FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 22:57 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ] 
Autor Wiadomość
Post: 26 października 2017, 10:17 - czw 

Rejestracja: 08 lipca 2009, 20:33 - śr
Posty: 19
Ule na jakich gospodaruję: LN 3/4
Witam serdecznie. W jaki sposób dostawiacie korpusy jeśli pszczoły były zimowane na dwóch pełnych korpusach? Przykłady które chcę wykorzystać w przyszłym roku:
1. Na wiosnę przestawiamy korpusy, wraz z początkiem kwitnienia rzepaku matkę zganiamy na na dolny korpus, korpusy oczywiście dzielimy kratą, a na sam dół korpus z suszem lub susz i węza. ( pod kratą mamy pusty korpus na nim korpus z czerwiem i matką, a nad kratą czerw ) Po zajęciu dolnego korpusu przez pszczoły zamieniamy miejscami korpusy pod kratą. Po miodobraniu z rzepaku dajemy na sam dół korpus węzy+ ramka z czerwiem i matką na to krata odgrodowa.
2. Na wiosnę przestawiamy korpusy. Jak zaczyna kwitnąć rzepak to na dennice dajemy korpus z suszem plus ramka z czerwiem i matką ( ewentualnie po bokach węzą) Po miodobraniu z rzepaku czynności jak w punkcie 1.
Jakie są kolegów spostrzeżenia i opinie w tym temacie?
Pozdrawiam Paweł


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 października 2017, 19:35 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 listopada 2010, 21:00 - czw
Posty: 287
Lokalizacja: Dobrociesz
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski,wielkopolski h16
Ja korpusy przestawiam jak na przed ostatnich ramkach widzę czerw.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 października 2017, 20:14 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2012, 10:25 - czw
Posty: 133
Lokalizacja: Poznań/ Biedrusko
Ule na jakich gospodaruję: WLKP, WLKP-18
witam.
polecam poczytać temat 4 pozycje niżej.
http://forum.pasiekaambrozja.pl/viewtopic.php?f=24&t=3132#p42909


ze swojej strony napisze tyle:
Dla Ciebie zajęcie dolnego korpusu pod krata to zawalenie go pyłkiem?
2x korpus do rzepaku ewentualnie obrót korpusu górnego o 180. potem zamiana góra na dół. Na rzepak nad krate korpus z suszem. Po zalaniiu górnego korpusu odświeżamy gniazdo (górny korpus z czerwiem nad kratę a w jego miejsce korpus z węzą) potem zamiana dolnych gniazdowych i przy kolejnym miodobraniu taki sam manewr i mamy wymienione całe gniazdo ;)
pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 października 2017, 20:32 - czw 

Rejestracja: 23 marca 2017, 23:44 - czw
Posty: 195
Ule na jakich gospodaruję: stojaki wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Gronowo Elbląskie
Mnie uczono aby pozyskiwać miód najwyższej jakości czyli z nieczerwionych plastrów


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 października 2017, 21:41 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2012, 10:25 - czw
Posty: 133
Lokalizacja: Poznań/ Biedrusko
Ule na jakich gospodaruję: WLKP, WLKP-18
a teraz ucza wymieniać plastry w gnieździe co roku ;) jakos nie wierzę ze przeczerwiona 4 czy 5 razy ramka negatywnie wplywa na jakosc miodu ;) A skoro jest to gospodarka korpusowa to opisany przeze mnie sposób jest najszybszy. oczywiście można ten przeniesiony korpus z czerwiem nad kratą zostawić na 9 dni do sklepu czerwiu a następnie zrobić z niego odkłady...

Można także korpusy z czerwiem stawiać na sam dół a nad nim kratę. Wtedy po wygryzieniu pszczół komórki zapełnione zostaną pierzga która można odebrać i sprzedać lub zakonserwować cukrem pudrem i podać na jesień w górnym korpusie do zalania syropem ;)

w sumie ilu pszczelarzy tyle kombinacji. zależy komu na czym zależy, kto co chce i jakie ma pszczoły, ule, pożytki itp...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 października 2017, 21:44 - czw 
Prstyk pisze:
a teraz ucza wymieniać plastry w gnieździe co roku ;) jakos nie wierzę ze przeczerwiona 4 czy 5 razy ramka negatywnie wplywa na jakosc miodu ;)


Bardziej chodzi o to ,że ramki takie były odymiane , amitrazą :cry:


Na górę
  
 
Post: 26 października 2017, 21:59 - czw 

Rejestracja: 23 marca 2017, 23:44 - czw
Posty: 195
Ule na jakich gospodaruję: stojaki wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Gronowo Elbląskie
jeżeli masz w miodni wyłącznie nie czerwione plastry nie musisz ich wymieniać co roku nie mają styczności ani z akarycydami ani motylicą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 października 2017, 22:02 - czw 

Rejestracja: 23 marca 2017, 23:44 - czw
Posty: 195
Ule na jakich gospodaruję: stojaki wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Gronowo Elbląskie
Może miodu ma się mniej ale sztuka nie cierpi viewtopic.php?f=24&t=20493&p=363459#


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 października 2017, 22:08 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Prstyk pisze:
oczywiście można ten przeniesiony korpus z czerwiem nad kratą zostawić na 9 dni do sklepu czerwiu a następnie zrobić z niego odkłady...

Czy przy robieniu takiego odkladu sprawdzasz czy nie ma na tych ramkach mateczników? Bo jeśli taki odklad robi się w połowie lub pod koniec maja to myślę, że jest spore prawdopodobieństwo.

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 października 2017, 22:20 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2012, 10:25 - czw
Posty: 133
Lokalizacja: Poznań/ Biedrusko
Ule na jakich gospodaruję: WLKP, WLKP-18
co do motylicy nie był bym taki pewny ;) jak wpadnie z barciakiem to nawet węze wciągną ;)
z amitraza zgoda ale ona raczej odparowuje a wosk jej nie wchłania. jedynie drewno.
odnośnie odkladów to sprawdzam matecznikow bo zazwyczaj po przeniesieniu za kratę korpusu z czerwiem odciagają w nim mateczniki. Tylko ja chodujac sobie matki zazwyczaj podaje matecznik na wygryzieniu do takiego odkladu i jak nie mam czasu na zerwanie matecznika to młoda mamusia się nim zajmie ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 października 2017, 23:12 - czw 

Rejestracja: 08 lipca 2009, 20:33 - śr
Posty: 19
Ule na jakich gospodaruję: LN 3/4
Kolego Prstyk w moim przypadku zagospodarowny dolny korpus to taki jeśli pszczoły się nim zainteresują i wtedy zamieniamy go miejscami z drugim. Chodzi o to że w razie ochłodzenie nie rozdzielimy na początku czerwiu, a jeśli korpus z suszem stałby na dennicy to matka z braku miejsca w środkowym zejdzie na dół. W zeszłym roku robiłem tak jak opisałeś że na rzepaku krata na gniazdo i korpus suszu. Tylko kilka rodzin nie zainteresował o się tym korpusem nawet nie chciały do niego zajrzeć, pozalewaly gniazdo i wpadły w nastrój rojowy. Chyba że to była moja wina i ja coś nie tak zrobiłem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2017, 06:59 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2012, 10:25 - czw
Posty: 133
Lokalizacja: Poznań/ Biedrusko
Ule na jakich gospodaruję: WLKP, WLKP-18
jeżeli nie chcą przejść to trzeba wykorzystać atuty jednego wymiaru ramki ;) czyli dać do tej miodni albo jedna ramkę z czerwiem otwartym albo 2-3 osłonowe ramki z pokarmem z gniazda żeby wiedziały gdzie zapasy. oczywiście wszystko zależy od pogody i siły rodzin. Przy słabych rodzinach lub kiepskiej pogodzie czasem bywa tak że do miodni sam przenoszę ramki z pokarmem które są w gnieździe i uzupełniam węzą tylko potem trzeba pamiętać o żelaznym zapasie podczas miodobrania ;)
korpus z suszem na samym dole to taki poławiacz pierzgi ;) w 2018 robię 3 korpusy gniazdo z jednym takim wlasnie korpusem ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2017, 19:47 - pt 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Prstyk pisze:
3 korpusy gniazdo z jednym takim wlasnie korpusem

Dla rozwijania wątpliwości zapytam.
Korpus z suszem, na niego krata, dwa korpusy na czerw, na to krata i nadstawki na miod?

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2017, 20:12 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Jarek pisze:
Prstyk pisze:
3 korpusy gniazdo z jednym takim wlasnie korpusem

Dla rozwijania wątpliwości zapytam.
Korpus z suszem, na niego krata, dwa korpusy na czerw, na to krata i nadstawki na miod?


ta dolna krata nie będzie do niczego potrzebna tak myślę bo już pewne obserwacyje poczyniłem w moich drewniakach

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2017, 20:54 - pt 
18 sa proste jak budowa cepa tylko za dużo sie naooglądaliście filmów P i jego kombinacjach tak myślę.


Na górę
  
 
Post: 28 października 2017, 13:42 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2012, 10:25 - czw
Posty: 133
Lokalizacja: Poznań/ Biedrusko
Ule na jakich gospodaruję: WLKP, WLKP-18
kudlaty pisze:
Jarek pisze:
Prstyk pisze:
3 korpusy gniazdo z jednym takim wlasnie korpusem

Dla rozwijania wątpliwości zapytam.
Korpus z suszem, na niego krata, dwa korpusy na czerw, na to krata i nadstawki na miod?


ta dolna krata nie będzie do niczego potrzebna tak myślę bo już pewne obserwacyje poczyniłem w moich drewniakach

też tak myślę ;) ale nie zaszkodzi zamknąć matkę na 2 korpusach a potem na jednym ;)

gientek pisze:
18 sa proste jak budowa cepa tylko za dużo sie naooglądaliście filmów P i jego kombinacjach tak myślę.


nie wiem co tam oglądasz ale wszystko o czym piszę widziałem u siebie na pasiece ;) pracuje zawodowo i nie mam czasu na przegladanie ramki po ramce itp.. a ta 18 prosta jak cep sama pszczół nie poprowadzi i zazimuje ;) A wszystkie korpusowe operacje tylko skracają czas pracy i ułatwiają gospodarke ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2017, 13:47 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2012, 10:25 - czw
Posty: 133
Lokalizacja: Poznań/ Biedrusko
Ule na jakich gospodaruję: WLKP, WLKP-18
Jarek pisze:
Prstyk pisze:
3 korpusy gniazdo z jednym takim wlasnie korpusem

Dla rozwijania wątpliwości zapytam.
Korpus z suszem, na niego krata, dwa korpusy na czerw, na to krata i nadstawki na miod?


tak. dolny korpus łapie pyłek w plastry ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2017, 19:49 - sob 
Prstyk pisze:
e]

tak. dolny korpus łapie pyłek w plastry ;)


Może coś więcej podpowiesz.Próbowałem też tak robić , ale albo nie w czas z pyłkiem , albo coś źle zrobiłem :?:


Na górę
  
 
Post: 28 października 2017, 19:51 - sob 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
bagisek1, zazwyczaj jest tak, że jak masz gniazdo ustawione na 2 korpusy to matka czerwi w górnym, a do dolnego składaja pyłek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2017, 19:55 - sob 
BARciak pisze:
bagisek1, zazwyczaj jest tak, że jak masz gniazdo ustawione na 2 korpusy to matka czerwi w górnym, a do dolnego składaja pyłek


Jeszcze mi się tak nie zdarzyło :cry: .Pyłek ląduje w 3 korpusie , a mateczka hula w obu korpusach. Dawałem korpus z suszem na dennicę , krata i na to gniazdo z matką 1 lub 2 korpusy. I niestety nie chciały nosić do dolnego. A takie dostałem porady :oops:


Na górę
  
 
Post: 28 października 2017, 19:58 - sob 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
bagisek1, przy małych ramkach 1/2D często matce brakuje miejsca na 1 półkorpusie/5 całych ramek/ i schodzi do dolnego.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2017, 20:08 - sob 
BARciak pisze:
bagisek1, przy małych ramkach 1/2D często matce brakuje miejsca na 1 półkorpusie/5 całych ramek/ i schodzi do dolnego.


Dlatego zadałem pytanie Prstyk, w jaki sposób łapie pyłek w plastry w dolnym korpusie , skoro Ty twierdzisz Grześku ,że matka w dolnym czerwi :oops:


Na górę
  
 
Post: 28 października 2017, 20:10 - sob 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
bagisek1, zależy jakie matki i jakie ramki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2017, 20:12 - sob 
BARciak pisze:
bagisek1, zależy jakie matki i jakie ramki
dodaj jeszcze jakie pożytki , jaki okres kwitnienia roślin itp itp itp.A i jeszcze jaki pszczelarz :mrgreen: :mrgreen: Więc czekajmy na odpowiedź kolegi Prstyk,
Ramki jak pisałeś 1/2 dadant


Na górę
  
 
Post: 28 października 2017, 20:19 - sob 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
bagisek1, kolega Prstyk miał zapewne na myśli wlkp albo 18 i przy tej ramce bym się zgodził że tak jest.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2017, 20:22 - sob 
BARciak pisze:
bagisek1, kolega Prstyk miał zapewne na myśli wlkp albo 18 i przy tej ramce bym się zgodził że tak jest.


Grześiu nie zaśmiecajmy tematu bzdetami , czekamy na info od Prstyk,


Na górę
  
 
Post: 28 października 2017, 20:42 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
bagisek1 pisze:
Jeszcze mi się tak nie zdarzyło :cry: .Pyłek ląduje w 3 korpusie , a mateczka hula w obu korpusach.

To chyba w sytuacji, że jest jakaś niesamowita matka, która zaczerwia całe dwa korpusy na full, co jest raczej wyjątkową lub nawet mało prawdopodobną sytuacją.

bagisek1 pisze:
Dawałem korpus z suszem na dennicę , krata i na to gniazdo z matką 1 lub 2 korpusy. I niestety nie chciały nosić do dolnego.
bagisek1, bo może nie miały czego nosić, a co przyniosły poszło na bieżące potrzeby, ale jak mają nadwyżki to noszą i odkładają, do dolnego właśnie.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 października 2017, 19:07 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2012, 10:25 - czw
Posty: 133
Lokalizacja: Poznań/ Biedrusko
Ule na jakich gospodaruję: WLKP, WLKP-18
[quote/]bagisek1, bo może nie miały czego nosić, a co przyniosły poszło na bieżące potrzeby, ale jak mają nadwyżki to noszą i odkładają, do dolnego właśnie.[/quote]

dokładnie tak jak piszesz. mam na myśli rodziny pszczele w pełnej sile podczas ciągłego pożytku. i pisze tylko o korpusach wlkp18. bo w czasie kwitnienia rzepaku trzeci dolny korpus ogrodzony krata służy do składania w nim pyłku. w pozostałych dwóch korpusach musi być siła min 16 ramek czerwiu najlepiej w większości krytego (bo taki nie wymaga karmienie pylkiem). Matki BCF ;)

Podstawą takiego sukcesu jest dobra matka (czerwiaca) a nie łagodna jak baranek :haha:
silna rodzina no i pożytek!!!! bez któregokolwiek z ww wymienionych warunków pylku nie zniosą do dolnego korpusu.
zauważyłem także że 18 na dole bez karty a nad nim zwykły korpus Wlkp powoduje zbieranie pyłku w dolnym korpusie ale tylko w 4-6 ramkach bo do reszty zejdzie matka. Pewnie dlatego że 1wlkp jest mniejszy powierzchnią od 2 wlkp18 kudlaty, widzę że wie o czym piszę i też będę próbować trzymanie 3 korpusów gniazdowych wlkp18 bez karty między nimi ;)

muszę pisać za każdym razem jakie korpusy żeby się nie mylilo ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 października 2017, 21:23 - pn 
Dzięki Prstyk, za info. :thank:
Pożytki to podstawa , ale jeśli tylko pyłek będą nosiły w ramki 18 cm wlkp , to muszę zmienić ramki :cry:


Na górę
  
 
Post: 30 października 2017, 23:30 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2012, 10:25 - czw
Posty: 133
Lokalizacja: Poznań/ Biedrusko
Ule na jakich gospodaruję: WLKP, WLKP-18
bagisek1 pisze:
Dzięki Prstyk, za info. :thank:
Pożytki to podstawa , ale jeśli tylko pyłek będą nosiły w ramki 18 cm wlkp , to muszę zmienić ramki :cry:


Podstawą to zdrowe i silne rodziny ;) A pozytek to kwintesencja tego czego oczekujemy od naszych przyczółek :thank:
nie koniecznie musi być to ramka Wlkp 18. chodzi o wysokość nie większą niż te 18 cm ;) ja mam 18 bo taka mam formę na korpusy poliuretanowe i tak sobie gospodaruje ;) jeżeli masz wlkp1/2 możesz spróbować podstswic połówkę z kratw pod gniazdo Wlkp a napewno zapełnia ja pyłkiem ;) tylko pamiętaj co jest fundamentem gospodarki korpusowej :pala:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 listopada 2017, 09:56 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
W zasadzie wszystkie aspekty zostały omówione i nie ma jednego słusznego sposobu gospodarki korpusami bo wszystko zależy od pszczelarza i jego preferencji. Jeden chce mieć ramki na miód w miodni dziewicze bez arkacydów , drugi jak najwięcej miodu, trzeci wygodę i operowanie całymi korpusami a jeszcze pożytki jakie mamy do dyspozycji i siła rodziny też wymuszają jakieś sposoby gospodarki i nie u każdego można postępować podobnie , poza tym pogoda w danym roku też przeważnie jest inna i ona też wymusza jakieś czynności bo jak będzie bardzie zimno to nie będziemy zamieniać dolnych korpusów miejscami z obawy przed zaziębieniem czerwiu.
Ja u siebie wczesną wiosną w zasadzie co roku postępuję inaczej , w zależności od zasadniczo trzech czynników a/ siła rodziny b/ pogoda c/ pożytek jaki mam w danej chwili do dyspozycji i często w jednych ulach postępuję tak w innych inaczej. Ale są też i jakieś kanony których staram się nie zmieniać. Wiosną przed rzepakiem nie zamieniam korpusów miejscami ( wiadomo dlaczego) a robię to później i często zbiega się to potrzebą działań przeciw rójkowych , ewentualnie nad kratę odgrodową, Rodnię zawsze trzymam na dwu korpusach a czasami i na trzech w bardzo silnych rodzinach ale w krótkim okresie czasu. Korpusy do zimowli składane są poprzedniego roku tylko z nowych ramek odbudowanych z węzy w danym roku. To w zasadzie wszystko w temacie jaki poruszył założyciel wątku aprico


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji