FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 17:06 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 31 października 2009, 13:42 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 września 2008, 20:21 - ndz
Posty: 197
Lokalizacja: Brzeg(opolskie)
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth,wielkopolski
Witam chcial bym zrobic sobie troche ulikow odkładowych, moze jakies porady wymiary ulikow jakie posiadacie, Jaki macie sposob na podkarmianie(podkarmiaczka słoikowa czy inna?)
Fajnie jakby którys z kolegow posiadał zdjecia takiego ula i mogł mi je wysłac (wiem wiem zaraz wyslecie mnie na strone ratajczaja łysonia czy tez sułkowskiego, ale tam nie ma jako takich zdjec najczesciej z zewnatrz a to mi za bardzo nie pomorze)
Licze na odpowiedzi tomaros1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 października 2009, 20:03 - sob 
Takie skrzynki na odkłady to mogą być z pojedynczej deski a nawet boazerii
Ja robię tak że tylko przód i tył jest ocieplony a boki ro 12 mm boazeria i jest OK
pod dachem jest 7cm luzu na pojemnik jako podkarmiaczka o poj 1litra i to wystarcza

Kiknij tuuuu<<<<tuuu>>>>

ostatnio zrobiłem takie z płyty boki przód jest obity pilśnią -pod którą jest styropian 10mm i od zewnątrz 10mm boazeria

Obrazek


Na górę
  
 
 Tytuł: Ule na odklady
Post: 31 stycznia 2010, 18:51 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Witam


Bedac ubieglego roku na wizycie w Pszczelej Woli podpaczylem taki ciekawy i bardzo prosty ulik odkladowy na 5 ramek Warszawskich skruconych, konstrukcja prosta ale skuteczna, ramki w tym uliku byly pooddzielane listewkami odstepnikowymi uli stal na kracie azurowej Pawilonu pod lekkim zadaszeniem, jako takiego daszka nie posiadal, a po co wlasciwie ten daszek!!!!! obok staly stare ule i inny sprzet pasieczny.
Po rozmowie z tamzejszymi pracownikami okazalo sie ze to odklad Dyrektora szkoly i w pasiece ma takie ule warszawskie o skruconej ramce.
Zainteresowal mnie tez sam pawilon w formie szesciokata gdzie jak sie dowiedzialem trzymano kiedys pszczoly teras slurzy jako obiekt wystawowy wokul niego stoja stare ule i klody.
Podziwu godne jest ladne trutowisko w parku szkoly no i pasieczyska z ulami rozlorzone na durzym areale.
Osobiscie bralem udzial w chodowli matek pszczelich, co wzbudzilo u mnie inny punkt widzenia na chodowle i selekcje matek pszcelich, jak prymitywnym ale zarazem skutecznym sposobe oni to to robia!!!!!!!!!...... niemoglem sie na paczec, chociasz osobiscie mam jusz pewne doswiadczenie w chodowli matek, ale wizyta ta bardzo pozytywnie odbila sie na pszyszla prace w mojej pasiece i jak to sie muwi Podrurze Ksztalca
Pozdrowienia Krzysztof K.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2010, 19:11 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Zainteresowaly mnie detale dekoracyjne tego pawilonu, i bardzo ciekawie rozwiazana wentylacja na dachu w postaci szesciokatnego kominka wykonanego z listew drewnianych.
Na szczegulna uwage zasluguje wykonanie okapu dachu i jago elementy dekoracyjne.
Pozdrowienia Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 maja 2010, 21:55 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
A tutaj inne ule na odkłady. Super mu idzie ta robota.

<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/gOG-H0ZDCtA&hl=pl_PL&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/gOG-H0ZDCtA&hl=pl_PL&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 czerwca 2010, 20:30 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
A tu są moje uliki odkładowe na 5 ramek wlkp/ostrowskiej z komorą na słoik z tyłu. Wykonane z takiej płyty meblowej. Mam bardzo duże obawy co do nich. Płyta jest grubości 2 cm. Boję się żeby nie było im za zimno albo za gorąco jak słońce na nie będzie padało. wiadomo że pasuje je pomalować bo jeśli będą upały a nie bd stać w cieniu to do czarnego jak ich przypiecze to może być nie wesoło. Jak zabezpieczyć te cięcia żeby jak najmniej spęczniały. Myślałem o obłożeniu go styropianem ale w ten czas cały ulik się spaskudzi. Czy ktoś z was robił z tego materiału uliki czy ma z nim jakieś doświadczenia. Ja w tamtym roku potrzebowałem tak "na wczoraj" taki ulik i zbiłem dosłownie paczkę na poczekaniu bez zabezpieczenia bez niczego 2 miesiące stała na polu i troszkę rogi napuchły poza tym nic się wielkiego nie działo. Jakby to jakoś zabezpieczył to może trochę dłużej by wytrzymało. Czekam na wasze opinie.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 czerwca 2010, 22:00 - wt 
d@niel_25 pisze:
A tu są moje uliki odkładowe na 5 ramek wlkp/ostrowskiej z komorą na słoik z tyłu. Wykonane z takiej płyty meblowej. Mam bardzo duże obawy co do nich. Płyta jest grubości 2 cm. Boję się żeby nie było im za zimno albo za gorąco jak słońce na nie będzie padało.


zawsze możesz je zacienić , położyć w cieniu i Ok
Jedna rzecz mnie zastanawia komorę na pokarm widać a Przejście ????? powinno być z kraty odgrodowej by ci tam matka nie polazła tak jak mi raz w uliku weselnym godzinę ją wyciągałem z pomiędzy dzikiej zabudowy :haha:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 października 2010, 21:31 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
A może ul odkładowy ma być ładny i kolorowy?


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lipca 2012, 17:51 - wt 

Rejestracja: 17 lipca 2012, 17:34 - wt
Posty: 31
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i Wielkopolski
kolego 'adidar' uliki widac z zewnatrz pieknie ladnie moze powiedz cos wiecej na ich temat : z czego robiles , czy ocieplales lub nie , podkarmiaczki . Bede wdzienczny . dziekuje . :roll:

_________________
?Kto ma owoce i pszczoły, ten gospodarz wesoły"
pozdrawiam Bartek .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2017, 14:48 - pt 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
koledzy i kolezanki chciałbym sobie zrobic kilka uli odkładowych i mam z wzwiązku z tym pytania.
1 Płyta OSB jakiej powinna byc grubości (nie bede w ulikach zimował)
2 na ile ramek zrobic ulik? nie zamierzam zbytnio powiekszac pasieki ale czasami odkład trzeba zrobic żeby nie poszły na drzewo przed zimowlą łączyłbym odkład z macierzakiem. Przy takim układzie ilu ramkowe uliki robic zeby z jednej strony nie były za duze a z drugiej nie były za małe?
3 jak najlepiej rozwiązać sprawe z podkarmiaczka robic słoikowa na powałce czy z tyłu rorabiac komore? Jak na powałce to czy nie będzie lał na pszczoły deszcz pomiedzy słoikem a pajączkiem?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2017, 15:35 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Pajej,
jak robisz dla siebie to się nie opłaca robić odkładówek prościej zrobić w ulu docelowym a z tymi odkładówkami jest tak że wystarczy dołożyć trochę materiału i masz ul a nie odkładówkę, odkładówka wg mnie powinna mieć 6 ramek pojemności,
mówie że się nie opłaca ale sam będę robił w tym roku trochę bo mam takie odpady i ze sklejki i z desek wejmutkowych więc w tym wypadku dla mnie to żadna strata bo wyrobie materiał ktory mi miejsce zajmuje
co do grubości osb to bym olał ten materiał i kupił sklejkę 10-12mm na boki a przód tył zrobić z podwójnych kawałków uzyskując 20-24mm i miejsce do zawieszenia ramek bez frezowania

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2017, 18:10 - pt 
Pajej, nie wiem czy Ci coś pomoże ?
ja robię skrzynki z tego co ktoś wywali ,płyty meblowe ,panele .kilka lat wytrzymują,są tak zrobione że nawet gdy podczas transportu wywróci sie na bok ramki nie mają prawa się przemieścić . robie na 5 ramek . żadnych podkarmiaczek .robię odkład i tam daję pełną ramkę pokarmu ,wyjazd za tydzień przyjazd .po oblocie obsadzam w ulu .kminisz ? :wink: :wink: :wink:


Na górę
  
 
Post: 29 grudnia 2017, 18:12 - pt 

Rejestracja: 20 grudnia 2013, 14:34 - pt
Posty: 337
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie, małopol
Pajej,
ja zrobiłem z osb 12 mm - za cienkie, jeśli bym robił ponownie to 18mm. Wymiar na 6 ramek, podkarmiaczka ramkowa - 1 litr. Pomalowałem farbami jakie miałem, daszek okułem blachą offsetową. W dennicy 1 pajączek. Część zrobiłem tak jak pisze kudlaty tzn. że przednią i tylną ściankę zrobiłem podwójną, a część zrobiłem tylko poziomą belkę na której kładę ramki. Na ten moment nie widzę większych różnic.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2017, 18:25 - pt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
Pajej,
Posłuchaj kudlaty, lepiej mieć jeden ul więcej .Ja wszystkie odkłady robię w pojedynczych korpusach , odpada sprawa podkarmiaczki , za zatworem stawiam słoik z pokarmem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2017, 18:28 - pt 
Hieronim, wywozisz odkłady ?


Na górę
  
 
Post: 29 grudnia 2017, 18:53 - pt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
pisiorek pisze:
Hieronim, wywozisz odkłady ?

Wszystkie odkłady robię na osobnym pasieczysku , magę sobie na to pozwolić, ale do końca czerwca można spokojnie robić odkłady na pasieczysku . Bierzemy z paru uli ramki z zasklepionym czerwiem i obsiadującymi je pszczołami , wstawiamy do transportówki i całość stawiam na ok godz w zacienione miejsce.Po godzinie ramki wstawiamy do ula i podajemy matkę lub matecznik , a wieczorem wstawiamy słoik z pokarmem.Ja w zakrętce słoika robię tylko jedną dziurkę , zapobiega to zalewaniu plastrów syropem . Daję też jedną ramkę węzy , jak budują tzn. matka jest przyjęta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2017, 19:13 - pt 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
sylwek pisze:
Pajej,
ja zrobiłem z osb 12 mm - za cienkie, jeśli bym robił ponownie to 18mm. Wymiar na 6 ramek, podkarmiaczka ramkowa - 1 litr. Pomalowałem farbami jakie miałem, daszek okułem blachą offsetową. W dennicy 1 pajączek. Część zrobiłem tak jak pisze kudlaty tzn. że przednią i tylną ściankę zrobiłem podwójną, a część zrobiłem tylko poziomą belkę na której kładę ramki. Na ten moment nie widzę większych różnic.

co sie dzieje ze za cienkie?
podkarmiaczka ramkowa to dodatkowy koszt hym...
Myslałem o czyms takim jak kolega wstawił https://www.youtube.com/watch?v=1dsBhs8k-MU tylko zastanawia mnie jak sie zachowuje taka konstrukcja podczas podkarmiania w deszczu. Jak nic sie nie dzieje to w takim układzie moznaby było olać daszek, byłoby taniej.

Piszecie że uliki odkładowe dla mnie nie sa potrzebne, ale po pierwsze chciałbym wywozic odkłady, bo jak w tym roku zrobiłem odkład bez wywożenia to po kilku dniach została garstka pszczoły i mysiałem dosypac. Po drugie to jak pisałem nie chce zimowac duzej liczby rodzin wiec przed zakarmianiem łączyłbym odkłady z rodzinkami. silne rodziny to szansa na miodek wiosenny. Tak się zastanawiam czy te 6 ramek wystarczy, czy nie będzie za mało? podobno młode matki nie roja sie to moze taki odkład nie wyroi sie.
Przepraszam za głupoty, ale jestem poczatkujacy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2017, 19:26 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Pajej,
zrób ulik odkładowy 10 ramkowy jesli 6 to zbyt mało nie rób daszka i podkarmiaczki bo to tylko niepotrzebne koszty, w sklepach można dostać kartony po bananach na ciepło wejdzie ci 13 ramek wielkopolskich przyłożysz reklamówką dociśniesz kamieniem i będzie cycuś no i bez niepotrzebnych kosztów tak mi się wydaje przynajmniej

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2017, 19:56 - pt 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
Ja tylko pytam, można zrobic tez ze słota tylko po co? Ja pytam a ty mnie takimi wpisami uraziłeś, sorki jestem sknera ale to nie znaczy ze jesli trzeba to nie dam kilka zł wiecej, pytam tylko co jest koniecznościa


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2017, 19:59 - pt 

Rejestracja: 20 grudnia 2013, 14:34 - pt
Posty: 337
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie, małopol
Pajej, łączyłem zwykłymi wkrętami i dlatego ta grubość ścianki większa była by lepsza. Te mogą być, ale pasuje założyć kątownik żeby to wzmocnić.
Podkarmiaczki kupiłem po około 7 złotych - była promocja - tylko nie pamiętam gdzie.
Takie małe odkładówki są dobre - zastępują transportówki tak jak pisze Hieronim, w tamtym roku jak miałem więcej ramek niż 6 to złożyłem dwa korpusy razem (nie miałem przykręconej jednej dennicy). W tym roku myślałem, że w razie takiego wypadku wyjmę pajączka i złożę jedną skrzynkę na drugą nie dając daszku na dolną skrzynkę.
Też robiłem odkłady na jednym pasieczysku i doskonale mi się sprawdziły - zanosiłem na 3 dni do piwnicy i z moim wejściem, ich mniejszy wymiar był idealny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2017, 20:09 - pt 
Pajej, Ja mam zrobione ze styroduru 3 cm.
Na odkłady są ok , 6 ramkowe. Zaleta , to lekkie , robię odkład , mogę przewieźć na inne miejsce. Daszek mam też ze styroduru , natomiast boki z boazerii. Na odkłady polecam, na prowadzenie gospodarki całorocznej , zdecydowanie nie.


Na górę
  
 
Post: 29 grudnia 2017, 20:10 - pt 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
no to faktycznie zrobie z 18stki. Mam wielka prosbę o wymiary tych ulików, byłoby mi znacznie łatwiej jak nie musiałbym tego rozkminiać.
Cytuj:
jak miałem więcej ramek niż 6 to złożyłem dwa korpusy razem (nie miałem przykręconej jednej dennicy)

nie mostkowały pomiędzy "korpusami" bo chyba wieksza przestrzeń wyszła niż normalnie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2017, 20:11 - pt 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
bagisek1 pisze:
Pajej, Ja mam zrobione ze styroduru 3 cm.
Na odkłady są ok , 6 ramkowe. Zaleta , to lekkie , robię odkład , mogę przewieźć na inne miejsce. Daszek mam też ze styroduru , natomiast boki z boazerii. Na odkłady polecam, na prowadzenie gospodarki całorocznej , zdecydowanie nie.

myslałem nad tym ale boje sie 2 rzeczy
1 ze spale podczas dymienia na waroze
2 zgryziania jak bedą miec za ciasno


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2017, 20:17 - pt 
Pajej pisze:
1 ze spale podczas dymienia na waroze
2 zgryziania jak bedą miec za ciasno


1.A co Ty ognisko będziesz palił w ulu , czy puszczał dymek :?: :lol: {drewno tez płonie}
2. Nic nie zgryzają , przy odkładach nie ma takiej opcji, z chwilą dojścia do siły , przekładasz do ula solidnego , docelowego.
Jak pisałeś , szukasz materiału na ul odkładowy. Zerknij na p.w


Na górę
  
 
Post: 29 grudnia 2017, 20:28 - pt 

Rejestracja: 20 grudnia 2013, 14:34 - pt
Posty: 337
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie, małopol
Pajej pisze:
nie mostkowały pomiędzy "korpusami" bo chyba wieksza przestrzeń wyszła niż normalnie

Nie mostkowały - ale to nie była jakaś super silna rodzina.
Popełniłem jeden błąd - źle policzyłem wymiar i wyszła mi odkładówka na 5 ramek i ewentualnie jedną podkarmiaczkę jak dobrze ścisnę - myślę, że to też ma wpływ na osłabienie łączeń ścianek.
Co do wymiarów to trzeba liczyć od nowa dla grubości 18mm. Jak to robiłem to tak sobie to rozrysowałem, że około 10 cięć w OBI mogłem spakować 2 płyty do osobówki, i podocinać pozostałe elementy, rzaz mieli 3mm.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2017, 22:11 - pt 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
a ile Ci wychodzi ulików z jednej płyty?
Skoro Ty sie walnałes to poprosiłbym innych kolegów przynajmniej o kilka wymiarów.
1 szerokość wewnetrzna ulika na 6 ramek.
2 wysokość wewnętrzna i na jakiej wysokości (ile od góry) przybic listewke do wieszania ramek.

resztę sobie dopracuje.

co myslicie jakbym zrobił sobie cos tak jak dodatkowy korpusik do podkarmiania i w razie czego do rozwoju rodzinki byłoby fajne. a koszt chyba nie bedzie wielki http://www.forum.pasiekaambrozja.pl/dow ... &mode=view cały czas mówie o OSB i trzymaniu pszczół tylko w lecie. do tego powałko -daszek obity blachą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2017, 22:15 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Pajej,
był kiedyś taki "Marcinek" i "małydadant" bardzo mi ich przypominasz mieli podobne problemy co ty

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2017, 22:33 - pt 

Rejestracja: 20 grudnia 2013, 14:34 - pt
Posty: 337
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie, małopol
Z 2 płyt wyszło mi 10 ulików i trochę zostało płyty.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2017, 22:43 - pt 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
ok dzieki to mniej wiecej wiem ile kupić


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2017, 11:08 - sob 
Pajej, ja robię takie .
https://www.youtube.com/watch?v=7ru0I7f ... e=youtu.be


Na górę
  
 
Post: 30 grudnia 2017, 11:35 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
A coś żeby zimowac odklad? Czy ul jednoscienny drewniany z zatworem wystarczy?

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2017, 12:06 - sob 
Jarek robię odkłady na pasiece w normalnych ulach tylko zakładam zatwór aby pszczoły miały ciasno i normalnie podkarmiam i normalnie robię to co potrzeba zrobić i niema żadnych problemów matki przyjmują mi się w 100% a młodzi sami sobie stwarzają niepotrzebne problemy.Też nie dawno zajmuję się pszczołami i trzeba samemu uruchomić myslenie to będzie łatwo pracować z pszczołami a nie kierować się podpowiedziami bo jeden robi to tak a drugi inaczej i wtedy jest mętlik w głowie.


Na górę
  
 
Post: 30 grudnia 2017, 15:33 - sob 
zdzisławp pisze:
trzeba samemu uruchomić myslenie to będzie łatwo pracować z pszczołami


znakomita rada :D :D :D


Na górę
  
 
Post: 30 grudnia 2017, 16:18 - sob 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
pisiorek pisze:

dzięki za filmik szkoda ze nie podałeś wymiarów


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2017, 17:55 - sob 

Rejestracja: 12 czerwca 2017, 07:00 - pn
Posty: 202
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Poznań
Z resztek styroduru zrobiłem sobie takie odkładówki sześcioramkowe.
Pod daszkiem powałka z pająkiem pod słoik.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2017, 19:41 - sob 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
pisiorek, ale po tej kosiarce to sianka nie bedzie



henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2017, 20:15 - sob 
henry650 pisze:
pisiorek, ale po tej kosiarce to sianka nie bedzie
henry


Kolego Henry , nie psuj kolejny raz tematu !!!!!!!!
Choć jeden temat niech będzie bez orania , siania i koszenia. :pala:
ULE NA ODKŁADY i nic innego , nie ma rady :mrgreen:


Na górę
  
 
Post: 30 grudnia 2017, 20:28 - sob 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
własnie podajcie mi choc jeden wymiar a mianowicie szerokość wewnątrz ula na 6 ramek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2017, 20:33 - sob 
Pajej pisze:
własnie podajcie mi choc jeden wymiar a mianowicie szerokość wewnątrz ula na 6 ramek


3.75 cm x ilość ramek.

https://www.google.pl/search?q=wymiary+ ... 71#imgrc=_

https://www.portalpszczelarski.pl/artyk ... w_ulu.html

http://pszczelarstwo.neostrada.pl/budowa_ula.htm

I teraz rób , nie pytaj :mrgreen: :mrgreen:

viewtopic.php?t=34


Na górę
  
 
Post: 30 grudnia 2017, 20:38 - sob 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
bagisek1 pisze:
Pajej pisze:
własnie podajcie mi choc jeden wymiar a mianowicie szerokość wewnątrz ula na 6 ramek


3.75 cm x ilość ramek.

3,5cm(ramka+uliczka) x ilość ramek + 1cm na ostatnią uliczkę przy ściance.
Tak chyba prościej :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2017, 21:16 - sob 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
wiec wychodzi 22 albo 22,5 jak zrobie 23 to bedzie duzy błąd?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2017, 22:18 - sob 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
3,5*6+1=22
skąd to 0,5? Dobrze jest mieć jakiś tam luz w ulu np na matecznik czy coś więc może być 23 cm.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 grudnia 2017, 00:10 - ndz 

Rejestracja: 20 sierpnia 2017, 17:40 - ndz
Posty: 774
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódzki-wschodni
Pajej pisze:
wiec wychodzi 22 albo 22,5 jak zrobie 23 to bedzie duzy błąd?

To żaden błąd, tylko nie mów pszczołom ze jest 23cm. :luzik:

_________________
Pozdrawiam
Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 grudnia 2017, 00:39 - ndz 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Ja daję po pańsku 30 cm to i podkarmiaczka ramkowa się zmieści,żeby nie kusić rabusiów słoikiem w pajączku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 grudnia 2017, 07:59 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
BARciak, ale bagiska liczenie jest prostrze ale jeżeli nie planujemy nic tylko same ramki.bo wymiar wielkopolskiego 10 ramkowego ma własnie 375x375


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 grudnia 2017, 10:34 - ndz 
henry650 pisze:
pisiorek, ale po tej kosiarce to sianka nie bedzie


henry ,sianka mi nie trzeba bo krówki i baranków nie mam :wink: w tym szaleństwie jest metoda . wjeżdzam ,zmielę i w tym samym dniu zaoram i sieję 2-gi raz .rotacyjna zostawia pokosy i nie da się zaorać .kminisz ? :wink:

bagisek1 ,jest mędziocha z Ciebie tak myślę .buziaczki :P :P :P


Na górę
  
 
Post: 31 grudnia 2017, 10:58 - ndz 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
manio pisze:
Ja daję po pańsku 30 cm to i podkarmiaczka ramkowa się zmieści,żeby nie kusić rabusiów słoikiem w pajączku.

30 cm to wdług tego co koledzy podaja to miesci sie 8 ramek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 grudnia 2017, 11:22 - ndz 

Rejestracja: 20 grudnia 2013, 14:34 - pt
Posty: 337
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie, małopol
Pajej pisze:
wiec wychodzi 22 albo 22,5 jak zrobie 23 to bedzie duzy błąd?

a mocowanie ścianek?
ja liczę wymiar środkowy bez ścianek:
1. szerokość ramki: 25mm * liczba ramek(x)
2. szerokość uliczek (liczba ramek -1): 12mm*(x-1)
3. odstęp od ramek: 15mm

tylko teraz jest jeden problem jeśli beleczki są szerokośći 10mm to można liczyć następująco:
25mm*liczba ramek
2. liczba beleczek: (liczba ramek+1)*11


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 grudnia 2017, 11:27 - ndz 
ja pierdykam :thank: Pajej, weż w łapę metr ,zmierz ramki i już wszystko wiesz .zachowaj odstępy i tyle .proste jak budowa cepa ...


Na górę
  
 
Post: 31 grudnia 2017, 11:40 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
sylwek pisze:
Pajej pisze:
wiec wychodzi 22 albo 22,5 jak zrobie 23 to bedzie duzy błąd?

a mocowanie ścianek?
ja liczę wymiar środkowy bez ścianek:
1. szerokość ramki: 25mm * liczba ramek(x)
2. szerokość uliczek (liczba ramek -1): 12mm*(x-1)
3. odstęp od ramek: 15mm

tylko teraz jest jeden problem jeśli beleczki są szerokośći 10mm to można liczyć następująco:
25mm*liczba ramek
2. liczba beleczek: (liczba ramek+1)*11


a umiałbyś to jeszcze policzyć bo wiesz jak wpisuje "liczba ramek" do mojego kalkulatora to mi wyskakuje error, kolejna sprawa czy te wymiary uwzględniają rozszerzalność cieplną materiału i wilgotność?

pisiorek, jak można mierzyć ul skoro on nie ma metra a metrówka tak? w lewej czy w prawej ręce go trzymać aby nie zafałszować pomiaru? pod jakim kątem odczytywać wymiar aby nie zafałszować odczytu?
mam nadzieję że odpowiecie mi na te wszystkie pytania, prosze też nie gniewajcie się na mnie że takie błahe pytania zadaję ale chciałbym to wiedzieć :wink: dla dobra pszczółek chcę aby się im wygodnie mieszkało

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji