FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 20:54 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Gorczyca biała
Post: 16 maja 2018, 19:43 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Dzień dobry.
Czy gorczyca biała jest pożytkiem wartym uwagi?
Mam okazje przetransportować pszczoły na kilka hektarów tej uprawy, za jakiś tydzień zacznie kwitnąć. Niedaleko jest rzepak jary który będzie za około miesiąc kwitnął.

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 maja 2018, 20:16 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Raczej tylko pyłek nektar tylko symbolicznie , w zależności od pogody z tego rzepaku coś tam pszczoły uszczkną ale raczej tylko dla siebie . W moim przekonaniu warto postawić dla tego pyłku którego od czerwca chyba ze świecą będzie trzeba szukać jak wszystko przekwitnie .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 maja 2018, 21:03 - śr 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Jak jest dobre stanowisko i pogoda odpowiednia to na pewno skorzystasz .
U mnie któryś rok pod tym względem kicha ,albo za mokro albo za sucho :| .
Ale trzy lata temu to miód czuć było z daleka ,a pszczoły to chciały wyrwać z korzeniami tą gorczycę ;) .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 maja 2018, 21:19 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Chyba spróbuję.
Jeśli nie gorczyca to może chabry w łubinie się pojawią.
Niedaleko jest las więc może maliny lub lipy.

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 maja 2018, 10:56 - czw 
Wiesiu jak zawsze ma rację z gorczycy nie ma w ogóle miodu. W mojej ocenie szkoda ursusa :wink: czasu i energii by coś takiego siać ,tylko facelia to jest królowa roślin miododajnych , pyłek z tego też pszczoły mają :P


Na górę
  
 
Post: 17 maja 2018, 11:55 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
szymek1 pisze:
szymek1
w tej kwestii, niestety nie mogę się zgodzić. Sieję gorczycę co roku i zarówno pyłek jak i miód noszą. W zeszłym roku nawet jesienny, na zakarmienie zimowe, dał tak obficie że tylko po 2-5 kg dawałam na zalanie dziury po czerwiu. O pyłku i jego właściwościach, chyba nie muszę mówić. Obecnie na większości terenów Polski istnieją jego niedobory. Pyłek to zdrowie i rozwój dla pszczoły. Niedoceniany.
Nie mieszajcie go jednak z paszami zbożowymi, problemy. Łączcie tylko z buraczanymi lub cukrem.

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 maja 2018, 11:59 - czw 

Rejestracja: 21 kwietnia 2010, 22:45 - śr
Posty: 98
Lokalizacja: Grudziądz
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie 12r, Dadant
szymek1 pisze:
facelia to jest królowa roślin miododajnych , pyłek z tego też pszczoły mają :P


A w czym ona przewyższa np: ogórecznik lekarski??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 maja 2018, 12:22 - czw 

Rejestracja: 07 października 2015, 15:09 - śr
Posty: 763
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Gostynin
Ja uważam ,że facelia nie jest królową roślin miododajnych Dwa lata temu na facelicii był szum do póki nie zakwitła lipa ,na facelii zostały trzmiele a pszczoły wyniosły się na lipę . Lipa jak dobrze leje to ona jest królową.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 maja 2018, 15:53 - czw 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
dulcis_aurum pisze:
szymek1 pisze:
facelia to jest królowa roślin miododajnych , pyłek z tego też pszczoły mają :P


A w czym ona przewyższa np: ogórecznik lekarski??

Facelii jest duzo i krócej, a ogórecznika mniej, a długo przy czym jak się go raz zasieje to sam się rozsieje na następny rok.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 maja 2018, 20:22 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
szymek1 pisze:
szkoda ursusa :wink: czasu i energii by coś takiego siać ,tylko facelia to jest królowa roślin miododajnych , pyłek z tego też pszczoły mają :P

Czy z Tobą jest wszystko okej? Czy aby przypadkiem nie dostałeś udaru podczas jazdy tym swoim ursusem?
Przecież napisałem, że mogę wywieźć pszczoły na gorczyce a Ty mi piszesz ze nie warto tego siać. Jeżeli piszesz tylko po to aby nabić sobie posty to okej ale jeśli chcesz się wypowiedzieć to chociaż przeczytaj moje pytanie. Najlepiej przeczytaj je kilka razy. Jak już pojmiesz, że ta gorczyca już rośnie, że nie muszę jej siać, że nie pytam o facelie tylko o gorczyce, wtedy będziesz gotów się wypowiedzieć.

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 maja 2018, 21:52 - czw 

Rejestracja: 01 czerwca 2014, 22:20 - ndz
Posty: 978
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Jerzmanowice
Jarek pisze:
szymek1 pisze:
szkoda ursusa :wink: czasu i energii by coś takiego siać ,tylko facelia to jest królowa roślin miododajnych , pyłek z tego też pszczoły mają :P

Czy z Tobą jest wszystko okej? Czy aby przypadkiem nie dostałeś udaru podczas jazdy tym swoim ursusem?
Przecież napisałem, że mogę wywieźć pszczoły na gorczyce a Ty mi piszesz ze nie warto tego siać. Jeżeli piszesz tylko po to aby nabić sobie posty to okej ale jeśli chcesz się wypowiedzieć to chociaż przeczytaj moje pytanie. Najlepiej przeczytaj je kilka razy. Jak już pojmiesz, że ta gorczyca już rośnie, że nie muszę jej siać, że nie pytam o facelie tylko o gorczyce, wtedy będziesz gotów się wypowiedzieć.


Nie słuchaj kogoś kto coś usłyszał i bzdury powtarza.
On nigdy gorczycy nie miał zasianej.
Ja w tej chwili mam 3 hektary zasiane i jak jest dobra pogoda , wilgotno to
zawsze można coś podebrać pszczołom .
Nie są to jakieś duże ilości ale bardzo fajnie się rozwijają , nie trzeba też dokarmiać .
Miałem już kilka raz zasianą i wiem co mówię.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 maja 2018, 21:54 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Marcin pisze:
Nie są to jakieś duże ilości ale bardzo fajnie się rozwijają , nie trzeba też dokarmiać .
Miałem już kilka raz zasianą i wiem co mówię.

Na jedno zwróćcie uwagę, zawartość białka w pyłku gorczycy jest wysoka .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 maja 2018, 05:05 - pt 
Marcin, Widzę Marcin że ty lepiej wiesz co ja sieje a czego nie sieje to jest ciekawa sprawa Chyba masz jakiegoś szpiega w mojej okolicy :lol:
Ja nikomu nic nie pisze i nie sugeruję każdy ma własny rozum niech sięje i ustawia pszczoły na pożytkach jakie mu odpowiadają, ja miałem gorczycę kilka razy i dobrze wiem jak pszczoły ją oblatują Ile miodu z niej noszą w porównaniu do innych roślin miododajnychKażdy ma własne zdanie i własny rozum...chodze często w teren ,obserwuje kwiatki i widzę jak pszczoły je oblatują zaglądam też do Nadstawek i widzę ile pszczoły z tego noszą miodu dobrze wiem co widzę mam oczy i kilka szarych komórek, Każdy robi jak uważa powtarzam jeszcze raz. Nie musicie się wcale ze mną zgadzać


Na górę
  
 
Post: 18 maja 2018, 11:12 - pt 

Rejestracja: 01 czerwca 2014, 22:20 - ndz
Posty: 978
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Jerzmanowice
szymek1 pisze:
Marcin, Widzę Marcin że ty lepiej wiesz co ja sieje a czego nie sieje to jest ciekawa sprawa Chyba masz jakiegoś szpiega w mojej okolicy :lol:
Ja nikomu nic nie pisze i nie sugeruję każdy ma własny rozum niech sięje i ustawia pszczoły na pożytkach jakie mu odpowiadają, ja miałem gorczycę kilka razy i dobrze wiem jak pszczoły ją oblatują Ile miodu z niej noszą w porównaniu do innych roślin miododajnychKażdy ma własne zdanie i własny rozum...chodze często w teren ,obserwuje kwiatki i widzę jak pszczoły je oblatują zaglądam też do Nadstawek i widzę ile pszczoły z tego noszą miodu dobrze wiem co widzę mam oczy i kilka szarych komórek, Każdy robi jak uważa powtarzam jeszcze raz. Nie musicie się wcale ze mną zgadzać


Nie mam żadnego szpiega tylko codziennie jeżdżę główną drogą i trudno nie zauważyć co siejesz i ile. Nigdy jej tam nie widziałem . Jedynie facelie ....
A gdybyś miał , jest to za mała powierzchnia na ilość rodzin , które stoją w jednym miejscu.
Ja wszystkich rodzin nie trzymam przy domu w okresie od wiosny do lata.Dlatego
udało mi się odebrać parę razy trochę miodu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 maja 2018, 11:52 - pt 
Marcin, Mam też spory kawałek ziemi którą uprawiam po drugiej stronie drzew także nie widać tego z drogi głównej ale był już taki rok chyba 3 lata temu jeden gość posial chyba ze 2 hektary gorczycy kwitła I nawet deka miodu pszczoły z tego nie przyniosły być może było za sucho bo to był chyba lipiec.


Na górę
  
 
Post: 18 maja 2018, 11:58 - pt 

Rejestracja: 01 czerwca 2014, 22:20 - ndz
Posty: 978
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Jerzmanowice
szymek1 pisze:
Marcin, Mam też spory kawałek ziemi którą uprawiam po drugiej stronie drzew także nie widać tego z drogi głównej ale był już taki rok chyba 3 lata temu jeden gość posial chyba ze 2 hektary gorczycy kwitła I nawet deka miodu pszczoły z tego nie przyniosły być może było za sucho bo to był chyba lipiec.


Być może było sucho i dlatego.
Ty masz dużo rodzin w jednym miejscu . Czasami przyniosą ale jak się ,to rozłoży do każdego ula ,to nie ma jak podebrać tego miodu. Miałem ,tak i dlatego nie trzymam wszystkiego u siebie jak kwitnie facelia i gorczyca.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 maja 2018, 12:03 - pt 
Marcin, Nie mam dużo w tej chwili 17 rodzin reszta Uli jest pusta, niebawem trzy rodziny podzielę na odkłady .z tym że w moim rejonie też są inne pasieki tam na wyższym dole gościu ma chyba z 80 rodzin z tym że on je wywozi one w zasadzie tam tylko zimują ,.jeśli chodzi o nektarowanie roślin to bardzo dużo zależy od pogody jak jest susza no to nie ma pożytku prawie w ogóle pszczoły noszą tylko pyłek i ty dobrze kolego wiesz o czym ja teraz piszę... :wink:


Na górę
  
 
Post: 18 maja 2018, 12:31 - pt 

Rejestracja: 01 czerwca 2014, 22:20 - ndz
Posty: 978
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Jerzmanowice
szymek1 pisze:
Marcin, Nie mam dużo w tej chwili 17 rodzin reszta Uli jest pusta, niebawem trzy rodziny podzielę na odkłady .z tym że w moim rejonie też są inne pasieki tam na wyższym dole gościu ma chyba z 80 rodzin z tym że on je wywozi one w zasadzie tam tylko zimują ,.jeśli chodzi o nektarowanie roślin to bardzo dużo zależy od pogody jak jest susza no to nie ma pożytku prawie w ogóle pszczoły noszą tylko pyłek i ty dobrze kolego wiesz o czym ja teraz piszę... :wink:


Wiem ,że zależy wszystko od pogody i wilgotności.
Ale też ilości roślin kwitnących do liczby rodzin na danym terenie.
PS. Ten gość już wszystkie rodziny przywiózł znowu do siebie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 maja 2018, 10:32 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Wydajność miodowa gorczycy białej z hektara wynosi ponad 250 kg , pyłkowa - też wyjątkowa . Po za tym jej kwitnienie rozciąga się w czasie a więc pszczółki cały czas mają co robić . Ja - gdybym nie miał innych możliwości , wyjechałbym na taki pożytek .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 czerwca 2018, 20:31 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Dzień dobry.
Pszczoły stoją na gorczycy około 2 tygodni.
Miodu przybywa bardzo powoli.
Wydaje mi się, że przez zmienną pogodę, albo susza albo całe dnie opadów.
Kilka dni widać że nektaru przybywa i nadstawki stają się ciężkie a po kilku dniach niesprzyjającej pogody i nadstawki pustoszeja.
Pszczoły w sile, 3 korpusy wlkp i musiałem dorzucić czwarty bo ciasno.
Myślę o tym aby matkę ograniczyć w czerwieniu ale obawiam się rojek w przypadku kilku dni ciągłych opadów.

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 czerwca 2018, 22:45 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2016, 20:17 - sob
Posty: 875
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: ok. Łukowa
Jarek pisze:
Pszczoły w sile, 3 korpusy wlkp i musiałem dorzucić czwarty bo ciasno.
Myślę o tym aby matkę ograniczyć w czerwieniu ale obawiam się rojek w przypadku kilku dni ciągłych opadów.

Weż nie p. gratuluję 4 korpusy wlkp bez kraty?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 czerwca 2018, 05:33 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Jest krata na jednym korpusie ale czerwiu jest więcej bo przenosilem kryty do miodni.

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 sierpnia 2018, 13:53 - ndz 

Rejestracja: 20 sierpnia 2017, 17:40 - ndz
Posty: 774
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódzki-wschodni
Nie wiem jak gdzie indziej, ale u mnie wczesne żniwa i znaczące opady spowodowały dość duży wysiew poplonów , niestety przewaga gorczycy w czystym siewie. Zacznie to kwitnąć w przeciągu najbliższych kilku, kilkunastu dni. Tak bywało w przeszłości i zawsze w roku obfitości jesiennej gorczycy był problem krystalizacji zimowych zapasów. Zakwitnie też ponad 2 ha facelii ,ale dopiero ok 20 IX, może trochę odciągnie pszczoły. Jak myślicie?

_________________
Pozdrawiam
Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 sierpnia 2018, 18:46 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
moja gorczyca którą posiałem w lipcu kwitnie drugi tydzień na polu aż brązowo od pszczół do południa i zanim karmiłem podlewały gniazda znaczy że i nektarowała teraz nie wiem bo spadziują buraki, co ciekawsze od tygodnia kwitnie rdest nad rzekami tak więc jest ciekawie bo zwykle działo się tak w okolicy połowy września

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 kwietnia 2020, 18:35 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Nie jestem do końca pewien ale w tym roku znowu mi posiali gorczyce. To chyba ona?
https://www.fotosik.pl/zdjecie/3aa5b132626e08d3

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 kwietnia 2020, 21:59 - czw 

Rejestracja: 21 lutego 2017, 20:19 - wt
Posty: 56
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: mokre
tak to jest gorczyca


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 czerwca 2020, 17:34 - czw 

Rejestracja: 02 maja 2019, 10:47 - czw
Posty: 305
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Nowy Tomyśl
U mnie dzisiaj na gorczycy szaleństwo skończyła się akacja i poszly na gorczyce
noszą i pylek i nektar pszczół opór praktycznie na każdym kwiatku jakby się roiły
zobaczymy jakie będą tego efekty


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 czerwca 2021, 22:33 - wt 

Rejestracja: 02 maja 2016, 12:37 - pn
Posty: 463
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Częstochowa
Przeczytałem ten temat cały, ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Od kilku dni przybywa mi na wadze od 0,5 do 2,5 kg dziennie mimo, że akacja już przekwitła. Wybrałem się na spacer i znalazłem 1 km od pasieki poletko 3-4 hektary gorczycy, na której szaleją pszczoły. W sumie jest już z 8 kg przyniesione. Czy możliwe jest, że z gorczycy tak noszą? Spadzi liściastej raczej nie ma, bo z drzew nic nie kapie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 czerwca 2021, 21:56 - śr 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Przy dobrym okładzie ,klasa ziemi,pogoda parno ,możliwe .z dwa lata temu to tak pachniała i nektarowała jak trza .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 czerwca 2021, 10:15 - czw 

Rejestracja: 11 kwietnia 2014, 16:23 - pt
Posty: 70
Lokalizacja: Gniezno
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp, LN 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Gniezno
GrzeSt pisze:
Przeczytałem ten temat cały, ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Od kilku dni przybywa mi na wadze od 0,5 do 2,5 kg dziennie mimo, że akacja już przekwitła. Wybrałem się na spacer i znalazłem 1 km od pasieki poletko 3-4 hektary gorczycy, na której szaleją pszczoły. W sumie jest już z 8 kg przyniesione. Czy możliwe jest, że z gorczycy tak noszą? Spadzi liściastej raczej nie ma, bo z drzew nic nie kapie.


Miałem w tym roku 10 rodzin na 5h gorczycy średnio przyniosły 7-10 kg z rodzin. Towarowo bez szaleństwa lecz rozwojowo super i pięknie zazębiło się z facelią. Przynajmniej u mnie.
Była mocno oblatywana ale raczej pyłkowo głównie. Po nakropie i miodzie było widać, że jest sporo chabra. Jeśli w okolicy są lekko nie dopilnowane uprawy to może trafić się w zbożach sporo tego kwiatu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 czerwca 2021, 11:16 - czw 

Rejestracja: 02 maja 2016, 12:37 - pn
Posty: 463
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Częstochowa
TurQs,
U mnie obrzeża miasta, więc upraw nie ma prócz tej gorczycy zasianej na nigdy nie uprawianej ziemi. Zawsze miałem dziurę o tej porze, a tu niespodzianka. Cały czas noszą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji