FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 10:18 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 26 grudnia 2017, 17:48 - wt 
wajcek pisze:
Pokazałbym wam z KNIEJA jak sie robi odkłady ,ale to tajemnica zawodowa .
W tydzień byśmy zrobili utarg na 100k .


Knieja z pewnością tak EXTRAKLASA :brawo: :brawo: , Ty tylko przechwałki , z których nic nie wynika, a bardziej nie widać.
Dwa filmiki pod innymi nickami , pszczelarz niemowa , to tyle. Nie podpieraj się Knieją , bo jak narazie to z Ciebie się śmieją :mrgreen: :mrgreen:


Na górę
  
 
Post: 26 grudnia 2017, 18:38 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Odkład z jednej ramki czerwiu krytego i pszczół wychowujących matki z matecznikiem na wygryzieniu .
https://www.youtube.com/watch?v=GWjZ70oKlPc
Odpowiednio wcześniej do drugiej kondygnacji - miodni / znajdującej się nad kratą odgrodową / włożono dwie ramki czerwiu . Postanowiono z nich po zasklepieniu czerwiu , tuż przed wygryzaniem się mateczników hodowlanych zrobić odkłady . Przygotowano dwa ule odkładowe .Do każdego z nich wstawiono po jednej ramce z krytym czerwiem , ramkę pokarmową i jasną z nakropem wraz z obsiadającymi je pszczołami . Odkłady przeniesiono do piwnicy i tam podano /wklejono / dojrzały matecznik . Przedtem sprawdzono pod światło czy jest w mateczniku matka . Otworów wlotowych w ulach odkładowych nie zamykano . Odwrócono je w stosunku do siebie o 180* by pszczoły czekając na wygryzienie się matki , nie przechodziły do sąsiednich uli . Po 48 godzinach / wygryzieniu się matek / odkłady wystawiono na pasieczysku .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 grudnia 2017, 19:03 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
Ostatni sposób podany przez paraglidera , ma pewną ułomność . Często te odkładziki opuszczają domek , zostawiając sporo trutni , głodnych trutni na suchych ramkach .
100k - znaczy ? Bo nie wiem czy się opłaca :haha:

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 grudnia 2017, 19:59 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
KNIEJA,
Franek gientek z wajckiem mają wysokie normy nie wiem czy podołasz
podobno to na tym filmie jest rezultatem jednej dniówki z tego tygodnia z zyskiem 100k :mrgreen:


_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 grudnia 2017, 21:00 - wt 
Takich zdechlaków to za 500k .Jedno ramko czerwiu , 1 pszczoły i klateczka powieszona z matką :haha:


Na górę
  
 
Post: 26 grudnia 2017, 21:20 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
wajcek pisze:
Pokazałbym wam z KNIEJA jak sie robi odkłady ,ale to tajemnica zawodowa .
W tydzień byśmy zrobili utarg na 100k .
:haha: Co do kol. Knieja to z pewnością tak !!! ale ty kolego to tylko dokładasz więc musisz poznać jeszcze kilka tajemnic a szczególnie tą jak nie dokładać !
Cytuję twój post!
wajcek
Tytuł: Re: fruwające styrodury
: 12 gru 2017, o 18:06

Odpowiedzi: 20
Odsłony: 1945


Witam na tym forum: 4 rodziny poleciały dużo zgniecionych pszczół ,ale matki żyją i poskładałem :cry: a do tego dzięcioł robi mi drugi rok z rzędu spustoszenie w ulach . Wiedziałem ,że nie będzie łatwo ,ale że aż tak ciężko to nie przypuszczałem ,a ogólnie mam pszczoły 6 lat na razie grubo dołożyłem...

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 grudnia 2017, 22:02 - wt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
kudlaty pisze:
KNIEJA,
Franek gientek z wajckiem mają wysokie normy nie wiem czy podołasz
podobno to na tym filmie jest rezultatem jednej dniówki z tego tygodnia z zyskiem 100k :mrgreen:


Ten film to jest Pisiorka?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 grudnia 2017, 23:45 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
Zasada robienia odkładów pokazana jest tu https://youtu.be/IkogSty06Uw?t=109
Reszta to tylko skala . Jeden człowiek może zapełnić skrzynki z filmu . Nasz kolega mówi że emerytuje dlatego wolniej to idzie , no i ten stres przed TV Polbart .

Staszku , wajcek nawieźie nam pszczół , ja podzielę na skrzynki a Ty sprzedaż Krakowskim Targiem . Pasuje ?

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 grudnia 2017, 11:41 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
KNIEJA pisze:
Często te odkładziki opuszczają domek , zostawiając sporo trutni , głodnych trutni na suchych ramkach .

Błąd w myśleniu . Do odkładu została poddana ramka z pszczelim czerwiem krytym i matecznik na wygryzieniu . Młoda matka po unasienieniu nie składa jajek niezapłodnionych a więc w odkładzie nie będzie trutni . Wczesny odkład jednoramkowy z młodą matką przy odpowiedniej pielęgnacji , nie tylko rozwinie się do pełnowartościowej rodziny , ale jest w stanie również przynieść pszczelarzowi miód . Wystarczy spróbować , by się o tym przekonać .
Przykład odkładu zrobionego 10 maja w wyżej pokazany przeze mnie sposób i jego kontrola 25 lipca . Szczególną uwagę proszę poświecić przeglądowi gniazda . Czy zobaczymy na ramkach gniazda choć jedną komórkę czerwiu trutowego ?
https://www.youtube.com/watch?v=IpzPiq36ks0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 grudnia 2017, 12:12 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
paraglider , to jest błąd w opisywaniu (szczegóły) teraz się rozumiemy ok ,czerw trutowy na pewno jest na tej ramce z czerwiem pszczelim , mówisz o odkładzie z pierwszej połowy maja . Do filmu się nie odnoszę

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 grudnia 2017, 13:46 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Formowanie zbiorowego odkładu od kilku rodzin .
Silny odkład majowy jest w stanie w samodzielnie się rozwinąć i przynieść pszczelarzowi miód .Do odkładu bierzemy ramki z czerwiem na wygryzieniu wraz z obsiadającymi je pszczołami co najmniej z trzech różnych uli / pszczoły wtedy się nie ścinają / .
https://www.youtube.com/watch?v=xz2Drxm4wWY
Na filmie pszczelarz wstawił do nowego ula ustawionego na toczku dwie ramki kryjące z miodem / może być jedna / . Między nie wstawił cztery ramki z czerwiem krytym na wyjściu , wraz z obsiadającymi je pszczołami . Zwracał uwagę by nie przenieść na nich matki . Ramki zabierał z czterech różnych uli , by je nie osłabiać . Na jednej z tych ramek znajdowały się jajka i najmłodszy czerw , potrzebny osieroconej rodzince do odciągnięcia mateczników ratunkowych i wychowania młodej matki . Pszczoły mając do dyspozycji odpowiedni materiał /jajka i larwy jednodniowe / , nie założą mateczników na starszych larwach . Po sformułowaniu odkładu ul zamykamy i nie zaglądamy przez 10 dni .
Uwaga : W dniu robienia odkładu wlotek jest zamknięty - otwieramy go na następny dzień .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 grudnia 2017, 14:30 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Pierwszy wgląd do zbiorowego odkładu po 10-ciu dniach
Przeglądamy odkład ; pszczół przybyło , na ramkach są ratunkowe mateczniki
Zostawiamy 2 najbardziej foremne - resztę wyłamujemy / podczas wygryzania się matek rójka nie wyjdzie - młode pszczoły , brak nastroju rojowego / . W związku z tym że pszczół jest dużo i jeszcze się wygryzą , poszerzamy gniazdo o 4 ramki suszu . Węzy nie dajemy , by nie odciągać pszczół od wychowu czerwiu . Stawiamy je z obu po 2 , lub 4 z jednej strony gniazda . Ul zamykamy na trzy tygodnie . Potem robimy przegląd , oceniamy matkę , uzupełniamy do kompletu ramki w gnieździe i stawiamy miodnię . Czteroramkowe odkłady majowe zwykle rozwijają się do 2 pełnych korpusów - dkład czerwcowy , lub lipcowy - do jednego . Wtedy do uzupełnienia kompletu gniazda zamiast ramek suszu dajemy 2 ramki węzy . Miodu od nich nie zabieramy . W sierpniu oceniamy zapasy - ewentualnie uzupełniamy braki pokarmu .
https://www.youtube.com/watch?v=yKKEvQnzgc0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 grudnia 2017, 15:09 - śr 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
paraglider pisze:
Formowanie zbiorowego odkładu od kilku rodzin .
Silny odkład majowy jest w stanie w samodzielnie się rozwinąć i przynieść pszczelarzowi miód .Do odkładu bierzemy ramki z czerwiem na wygryzieniu wraz z obsiadającymi je pszczołami co najmniej z trzech różnych uli / pszczoły wtedy się nie ścinają / .
https://www.youtube.com/watch?v=xz2Drxm4wWY
Na filmie pszczelarz wstawił do nowego ula ustawionego na toczku dwie ramki kryjące z miodem / może być jedna / . Między nie wstawił cztery ramki z czerwiem krytym na wyjściu , wraz z obsiadającymi je pszczołami . Zwracał uwagę by nie przenieść na nich matki . Ramki zabierał z czterech różnych uli , by je nie osłabiać . Na jednej z tych ramek znajdowały się jajka i najmłodszy czerw , potrzebny osieroconej rodzince do odciągnięcia mateczników ratunkowych i wychowania młodej matki . Pszczoły mając do dyspozycji odpowiedni materiał /jajka i larwy jednodniowe / , nie założą mateczników na starszych larwach . Po sformułowaniu odkładu ul zamykamy i nie zaglądamy przez 10 dni .
Uwaga : W dniu robienia odkładu wlotek jest zamknięty - otwieramy go na następny dzień .

hym... jak ja rzuciłem pomysł żeby z rodzinki z dobra ale stara matką zrobic odkład z matka a macierzak zostawić bez ingerencji zeby pszczoły same matke sobie wychodowały to mi powiedziano ze to nie jest dobry pomysł, a ty zalecasz żeby odkład hodował sobie matke... Dziwny jest świat pszczelarstwa


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 grudnia 2017, 17:20 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Pajej pisze:
ziwny jest świat pszczelarstwa

Jest jak najbardziej normalny , a zostało w nim już prawie wszystko opisane . Sam przedstawiłem niedawno w temacie : "Metody wyprowadzania z nastroju rojowego " robienie odkładu ze starą matką z równoczesną hodowlą młodej matki w macierzaku . Gdzieś ci to musiało umknąć . Również w opisywanej metodzie " Zamiana rodni z miodnią " oddzielasz przegrodą kondygnacje ze starą matką , czyli robisz z nią odkład , a do miodni dajesz ramkę z jajkami by pszczoły odciągnęły mateczniki ratunkowe i wychowały sobie matkę . Od ciebie zależy czy te rodziny później połączysz , czy będziesz ja prowadził osobno .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2017, 12:24 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Dla przypomnienia : Odkład ze starą matką .
Po zdjęciu miodni odszukujemy matkę . Przenosimy ją na znalezionej ramce i wstawiamy do odkładu . Dodatkowo dodajemy dwie ramki z czerwiem krytym wraz z siedzącymi na nich pszczołami i ramkę z miodem . Całość wywozimy na inny toczek . Gdybyśmy chcieli pozostawić odkład na pasieczysku , strząsamy do niego z 2-3 ramek pszczoły .
W puste miejsce macierzaka wstawimy trzy ramki magazynowe do składania w nich miodu . Jeżeli rodzina jest w nastroju rojowym i ma zaczerwione miseczki matecznikowe - odciągnie mateczniki rojowe . W przypadku gdy ich nie ma , pszczoły wybudują mateczniki ratunkowe na młodych larwach . Jeżeli matka była małowartościowa , powinniśmy materiał hodowlany / ramka z jajkami i młodym czerwiem/ dać z innego ula . Do wygryzienia zostawiamy najwyżej dwa mateczniki , resztę likwidujemy . Możemy je przed wygryzieniem zabezpieczyć kołpaczkami lub w klateczkach i jedną z nich mieć w zapasie . Po unasienieniu młodej matki , ramki magazynowe przenosimy do miodni a w ich miejsce podajemy węzę .
https://www.youtube.com/watch?v=4lsLVN19a-0
Jeżeli rodzina była w nastroju rojowym , dla jego szybszego rozładowania podstawiamy okresowo pod gniazdo dodatkową kondygnację / powiększamy kubaturę ula / . Po unasienieniu matki - wycofujemy .
Osobiście wolę robić odkład ze starą matką i tylko z najmłodszego czerwiu otwartego . Zawsze dwie lub trzy takie ramki znajdę . Już podczas ich przekładania do odkładu spryskuję je kwasem mlekowym , by zniszczyć na pszczołach warrozę . W ulu produkcyjnym przeprowadzam również zabieg przeciwwarozowy metodą ekologiczną , ale dopiero po unasienieniu się młodej matki i wygryzieniu wszystkich pszczół .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2017, 13:19 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Żeby pszczoły się nie roiły !
Zabieg przeciwrojowy .
Zabieramy matkę do odkładu .
W odkładzie : 1 ramka pokarmowa - kryjąca , 1 ramka z krytym czerwiem na wygryzieniu , 1 ramka wraz z matką na której czerwiła . Ramki zabierane wraz z pszczołami . Ponieważ odkład pozostaje na pasieczysku , strząsamy z trzech ramek pszczoły . Ramki zwracamy macierzakowi .
W macierzaku : Puste miejsca po zabranych ramkach uzupełniamy suszem . Miodnie stawiamy na gnieździe bez kraty odgrodowej . W gnieździe pszczoły odciągają mateczniki na jednodniowych larwach .W 11, 12, lub 13 dniu od momentu zabrania matki przeglądamy macierzak - zostawiamy 1-2 najładniejsze mateczniki /zostawiam zawsze jeden/ . Taki zabieg przeciwrojowy pozwala rodzinie produkcyjnej na normalne zbiory miodu .

https://www.youtube.com/watch?v=PIhgyhNptGo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2017, 13:26 - czw 
paraglider pisze:
Żeby pszczoły się nie roiły !
Zabieg przeciwrojowy .
Zabieramy matkę do odkładu .
W odkładzie : 1 ramka pokarmowa - kryjąca , 1 ramka z krytym czerwiem na wygryzieniu , 1 ramka wraz z matką na której czerwiła . Ramki zabierane wraz z pszczołami . Ponieważ odkład pozostaje na pasieczysku , strząsamy z trzech ramek pszczoły . Ramki zwracamy macierzakowi .
W macierzaku : Puste miejsca po zabranych ramkach uzupełniamy suszem . Miodnie stawiamy na gnieździe bez kraty odgrodowej . W gnieździe pszczoły odciągają mateczniki na jednodniowych larwach .W 11, 12, lub 13 dniu od momentu zabrania matki przeglądamy macierzak - zostawiamy 1-2 najładniejsze
mateczniki /zostawiam zawsze jeden/ . Taki zabieg przeciwrojowy pozwala rodzinie produkcyjnej na normalne zbiory miodu .

https://www.youtube.com/watch?v=PIhgyhNptGo


Bardzo ladnie to opisales ,tylko 1-na uwaga .
Dziadeczku :wink: :wink: przeciez matki z matecznikow ratunkowych sa uwazane za matki be :)
Oj ,tak na powaznie to fajnie piszesz,moze i ja kiedys dozyje tylu lat .zdroka Januszu :wink:


Na górę
  
 
Post: 28 grudnia 2017, 16:24 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
pisiorek pisze:
Dziadeczku :wink: :wink: przeciez matki z matecznikow ratunkowych sa uwazane za matki be :)

Kto ci o takich rzeczach naopowiadał ? Zdecydowanie będzie lepsza od tych , które są hodowane przez nas w miseczkach matecznikowych z przekładaniem larw na sucho , kropelkę wody czy miodu a nawet w niektórych przypadkach na niewłaściwe mleczko pszczele . Jajko jajku nie równe a tym bardziej larwa larwie i to nie ty ją wybierasz z komórek , która ci pod pędzelek , czy inny przyrząd do przekładania popadnie . Wybierają ją pszczoły nie ruszając larwy z podlanym mleczkiem komórki / nie muszą wymieniać znajdującego się w niej pokarmu , bo jest właściwy / - co najwyżej poszerzą jej dno likwidując dwie sąsiednie . Zapewniam cię , że potrafią lepiej od nas ocenić , która z jednodniowych larw nadaje się bardziej na przyszłą matkę . Nie wybierają na chybił - trafił . Jak chcesz mieć dobre matki , kup sobie Nicota czy Jantera albo hoduj w podobny sposób :
https://www.youtube.com/watch?v=3ibuDZXJPLs
Można po skróceniu wysokości plastra z jednodniowymi larwami , wyciąć pojedyncze komórki .Po umieszczeniu je w korkach - wyhodować piękne matki .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2017, 16:46 - czw 
paraglider, no i masz ci babo placek :thank: juz ktorys rok jestem na forum i Ty nie wiesz ze ja wszystko w zart obracam :shock:
Jasne ze masz racje ,ja to doskonale wiem tylko w zarcie napisalem ze swoje matki sa be. .bazuje na swoich matkach :wink:
Janusz ,mysle ze Polbart itp nie beda zadowoleni z tego co napisales hehe.

Ps .jezdziles kiedys ursusem ? :wink:


Na górę
  
 
Post: 28 grudnia 2017, 17:45 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Jestem pełen uznania dla Kolegi Janusza i w całej rozciągłości popieram to co napisał w poście powyżej. Przy odrobinie chęci i wiedzy, można przekładać 1-2 godzinne larwy podlane mleczkiem, rzecz jasna bez ich dotykania.

Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2017, 17:52 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
pisiorek pisze:
paraglider, no i masz ci babo placek :thank: juz ktorys rok jestem na forum i Ty nie wiesz ze ja wszystko w zart obracam :shock:

Znam cię jak swoje drugie Ja . Wykorzystałem twoje " wątpliwości " jako punkt zaczepienia do nowego tematu . Mam nadzieję , że oglądnąłeś początek filmu związanego z wycinaniem pojedynczych komórek do hodowli matek .
Tu mam inny film pokazujący jak prosto takie koreczki i ramkę hodowlaną zrobić .
https://www.youtube.com/watch?v=ZE3pJ92KRdM
Wykonanie korków : Odpowiedni drewniany klocek tniemy na segmenty / korki /. Z jednej strony "korka" wbijamy takerem wszywkę . Odwracamy korek wszywką do dołu . Bierzemy nóż i umieszczamy go ostrzem na korku w poprzek wszywki . Uderzamy delikatnie młoteczkiem by drewno korka pękło . Otrzymujemy w ten sposób pęknięte drewienko na pół , przytrzymywane sprężynującą wszywką . Są to korki do umocowywania pojedynczych komórek z larwami . Korki te wkładamy do otworów w listewkach hodowlanej ramki .
Ramka hodowlana : Składa się z dwóch listewek z otworami na umieszczenie korków i dwóch boczków przytrzymujących te listewki .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2017, 18:03 - czw 
paraglider, jesteś skubany :wink: dzięki za to ...


Na górę
  
 
Post: 28 grudnia 2017, 18:39 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Wywód matek z pojedynczych komórek z jednodniowym czerwiem
Prowizoryczny startboks .
Tydzień wcześniej przenosimy nad kratę do drugiego korpusu ramki z czerwiem krytym bez matki . W środek wstawiamy pobraną z gniazda jedną ramkę z jajkami i najmłodszym czerwiem / ma ona na celu zgromadzenie na niej karmicielek/.
W dniu podkładania larw ramka ta zostanie wycofana a pszczoły strząśnięte do drugiego korpusu . Pozostawiamy w nim wolne miejsce do wstawienia ramki hodowlanej . Drugi korpus oddzielamy szczelną folią od gniazda . Otwieramy zapasowy otwór z tyłu kondygnacji .
Z gniazda pobieramy ramkę z jednodniowymi larwami /można matkę trzymać przez dobę na ramce w izolatorze , albo wstawić jej świeżą ramkę do zaczerwienia / . Ramkę zabieramy do domu . Tam wycinamy paski komórek z larwami . Skracamy ich wysokość więcej niż o połowę . Potem tniemy na pojedyncze komórki , które umieszczamy w korkach . Cięcie wykonujemy rozgrzanym nożem . Korki z larwami umieszczamy w ramce hodowlanej . Gotową ramkę wkładamy do przygotowanego startboksu .
https://www.youtube.com/watch?v=oRWYPIy5LNU
Na filmie jest pokazywany rezultat po 15 minutach
W 11 -12 dniu od poddania ramki nie zapomnijmy zaizolować mateczniki. W przeciwnym razie możemy stracić całą hodowlę .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2017, 17:43 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Jeszcze prostszy sposób wychowu matek .
https://www.youtube.com/watch?v=E67uUGGmhf4
Rozgrzany wosk polewamy na listewki hodowlanej ramki / na filmie: roztapiamy płasko położone na listewkach paski węzy grzałką / . Z ramki , gorącym nożem wycinamy wąskie paski woszczyny z jednodniowymi larwami . Przyklejamy je do roztopionego wosku na listewkach , przyciskając palcem wycięty pasek komórek tak , by między wklęśnięciami pozostawić przynajmniej jedną komórkę z larwą nieuszkodzoną . Po skompletowaniu ramki hodowlanej , zanosimy ją do rodziny wychowującej . Rodziną wychowującą może być również ta w której znaleźliśmy zaczerwione pierwsze miseczki matecznikowe . Po jej osieroceniu i zlikwidowaniu wszystkich mateczników rojowych , wstawiamy po 3 godzinach w środek gniazda - ramkę hodowlaną .
W innej wersji : Przyklejamy wąski pasek z larwami rozgrzanym woskiem do listewki . Niszczymy zapałką larwy , zostawiając co trzecią nieuszkodzoną . Jeżeli zostawimy dwie larwy obok siebie , powstają dwa mateczniki zrośnięte ze sobą ścianką . W takim przypadku jedną larwę trzeba usunąć.
Uwaga : Do momentu zasklepienia mateczników hodowlanych na ramce , rodzinę wychowującą cały czas podkarmiamy .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2017, 19:07 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
Jeszcze prostszy sposób wychowu matek bez wyszukiwania starej .
Wkładamy zatwór np w środek rodni ,kładziemy na nią kratę,lub folię ale folię na na część gniazda do zatworuna na tylnym dodatkowym wylotku ,otwieramy ten drugi wylotek po przeciwnej stronie .Po kilku dniach sprawdzamy z której strony pociągnięte mateczniki ,ścinamy zostawiając np jeden ,ustawiamy matecznik na starym wylotku,po unasiennieniu młodej zabieramy starą wraz z ramkami do odkładu ,ewentualnie usuwamy starą lub zostwiamy to im do roztrzygnięcia i zamykając wylotek tylny mamy młodą matkę z czerwiem od starej ewentualnie odkład

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2017, 15:05 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Sposób jak wyżej w gnieździe dwukondygnacjowym .
Między kondygnacje gniazda wstawiamy powałkę z zamkniętymi pajączkami. W drugiej kondygnacji otwieramy zapasowy wylot w tylnej ściance . W kondygnacji bez matki osierocone pszczoły zbudują mateczniki ratunkowe . Po 10-ciu dniach izolujemy mateczniki w klateczkach , lub dajemy je do odkładów . Jeden z mateczników pozostawiamy wolny . Po unasienieniu się młodej matki - starą likwidujemy , potem łączymy . Bardzo dobra do oddzielenia dwóch rodzin , jest wielofunkcyjna przegrodo-powałka z otwieranymi podwójnie wlotami . Wejścia do pajączków obite z obu stron fragmentami kraty odgrodowej utrudniającej bezpośredni kontakt pszczół z różnych rodzin . Możemy ją również wykorzystać do kierowaniem nalotem pszczół w gospodarce dwurodzinnej .
https://www.youtube.com/watch?v=7ZM82uLfTQM


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2017, 16:23 - sob 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
Co myslicie o takim sposobie wymiany matki? http://www.miodoland.pl/wymiana-matek-pszczelich/ Jak sie wewali ramki z odkładu od innego ula to nie będą sie ścinać pszczoły?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 grudnia 2017, 19:35 - ndz 

Rejestracja: 01 stycznia 2014, 23:06 - śr
Posty: 254
Ule na jakich gospodaruję: WZ
Miejscowość z jakiej piszesz: Podbeskidzie
paraglider pisze:
Jeszcze prostszy sposób wychowu matek .
https://www.youtube.com/watch?v=E67uUGGmhf4
Rozgrzany wosk polewamy na listewki hodowlanej ramki / na filmie: roztapiamy płasko położone na listewkach paski węzy grzałką / . Z ramki , gorącym nożem wycinamy wąskie paski woszczyny z jednodniowymi larwami . Przyklejamy je do roztopionego wosku na listewkach , przyciskając palcem wycięty pasek komórek tak , by między wklęśnięciami pozostawić przynajmniej jedną komórkę z larwą nieuszkodzoną . Po skompletowaniu ramki hodowlanej , zanosimy ją do rodziny wychowującej . Rodziną wychowującą może być również ta w której znaleźliśmy zaczerwione pierwsze miseczki matecznikowe . Po jej osieroceniu i zlikwidowaniu wszystkich mateczników rojowych , wstawiamy po 3 godzinach w środek gniazda - ramkę hodowlaną .
W innej wersji : Przyklejamy wąski pasek z larwami rozgrzanym woskiem do listewki . Niszczymy zapałką larwy , zostawiając co trzecią nieuszkodzoną . Jeżeli zostawimy dwie larwy obok siebie , powstają dwa mateczniki zrośnięte ze sobą ścianką . W takim przypadku jedną larwę trzeba usunąć.
Uwaga : Do momentu zasklepienia mateczników hodowlanych na ramce , rodzinę wychowującą cały czas podkarmiamy .

paraglider, a jak w tej metodzie izolować mateczniki?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2018, 10:02 - pn 

Rejestracja: 14 stycznia 2011, 12:35 - pt
Posty: 647
Lokalizacja: płońsk
Pajej pisze:
Co myslicie o takim sposobie wymiany matki? http://www.miodoland.pl/wymiana-matek-pszczelich/
Metoda wydaje się bardzo prosta i ekonomiczna,wymieniając w ten sposób matkę nie zakłócamy praktycznie pracy w ulu produkcyjnym,nie ma przerwy w czerwieniu,rodzina pozostaje cały czas w nastroju roboczym i mamy przy okazji odkład ze starą matką,którą można w stosownym czasie wymienić na młodą.

_________________
godzięba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2018, 10:44 - pn 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
tak tylko sie zastanawiam czy po włożeniu odkładu w rodzinkę pszczoły się nie ścinają


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2018, 12:16 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
full-light pisze:
paraglider, a jak w tej metodzie izolować mateczniki?

Identycznie jak jak przy izolacji innych mateczników . W 11-tym lub w 12 dniu od momentu założenia hodowli , odcięty - wycięty matecznik wkładamy do lokówki - klateczki i pozostawiamy w rodzinie do wygryzienia . Mateczniki ratunkowe , rojowe na ramce też można izolować . Możemy na nie założyć kołpaczki , albo wyciąć gorącym nożem i włożyć do klateczek .
Uwaga : Do klateczki z zaizolowanym matecznikiem obowiązkowo wkładamy odrobinę ciasta / miodu / . Matki przez pierwsze trzy dni po wygryzieniu nie wydzielają feromonu matecznego , są traktowane jak inne młode pszczoły . W przypadku braku pokarmu w klateczce mogą paść z głodu .
Tak wygląda sposób izolacji mateczników założonych na plastrach :
https://www.youtube.com/watch?v=W_qqX-jpEJM


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2018, 13:48 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Zamiana matki na ratunkową .
Początek maja - rodziny pszczele w nastroju roboczym . Pora wymiany starych matek na młode by pszczoły się nie roiły . Wyszukujemy starą matkę - wstawiamy ją wraz z ramką na której była do odkładu - nowego ula . Dodajemy wraz z pszczołami jedną ramkę z pyłkiem , druga z miodem . Po bokach dajemy po ramce węzy .
W macierzaku : W miejsce zabranych ramek wstawiamy węzę . Osierocone pszczoły odciągną mateczniki ratunkowe i wychowają młodą matkę . Rodzina pszczela w nastroju roboczym , mając za dwa tygodnie następny pożytki w postacie maliny , potem akacji , przy braku otwartego
czerwiu nie wejdzie w nastrój rojowy i będzie skazana na maksymalne zbiory . Dlatego też możemy więcej do niej nie zaglądać - pszczoły same wybiorą sobie matkę
https://www.youtube.com/watch?v=wfK3NivfGJ0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2018, 14:55 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 października 2011, 08:27 - czw
Posty: 1457
Lokalizacja: Cała Polska
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korp + WZ korpusowy
Czy do odkładów poddajecie matki od razu po zrobieniu odkladu czy na 9 dni po?

_________________
"Szaleństwem jest robić cały czas to samo i oczekiwać innych rezultatów"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2018, 14:56 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Lisek87 pisze:
Czy do odkładów poddajecie matki od razu po zrobieniu odkladu czy na 9 dni po?

" Wszystkie chwyty dozwolone " - w zależności od stosowanej metody , skuteczność ich jest różna .
Osobiście uważam , że im cenniejsza matka , tym obrana metoda musi być pewniejsza / prawie 100%-towa / .
Do takiej można zaliczyć :
sposób poddawania matki na ramkę z wygryzającym się czerwiem bez pszczół
Powinniśmy mieć do tego izolator jednoramkowy z siatki na tyle gęstej , by pszczoły z zewnątrz nie dostawały się do izolatora .
Możemy tanio sami zrobić taki izolator - przykład :
Ażeby zwykła ramka o listewkach szer. 25 mm. swobodnie wchodziła do izolatora , należy jego wnętrze poszerzyć do 27 mm. Pod ramką w izolatorze 0,5 mm przestrzeni wolnej
https://www.youtube.com/watch?v=ajdQJ-ntb2Q
Przykład robienia odkładów z takim izolatorem :
https://www.youtube.com/watch?v=6cyIYRtMt30
Do zrobienia odkładu na cenną płodną matkę przygotowano nowy ul , jednoramkowy izolator z siatki , dwie ramki węzy i ścieśniacz .
Wyszukujemy w macierzaku ramkę z wygryzającym się czerwiem / nie mogą być na tej ramce otwarte larwy / . Po strząśnięciu / omieceniu / z niej pszczół do odkładu , wstawiamy ją do izolatora . Wpuszczamy tam matkę / może być z pszczołami towarzyszącymi / . Izolator szczelnie zamykamy beleczkami . Przenosimy do odkładu dowolną ilość ramek wraz z pszczołami , krytym czerwiem , co najmniej jedną z pyłkiem i pokarmem . Wywozimy odkład na inny toczek . Gdybyśmy pozostawiali odkład w pasiece , musimy dodatkowo strząsnąć do niego z 2-3 ramek pszczoły z macierzaka , oraz podać odkładowi wodę / wlać do pustego plastra /.
Po 4-5 dniach sprawdzamy przyjecie matki w izolatorze . Po stwierdzeniu obecności jaj , wyjmujemy z izolatora ramkę wraz z młodymi pszczołami i matką . Izolator wycofujemy / możemy przestawić w wolną przestrzeń ula by pszczoły go opuściły / a wyjętą ramkę wstawiamy w poprzednie miejsce . Możemy też wyjąć beleczki , położyć je w poprzek aby umożliwić samodzielne wyjście matki z izolatora .
Jest to 100%-wa metoda poddawania matek , choć w przypadku tego pszczelarza , jedna matka przy tej metodzie została przez pszczoły zabita / na ramce znajdowały się jajeczka - larwy / Przypadek ten potwierdza , że w pszczelarstwie niczego niema na 100% .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2018, 15:18 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Inny typ izolatora .
Matkę tą metodą możemy poddawać również do normalnych rodzin
Wyjmowanie matki z izolatora przez Szefa Ambrozyjek :
https://www.youtube.com/watch?v=nVZx35elzEw
Izolator to dwie obramowane siatki połączone dwoma paskami skóry /może być inny materiał / .
Pozdrowienia dla Szczupaczka !


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2018, 18:10 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Poddawanie matek reprodukcyjnych - do odkładu bez pszczół .
Przygotowujemy : nowy korpus , powałko-dennicę z podwójną siatką i własnym wylotem , oraz ociepleniowe maty boczne . Powałko-dennicę możemy zastąpić zwykłą powałką z pajączkami z drugiej strony obitych siatką / ma to zapobiegać bezpośredniemu kontaktowaniu - stykaniu się pszczół / . Dobrze jest jeżeli powałka ma własny wylot w przeciwnym razie możemy wykorzystać otwór wlotowy w tylnej ściance kondygnacji .
Na ul z pszczołami stawiamy powałko-dennicę / powałkę /z otworem wylotowym zatkanym trawą , obróconym do głównego o 180*. Stawiamy na nim nową kondygnację z dwoma ociepleniami . Między nie wstawiamy uprzednio przygotowane dwie ramki z wygryzającym się czerwiem bez pszczół, omiecione z pszczół. Na dno siatki /powałki/ kładziemy otwartą klateczkę z matką i jej świtą by sama weszła na ramki / zapobiega to przypadkowej ucieczce matki / . Dopływające powietrze od rodziny z pod siatki , będzie ogrzewało odkład bez pszczół i czerw szybko się wygryzie . Ul zamykamy i nie zaglądamy przez kilka dni . Wysychająca trawa w wylotkach będzie stopniowo usuwana przez pszczoły . Potem sprawdzamy przyjęcie i czerwienie matki . Rodzinę z matką reprodukcyjną rozwijamy do pełnej kondygnacji . Po zlikwidowaniu matki w dolnej kondygnacji , usuwamy przegrodę z siatki - rodziny łączymy .
https://www.youtube.com/watch?v=ONYamEh3aKo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 stycznia 2018, 12:32 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Poddawanie unasienionych matek z pszczołami z nukleusów do odkładów bez pszczół
https://www.youtube.com/watch?v=Wa2H38U6lmQ
Komentarz do filmu : Jest 23 lipiec temperatura powietrza +30*C i wyższa . Przygotowano ule z zakrytymi wylotkami . W ulu po 3 ramki z czerwiem na wygryzieniu bez pszczół . Na ramkach pojawiają się pierwsze wygryzające się pszczoły . Gniazdo ograniczone ramkami kryjącymi z pokarmem - ocieplone . Do tak przygotowanego gniazda wsypujemy z nukleusów pszczoły wraz z unasieniona matką . Matkę lepiej włożyć w uliczkę ostrożnie , żeby jej nie uszkodzić . Powinno się podać rodzince wodę / wlać do pustych komórek kryjącego plastra / . Jeżeli na ramkach jest nakrop , woda jest zbędna . Ramki gniazda przykrywamy , ocieplamy poduszką - ul zamykamy . Po trzech dniach stopniowo odkrywamy i poszerzamy wylotek . Matki są przyjmowane w " 100% " .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2018, 13:47 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Poddawanie płodnej matki i wymiana w rodzinie produkcyjnej .
Wymianę tą najpóźniej dokonać na początku sierpnia , by pszczoła zimowa pochodziła również od młodej matki . Do wymiany wykorzystujemy klateczkę wysyłkową z dwoma zablokowanymi komorami pokarmowymi . Odblokowana komora mniejsza po opróżnieniu z pokarmu , służy do przejścia tylko pszczołom ulowym - matka przez nią nie wyjdzie. Bezpośredni kontakt z matką zainteresowanych robotnic , pozwala im na szybsze roznoszenie mateczynego feromonu po całym ulu i jej akceptację .
Wykonywane czynności :
Przenosimy do trzeciego korpusu 2-4 ramek czerwiu krytego / bezwarunkowy brak otwartego / - resztę uzupełniamy ramkami suszu / z pierzgą /.
Korpus od reszty oddzielamy siatką by pszczoły przez nią nie przechodziły / na filmie użyto kratę do poławiania propolisu / .
W korpusie otwieramy zapasowy wylot .
Między ramkami z krytym czerwiem umieszczamy zabezpieczoną klateczkę z matką .
Następnego dnia odbezpieczamy komorę mniejszą do przejścia dla pszczół.
Po następnych 2-3 dniach odbezpieczamy drugą komorę pokarmową większą -wyjściową dla matki , lub po obserwacji pszczół - odsuwamy wieczko klateczki i kładziemy ją otworem skierowanym w uliczkę na ramkach . Po wyjściu matki , klateczkę zabieramy - nie zaglądamy do ula przez kilka dni .
Obie matki odgrodzone kratą propolisową mogą czerwić do momentu zimowego podkarmiania pszczół . Przed podkarmianiem zimowym starą matkę likwidujemy , młodą razem z kondygnacją w której przebywa stawiamy na dennicy . Sposób ten jest również zaliczany do tych tak zwanych 100%-wych .

https://www.youtube.com/watch?v=7WlBmVlZL5c


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2018, 18:07 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Poddawanie czerwiącej matki pod kołpak . Metoda " 100%- towa "
Wyszukujemy ramkę z wygryzającym się czerwiem . Strząsamy z niej wszystkie pszczoły . Przygotowujemy kołpak , pod którym umieścimy matkę . Wypuszczamy matkę na plaster w miejscu gdzie wygryzają się pszczoły a w sąsiadujących komórkach jest miód . Przykrywamy ją kołpakiem mocując go , by po zawieszeniu ramki nie odpadł . Ramkę z kołpakiem i matką umieszczamy w osieroconej rodzinie , przygotowanej do przyjęcia . Poszerzamy uliczkę tak by pszczoły ulowe miały swobodny dostęp do siatki kołpaka . Po kilku dniach wypuszczamy matkę .
https://www.youtube.com/watch?v=I7_72dPTIyQ


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2018, 15:02 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Jeszcze jeden film instruktażowy :
Poddawanie matki do osieroconej rodziny w klateczce wysyłkowej .
Zabieramy z ula starą matkę . Niszczymy ewentualne mateczniki . Po 2-3 h
zawieszamy między ramkami klateczkę z nową matką na jeden dzień / wyrównywanie zapachów / . Następnego dnia wyjmujemy klateczkę i odbezpieczamy otwór do mniejszej komory pokarmowej , potem umieszczamy ją w tym samym miejscu . Ul zamykamy i nie zaglądamy do niego minimum przez 3 , a lepiej 4 dni . Pszczoły w tym czasie , po wyjedzeniu z komory pokarmu , będą miały dostęp do matki , oblizywały ją i roznosiły jej feromon po ulu . Na 5 - 6 dzień pozostaje nam wyjąć klateczkę z matką oraz znajdującymi się w niej pszczołami . Uchylić w niej przykrywkę i po jej odwróceniu , wypuścić matkę bezpośrednio w uliczkę międzyramkową .Po zamknięciu ula przez kilka dni nie zaglądamy do niego Potem sprawdzamy czerwienie matki .
https://www.youtube.com/watch?v=kzZ3Y6H-Eb4
W klateczce drewnianej z pojedynczą komorą pokarmową , robimy do niej w pleksi dwa odwierty - tuż obok siebie , wiertłem 4-5 mm do przejścia dla pszczół / jedno może być za małe / . Dalej postępujemy jak wyżej .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2018, 21:47 - pn 

Rejestracja: 12 czerwca 2017, 07:00 - pn
Posty: 202
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Poznań
paraglider pisze:
Rodzinę z matką reprodukcyjną rozwijamy do pełnej kondygnacji . Po zlikwidowaniu matki w dolnej kondygnacji , usuwamy przegrodę z siatki - rodziny łączymy .
https://www.youtube.com/watch?v=ONYamEh3aKo


Twoje posty bardzo klarują mój, dość mętny jeszcze, obraz pszczelarstwa. Dziękuję.
Mam natomiast pytanie do powyższego fragmentu. Czy należy to rozumieć tak, że matka pozostaje w swojej nowej rodzince do momentu całkowitego wypełnienia korpusu - stworzenia normalnej wielkości gniazda? I potem dopiero łączymy z dołem, tak? Czyli de facto będziemy mieli wtedy gniazdo (rodzinę) na dwóch korpusach.
W pełnych korpusach wielkopolskich też ma to zastosowanie..?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2018, 00:33 - wt 

Rejestracja: 05 października 2012, 01:48 - pt
Posty: 355
Ule na jakich gospodaruję: 435x170, WLKP12
paraglider pisze:
Jeszcze jeden film instruktażowy :Poddawanie matki do osieroconej rodziny w klateczce wysyłkowej .Zabieramy z ula starą matkę . Niszczymy ewentualne mateczniki . Po 2-3 h zawieszamy między ramkami klateczkę z nową matką na jeden dzień / wyrównywanie zapachów / . Następnego dnia wyjmujemy klateczkę i odbezpieczamy otwór do mniejszej komory pokarmowej , potem umieszczamy ją w tym samym miejscu . Ul zamykamy i nie zaglądamy do niego minimum przez 3 , a lepiej 4 dni . Pszczoły w tym czasie , po wyjedzeniu z komory pokarmu , będą miały dostęp do matki , oblizywały ją i roznosiły jej feromon po ulu . Na 5 - 6 dzień pozostaje nam wyjąć klateczkę z matką oraz znajdującymi się w niej pszczołami . Uchylić w niej przykrywkę i po jej odwróceniu , wypuścić matkę bezpośrednio w uliczkę międzyramkową .Po zamknięciu ula przez kilka dni nie zaglądamy do niego Potem sprawdzamy czerwienie matki . https://www.youtube.com/watch?v=kzZ3Y6H-Eb4W klateczce drewnianej z pojedynczą komorą pokarmową , robimy do niej w pleksi dwa odwierty - tuż obok siebie , wiertłem 4-5 mm do przejścia dla pszczół / jedno może być za małe / . Dalej postępujemy jak wyżej .


Zbyt mało dokładnie opisane bo:

- dotyczy rodziny czy odkładu?
- jeśli na drugi dzień tylko wyciągasz klateczkę odbezpieczasz i wkładasz to jeśli masz otwarty czerw i nie sprawdzisz czy czegoś nie pociągnęły to lipa z przyjęcia... nawet czasami lekko nadbudowane komórki i matka była sobie...
- czemu nikt nie pisze o tym jakie jest zainteresowanie nową matką? Co pszczoły wyprawiają na klateczce? A może na ten drugi dzień jest okitowana? I co to oznacza? Ktoś zaczynający przygodę nie wiedząc o tym polegnie...
- kolejna sprawa to wyłamywanie jednej komory... Co to daję? Jeśli spełnione są odpowiednie kroki podczas poddawania to szkoda czasu na kolejne zaglądanie i wypuszczanie matki, ale to moje zdanie...
- brak nadmienienia istotnych wpływów jakimi są pożytek czy pogoda... no i może być jeszcze szalona rodzina lub część ich stanowiąca odkład...
- wyznacznikiem przyjęcia matki i podjęcia czerwienia jest budowa węzy - w odkładach ułatwia to ocenę przez sprawdzenie jednej ramki... zresztą na wylotkach też widać co się dzieje w ulu...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2018, 13:01 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
robik pisze:
Zbyt mało dokładnie opisane bo:
robik pisze:
jeśli na drugi dzień tylko wyciągasz klateczkę odbezpieczasz i wkładasz to jeśli masz otwarty czerw i nie sprawdzisz czy czegoś nie pociągnęły to lipa z przyjęcia..
paraglider pisze:
Zabieramy z ula starą matkę . Niszczymy ewentualne mateczniki . Po 2-3 h
zawieszamy między ramkami klateczkę z nową matką na jeden dzień / wyrównywanie zapachów / .

Ul nie jest bezmatkiem a więc pszczoły w tym czasie nie mają potrzeby odciągania mateczników .
robik pisze:
czemu nikt nie pisze o tym jakie jest zainteresowanie nową matką? Co pszczoły wyprawiają na klateczce?
paraglider pisze:
Pszczoły w tym czasie , po wyjedzeniu z komory pokarmu , będą miały dostęp do matki , [b]oblizywały ją i roznosiły jej feromon po ulu
robik pisze:
kolejna sprawa to wyłamywanie jednej komory... Co to daję?
paraglider pisze:
Bezpośredni kontakt z matką zainteresowanych robotnic

Kitowanie klateczki oznacza - brak akceptacji matki . Przy zachowaniu procedur wymienionych w instruktarzu , takich problemów z nie powinno być . O budowaniu języczków woskowych przy akceptacji unasienionych matek a nawet ich natychmiastowym zaczerwianiu , wspominałem wielokrotnie w innych szkoleniowych tematach , więc nie będę się powtarzał .
Chętnych do uzupełniania materiału dla początkujących - zapraszam .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2018, 13:46 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
paraglider pisze:
instruktarzu
:oops: :oops: :oops:
instuktażu , instruktażu , instruktażu , instruktażu itd ...........................................................................
:pala:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2018, 14:17 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Tworzenie pakietu pszczół - sztuczny rój
Jedną z form utrzymywania zdrowotności pszczół z równoczesnym zapobieganiem rójce , jest tworzenie pakietów pszczół przy miodobraniu z rzepaku czy akacji . Do stworzenia pakietu pszczelego potrzebujemy lej , spryskiwacz z wodą , osiatkowaną skrzynkę , unasienioną matkę pszczelą i około 1,5kg pszczoły / mogą być zsypańce / . Tworzymy go w czasie miodobrania z rzepaku , lub akacji .
Leczymy pszczoły z warrozy tuż po jego uformowaniu , odpowiednim akarycydem przez oprysk pszczół zebranych w skrzynce - jeszcze przed poddaniem matki . Unasieniona matka w pakiecie jest zawsze przyjmowana . Młode matki unasieniamy odpowiednio wcześniej w ulikach weselnych .
Przykład tworzenia pakietu w rotacyjnej hodowli pszczół :
https://www.youtube.com/watch?v=FVk1LVQ5K98


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2018, 18:03 - wt 

Rejestracja: 08 listopada 2011, 15:23 - wt
Posty: 279
Lokalizacja: wielkopolska
Nasuwa się pytanie,jaki zastosować akarycyd,gdzie można go nabyć?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2018, 01:14 - śr 

Rejestracja: 05 października 2012, 01:48 - pt
Posty: 355
Ule na jakich gospodaruję: 435x170, WLKP12
paraglider pisze:
paraglider pisze:Zabieramy z ula starą matkę . Niszczymy ewentualne mateczniki . Po 2-3 hzawieszamy między ramkami klateczkę z nową matką na jeden dzień / wyrównywanie zapachów / .Ul nie jest bezmatkiem a więc pszczoły w tym czasie nie mają potrzeby odciągania mateczników .
Może i nie jest, ale z tym nie odciąganiem to bym polemizował kolego... :wink:


dar natury pisze:
Nasuwa się pytanie,jaki zastosować akarycyd,gdzie można go nabyć?
Filmik jest tylko poglądowym działaniem... Wszystko idealnie się układa... Z tymi trutniami już ulu WL to inna sprawa bo zazwyczaj są w miodni jak rotujemy ramkami... No chyba, ze ktoś jedzie 1 + 3x1/2... Faktem jest, ze sieją bałagan w skrzynce...

Kolego w warunkach PL z dopuszczonych możesz sobie Ambrozolem polać... Możesz obsadzić pakiet, dać matce szanse rozczerwienia się, ale nim zasklepią odym x1 i będziesz miał pakiet przeleczony.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2018, 12:07 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
dar natury pisze:
Nasuwa się pytanie,jaki zastosować akarycyd,gdzie można go nabyć?

Oprócz Odymiania , Ambrozolu jak ci robik radzi , możesz zastosować oprysk pszczół / jak na filmie / 2 % kwasem szczawiowym , 15% kwasem mlekowym / który sam łatwo przyrządzisz - możesz również kupić gotowy w sklepie pszczelarskim / lub BVHC czy Bienen Wohlem .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2018, 12:41 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Osadzanie pakietu .
Warto skrzynkę do pakietu pszczół zrobić takich rozmiarów , by mieściła się w kondygnacji ula . Ułatwiamy w ten sposób sobie prace przy osadzaniu pakietu . Pszczoły osadzamy na węzie .
Po strząśnięciu pszczół na dno skrzynki , wyjmujemy klateczkę z matką . Odbezpieczmy zatyczkę do komory pokarmowej dla matki . Klatkę z matką zawieszamy między ramkami / kandem do dołu / . Skrzynkę z pakietem pszczół otwieramy i wstawiamy w wolną przestrzeń ula . Pszczoły stopniowo same przemieszczą się na ramki z węzą i matką . Do momentu odbudowy gniazda / ramek z węzą / , rodzinę podkarmiamy syropem 1 : 1 . Jeżeli pszczoły nie były leczone w pakiecie , należy zrobić to teraz w najbliższych pięciu dniach .
https://www.youtube.com/watch?v=NHwaRwv7f3c


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2018, 14:00 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Osadzanie pakietu - metoda szokowa
https://www.youtube.com/watch?v=k_stSQ8bAW8
Z powodzeniem zamiast bezpośrednio do ula , można pszczoły wysypać na podest przed ulem , by same weszły .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji