FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 15:46 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wymiana matek
Post: 06 maja 2010, 12:08 - czw 

Rejestracja: 17 stycznia 2010, 17:48 - ndz
Posty: 53
Lokalizacja: Olsztyn
Witam Koleżanki i Kolegów Pszczelarzy.
Jestem młodym pszczelarzem. Noszę się z zamiarem wymiany matek w mojej pasiece. Odziedziczyłem pasiekę i matki ktre mam teraz mają rojenie we krwi chyba od 1000 pokoleń :) Chciałbym to wszystko postawić na nogi. Jestem z województwa warm-mazurskiego i zainteresowałem się rasą kortówka. Pasieka Wilde jest blisko, nie musialbym katować matek poczta. Mam ule dadanta. Czy ktoś ma doświadczenie z tymi matkami w leżakach?
1.Czy matka nie będzie mi wchodziła w nadstawkę?
2. Kiedy najlepiej dokonać wymiany? pożytki kończą się u mnie na lipie, spadzi.
3. Nie wiem jakiej rasy są obecne pszczoły. Jest to chyba jakis miks krajanki, kaukaskiej i europejskiej. Czy te pszczoły przyjmą kortówke?
4. Pasuje mi cenowo, żeby kupić matki unasiennione naturalnie? Czy warto?
5. I pytanie z całkiem innej beczki, ale juz nie będę zmieniał forum: jak sobie radzicie z motylicą-diablicą? Są jakieś nieszkodliwe dla pszczół sposoby walki z nią?
Pozdrawiam serdecznie, będę wdzięczny za każdą dobrą radę


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 maja 2010, 12:37 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Baltazar, Witam serdecznie. No to jesteśmy z jednego miasta.Gdzie masz pasiekę.Odnośnie matek kortówek od Wildego to zaopatruje sie u niego od kilkunastu lat. Przeważnie jednodniówki Matka ma wczesny rozwój wiosenny, łagodne, przy dużych pożytkach ograniczają matke w czerwieniu, dobrze trzyma sie plastra, jeśli chodzi o rojliwość to bym powiedział ze jest małorojliwa ale jak już wpadnie w nastrój to ciężko ją wyprowdzić. Jesli chodzi o wymiane matek to wszystko zalezy od ciebie jednodniówki sa dostępne u Wildego podajże po 20maja. Najlepiej wymienić matke robiąc z macierzaka odkład do którego poddajesz młoda matke a późnym latem łączysz te dwie rodziny wcześniej eliminująć matkę w macierzaku .Dobre rezultaty można uzyskać poddając matkę unasiennioną od razu do macierzaka na jesieni. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 maja 2010, 12:57 - pt 

Rejestracja: 17 stycznia 2010, 17:48 - ndz
Posty: 53
Lokalizacja: Olsztyn
mendalinho, Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź. Nie jestem z samego Olsztyna tylko 40 km od. Napisalem tak, żeby nie wdawac sie w szczególy. Bardzo dobry pomysl z tym odkładem. Pomoze rozładować nastrój rojowy w momencie wlasciwym. Napisz mi proszę czy dobrze kombinuje:
We wlasciwym czasie wyciagne np 2-3 zaczerwione pokryte ramki razem z pszczolami ktore na nich sie znajdują i umieszcze w nowym ulu. Tam podam matkę kupioną. Czy muszę podawać ja w klateczce? Czy przyjmą ją bez tego?
Zależy mi na powiększaniu pasieki o nowe ule, oczywiście w granicach rozsadku i nie za szybko. Dlatego wolałbym nie łaczyć odkladu z macierzakiem, tylko zazimować dwie rodziny.
Powiedz mi, czy moge robić odkład np z 2-3 rodzin i tam podać kupioną zapłodnioną matkę?
A kiedy robi sie jesienną wymianę, tak żeby matka przed zimą jeszcze zdązyla czerwić?
Mam 20 uli i chciałbym zazimować ok 30-35 silnych mających młode matki. Jak mi radzisz, jak najlepiej to zrobić?
Troche tych pytań jest, ale o ile z prowadzeniem pasieki jakos juz sobie radzę to wymiana matek jest dla mnie jeszcze tajemnicą
Niech Ci się darzy :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji