FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 11:20 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 15 października 2018, 06:07 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Jak co roku szukam optymalnego sposobu pozbycia się wilgoci w tych ulach. O ile 2 lata temu zimowałem całkiem zamknięte na górze i z w pełni otwarta dennicą - standardowo polecany sposób - zauważam, że nie jest on dobry. Zużycie pokarmu jest wysokie. W zeszłym roku zimowałem z ocieplona górą, obok kominy i daszek w pełni wentylowany. Dennica otwarta na kilka centymetrów. Być może ociepliłem daszek za wcześnie i pszczoły uciekły do górnego korpusu. Powałko-podkarmiaczki miały wejście nad wlotem. Wilgoć zazwyczaj pojawia się z tyłu ula, w rogach.

W tym roku podkarmiaczki odwracam tak, aby wejście do nich było z tyłu ula, po przeciwległej stronie od wlotu. Myślę też o wycięciu/nawierceniu otworów we wkładkach dennicowych z tyłu ula, by zapewnić niewielką, ale działającą wentylację tylnej części ula. Przednia ściana - wentylacja wlotkowa, z wkładką zmniejszającą lub bez.

Myślałem też o zaprzęgnięciu do odprowadzania wilgoci dodatkowych wlotów w korpusach. Czyli stworzeniu czegoś na wzór podwójnych wlotów takich jak w starych warszawiakach (zimuje na 3 korpusach).

Chętnie posłucham teoretycznych lub praktycznych przemyśleń w/w założeń.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 października 2018, 07:16 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
adamjaku pisze:
W tym roku podkarmiaczki odwracam tak, aby wejście do nich było z tyłu ula, po przeciwległej stronie od wlotu.

Na wiosnę może być w nich przegniłe bagno.
Raz zostawiłem podkarmiaczki na zimę i więcej tego nie zrobię.
U hamerykaców na filmach nieraz widać, jak na wiosnę z ich uli przez wylotki leję się woda a jakoś pszczoły na migdały mają gotowe. My chyba trochę przesadzamy z tym dążeniem do Sachary.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 października 2018, 08:07 - pn 

Rejestracja: 18 marca 2013, 21:12 - pn
Posty: 1225
Lokalizacja: woj. kujawsko-pomorski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
adamjaku pisze:
Powałko-podkarmiaczki miały wejście nad wlotem. Wilgoć zazwyczaj pojawia się z tyłu ula, w rogach.


Dobre rozwiązanie , ale wilgoć rzeczywiście pojawia się z tyłu ula. Aby tego uniknąć chcę w tym roku pomiędzy dennicę a korpus z tyłu ula włożyć kawałek listewki o grubości 5 mm. Powinno to stworzyć możliwość wentylacji tylniej części ula. W ulach , gdzie mam na górze tylko powałki bez podkarmiaczki wkładam na zimę pod ostatnią deskę powałkową od tyły gwóźdz , co powoduje przez tą szparkę odprowadzenie wilgoci poza ul.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 października 2018, 20:34 - pn 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Krzyżak pisze:
na filmach nieraz widać, jak na wiosnę z ich uli przez wylotki leję się woda
Jeden z naszych producentów nawet ma dennicę ze spadem do wylotka ,żeby właśnie woda ze styropianów mu wypływała :wink:

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 października 2018, 09:11 - pn 
baru0 pisze:
Krzyżak pisze:
na filmach nieraz widać, jak na wiosnę z ich uli przez wylotki leję się woda
Jeden z naszych producentów nawet ma dennicę ze spadem do wylotka ,żeby właśnie woda ze styropianów mu wypływała :wink:


takie ule poliuretanowe ze spadem w dennicy w kierunku wylotka to ja widziałem już kilka lat temu ,to nie jest żadna nowość .
najlepsze są ule lekko dziurawe ,wiosną wszystko spłynie pod ul .tak jest u mnie :)
ule chermetycznie szczelne nie są super dla pszczół ,w naturze coś takiego nie miało by miejsca :wink:


Na górę
  
 
Post: 23 października 2018, 08:06 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Nosze się z zamiarem wywiercenia we wkładcach otworów wentylacyjnych (lub ucięcia roku wkładki). Na początku poobserwuję taką wentylacje w dennicach z poławiaczami, gdzie ocieplenie wkładam w szuflady poławiające. Wytnę kawałek styropianu w tylnej części wkładki. Efekty zaobserwujemy po ochłodzeniu.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 października 2018, 21:00 - wt 

Rejestracja: 05 czerwca 2017, 01:58 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rybnik
A zabudowa na ciepło czy na zimno?
Ja zauważyłem że przy tzw. zimnej zabudowie wilgoci jakby mniej...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 grudnia 2018, 11:30 - pn 

Rejestracja: 27 maja 2015, 18:49 - śr
Posty: 1814
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rudawa
Ja zimuję w ten sposób, że góra jest zaczopowana na głucho, pszczoły są obsadzone na ramkach od wylotka, tył jest oddzielony zatworem i za nim jest powietrze (ja nie z tych bosów co zimują na 2-3 pełnych korpusach :D). Są wsunięte skrócone wkładki dennicowe, ale nie na całość, tylko od przodu ula dolegają do deski, a z końca jest szczelina o szerokości około 7-8cm na całą szerokość. Pod korpus idzie półnadstawka z pustymi ramkami mniej wiecej na tyle na ilu ramkach jest korpus właściwy. Większość uli to 12-ramkowe wlkp, ale część jest 10 ramkowych, zabudowa ciepła.
Wg mnie powoduje to że nie ma w środku wichury, a jednocześnie powoduje że jest odpowiednia wentylacja. Zużycie pokarmu w ten sposób wg mnie jest poprawne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji