FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 15:31 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: 19 września 2018, 12:52 - śr 

Rejestracja: 09 stycznia 2016, 00:30 - sob
Posty: 49
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp. Wz.
Miejscowość z jakiej piszesz: Kraśnik
Zapraszam do dyskusji, która ramka lepsza europejska czy amerykańska, i jak ten ul sprawuje się na małych pożydkach?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 września 2018, 13:37 - śr 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Grześ95, oryginalny LN to tylko 448.
Ta o szerokości 435 jest nazywana Ruskim Dadantym i ta nazwa jest bardziej poprawna, gdyż to pochodna Dadanta a nie żaden LN.
Takie jest moje zdanie i zawsze się o to kłócę.
To dość duże ramki jeśli myślimy o pełnowymiarowych(h=23 cm), a ze względu ma to, że są niskie to stosuje się co najmniej 2 korpusy na zimę w gnieździe, więc na male pożytki są nie bardzo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 września 2018, 15:10 - śr 

Rejestracja: 09 stycznia 2016, 00:30 - sob
Posty: 49
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp. Wz.
Miejscowość z jakiej piszesz: Kraśnik
Z tym nazewnictwem to ciekawe, ja bardziej myslalem na wysokoscia ta 3/4 czyli 18,5. Tylko dylemat mam z szerokością...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 września 2018, 15:15 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
BARciak pisze:
To dość duże ramki jeśli myślimy o pełnowymiarowych(h=23 cm), a ze względu ma to, że są niskie to stosuje się co najmniej 2 korpusy na zimę w gnieździe, więc na male pożytki są nie bardzo.

jak zwykle nie mogę się z tym zgodzić znajomy ma 200 rodzin połowa na ln 23cm zimuje na 1 gniazdo ma też na 1 pożytki są słabe albo tesko jak pogoda nie dopisze, też miałem przez kilka lat te ule i nigdy mi do głowy nie przyszło zeby je zimować na 2 dookoła też kilka osob ma te ule albo miała i się im zmarło zanim się urodziłem nikt nie narzekał, jest to dobry układ bo można samymi korpusami 23 machać albo sobie dorzucić np dadanta 1/2 na miodnie czy kto tam co lubi

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 września 2018, 16:31 - śr 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
kudlaty, to dlaczemu wszędzie doradzają żeby wszystko poniżej 26 cm zimowac na 2 korpusach lub na boku :?: :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 września 2018, 20:17 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
Lepiej zimować na dwóch, co nie oznacza, że na jednym nie przezimują.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 września 2018, 12:04 - czw 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 08:15 - wt
Posty: 842
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
BARciak pisze:
kudlaty, to dlaczemu wszędzie doradzają żeby wszystko poniżej 26 cm zimowac na 2 korpusach lub na boku :?: :haha:

To jest powielanie przesądów, że pszczoły idą tylko w górę. Jak się obserwuje pszczoły a nie bawi w głuchy telefon, to się wie, że one równie dobrze idą w bok a w ostatnie zimy z okresami ciepła bez problemu przechodzą też w dół.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 września 2018, 12:51 - czw 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Wiech, to że idą w bok to ja wiem akurat. A zimy u mnie w górach są takie, że zazwyczaj nie ma okresów ciepła tylko jak raz przymrozi to do wiosny trzyma, niekiedy pod -30*C i zimniej :cold:
Choć w 2017 się zdarzało i w tym roku w styczniu, że na chwilę popuściło. Ale zaraz na następny dzień czy za 2 było zaś -15 :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 września 2018, 15:56 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
BARciak pisze:
Grześ95, oryginalny LN to tylko 448.
Ta o szerokości 435 jest nazywana Ruskim Dadantym i ta nazwa jest bardziej poprawna, gdyż to pochodna Dadanta a nie żaden LN.
Takie jest moje zdanie i zawsze się o to kłócę.
To dość duże ramki jeśli myślimy o pełnowymiarowych(h=23 cm), a ze względu ma to, że są niskie to stosuje się co najmniej 2 korpusy na zimę w gnieździe, więc na male pożytki są nie bardzo.


Takie ule uzywali kiedys z byłym ZSRR mój teść miał 435x240 a ja zostawilem kilka takich ale mam ramke 435x250 zimują dobrze i kiedys jaka rodnia taka miodnia ale klimat sie zmienil i baza pozytkowa też wiec miodnia jest 1/2 dadant ale zdazaja sie rodziny ze z braku jeszcze odpowiedniej ilosci połówek daje im takie jak w gnieżdzie .Zimowla ciasno 6-8 ramek chociaz czasami były zimowane na 10 ramkach bo miały problemy sie zmieścic



henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 września 2018, 01:42 - ndz 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
435x240 był odpowiedzią najbardziej postępowej grupy pszczelarzy polskich na ul Langstrotha 448x232.
Ze względu na już rozpowszechniony wtedy na terenie Polski, ul o szerokości ramki 435 mm podwyższono jej wysokość do 240 mm,aproksymując powierzchnię ramki do ula Langstotha.
To był wielki postęp w tworzeniu ula wielokorpusowego w Polsce.
- Ten ul został nazwany Ulem Związkowym.
Niestety - po początkowym starcie tego typu ula, przyszła II wojna światowa, a po niej era rządów Bornusa, który zniszczył cały historyczny dorobek polskiego pszczelarstwa.
Ul związkowy, będący wielkim postępem nawet na dzisiejszy dzień, odszedł do lamusa.


Najlepszy ul na świecie nie tylko do dużych pożytków to Langstroth standard 448x232.
Najlepszy ul na świecie do dużych, średnich i małych pożytków to Langstroth3/4 -448x185
Za jednym i za drugim powinien stać pszczelarz, który wie o co mu chodzi.
.................................. :D

Pozdrawiam,
Leszek

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 września 2018, 10:30 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
polbart pisze:
435x240 był odpowiedzią najbardziej postępowej grupy pszczelarzy polskich na ul Langstrotha 448x232.
Ze względu na już rozpowszechniony wtedy na terenie Polski, ul o szerokości ramki 435 mm podwyższono jej wysokość do 240 mm,aproksymując powierzchnię ramki do ula Langstotha.
To był wielki postęp w tworzeniu ula wielokorpusowego w Polsce.
- Ten ul został nazwany Ulem Związkowym.
Niestety - po początkowym starcie tego typu ula, przyszła II wojna światowa, a po niej era rządów Bornusa, który zniszczył cały historyczny dorobek polskiego pszczelarstwa.
Ul związkowy, będący wielkim postępem nawet na dzisiejszy dzień, odszedł do lamusa.


Najlepszy ul na świecie nie tylko do dużych pożytków to Langstroth standard 448x232.
Najlepszy ul na świecie do dużych, średnich i małych pożytków to Langstroth3/4 -448x185
Za jednym i za drugim powinien stać pszczelarz, który wie o co mu chodzi.
.................................. :D

Pozdrawiam,
Leszek


Witam Leszku z pierwsza wypowiedzia sie całkowicie zgadzam ale z druga to juz nie bo praca z pszczółkami ma sprawiac przyjemnosc a nie prace automatu napierdzielac całymi korpusami chyba ze sie nie jest pszczelarzem tylko biznesmenem a to róznica ja mam na dzien dzisiejszy 80 rodzin 30 na ramce 435x250 i 50 wielkopolska standart i powiem to ze to sprawia mi przyjemnosc ja z tego nie zyje .Jak bym miał pracowac tak jak robia to biznesmeni to wolałbym oglądać filmy o pszczołach bo to taki sam kontakt z pszczółkami


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 października 2018, 22:06 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Drogi Heniu,

My sem muszą troszkę pogadać telefonicznie.
Tym bardziej, że nasze pszczelarskie obszary rozjechały się nam jak Atlantyda z Kontynentem :D

Pozdrawiam Cię serdecznie,
Leszek

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji