delikatne. Cherlawy materiał genetyczny ponownie trafia do obiegu, bo zachwycamy się jego nadzwyczajną miodnością.
Każdy ma inne podejście do hodowli pszczół. hobbyści i ich miłośnicy nie koniecznie kierują się zyskiem tylko dobrem pszczół i zapewnieniem im przetrwania w przyszłości.
Współczesne czasy przybliżają nas do stylu amerykańskiego żadnego sentymentu najważniejsze by jak największy uzyskać zysk.
Jeśli nie zmienimy swojego podejścia należy się z tym liczyć że coraz częściej będą nas spotykać różne niespodzianki i po zimie zamiast cieszyć się pierwszym oblotem będziemy zamiatać to co pozostało w ulach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 września 2017, 08:55 - czw 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
Zdzisław. pisze:
Odnośnie meritum dyskusji - "nieodżałowany" Mao stwierdził niewazne jakiej maści jest kot ,wazne zeby był łowny proste i z głębokim sensem [w Azjatyckim wydaniu :) ] .

Nie zawsze Bf ma żółty marker ostatnio niektóre linie sa ciemne,innym przykładem jest uznanie /zaklasyfikowanie konkretnej lini do pszczół tkzw .ciemnych takim przykładem moze być historia lini Sklenar.

Raczej jest to powiedzenie "ojca "chińskiego sukcesu Deng Xiaopinga i brzmi trochę inaczej;"Nieważne czy kot jest czarny czy biały ,ważne aby myszy łowił"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 września 2017, 11:28 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
balwro pisze:
CO BĘDZIE JAK PRZYJDZIE DŁUGA MROŹNA ZIMA?

Będą dalej zimowały na osiatkowanych , otwartych dennicach tak jak zimują w Szwecji , Norwegii , czy Finlandii . Pszczoła BF zawojowała już cały świat .Koledze udało się dostać Włoszkę wyhodowaną w Finlandii , jest nią zachwycony .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 września 2017, 11:37 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
W jakiej miejscowości i od jakiego producenta? Ile dał?

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 września 2017, 18:03 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Dzięki zawiązaniu prywatnej znajomości z graczem fińskim/ pszczelarzem / na ProPilkkach . Przysłał mu ją w ramach wymiany za Ambrozyjkę .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 września 2017, 19:23 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 maja 2017, 12:25 - czw
Posty: 70
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Włodawa
Pracowałam na pasiece w Finlandii, sprzedawali Włoszki po 35 euro. Jak ktoś chce mogę załatwić w przyszłym sezonie :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 września 2017, 21:12 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
paraglider, tez w ramach współpracy ale juz polskim hodowca dostałem jedna mateczke włoszke finska i powiem ze jak na razie wygląda duzo lepiej od innej włoszki od polskiego znanego hodowcy
a co bedzie to zobaczymy na przyszły sezon obie poszły do podobnych odkładów w jednym czasie


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 września 2017, 22:53 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Nie jast prawda ze wszystkie BF czerwią bez opamiętania przez cały rok , to zalezy od lini sa i takie które stopuja wcześniej jak "tradycyjne Europejskie linie" sa wrazliwe na skracanie dnia ,spadki temperatur ,brak wziatku [tak samo na skutek naturalnego kończenia wegetacji jak i np suszy] .

Moim zdaniem takie stwierdzenia nie mają pokrycia w rzeczywistości ,na takie a nie inne zachowanie danej linii ma wpływ cała paleta różnorakich uwarunkowań.

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji