FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 12:02 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: 04 grudnia 2017, 02:00 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2011, 19:38 - wt
Posty: 751
Lokalizacja: Świętokrzyskie
piotrpodhale pisze:
Według mnie wszystko pięknie i ładnie opisane,zgodnie z biologią pszczół,ale jak to się ma? do ładowania na odkład całego korpusu węzy,czy utrzymywaniu gniazda na 4 i 5 korpusach wlkp,tak jak opisuje i pokazuje inny doświadczony kolega na forum.Gdybym był początkującym to miałbym nie lada zagadkę kogo posłuchać. PK

Czytaj ze zrozumieniem :okok:
Nie będzie problemów

_________________
kulka96


"Nie wszystko, co jest oczywiste dla Ciebie, jest równie oczywiste dla innych"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2017, 03:43 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 stycznia 2012, 16:15 - pn
Posty: 158
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: WIELKOPOLSKI
Koledzy kulka96, i Rob, bawicie się w hejt?,to akurat pod zły adres trafiliście,mnie takie zaczepki nie interesują.Macie jakieś argumenty pszczelarskie to proszę starować zapraszam do dyskusji.PK


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2017, 13:10 - pn 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
piotrpodhale, chyba mnie jednak nie zrozumiałeś.

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2017, 16:57 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 stycznia 2012, 16:15 - pn
Posty: 158
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: WIELKOPOLSKI
Rob pisze:
piotrpodhale, chyba mnie jednak nie zrozumiałeś.
no źle to zrozumiałem sorki!!!! pozdrawiam PK.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2017, 19:20 - pn 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
piotrpodhale pisze:
Koledzy kulka96, i Rob, bawicie się w hejt?,to akurat pod zły adres trafiliście,mnie takie zaczepki nie interesują.Macie jakieś argumenty pszczelarskie to proszę starować zapraszam do dyskusji.PK

Ja w tym roku miałem problem ,postawione korpusy z węzą były odbudowane i zalane miodem a mnie zależało aby czerwiła na nich matka.Zastosowałem metodę którą nazwałem "szachownicą".Z korpusu z czerwiem wybierałem połowę ramek i przestawiałem do górnego korpusu a w to miejsce wstawiłem ramki z węzą , górny korpus też nad ramkami z czerwiem uzupełniłem węzą.Po tej operacji matki zaczęły czerwić na nowych ramkach , jedne w dolnym korpusie , drugie w górnym.
Taka ciekawostka , matki nie chciały czerwić w ramkach dziewiczych po miodobraniu , pewnie były " przeciagnięte", może to być metoda na gospodarkę bez kraty odgrodowej?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2017, 19:57 - pn 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
Hieronim, tak sobie myślę ,że sytuacja
nie podjęcia czerwienia przez matkę górnego korpusu miała swoje rozwiązanie wynikające z biologii rodziny pszczelej i nic więcej.
Umiejscowienie na przemian w górnym korpusie ramek z węzą i czerwiem
to działanie burzące określoną równowagę . Dobrze ,że taka ingerencja miała końcowy , pozytywny finał. W przypadku zakłócenia pogody na dłuższy czas ,braku dopływu wziątku eksperymenty mogą się zakończyć kolokwialnie mówiąc totalną klapą. Żadne przeciągniecie komórki nie ma znaczenia jak jest taka potrzeba pszczoły przebudowują sprawnie i matka
podejmuje czerwienie.
Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2017, 20:09 - pn 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
andrzejkowalski100 pisze:
Żadne przeciągniecie komórki nie ma znaczenia jak jest taka potrzeba pszczoły przebudowują sprawnie i matka
podejmuje czerwienie.
Pozdrawiam :pl:

Te ramki wkładałem do odkładów i matki wolały czerwić na ledwie odbudowanej węzie a te ramki omijały , co do" szachownicy "to będę dalej eksperymentował.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2017, 20:21 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Hieronim pisze:
andrzejkowalski100 pisze:
Żadne przeciągniecie komórki nie ma znaczenia jak jest taka potrzeba pszczoły przebudowują sprawnie i matka
podejmuje czerwienie.
Pozdrawiam :pl:

Te ramki wkładałem do odkładów i matki wolały czerwić na ledwie odbudowanej węzie a te ramki omijały , co do" szachownicy "to będę dalej eksperymentował.

ta twoja szachownica to nic nowego tyle że trzeba myśleć co się robi bo już spotkałem się z przypadkiem jak gościu kupił odkład na 5 ramkach po tygodniu poszerzył do 10 ramek i dał nadstawki z węzą jednocześnie, myślałem że bóg wie jakie silne je kupił ale poprosił mnie o wizję lokalną i dostał zjebkę mimo że gość 2x starszy i myślę że w tym przypadku akurat dotarło
u siebie zawsze obkładam ramki z czerwiem węzą, jak już robię przekładki to wszystko zalezy od pory siły i temperatury i max 2 ramki czerwiu ramka węzy,2 czew 1 węz itd tak żeby mogły spokojnie to ogrzać,
jak jest pożytek i młoda pszczoła to budują bez różnicy czy maj czy sierpień a z zaczerwianiem dziewiczych plastrów późnym latem to wszystko zależy od roku

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2017, 20:25 - pn 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Hieronim, nieraz miałem taką sytuacje, że pszczoły zalewały ledwie odrobione ramki ale to się działo zawsze na rzepaku przy bardzo dużym przybytku, ja to odbierałem w taki sposób, że matka nie nadąża ze znoszeniem jaj bo pszczoły szybciej zalewają co się tylko da. Zauważyłem też, że matka bardzo często gdy ma obok siebie plaster z którego właśnie wygryzły się pszczoły (np czerw zamknięty dookoła a w środku pusta elipsa) i całkiem biały, to zaczerwi najpierw ten pierwszy a biały dopiero po nim.

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2017, 23:09 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 stycznia 2012, 16:15 - pn
Posty: 158
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: WIELKOPOLSKI
Hieronim, W zasadzie robię podobnie do twojej szachownicy tylko ja dodaję jeszcze ramki z suszem najlepiej przeczerwionym.W okresie kiedy nowo odbudowana węza jest zalewana,a nie zaczerwiona to staram się takie ramki usuwać z gniazda zbieram je do jednego korpusu i dodaje na którąś mocniejsza rodzinę,w miejsce zabranych ramek daję nową węzę do odbudowy.W gospodarce na ulach wlkp na pełnym korpusie unikam dodawania całych korpusów z samą węzą bez mieszania ramek ponieważ bywało że pszczoły niezbyt chętnie brały się za odbudowę takiego korpusu.Ciężko też jest trafić na taki okres kiedy pszczoły mogą to zrobić z powodzeniem.Ponadto zawsze może nadejść czas kiedy ustaną sprzyjające warunki do odbudowy tej ilości ramek.Mam pasieki stacjonarne w górach i może niestety zawsze nadejść jakieś dłuższe załamanie pogody i kiszka z budowy,co gorzej to pszczoły czasem przegryzają nowe ramki z węzą wzdłuż drutów.A przecież wiadomo węza droga!!. Dawniej raz czy dwa z braku czasu i wygodnictwa władowałem na ul cały korpus ramek z węzą to pszczoły nawet nie przeszły do takiego korpusu,a wolały się wyroić-(troszkę to już inne zagadnienie ale warto o tym wspomnieć) Dlatego jestem zwolennikiem takiej stopniowej rozbudowy i odbudowy ramek jak opisuje kolega paraglider zresztą widać z powyższych postów nie tylko ja tak gospodaruję.Dodam jeszcze że aby rodzina pszczela zabrała się za cały pełny! korpus węzy i taki korpus odbudowała to musi tam być konkretna ilość pszczół a nie jakiś marny odkład z dwóch ramek czerwiu.A o warunkach pogodowo-pożytkowych już nawet nie wspominam bo koledzy napisali.PK


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2017, 23:24 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Mi się wydaje, że jeśli korpus z węzą damy na dół, przelozymy do niego matkę wraz z ramką na którą siedzi, na to krata ogrodowa i korpus gniazdowy z czerwiem to z odbudowa węzy nie powinno być problemu.
Jeśli jednak staramy się utrzymywać miód na nieczerwionych ramkach (ja tak robię) to wystarczy przełożyć jedną ramkę z czerwiem do korpusu z węzą.

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2017, 23:27 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Jarek pisze:
Mi się wydaje, że jeśli korpus z węzą damy na dół, przelozymy do niego matkę wraz z ramką na którą siedzi, na to krata ogrodowa i korpus gniazdowy z czerwiem to z odbudowa węzy nie powinno być problemu.


tak się tylko wydaje, oleją matkę na węzie a pociągną mateczniki ratunkowe w gnieździe już to kiedyś przerabiałem straciłem kilka fajnych matek

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2017, 23:41 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
kudlaty pisze:
tak się tylko wydaje, oleją matkę na węzie a pociągną mateczniki ratunkowe w gnieździe już to kiedyś przerabiałem straciłem kilka fajnych matek

Jak się to ma do hodowli matek metoda cloake Board gdzie matkę zamyka się na dolnym korpusie na węzę i jednej ramce czerwiu?

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2017, 23:43 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 stycznia 2012, 16:15 - pn
Posty: 158
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: WIELKOPOLSKI
kudlaty, ma rację pszczoły nie wiedza co my od nich chcemy!! dla nich to proste matka źle czerwi-mało to hodują nową dlatego nieraz tyle problemów przy zastosowaniu izolatorów itp... PK


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2017, 23:46 - pn 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Jarek pisze:
na węzę i jednej ramce czerwiu?

i to jest ta subtelna różnica. Podanie matki tylko na węzę to wyrok na nią , musi być na ramce z czerwiem , aby pszczoły nie przestały jej karmić i pielęgnować. Ja daję nawet 2-3 ramki z odkrytym czerwiem .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 grudnia 2017, 00:01 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
No ja u siebie planuje wyhodować kilka matek, mam mało rodzin więc tworzenie startera odpada i pozostaje metoda cloake Board. Na górę czerw kryty a na dół młody. Na górze czerw zacznie się wygryzac robiąc miejsce na miód.

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 grudnia 2017, 00:07 - wt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
piotrpodhale,
Moje doświadczenie podałem jako ciekawostkę , podany korpus był jako trzeci na rzepaku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 grudnia 2017, 14:18 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Rob pisze:
Zauważyłem też, że matka bardzo często gdy ma obok siebie plaster z którego właśnie wygryzły się pszczoły (np czerw zamknięty dookoła a w środku pusta elipsa) i całkiem biały, to zaczerwi najpierw ten pierwszy a biały dopiero po nim.

Chęć zaczerwiania jak i zalewania miodem jasnych plastrów uzależniona jest nie tylko od tego na co pszczoły zamierzają ten plaster przeznaczyć / pogłębione komórki w plastrze - na miód , płytkie - na czerw / ale również od pory roku i obfitości występującego w tym czasie pożytku . Jest cechą charakterystyczną , że w okresie wczesnej wiosny matka chętniej składa jajka w ciemne plastry . Przyczyna jest prozaiczna - komórka ciemna z oprzędem jest cieplejsza a w dziewiczej brak tej kołderki dla rozwijającej się larwy . Ilość pszczół potrzebnych do wykarmienia i ogrzania czerwiu po zimie początkowo ubywa , dopiero później się zwiększy . Po wymianie pszczół w połowie maja jest odwrotnie . Rodzina jest w pełni rozwoju . Mnóstwo woszczarek z zacięciem buduje dziewicze plastry , które matka natychmiast zaczerwia . Na budowę innych prawie nie ma czasu , dlatego te ciemniejsze są przeznaczane na miód - szczególnie w okresie krótkotrwałych , obfitych pożytków . Chcesz mieć miód z akacji ? Nie dawaj w tym czasie do budowy węzy , bo jest to pożytek krótkotrwały , trwający zaledwie 10 dni . Jeżeli nie chcesz przerywać czerwienia matki , wstaw na dwa dni przed jej zakwitnięciem do gniazda odbudowane jasne plastry w miodni /drugiej kondygnacji/ ustaw wszystkie ciemniejsze bez czerwiu , co najmniej raz przeczerwione . Kraty odgrodowej nie wkładaj - im mniej przeszkód , tym szybciej ramki zostaną zalane nektarem . Robię tak co roku i jeżeli pogoda sprzyja , mam więcej miodu od innych .
Mniej więcej tak to wygląda :https://www.youtube.com/watch?v=T3Q22mvku3k


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 grudnia 2017, 14:22 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
https://www.youtube.com/watch?v=T3Q22mvku3k


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 kwietnia 2019, 21:43 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Na jednym korpusie wlkp pszczolom zrobiło się ciasno więc dałem im korpus z suszem na górę.
Czy to co mają w dolnym korpusie zasklepione odsklepia i przeniosą czy już zostanie? Bo raczej będą miały dostęp do swierzego nakropu, jeszcze kwitnie wierzba i zaraz zacznie mniszek.

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 kwietnia 2019, 21:48 - śr 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Jarek pisze:
Czy to co mają w dolnym korpusie zasklepione odsklepia i przeniosą czy już zostanie? Bo raczej będą miały dostęp do swierzego nakropu

Czy to jest pobożne życzenie ? Pomyśl ,jak zrobi się mało miejsca na czerw to co zrobią ,napiszą do ciebie żebyś przeniósł ta ramkę do góry ?

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 kwietnia 2019, 21:54 - śr 
ja tam początkujący ale uczyli że pszczoła odsklepi sama zapas jak głodna jak jest pożytek nie ruszy zapasów


Na górę
  
 
Post: 17 kwietnia 2019, 23:08 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Czesc
Co to znaczy gdy u mnie nie odsklepia wszystkich ramek w gniezdzie ??
Co to znaczy ze mam cala Ramke lub (wiecej) w gniezdzie z pylkiem ??
To jest prosty nagminny blad pszczelarza ( nie pszczol ) poz d
( w gniezdzie ma byc malo pokarmu i malo pylku)

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 kwietnia 2019, 07:37 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Gdzie niby ma być pyłek? W miodniach?

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 kwietnia 2019, 07:46 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 czerwca 2017, 09:07 - pn
Posty: 95
Lokalizacja: Tenczynek
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Tenczynek
U mnie pierwsza ramka w rodni zawsze jest zawalona pyłkiem, ostatnia nakropem.

_________________
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 kwietnia 2019, 07:50 - czw 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
darius4257 pisze:
Czesc
Co to znaczy gdy u mnie nie odsklepia wszystkich ramek w gniezdzie ??
Co to znaczy ze mam cala Ramke lub (wiecej) w gniezdzie z pylkiem ??
To jest prosty nagminny blad pszczelarza ( nie pszczol ) poz d
( w gniezdzie ma byc malo pokarmu i malo pylku)

W tym okresie , normalne pszczoły zawsze składują pyłek jak najbliżej czerwiu . W naszym klimacie normą były kwietniowe, gwałtowne oziębienia , pszczoły w ten sposób zabezpieczają się przed ewentualnym głodem .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 kwietnia 2019, 12:02 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 stycznia 2019, 14:33 - pn
Posty: 107
Ule na jakich gospodaruję: ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Racibórz
paraglider pisze: Rozszerzając gniazdo węzą wiosną , kiedy skoki temperatur są jeszcze spore , musimy pamiętać , że nie wolno nam rozerwać kulę czerwiu . Wstawiamy ją zawsze przy ostatniej zaczerwionej ramce z jednej jak i z drugiej strony kuli czerwiu . Aby ramka z węzą została szybko odbudowana , warto przy niej / na skraju kłębu / postawić ramkę z jajkami .
To wszystko jest jasne i poprawne. Jednak potem paraglider proponuje
Materiał poglądowy : https://www.youtube.com/watch?v=gcSKMeTAGYY
To zupełnie nie pasuje do standardów
Pomieszanie czerwiu z wieloma ramkami węzy naprzemiennie w obu korpusach :cold: ?
Zapytanie do autora, gdzie jest prawda?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 kwietnia 2019, 12:31 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
W jednym i drugim prawda tyko bierz pod uwagę miesiące podania ramek,to co zrobisz z poczatkiem maja nie zrobisz z początkiem kwietnia.

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 kwietnia 2019, 20:58 - czw 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
DarekZ pisze:
U mnie pierwsza ramka w rodni zawsze jest zawalona pyłkiem, ostatnia nakropem.

zabudowa ciepła? na zimno to wyglada inaczej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2019, 20:20 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
adamjaku pisze:
Gdzie niby ma być pyłek? W miodniach?
Jest pewna teoria, do której ja nawet się przychylam, że nadmiar pyłku i zapasów w gnieździe to najkrótsza droga do nastroju rojowego.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2019, 20:59 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
JM pisze:
adamjaku pisze:
Gdzie niby ma być pyłek? W miodniach?
Jest pewna teoria, do której ja nawet się przychylam, że nadmiar pyłku i zapasów w gnieździe to najkrótsza droga do nastroju rojowego.

==============================================
Zgadzm sie z wszystkim co piszecie wszedzie jest troszke prawdy...
Gdzie ma byc pylek???? Lepiej zeby go nie bylo na ramkach miodni bo w magazynie przez zime bedzie grzybial.Bedzie pobudzal stan rojowy.
Lepiej zeby go nie bylo w gniezdzie.....Kiedy bedzie w gniezdzie oznaka ze gniazdo jest za duze :haha: Dokladnie zapamietajcie gdy znajdziecie prawie cala ramke pylku ...to wina pszczelarza...Nie ma co tu dyskutowac ..dlaczego nie sprobujecie dac matce 8 ramek ostrowskiej krate miodnie i nie bedzie pylku.. Mam kolo 60 uli i nie mam pylku....nosza na bierzaca zjadaja.....poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2019, 21:52 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
czesc
Jeszcze nie skonczylem ...
i teraz pomylscie po co hodujecie pszczoly na odklady i rojki to puscic matke na 2 pietra nie ma problemu zawala pylkiem i nektarem matke i nastapi stan rojowy.U mnie na rodnia prawidlowej wielkosci nie wpadna w rojke.
Liczba pszczol na 2 korpusach bedzie mniejsza jak u mnie na 1 korpusie gniazda ostrowskiej.Tez ciezko to zrozumiec.U mnie nie bedzie rojki..
Co to by bylo gdyby mi sie zaczely roic ... 60 rojek serce z chytrosci by mi stanelo...A tak jak ja prowadze gospodarke wyleci mi w powietrze moze do 10-15 rojek bez pilnowania......ale ja pilnuje z chytrosci by nic nie odlecialo. No moze z 6 mi ucieknie bo pracuje do 17 godziny.
Ktos wspominal i tez potwierdzam nieroiliwe linie pszczol sa tez wazne .
Carnika czy BUchwast /////
Zawsze odpowiem miodny BUchwast nierojliwej lini.
porownujac ----carnca/ Buchwast
Carnica ma 2 wady ktorych nie ma BUchwast...
Jest rojliwa i w czasie obfitego pozytku przyjdzie ochlodzenie deszcz
carnica matka przestanie czerwic ...gdy ponownie chciala by czerwic nie ma juz miejsca ,komorki zawalone pylkiem i nektarem nastepstwem jest rojka.U mnie tego nie ma..na dobrze obliczonej rodni nie ma pylku nie ma tez nektaru tylko czerw.(naprawde to tam max 20/ 30 procent zawszwe jest ale tego nie licze.
Nastepna sprawa gnebiaca mnie byly miodnie .Ale wielkosc miodni dla wszystkich rodzin rowniez jest jednakowa.Ulatwia to prace.
Pozbieralem to wszystko od znanych pszczelarzy niemieckich.
I to dziala ................poz d
I tak ta moja gospodarka dochodze z ula 63 do 83 kilo miodu okolo do 17,5 procent wody. Zaznaczam ze w tym roku nie mam ani jednego pola rzepaku ,nie siali ze wzgledu na susze ...co bedzie zobaczymy,,,nowe doswiadczenie.

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2019, 21:55 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
Od rzepaku po koniec lipy mam poławiacze pyłku ,czy go zbieram ,czy nie zbieram są założone.Moim zdaniem zbieranie ramek z pierzgą na przechowanie to głupiego robota,bo niby w jakim celu.

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 kwietnia 2019, 10:17 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Tak się bawi z pszczołami "ciacho" :
https://www.youtube.com/watch?v=1Q0fpRc58ro


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwietnia 2019, 20:07 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
U mnie rzepak lada dzień. Myślę że ze 2 tygodnie max.
Rodziny mam głównie na wlkp.
Tydzień temu zaczęło się robić ciasno więc rodziny dostały korpus z suszem i weza nad gniazdo bez kraty.
Dziś zajrzałem to matki już czerwia na górze.
Co dalej aby mieć miód z rzepaku?
Planowałem żeby ograniczyć matki w czerwieniu tuż przed zakwitnieciem rzepaku.
Zgonic matki na dolny korpus, dać kratę.
Na górze czerw będzie się wygryzal i będą tam nosić miód?

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwietnia 2019, 20:22 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Prościej chyba zamienić korpusy... Tylko pozbyć się zimowego zapasu i pierzgi z dolnego który był gniazdem zimowym... Zapas możesz zabrać jak już noszą miód a pierzge dać tak jak była tj na dół.. Przy okazji wymienisz cale gniazdo na nowe... Tylko w tym górnym korpusie niech już jest trochę czerwiu otwartego zanim pójdzie na dół..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji