FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 13:56 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 33 ] 
Autor Wiadomość
Post: 14 lipca 2018, 19:36 - sob 
Postanowiłem założyć oddzielny temat. Ten traktujący o gospodarce na tego typu ramce skupia się bardziej na kwestiach jej wymiarów. W to obfituje tamta dyskusja. Ja mam na myśli standardową o wymiarach 435 x 230 mm. Obecnie gospodaruję na Dadant w wersji korpusowej z dwiema nadstawkami 1/2 oraz starych leżakach. Postanowiłem jednak trochę poinwestować i zrobić porządek na pasieczysku. Interesuje mnie, jeżeli jest to w ogóle możliwe, uproszczenie pracy i jeden typ ramki.
W tym porównaniu, połączonym z pytaniami, do porównania będę używał, liczonej w prosty sposób, powierzchni ramki obu typów (bez faktycznej powierzchni roboczej czy jej "dwustronności").

To lecimy:

1) rodnia w Langstroth 1/1 ma być na jednym czy dwóch koprusach? Pole powieszchni ramek Dadanta (10 ramek rodni) to 13050, natomiast Langstroth to 10005 czyli 2,5 ramki Dadanta mniej. Tak więc teoretycznie mogła by być na jednym korpusie - takie 7,5 ramki Dadant tylko czy taka konfiguracja ma sens? Oczywiście nad 10 ramkowym gniazdem w Langstroth leżała by nadstawka gdzie pszczoły wrzucały by zapasy.
Wydaje się, że jeden to za mało, a dwa za dużo. :?

2) konfiguracja rodnia - miodnia dla silnej czy średniej rodziny 2:2 czy 1:2

3) zimowanie - na Dadancie to zwykle 6 ramek o łącznej powieszchni 7830. By uzyskać taką samą powieszchnię na ramce Langstroth 1/1 potrzebuję ich 8 ramek (8004). I teraz co z tym zrobić: ułożyć i zimować na jednym korpusie czy na dwóch tworząc 4 wysokie ramki? (druga opcja ciekawa bo niby pszczoła lepiej zimuje na wysokich, wydaje mi się jednak, że pierwszy sposób)

I tak gdybam czy zamiana z Dadanta w ogóle miała by sens. Niby ramki lżejsze, lepiej leżą w dłoni ale ta za mała bądź za duża rodnia.


Na górę
  
 
Post: 14 lipca 2018, 22:20 - sob 
Malcolm pisze:
Postanowiłem założyć oddzielny temat. Ten traktujący o gospodarce na tego typu ramce skupia się bardziej na kwestiach jej wymiarów. W to obfituje tamta dyskusja. Ja mam na myśli standardową o wymiarach 435 x 230 mm. Obecnie gospodaruję na Dadant w wersji korpusowej z dwiema nadstawkami 1/2 oraz starych leżakach. Postanowiłem jednak trochę poinwestować i zrobić porządek na pasieczysku. Interesuje mnie, jeżeli jest to w ogóle możliwe, uproszczenie pracy i jeden typ ramki.
W tym porównaniu, połączonym z pytaniami, do porównania będę używał, liczonej w prosty sposób, powierzchni ramki obu typów (bez faktycznej powierzchni roboczej czy jej "dwustronności").

To lecimy:

1) rodnia w Langstroth 1/1 ma być na jednym czy dwóch koprusach? Pole powieszchni ramek Dadanta (10 ramek rodni) to 13050, natomiast Langstroth to 10005 czyli 2,5 ramki Dadanta mniej. Tak więc teoretycznie mogła by być na jednym korpusie - takie 7,5 ramki Dadant tylko czy taka konfiguracja ma sens? Oczywiście nad 10 ramkowym gniazdem w Langstroth leżała by nadstawka gdzie pszczoły wrzucały by zapasy.
Wydaje się, że jeden to za mało, a dwa za dużo. :?

2) konfiguracja rodnia - miodnia dla silnej czy średniej rodziny 2:2 czy 1:2

3) zimowanie - na Dadancie to zwykle 6 ramek o łącznej powieszchni 7830. By uzyskać taką samą powieszchnię na ramce Langstroth 1/1 potrzebuję ich 8 ramek (8004). I teraz co z tym zrobić: ułożyć i zimować na jednym korpusie czy na dwóch tworząc 4 wysokie ramki? (druga opcja ciekawa bo niby pszczoła lepiej zimuje na wysokich, wydaje mi się jednak, że pierwszy sposób)

I tak gdybam czy zamiana z Dadanta w ogóle miała by sens. Niby ramki lżejsze, lepiej leżą w dłoni ale ta za mała bądź za duża rodnia.


Wiesz co ln ramka 435x230 to prawie tyle ile będzie miał wlkp jak wezmiesz 10 ramek wlkp i 10 ln to ln 1/1 będzie miał tylko ciut więcej powierzchni tak samo z 12 tylko ciut więcej.
Zimowla na 230 trochę kiepsko pamiętaj że ostrowska ma 230 i u niej na 2 korpusach sie zimuje już w wlkp 260 to mało ale pszczoły dobrze zimują chociaż mogłoby byc więcej,230 na 1 nie ma sensu zimować pasowałoby 2.
Jak chcesz jeden typ ramki zostaw dadant 1/2 x 2 na gniazdo albo idz w ln 3/4 x2 na gniazdo czy nawet 3 albo w ln 2/3 tylko to jeszcze nizsza ramka,musisz eksperymentować.
Rodnia na 1 może być ale na 2 to już sporo,rozwleczą ci miód i tyle z tego będzie,znowu jak dasz 1 na rodnie i 1 na miodnie to mogą nie wyłapac małych pożytków.


Na górę
  
 
Post: 14 lipca 2018, 23:01 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
znajomy zimuje na 23 na jednym korpusie od lat ja też zimowałem jak miałem zwykłego ln 23 z niego przeszedłem na 3/4

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lipca 2018, 23:48 - sob 
XxSebastianxX pisze:
Wiesz co ln ramka 435x230 to prawie tyle ile będzie miał wlkp jak wezmiesz 10 ramek wlkp i 10 ln to ln 1/1 będzie miał tylko ciut więcej powierzchni tak samo z 12 tylko ciut więcej.


Wielkopolska 36 x 26 = 936
In 1/1 43,5 x 23 = 1000

Z wielkopolską ramką nie miałem do czynienia. Rodnia zajmuje tam dwa korpusy? W niektórych cennikach widzę wielkopolskie 10 ramkowe na 3ech takich samych segmentach.

XxSebastianxX pisze:
Jak chcesz jeden typ ramki zostaw dadant 1/2 x 2 na gniazdo albo idz w ln 3/4 x2 na gniazdo czy nawet 3 albo w ln 2/3 tylko to jeszcze nizsza ramka,musisz eksperymentować.


Dadant 1/2 odpada bo ta ramka to jedynie 14,5 cm wysokości. Nie mówię za mało ale to nie dla mnie.

kudlaty pisze:
znajomy zimuje na 23 na jednym korpusie od lat ja też zimowałem jak miałem zwykłego ln 23 z niego przeszedłem na 3/4


Kudłaty na ilu ramkach zimowałeś? Dobrze wyliczyłem, że potrzebnych jest ich 8?

I pytanie do Ciebie, skoro używałeś In 1/1, na ilu korpusach miałeś rodnie, na 1 + 2 miodnie?


Na górę
  
 
Post: 14 lipca 2018, 23:59 - sob 
Malcolm pisze:
XxSebastianxX pisze:
Wiesz co ln ramka 435x230 to prawie tyle ile będzie miał wlkp jak wezmiesz 10 ramek wlkp i 10 ln to ln 1/1 będzie miał tylko ciut więcej powierzchni tak samo z 12 tylko ciut więcej.


Wielkopolska 36 x 26 = 936
In 1/1 43,5 x 23 = 1000

Z wielkopolską ramką nie miałem do czynienia. Rodnia zajmuje tam dwa korpusy? W niektórych cennikach widzę wielkopolskie 10 ramkowe na 3ech takich samych segmentach.

XxSebastianxX pisze:
Jak chcesz jeden typ ramki zostaw dadant 1/2 x 2 na gniazdo albo idz w ln 3/4 x2 na gniazdo czy nawet 3 albo w ln 2/3 tylko to jeszcze nizsza ramka,musisz eksperymentować.


Dadant 1/2 odpada bo ta ramka to jedynie 14,5 cm wysokości. Nie mówię za mało ale to nie dla mnie.

kudlaty pisze:
znajomy zimuje na 23 na jednym korpusie od lat ja też zimowałem jak miałem zwykłego ln 23 z niego przeszedłem na 3/4


Kudłaty na ilu ramkach zimowałeś? Dobrze wyliczyłem, że potrzebnych jest ich 8?

I pytanie do Ciebie, skoro używałeś In 1/1, na ilu korpusach miałeś rodnie, na 1 + 2 miodnie?


Kolego poszczególne typy uli czasem nie rożnią się od siebie tak bardzo,ul się dobiera do terenu nie wiemy jaki masz bo nie napisałeś co i jakie pożytki wiec jak ci możemy doradzać czy 1 czy 2 korpusy na rodnie?
W wielkopolskim róznie ludzie trzymają ja np. mam wlkp 12 ramek w układzie 1 na gniazdo + 3x1/2 i wystarcza a zimuje na 1 pełnym.


Na górę
  
 
Post: 15 lipca 2018, 00:15 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Malcolm pisze:
Kudłaty na ilu ramkach zimowałeś? Dobrze wyliczyłem, że potrzebnych jest ich 8?

I pytanie do Ciebie, skoro używałeś In 1/1, na ilu korpusach miałeś rodnie, na 1 + 2 miodnie?

to były moje początki więc trudno mowić o jakiejś rozbudowanej planowanej gospodarce pszczoły miałem własnie w takich ulach bo je dostałem po nieboszczyku sąsiedzie którego nawet nie znalem więc z 30 lat jak go nie ma musi być, w mojej okolicy to bardzo popularny rozmiar ramki zwlaszcza u starszych pszczelarzy bo LN to nic innego jak odwrócona ramka warszawska zwykła, w czasie kiedy zaczynałem ludzie zimowali normalnie ciasne gniazda zatwory i te sprawy a teraz jest wydziwianie i licytacje kto ile pustych korpusów dołoży na zimę, znajomy ma ze 100 rodzin na tej ramce gdyby się nie nadawała to by z niej zrezygnował, gniazdo trzyma na 1 korpusie a miodnie to standardowa ramka rodziny jak dzisiaj jechałem ma na średnio na 3 korpusach LN + połówki dadanta
zimuje się pszczoły na tylu ramkach ile potrzebują jak 8 to się zostawia 8 jak 5 to się tyle zostawia nie ma co oszukiwać samego siebie bo to niczego nie zmieni

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lipca 2018, 00:27 - ndz 
kudlaty pisze:
gniazdo trzyma na 1 korpusie a miodnie to standardowa ramka rodziny jak dzisiaj jechałem ma na średnio na 3 korpusach LN + połówki dadanta


O to mi chodziło, czyli 3 korpusy w tym 1 rodnia.


kudlaty pisze:
zimuje się pszczoły na tylu ramkach ile potrzebują jak 8 to się zostawia 8 jak 5 to się tyle zostawia nie ma co oszukiwać samego siebie bo to niczego nie zmieni


Ja to wiem tylko próbuję przełożyć, jakoś sobie wizualizować na nowej ramce, moje dotychczasowe doświadczenia/praktykę z Dadantem bo zwykle zimuję na 6ciu.


Na górę
  
 
Post: 15 lipca 2018, 01:00 - ndz 
W tych moich rozważaniach i porównaniach kompletnie pominąłem ramkę wz, która jest pionowym Langstrothem 1/1. Obczaiłem tematy o wz i okazuje się, że faktycznie gniazdo ludzie układają na 10 ramkach, a reszta to miodnia.
Chyba już wiem co chciałem wiedzieć. Teraz tylko rozkmina czy opłaca się przesiadka z Dadanta.


Na górę
  
 
Post: 15 lipca 2018, 02:47 - ndz 

Rejestracja: 05 października 2012, 01:48 - pt
Posty: 355
Ule na jakich gospodaruję: 435x170, WLKP12
WZ zazwyczaj jak miałem to do zimy na 8 szły a w sezonie gniazdo na 10.

Ciekawą alternatywą jest ramka 435x170 i gospodarka wielokorpusowa... Korpusy pasują do większośći typów uli. Gniazdo na 2 korpusach w sezonie i do zimy. Iość ramek do zimy w zależności co tam siedzi. na plus pełna soboda w działaniu. Minus to trochę więcej ramek.

Jest większa moc niż 2 x 1/2D w sezonie. Korpusy dostępne na rynku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lipca 2018, 10:11 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Malcolm, jaka przesiadka? wystarczy dawac miodnie na docelową ramkę i jak będziesz miał susz itd to przejdziesz automatycznie, ja się pozbyłem ln3/4 amerykańskiego (został mi jeszcze jeden) tylko dlatego że to dodatkowe 1,5cm na długości nic nie zmieniało a przez to daszki dennice i reszta nie pasowała do siebie a tak bazując na dadancie mogę mieć zarówno dadanta dadant1/2 siedemnastkę apipola dwunastkę wielkopolską wszystko to samo tylko korpusy się zmienia,
w chwili obecnej mam wielkopolski oraz dadanta z którego będę rezygnował albo całkowicie albo przejdę na jakąś niższą ramkę bo byłem ciekaw gospodarki w tym ulu ale po 2 sezonach nie podoba mi się ten ul ani trochę ciężko się dzieli, zimowla też nie jest zbyt łatwa no i rozwój taki sobie zwłaszcza jeśli chodzi o odkłady, wielkopolski mam bardziej obcykany choć zadowolony też nie jestem w 100% bo standardowa ramka nie nadaje się zbytnio na miodnie a takiej całkiem niskiej też nie chce
nie podobają mi sie ramki zarówno bardzo niskie jak i bardzo wysokie

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lipca 2018, 10:56 - ndz 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
kudlaty pisze:
wielkopolski mam bardziej obcykany choć zadowolony też nie jestem w 100% bo standardowa ramka nie nadaje się zbytnio na miodnie

Przy dobrej kraince rzeczywiście to dla pszczelarza przekleństwo , ale co wymyślić , przy niższej ramce, wiosenny rozwój jest słabszy , mieć dwa typy ramek , jeszcze gorzej. :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lipca 2018, 12:47 - ndz 
kudlaty, tak też bym zrobił. Wwalił nad gniazda Dadanta te Ln 1/1 jako magazyn i po odbudowanie węzy (także bez kraty, niech matka wpadnie i poczerwi co nieco) przesiedlił.

Pisząc o "ln3/4 amerykańskiego" masz na myśli ramkę o wymiarach 448 x 185? Ja od początku myślałem o tym sowieckim wynalazku zwany Lg Euro 435x185 tylko jest jedno "ale" odnośnie odrzuconego przeze mnie Ln 3/4. Zdecydowałem się wdrążyć do pasieki tak chwalone (także wśród zaprzyjaźnionych pszczelarzy) poliuretany. Bezpośrednio (znaczy się w pobliskim sklepie 5 km ode mnie) mógłbym kupić ul od Dumy, a tam są jedynie korpusy Ln Euro 1/1. Z kolei gdybym decydował się przez net to byłbym skazany Apikoz z jednym gniazdowym 1/1 i 4 nadstawkami 1/2 bo Miodoland ma także 3x 1/1. Sam już nie wiem, tak chwalą te poli.. ale dużo czasu mam. Zima trzeba będzie drążyć i kminić temat.


Na górę
  
 
Post: 16 lipca 2018, 01:03 - pn 
Trochę myślę o ln 3/4 tylko problem jest z ich dostępnością. W sieci znalazłem tylko jednego producenta "bzyki" z tym, że to ule jednościenne.


Na górę
  
 
Post: 16 lipca 2018, 01:19 - pn 
Malcolm pisze:
Trochę myślę o ln 3/4 tylko problem jest z ich dostępnością. W sieci znalazłem tylko jednego producenta "bzyki" z tym, że to ule jednościenne.


Zrób sam, ja nie jestem zwolennikiem jednościennych w PL.


Na górę
  
 
Post: 16 lipca 2018, 09:33 - pn 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
XxSebastianxX pisze:
Malcolm pisze:
Trochę myślę o ln 3/4 tylko problem jest z ich dostępnością. W sieci znalazłem tylko jednego producenta "bzyki" z tym, że to ule jednościenne.


Zrób sam, ja nie jestem zwolennikiem jednościennych w PL.

Podobno ta ramka nadaje się tylko do jednościennego.
Ile w tym prawdy? Nie wiem :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lipca 2018, 17:57 - pn 
Nie miałem do czynienia z jednościennym. Uli również sam nie wykonam bo nie mam ani umiejętności ani niezbędnych maszyn.


Na górę
  
 
Post: 16 lipca 2018, 18:49 - pn 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Malcolm, wystarczy 1 maszyna. Zwykła piła do cięcia drewna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lipca 2018, 21:12 - pn 
BARciak, ja kompletnie nie mam z drewnem doświadczenia prócz budowy budek dla ptaków, a niestety mam hopla na punkcie estetyki. :haha:


Na górę
  
 
Post: 16 lipca 2018, 21:15 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
A jeśli zależy na trzymaniu gniazda na jednym korpusie oraz żeby w całym ulu była taka sama ramka to ulem lepszym będzie ul wlkp (wysoka lecz wąska ramka) czy langstroth (szeroka lecz nieco niższa ramka)?

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lipca 2018, 21:48 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
BARciak,

jesteś w wielkim błędzie jednościennego nie zrobisz na kolanie i na tym cała zabawa polega

Jarek,
cała zabawa z wielkopolskim polega na tym że jest to za wysoka ramka na miodnie i przy mniejszych pożytkach nie ma jak odebrać tego miodu, połówka wg mnie znowu za niska,
ln europejski standard to juz lepsza ramka pszczoły szybciej sklepią miod nie powstają takie wieżowce jak przy wlkp,
często mam tak że dla rodziny za mało 3 korpusy wlkp a 4 to za dużo i bądź tu mądry wiersze pisz dlatego teraz myśle liczyć 2 pełne korpusy na rodzinę wielkopolskie + 2 osiemnastki do tego dlatego musze zimą zorbić te brakujące 18 powinno być wtedy znacznie lepiej

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lipca 2018, 23:01 - pn 
BARciak pisze:
Malcolm, wystarczy 1 maszyna. Zwykła piła do cięcia drewna.


Nie nie wystarczy, ule jednościenne musza być porządne bo inaczej się rozlecą, nie wystarczy piła, przyda się frezarka, przyda się frez na "jaskółczy ogon", przyda się klej itd., to nie jest ul ocieplany tylko ma być jednoscienny i wystrzymały.


Na górę
  
 
Post: 16 lipca 2018, 23:29 - pn 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
kudlaty, XxSebastianxX, nie piszę o jednościennych bo to ul nie na moje warunki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lipca 2018, 06:13 - wt 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 996
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
BARciak, jednościenne sprawdzają się na terenie całej Polski, warunek do zimy tylko silne rodziny. A takowe mają wszyscy, którzy piszą tu na forum. Jak dla mnie to ule rewelacja tj 1/2 dadan z jednej deski gr.25mm.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lipca 2018, 06:40 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
kudlaty pisze:

[b]Jarek
,
cała zabawa z wielkopolskim polega na tym że jest to za wysoka ramka na miodnie i przy mniejszych pożytkach nie ma jak odebrać tego miodu, połówka wg mnie znowu za niska

Dokładnie zaobserwowałem to samo. Nie chcę mieć gniazda na 2 korpusach i dlatego szukam jakiegoś kompromisu. Tak aby korpus nie był za mały na gniazdo oraz za duży na miodnie.

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lipca 2018, 09:09 - wt 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
zento, ja tego ula nie lubię z różnych powodów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lipca 2018, 13:44 - wt 
Jarek,
Próbowałeś Dadanta? Tam masz gniazdo na jednym, a miodnie w nadstawkach. Ewentualnie, jeżeli zależy ci na lżejszej ramce, 1/2 Dadant w układzie 2 korpusy gniazdowe, dwie miodnie.


Na górę
  
 
Post: 17 lipca 2018, 14:16 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Malcolm pisze:
Obecnie gospodaruję na Dadant w wersji korpusowej z dwiema nadstawkami 1/2 oraz starych leżakach. Postanowiłem jednak trochę poinwestować i zrobić porządek na pasieczysku. Interesuje mnie, jeżeli jest to w ogóle możliwe, uproszczenie pracy i jeden typ ramki.
No to nie kombinuj już z kolejnym rozmiarem 230, tylko mając już 1/2 D śmiało przechodź na same połówki. Pełne ramki i pełne korpusy bez problemu wykorzystasz przerabiając je na połówki. Mała ramka 1/2 D zapewnia możliwość wszelkich kombinacji, gniazdo może być na 1 lub 2 korpusach, dzielić można bez problemu jak się chce, miodnie zestawiasz jaką chcesz.
Do większej ilości ramek szybko przywykniesz, a zalety operowania małą lekką ramką i stosunkowo lekkimi korpusami są bezcenne.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lipca 2018, 14:34 - wt 
JM o tym cały czas myślę ale jednocześnie kusi mnie Langstroth europejski. Jednak po podrożeniu tematu bardziej skręcam w stronę Ln 3/4 o ramce 185mm wysokości czyli nic innego jak Dadant 18,5 cm. Pomierzyłem sobie ramkę, pozaznaczałem.. jednak 14,5 cm to nie 18,5 cm.


Na górę
  
 
Post: 17 lipca 2018, 15:03 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Malcolm pisze:
Jarek,
Próbowałeś Dadanta? Tam masz gniazdo na jednym, a miodnie w nadstawkach. Ewentualnie, jeżeli zależy ci na lżejszej ramce, 1/2 Dadant w układzie 2 korpusy gniazdowe, dwie miodnie.

Mam dadany dwunastoramkowe na ramkę 14,5cm ale za dużo tych ramek w gnieździe. Jeśli nastrój rojowy się pojawi to za dużo szukania. Daje w gniazdo pełną ramkę 30cm ale takiej już do miodni nie przeloze...
Dlatego szukam jakiegoś innego ula.

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lipca 2018, 15:12 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Malcolm, Masz teraz już po miodobraniu wolne połówki, to ustaw już teraz ze 2-3 rodzinki, odkłady na tych połówkach. Przekonasz się praktycznie "jak to się je".

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lipca 2018, 15:21 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Jarek pisze:
Mam dadany dwunastoramkowe na ramkę 14,5cm ale za dużo tych ramek w gnieździe. Jeśli nastrój rojowy się pojawi to za dużo szukania.
No to wystarczy na ten czas spędzić matkę na jeden nowy korpus i masz same korzyści.
12 ramek 1/2 (a wejdzie nawet 13) w zupełności do czerwienia wystarczy, przy okazji odnawiasz gniazdo, pszczoły nie mają chęci do rojenia się, jak koniecznie chcesz tam grzebać to nadal masz do przeglądu tylko 12 ramek i na dodatek małych. W gnieździe masz praktycznie tylko czerw, a w nadstawkach miodniach tylko miód, a nie że 12 dużych ramek i pomieszany czerw z miodem.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lipca 2018, 15:30 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Malcolm pisze:
bardziej skręcam w stronę Ln 3/4 o ramce 185mm wysokości czyli nic innego jak Dadant 18,5 cm. Pomierzyłem sobie ramkę, pozaznaczałem.. jednak 14,5 cm to nie 18,5 cm.


Skeć mocniej i wyjdzie ci 17. coraz bardziej popularny.

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lipca 2018, 06:50 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Takie mam


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 33 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji