FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 13:42 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: 07 maja 2008, 21:16 - śr 
Feromony są podstawową komunikacją pszczela
Rozróżniamy trzy podstawowe Są to gruczoły wydzielające substancje zapachowe i woskowe i jadowe
--Feromon matki ( czyli substancja mateczna )
-- Feronom Pszczół (czyli gruczoł nasonowa )
--Feromon czerwiu

Feromon matki – roznoszony jest przez pszczoły w początkowej fazie poprzez świtę która opiekuje się matką pszczoły te czyszcząc i liżąc matkę przekazują substancję mateczna innym pszczoła a te dalej zdarza się tak że w ulach leżakach mających większą ilość ramek na skrajnych ramkach można znaleźć matecznik ratunkowy lub kilka komórek pojedynczych zaczerwionych przez pszczoły Trutówki Anatomiczne a zazwyczaj dzieje się tak gdy pszczelarz wstawi Izolator na środku ula bo tam właśnie dociera ale bardzo znikoma ilość feromonu matki Nigdy się tak nie dzieje w stojakach

Feromon Nasonowa umożliwia identyfikacji Spełnia ważną rolę jako jeden ze środków porozumiewawczych. Produkuje wonną wydzielinę, której zapach zbliżony do woni melisy działa uspokajająco. Jego rozchodzeniem pszczoły mogą sterować, poruszając skrzydełkami i podnosząc odwłok. Gruczoł znajduje się na końcu grzbietowej części odwłoka. Najczęściej pszczoły zachowują się tak, gdy "wpraszają si" do ula informując, że "swoja". ę pszczół które po swym zapachu
Każdy rój pszczeli wysyła inny zapach i ta odrębność zapachu każdej rodziny pszczelej stanowi o jedności pnia. Zapach przez co pszczoły strażniczki identyfikują intruza z innego ula ale wpuszczają każdą inna przynosząca pokarm -- nazywamy to bładzeniem pszczół

pnia według badaczy ma się składać z zapachu matki, czerwiu i gniazda.

Feromon Czerwiu wydzielany przez czerw pszczeli miedzy innymi mobilizuje pszczoły do zbierania pokarmu jakim jest Pyłek i Miód


Na górę
  
 
Post: 09 października 2017, 10:09 - pn 

Rejestracja: 26 października 2009, 19:26 - pn
Posty: 53
Lokalizacja: Siedlce
Substancja zapachowa gruczołu Nasonowa jest charakterystyczna dla danej rodziny. Co się dzieje przy tworzeniu odkładów, jaki zapach będzie miał "składak". Jeżeli zasilamy rodzinę ramką czerwiu z innej rodziny, to wygryzająca się pszczoła będzie wydzielać zapach ... Zakładam,że zapach ten jest "dziedziczony" od matki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 października 2017, 20:55 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
nie do końca tak jest. Specyficzny "zapach" kolonii wynika z mieszanki feromonowej nie osobniczej, a całej kolonii. Mieszanka feromonowa wnika w oskórek pszczół tworząc specyficzny zapach kolonii. Dzięki temu pszczoły rozpoznają członków własnej rodziny.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 października 2017, 15:59 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
BoCiAnK pisze:
Feromony są podstawową komunikacją pszczelą

Nie tylko .
Był majowy wieczór . Siedziałem na ławeczce w parkowej alei wchłaniając w siebie zapach kwitnącej wiosny . Razem z trelem słowików z pobliskich krzewów płynęła woń rozkwitłych bzów , odurzających jaśminów i słodki zapach róż . Czułem się świetnie ! Rozleniwiony , odpoczywałem po pracowicie spędzonym dniu i nagle ... , poczułem go nie wiem skąd . Napływał z lekkim podmuchem wiatru , gdzieś z końca alei , zniewalał moje zmysły dreszczem przeszywał ciało - co za zapach !!!
Wstałem i podświadomie zacząłem iść w jego kierunku .
Wtedy zobaczyłem ją po raz pierwszy . Miała długie blond włosy , smukłą sylwetkę odzianą w zwiewną różową sukienkę , małe stopy unoszące jej postać nad ziemią i piękne błękitne oczy . Przepłynęła obok mnie jak różowa mgiełka , dotykając dyskretnie swym zapachem moich dłoni , a ja zniewolony jej dotykiem podążyłem za nią i .............. .Wczoraj minęło 60 lat a ja dalej trwam w tym zauroczeniu , zachwycam się jej postacią , dotykiem i upojnym zapachem , który zniewala .
A czy ty , też spotkałeś swój feromon życia ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 października 2017, 18:03 - sob 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
Całe szczęście, że z wiekiem słabnie węch, słuch i wzrok a jedynie smak się wyostrza :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 października 2017, 19:28 - sob 

Rejestracja: 11 stycznia 2015, 19:34 - ndz
Posty: 248
Ule na jakich gospodaruję: wp
Miejscowość z jakiej piszesz: Biała Rawska
paraglider pisze:
A czy ty , też spotkałeś swój feromon życia ?
Tak spotkałem,i też jestem szczęśliwy kilkadziesiąt lat.Mimo wieku czytając Twój post, łzy cisnęły mi się na oczy.Pięknie piszesz,ucałuj swoje fermony :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 października 2017, 19:44 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Bartek.pl pisze:
Całe szczęście, że z wiekiem słabnie węch, słuch i wzrok a jedynie smak się wyostrza :-)
Szybciej niż myślisz przekonasz się że po smaku pozostaną tylko wspomnienia , młodzieńczych lat . Babcia ci powie jakie to kiedyś wszystko smaczne było . O dzisiaj to nic nie smakuje tak jak kiedyś .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 października 2017, 20:09 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
paraglider pisze:
Był majowy wieczór . Siedziałem na ławeczce w parkowej alei wchłaniając w siebie zapach kwitnącej wiosny . Razem z trelem słowików z pobliskich krzewów płynęła woń rozkwitłych bzów , odurzających jaśminów i słodki zapach róż . Czułem się świetnie ! Rozleniwiony , odpoczywałem po pracowicie spędzonym dniu i nagle ... , poczułem go nie wiem skąd . Napływał z lekkim podmuchem wiatru , gdzieś z końca alei , zniewalał moje zmysły dreszczem przeszywał ciało - co za zapach !!!
Wstałem i podświadomie zacząłem iść w jego kierunku .
Wtedy zobaczyłem ją po raz pierwszy . Miała długie blond włosy , smukłą sylwetkę odzianą w zwiewną różową sukienkę , małe stopy unoszące jej postać nad ziemią i piękne błękitne oczy . Przepłynęła obok mnie jak różowa mgiełka , dotykając dyskretnie swym zapachem moich dłoni , a ja zniewolony jej dotykiem podążyłem za nią i .............. .Wczoraj minęło 60 lat a ja dalej trwam w tym zauroczeniu , zachwycam się jej postacią , dotykiem i upojnym zapachem , który zniewala .
A czy ty , też spotkałeś swój feromon życia ?
W dzisiejszych czasach to dochodzi jeszcze rozpoznanie wnikliwie wzrokowe , się można nadziać i zdziwić słysząc " cześć Marian jestem"

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 października 2017, 10:16 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
bo lubię pisze:
W dzisiejszych czasach to dochodzi jeszcze rozpoznanie wnikliwie wzrokowe , się można nadziać i zdziwić słysząc " cześć Marian jestem"

"Marian" też człowiek i chciałby coś mieć od życia , może znajdzie swoją hybrydę .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 października 2017, 10:36 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
.........a to jest już punkt widzenia ze strony "Mariana",mi osobiście byłoby daleko do stwierdzenia że od życia też mi się "coś" należy.Mamy czasy igrzysk i pełnej

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 października 2017, 16:19 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
paraglider och te feromony niedoceniane, a żądzą światem. Dobrze że są i w moim domu. Bywają błogosławieństwem, tak często, jak przekleństwem. Mieczem i tarczą gdy chodzi o Państwo.

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji