FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 17:53 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 07 lutego 2019, 21:42 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 09:09 - pn
Posty: 1276
Lokalizacja: Busko-Zdrój woj.świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 40 uli 360x300 plus 3x 1/2 WLP
Dzisiaj spotkałem znajomego pszczelarza i zapytałem, jak tam po sobotnim oblocie ?.
........"odpowiedział, że z dwóch uli na siedem pszczoły uciekły..........został pokarm, czerw zasklepiony i kilka martwych pszczół". Ostatni raz zaglądał do uli na początku października i wszystko było w jak najlepszym porządku. Najgorsze jest to, że On mówiąc o uciecze nie żartował i mówił z całkowitym przekonaniem.


pozdrawiam

_________________
sklep internetowy ModneButy.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lutego 2019, 21:52 - czw 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
komeg, chyba wiesz co było w tych 2 rodzinach? To typowy objaw... Wytłumaczyłeś mu to, że były chore i się wypszczeliły, prawda? :roll: :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lutego 2019, 22:03 - czw 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Pewnie i tak nie uwierzył.

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lutego 2019, 22:05 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 09:09 - pn
Posty: 1276
Lokalizacja: Busko-Zdrój woj.świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 40 uli 360x300 plus 3x 1/2 WLP
BARciak pisze:
Wytłumaczyłeś mu to, że były chore i się wypszczeliły, prawda?


Oczywiście postawiłem diagnozę a nawet zaryzykowałem bez badania próbki, że przyczyną była nosema cerane .

_________________
sklep internetowy ModneButy.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lutego 2019, 22:16 - czw 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
BARciak pisze:
Wytłumaczyłeś mu to, że były chore i się wypszczeliły,
BARciak jeżeli jest komu to wytłumaczyć , ja miałem sąsiada miał 75 lat nigdy nie dał sobie nic powiedzieć , co roku na wiosnę miał puste ule mówił że moje pszczoły do niego przylatywały i wszystkie mu do mnie uciekły

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lutego 2019, 22:39 - czw 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
komeg pisze:
Dzisiaj spotkałem znajomego pszczelarza i zapytałem, jak tam po sobotnim oblocie ?.
........"odpowiedział, że z dwóch uli na siedem pszczoły uciekły..........został pokarm, czerw zasklepiony i kilka martwych pszczół". Ostatni raz zaglądał do uli na początku października i wszystko było w jak najlepszym porządku. Najgorsze jest to, że On mówiąc o uciecze nie żartował i mówił z całkowitym przekonaniem.


pozdrawiam


Krótko jeszcze zajmuję się pszczołami, ale jakie ja bajki już słyszałem to, "toto" to pikuś :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lutego 2019, 22:55 - czw 
Zenon pisze:
BARciak pisze:
Wytłumaczyłeś mu to, że były chore i się wypszczeliły,
BARciak jeżeli jest komu to wytłumaczyć , ja miałem sąsiada miał 75 lat nigdy nie dał sobie nic powiedzieć , co roku na wiosnę miał puste ule mówił że moje pszczoły do niego przylatywały i wszystkie mu do mnie uciekły


Dobre :haha:


Na górę
  
 
Post: 07 lutego 2019, 23:06 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
komeg,
się ciesz że jemu uciekły :roll: a taki koleś kilka lat temu mi tłumaczył że mu syrsynie (szerszenie) pszczoły wyrabowały a w sezonie ma wylotek w rodzinach na jedną pszczołe bo mu osy pszczoły rabują, nic by w tej opowieści nie było nadzwyczajnego gdyby koleś nie był trzy lata starszy od mojej skromnej :wink: osoby, ten sam koleś za plecami mówił o mnie że mam dziadowskie ule i słabe rodziny choć nigdy nie mógł przebywać bliżej niż 30m od moich uli ale z drugiej strony dziadostwo czuć na odległość, wróżbita Maciej się znalazł :P

za darmo porada leśnych posiadaczy przekazywana wielka tajemnica z pokolenia na pokolenie, jak im pszczoły padają to na wiosnę nie wolno zamykac wylotków po nieboszczykach tylko czekać na rójkę albo az pojawią się rabusie, jeśli jest ich już dużo zamyka się ul na kilka dni i juz mamy pszczoły za darmo :thank: nie trzeba dbać ani piniendzy tracić na zakupy :roll:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lutego 2019, 23:50 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
kudlaty, Ja tobie współczuje że masz takiego kolesia a nawet zazdroszczę bo on ma czarodziejską kule i wszystko wie zapytaj go o moją pasiekę też ci wszystko powie no ty masz szczęście idziesz do niego i wiesz nawet kiedy wygrasz i w co zagrać np, multi lotka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lutego 2019, 23:57 - czw 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
kudlaty pisze:
albo az pojawią się rabusie, jeśli jest ich już dużo zamyka się ul na kilka dni i juz mamy pszczoły za darmo nie trzeba dbać ani piniendzy tracić na zakupy


no dobra, ale jak ?
wiem, że bogatemu, to i byk się ocieli,
ale jak to tak :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2019, 00:05 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Bartek.pl, odpisze Ci jak olemiodek gościowi o z kanału "ciacho" na yt, wymieniali komentarze jakby nigdy nic aż wkońcu olek wypalił "za dużo byś chciał wiedzieć" i pogadali :haha:
leśne skrzaty mają metody, już od jednego słyszałem że "to co wyrabowały musiały odbudować" tak to ciemnogrodzianie wykorzystują cudzą pszczołe lotną, nie będę nikogo uświadamiać bo nigdy nie wiadomo kto czyta i co komu strzeli do głowy bo bozia ma różnych lokatorów

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2019, 01:10 - pt 

Rejestracja: 05 czerwca 2017, 01:58 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rybnik
komeg pisze:
BARciak pisze:
Wytłumaczyłeś mu to, że były chore i się wypszczeliły, prawda?


Oczywiście postawiłem diagnozę a nawet zaryzykowałem bez badania próbki, że przyczyną była nosema cerane .


To chyba bardziej warroza niż nosema...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2019, 01:16 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2016, 13:43 - czw
Posty: 640
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Konopiska
Wypszczelony ul późną jesienią oraz garstka pszczół z matką zastygniętą na ramkach, to książkowy obraz nosemy ceranae. Nie mylić z nosema apis.
Choć pewnie warrozy też tam było.

_________________
Pozdrawiam
Sławek
Moje psiaki: http://www.cavaliery.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2019, 06:18 - pt 
komeg pisze:
Dzisiaj spotkałem znajomego pszczelarza i zapytałem, jak tam po sobotnim oblocie ?.
........"odpowiedział, że z dwóch uli na siedem pszczoły uciekły..........został pokarm, czerw zasklepiony i kilka martwych pszczół". Ostatni raz zaglądał do uli na początku października i wszystko było w jak najlepszym porządku. Najgorsze jest to, że On mówiąc o uciecze nie żartował i mówił z całkowitym przekonaniem.


pozdrawiam


Jak sie dba ,tak sie ma .co tu wiecej pisac.


Na górę
  
 
Post: 08 lutego 2019, 06:26 - pt 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
slaw007 pisze:
Choć pewnie warrozy też tam było.
Warroza przyczyniła się do tej choroby

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2019, 07:17 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 listopada 2007, 18:18 - pt
Posty: 2469
Lokalizacja: okolice Częstochowy
W sobote było +10 więc przejrzałem rodzine opisywaną gdzieś powyzej tą z zwiększonym osypem w prawym przednim rogu ula.
Okazało sie że ta rodzina ma sie calkiem dobrze jest w dobrej kondycji. Widzialem nawet czerw kryty tak ok 100 komórek i mnóstwo jajek i czerwiu otwartego. Wyjolem jjedna ramke z prawej strony i dałem ja na lewa strone gniazda a w to miejsce dałem ramke z pokarmem z lewej strony gniazda.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2019, 08:07 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Zenon pisze:
BARciak pisze:
Wytłumaczyłeś mu to, że były chore i się wypszczeliły,
BARciak jeżeli jest komu to wytłumaczyć , ja miałem sąsiada miał 75 lat nigdy nie dał sobie nic powiedzieć , co roku na wiosnę miał puste ule mówił że moje pszczoły do niego przylatywały i wszystkie mu do mnie uciekły


To ja miałem podobną historie ale jesienią ponad 10 lat temu aż misłem sprawe w sądzie


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2019, 10:22 - pt 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
kudlaty pisze:
Bartek.pl, odpisze Ci jak olemiodek gościowi o z kanału "ciacho" na yt, wymieniali komentarze jakby nigdy nic aż wkońcu olek wypalił "za dużo byś chciał wiedzieć" i pogadali :haha:
leśne skrzaty mają metody, już od jednego słyszałem że "to co wyrabowały musiały odbudować" tak to ciemnogrodzianie wykorzystują cudzą pszczołe lotną, nie będę nikogo uświadamiać bo nigdy nie wiadomo kto czyta i co komu strzeli do głowy bo bozia ma różnych lokatorów




Zrozumiałem, zrozumiałem, czego tu nie można zrozumieć :-)
słyszałem też o takich metodach z wężykami.
Tylko musiał im pomóc jakąś matką i tu był ten cielący się byk :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2019, 12:58 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Wypszczelenie do zera łącznie z matką, nie jest typowym objawem ceranae apis .
komeg pisze:
"odpowiedział, że z dwóch uli na siedem pszczoły uciekły

Zastanówmy się ; Czy w ogóle jest możliwość ucieczki pszczół z ula , a jeżeli tak , to w jakich przypadkach ?
W swoim życiu miałem ich kilka . Najczęstsze przypadki występują podczas jesiennych rabunków . W momencie kiedy matka zostaje zabita przez pszczoły rabujące a w ulu niema otwartego czerwiu , niema już czego bronić . Wtedy najczęściej pszczoły ulowe dołączają do rabusiów i wspólnie rabując , przenoszą się do nowego ula . Również gdy w ulu brak pokarmu wszystkie pszczoły mogą opuścić ul , lub gdy z jakichś przyczyn ul przestanie się pszczółkom podobać . Mnie się to zdarzyło , podczas jesiennego leczenia pszczół eterycznymi olejkami - musiałem je przedawkować i smrodem wypędziłem pszczółki z ula . Kuriozalny przypadek miałem też podczas późno-jesiennej wymiany matek . W jednym ulu po wycofaniu matki , zapomniałem umieścić między ramkami klateczkę z młodą matką . Jakie było moje zdziwienie kiedy po trzech dniach stwierdziłem , że moje osierocone pszczółki wprosiły się i znalazły w sąsiednim ulu . Z własnego doświadczenia wiem , że pszczoły bezmatka w jesieni /jeżeli nie mają otwartego czerwiu/ , potrafią rozlecieć się po innych ulach . Zostają tylko te , które mają ochotę do ogrzewania resztek krytego czerwiu .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2019, 13:27 - pt 

Rejestracja: 23 listopada 2018, 20:03 - pt
Posty: 95
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Roztocze
informacja od pszczelarza była konkretna. w dwóch ulach nie ma pszczół. Odpowiedzi fachowej praktycznie nie otrzymał były kpiny, wyśmiewanie i ochy i achy"pszczelarzy" nad swoim geniuszem. Kilka postów było merytorycznych reszta to ...szkoda gadać. a najbardziej radosna twórczość to taka gdzie "pszczelarze" piszą że wiadomo co tam było...tylko że nie piszą co... :shock:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2019, 13:30 - pt 
Duzo piszecie o nosemie cerane ale czy to jest wiedza praktyczna ? Osobiscie znam tylko jednego pszczelarza ktory mial z tym doczynienia " potwirdzone badaniami" i przekazal mi duzo praktycznych informaji ktore sa cenne .nie wstydzil sie i nie udawal ze wszysto u niego super a pszczoly zimuje na 3 korpusach he :shock: nie prawda ze nie ma pszczol w ulach,jest to choroba ciezka do zaobserwowania a objaway nie sa zawsze jednoznaczne.
Ps.pszczelarzu NN ,dziekuje :wink:

paraglider, przeczytalem Twoj wpis i kurka jestem lekko zawiedziony :nie powiem:
Myslalem ze Tobie sie zawsze wszysto udaje i nie popelniasz bledow :P


Na górę
  
 
Post: 08 lutego 2019, 13:57 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2016, 13:43 - czw
Posty: 640
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Konopiska
Wyślij osypy zimowe do badań, to się przekonasz czy masz.
Na pewno wybierz te ule z których będziesz hodował matki.

W zeszłym roku na szkoleniu pani Anna Gajda z SGWW bardzo otworzyła mi oczy na sprawę nosemy c.

To że ul się wypszczelił późną jesienią to duże prawdopodobieństwo, że pszczoły na nosemę c. były już chore sezon wstecz.

Trochę do poczytania
http://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/ZW%202010-02%20%2002.pdf

_________________
Pozdrawiam
Sławek
Moje psiaki: http://www.cavaliery.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2019, 14:03 - pt 
Sławek to co napisałeś oczywiście jest prawdą Ale temat jest zdecydowanie dłuższy :wink: r


Na górę
  
 
Post: 08 lutego 2019, 15:01 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
slaw007 pisze:
Wyślij osypy zimowe do badań, to się przekonasz czy masz.
Na pewno wybierz te ule z których będziesz hodował matki.

W zeszłym roku na szkoleniu pani Anna Gajda z SGWW bardzo otworzyła mi oczy na sprawę nosemy c.

To że ul się wypszczelił późną jesienią to duże prawdopodobieństwo, że pszczoły na nosemę c. były już chore sezon wstecz.

Trochę do poczytania
http://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/ZW%202010-02%20%2002.pdf


z tego co pamiętam to przebieg nosemy carena jest długotrwały -zajmuje około 2 lat... w pewnym jej etapie ma się nawet wrażenie że rodzina ozdrowiała bo ma duże ilości czerwiu - jeżeli inne rodziny w pasiece nie mają wówczas też dużo czerwiu to pszczelarzowi powinna zapalić się lampka w głowie - podejrzenie nosama c. - najczęściej są to ostatnie podrygi zarażonej rodziny która chce wychować więcej pszczół aby ratować kolonie - pszczelarz się cieszy bo będzie miał dużą rodzinę na wiosnę skoro dużo czerwiu na jesień a tymczasem w polowie listopada zastaje prawie pusty ul - zostaje garść pszczół z matką... wniosek z tego taki, że czerwiem nie należy za bardzo żonglować bez potrzeby po pasiece bo można tylko szkody narobić i roznieść po całej pasiece wzmacniając niby słabsze ale zdrowe rodziny które już nie czerwią kiedy nie trzeba...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2019, 17:25 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2016, 13:43 - czw
Posty: 640
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Konopiska
W tym artykule co podałem wyżej są opisane te cztery etapy choroby.
W skrócie:
1. Zimujemy rodzinkę z pozoru nic się dzieje.
2. Matka czerwi zimą.
3. Wiosną rodzina słaba.
4. Cudowne ozdrowienie. Dużo czerwiu rodzina idzie w siłę.
5. Czerwiu full, jednak rodzina się nie roi.
6. Koniec lata czerwiu i pszczół dużo.
7. Późną jesienią lub wiosną zostaje garstka pszczół z matką i kilkoma komórkami z czerwień.

_________________
Pozdrawiam
Sławek
Moje psiaki: http://www.cavaliery.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2019, 19:00 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 grudnia 2012, 21:40 - sob
Posty: 481
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski 20% reszta 18
Nawiązując do tego co napisał paraglider należało by rozgraniczyc pojęcie ucieczki pszczół z ula od wypszczelenia ula.
Powodem ucieczki psczczól z ula jest brak wiedzy i doświadczenia lub ewidentny bląd pszczelarza nie mający nic wspólnego z stanem zdrowotnym rodziny pszczelaj.
Natomist wypszczelenie ula jest spowodowane stanem chorobotwórczym rodziny lub degradacyjnym wplywem na system nerwowy pszczół odczynników chemicznych stosowanych do ochrony roślin


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2019, 19:04 - pt 
balwro, proszę Cie pisz bo masz wiedzę ...............


Na górę
  
 
Post: 08 lutego 2019, 22:14 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
komeg pisze:
Dzisiaj spotkałem znajomego pszczelarza i zapytałem, jak tam po sobotnim oblocie ?.
........"odpowiedział, że z dwóch uli na siedem pszczoły uciekły..........został pokarm, czerw zasklepiony i kilka martwych pszczół". Ostatni raz zaglądał do uli na początku października i wszystko było w jak najlepszym porządku. Najgorsze jest to, że On mówiąc o uciecze nie żartował i mówił z całkowitym przekonaniem.


pozdrawiam

I ja Wam powiem, że ten gość to się wcale nie pomylił, on miał racje, że te pszczoły uciekły. One uciekły aby nie umrzeć w ulu. :haha: :haha: :haha:
A niektórzy tu po nim jadą jak po łysej kobyle.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2019, 22:36 - pt 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
Cytuj:
Dzisiaj spotkałem znajomego pszczelarza i zapytałem, jak tam po sobotnim oblocie ?.
........"odpowiedział, że z dwóch uli na siedem pszczoły uciekły..........został pokarm, czerw zasklepiony i kilka martwych pszczół". Ostatni raz zaglądał do uli na początku października i wszystko było w jak najlepszym porządku. Najgorsze jest to, że On mówiąc o uciecze nie żartował i mówił z całkowitym przekonaniem.


Bollkonski pisze:
informacja od pszczelarza była konkretna. w dwóch ulach nie ma pszczół. Odpowiedzi fachowej praktycznie nie otrzymał były kpiny, wyśmiewanie i ochy i achy"pszczelarzy" nad swoim geniuszem. Kilka postów było merytorycznych reszta to ...szkoda gadać. a najbardziej radosna twórczość to taka gdzie "pszczelarze" piszą że wiadomo co tam było...tylko że nie piszą co... :shock:




Ale ten pszczelarz, nie oczekiwał fachowej odpowiedzi, opowiedział historyjkę o pewnym pszczelarzu.
Można dociekać co było przyczyną i o tym jest mowa w tym wątku,
może uciekły, a może nie :-) na dwoje babka wróżyła. :haha:
Jak uciekły to, co było przyczyną ?
A jak nie uciekły, to co się z nimi stało ?
Czego tutaj oczekujesz ? Jednego postu z diagnozą ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lutego 2019, 00:55 - sob 

Rejestracja: 23 listopada 2018, 20:03 - pt
Posty: 95
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Roztocze
Bartek.pl
dobre pytanie :Czego tutaj oczekujesz..? :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lutego 2019, 05:05 - sob 
Bartek.pl, Bollkonski, sory ale piszecie głupoty :!: :P
by coś takiego ocenić trzeba miec pszczoły przy domu i być w pasiece co dzień ,mając pasiekę na której się jest raz na miesiąc nie ma opcji by ocenić co się stało a co dopiero online :haha: :P


Na górę
  
 
Post: 09 lutego 2019, 09:39 - sob 
szymek1 pisze:
Jak sie dba ,tak sie ma .co tu wiecej pisac.

No tutaj wyjątkowo się zgadzam z pisiorkiem. :thank:
Prawidłowo przygotowane , zakarrmione i wyleczone rodziny już na jesieni pokazują siłę do zimowli.
Ale jak pszczelarz chce mieć dużo rodzin , które są słabe , to już wie ,że mogą mu spać. Dlatego często na przedwiośniu , już czytamy o spadku 8 czy więcej liczby rodzin.Były za słabe , by przeżyć.
I jak napisał pisiorek , cytuje jego :
"Jak sie dba ,tak sie ma .co tu wiecej pisac" :brawo: :brawo: :brawo:
To dla młodych do zapisania i zapametania


Na górę
  
 
Post: 09 lutego 2019, 09:44 - sob 
bagisek1, kocurku :D widze że zaczynasz szaleć ... jasne że nie zadbałem ,gdy bym zadbał nie stracił bym 8-miu rodzin .tyle że u mnie pszczoły leżą na dennicy a nie wyssali ich kosmici :haha: :P


Na górę
  
 
Post: 09 lutego 2019, 09:51 - sob 
szymek1,

Ale co ty się mnie uczepiłeś??? Pisze normalnie posty , ty to szalony w pisaniu :mrgreen:
Miałeś skończyć polemikę ze mną , ale twoje słowa nie po raz pierwszy nic nie warte. Nie pisałem o tobie , ale widać , należysz też do tego grona.Sorry nie chciałem urazić.
Mi tata pomaga ,śmiejesz się z niego , a spadki rodzin , jak narazie NI MA. :haha:

A najgorsze to ,że wiesz , a nie chcesz się z nikim podzielić swoimi spostrzeżeniami. To przykre, forum dla wszystkich , a nie dla pisiorka :lol:


Na górę
  
 
Post: 09 lutego 2019, 09:53 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
komeg pisze:
Dzisiaj spotkałem znajomego pszczelarza i zapytałem, jak tam po sobotnim oblocie ?.
........"odpowiedział, że z dwóch uli na siedem pszczoły uciekły..........został pokarm, czerw zasklepiony i kilka martwych pszczół". Ostatni raz zaglądał do uli na początku października i wszystko było w jak najlepszym porządku. Najgorsze jest to, że On mówiąc o uciecze nie żartował i mówił z całkowitym przekonaniem.


pozdrawiam


Warroza i wirusy.

Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lutego 2019, 10:01 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 grudnia 2007, 10:08 - ndz
Posty: 810
Lokalizacja: Krosno
Ule na jakich gospodaruję: Wkp, LN.
Miejscowość z jakiej piszesz: Krosno
Warroza.
Zmienić lekarza wet. "opiekującego się pasieką" na lekarza opiekującego się pasieką i będzie ok.

_________________
Nawet najgłupsza pasja jest lepsza, niż tracenie energii na interesowanie się cudzymi sprawami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lutego 2019, 10:05 - sob 
słuchajcie ,zam faceta który pszczoły ma lata ... on wiąże wszystko z warozą , u niego spadki rodzin to żadkość . leczy tak że warroza nie ma prawa tam istnieć ,jest jej nie wiele . nosema? on nie wie co to jest .


Na górę
  
 
Post: 09 lutego 2019, 10:11 - sob 
Doipszczoły do końca , zimuje słabiaki , źle leczy i tak ma. Ale to chyba nie ty :oops:
Nie dba o pszczołę , która ma zimować , wiruje do cna , nawet z gniazda miodek , jaki jest. Silna rodzina mimo wirusów z dużą ilością pszczoły da radę , słaba :kapelan:
Ale podoba mi się twoje motto i wpis :

"Jak sie dba ,tak sie ma .co tu wiecej pisac" :mrgreen:


Na górę
  
 
Post: 09 lutego 2019, 10:11 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Dwie rzeczy: pszczoły, które nie wloką za dużo warrozy i dają sobie z nią w różny sposób radę, nazywane obecnie "survival" i do tego skuteczna pomoc pszczelarza walczącego z roztoczem. - Będzie dobrze.

Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lutego 2019, 10:15 - sob 
bagisek1, kocurku proszę cię daj mi już spokój :cry: wiem gdzie popełniłem błędy i poprawię to ... 8 rodziń na 53 to nie jest dramat . są ludzie co stracili 90% stanu . zmiłuj się chłopie i daj mi spokój ...


Na górę
  
 
Post: 09 lutego 2019, 10:28 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
odnoszę wrażenie że część osób mimo że ma dobre chęci pomocy itd nie zrozumiała tematu, tu nie chodzi o sam skutek ze z 7 rodzin ubyło dwie tylko o tłumaczenie właściciela jaki był tego powód, zrzucając winę na wszystkich tylko nie na siebie i własne porażki, tłumacząc sobie cudownym zniknięciem nie robi się nic oprócz powtarzania na nowo tych samych błędów, z takimi pszczelarskimi jełopami przyszło nam żyć bo zamiast się trochę zainteresować podszkolić bo czasy się zmieniły i nie wystarczy pszczoły mieć to dalej w koło to samo i co roku po zimie pusto w ulach, problem nie w pszczołach tylko w opiekunie który wszystko wie, to typowy beton i z takimi nie warto nawet rozmawiać bo do nich i tak nic nie dociera bo mają swój świat a można sobie jeszcze wrogów narobić, no bo un mo pszczoły dwajścia lot i co jo go bede ucył :P

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lutego 2019, 10:55 - sob 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
kudlaty pisze:
odnoszę wrażenie że część osób mimo że ma dobre chęci pomocy itd nie zrozumiała tematu, tu nie chodzi o sam skutek ze z 7 rodzin ubyło dwie tylko o tłumaczenie właściciela jaki był tego powód,

Taka jest natura ludzka , gdzieś na forum był film jak pszczelarz tłumaczył , że ktoś mu ramki zostawił a pszczoły zabrał . Znajomy pszczelarz do dzisiaj nie może zrozumieć , jak to się stało , że w ulu nie ma pszczół a pokarm został.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lutego 2019, 11:03 - sob 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
szymek1 pisze:
Bartek.pl, Bollkonski, sory ale piszecie głupoty

gdzie napisałem te głupoty ???


kudlaty pisze:
odnoszę wrażenie że część osób mimo że ma dobre chęci pomocy itd nie zrozumiała tematu, tu nie chodzi o sam skutek ze z 7 rodzin ubyło dwie tylko o tłumaczenie właściciela jaki był tego powód, zrzucając winę na wszystkich tylko nie na siebie i własne porażki, tłumacząc sobie cudownym zniknięciem nie robi się nic oprócz powtarzania na nowo tych samych błędów, z takimi pszczelarskimi jełopami przyszło nam żyć bo zamiast się trochę zainteresować podszkolić bo czasy się zmieniły i nie wystarczy pszczoły mieć to dalej w koło to samo i co roku po zimie pusto w ulach, problem nie w pszczołach tylko w opiekunie który wszystko wie, to typowy beton i z takimi nie warto nawet rozmawiać bo do nich i tak nic nie dociera bo mają swój świat a można sobie jeszcze wrogów narobić, no bo un mo pszczoły dwajścia lot i co jo go bede ucył


:brawo: :brawo: :brawo: :brawo:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lutego 2019, 11:07 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Hieronim pisze:
kudlaty pisze:
odnoszę wrażenie że część osób mimo że ma dobre chęci pomocy itd nie zrozumiała tematu, tu nie chodzi o sam skutek ze z 7 rodzin ubyło dwie tylko o tłumaczenie właściciela jaki był tego powód,

Taka jest natura ludzka , gdzieś na forum był film jak pszczelarz tłumaczył , że ktoś mu ramki zostawił a pszczoły zabrał . Znajomy pszczelarz do dzisiaj nie może zrozumieć , jak to się stało , że w ulu nie ma pszczół a pokarm został.

nie wiem czy w ubiegłym roku ktoś przypadkiem nie pokazywał filmu z pasieki z podniesionymi daszkami i rozsuniętymi plastrami z tłumaczeniem że wina wandali że nie ma pszczół etc, gdyby tam były to nie przeszkadzało by im rozsunięcie plastrów czy podniesione daszki a mi to od początku wydało się na bardzo kiepską inscenizacje, w tym roku 3 tygodnie temu byłem na pasiece gdzie nie bylo mnie od listopada daszek na jednej rodzinie był położony na połowie ula mimo że wszystko dociążane jak trzeba etc i podejrzewam o ten fakt jakąś boską ingerencję , myślałem że pszczół już nie ma a okazało się że żyją to raz a dwa są w dobrej kondycji mimo że był i śnieg i mrozy i deszcze, są na pewno zdrowe i mają wole życia, dla pierwszych szczęśliwców którzy zamówią matki po materiale selekcjonowanym na brak konieczności posiadania daszków na ulach przewidziane sa atrakcyjne nagrody :mrgreen: zapraszam na pw :haha:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lutego 2019, 14:55 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 grudnia 2012, 21:40 - sob
Posty: 481
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski 20% reszta 18
Ogólnie podsumowując przyczyny upadku rodzin pszczelich przed zazimowaniem jak i w trakcie zimowli wnioskuję że problemem jest nie koniecznie oklepana warroza z która do perfekcji opanowaliśmy lecz kiepska kondycja pszczół spowodowana degradacją środowiska oraz coraz mniejsza różnorodność bazy pokarmowej. Naturalne środowisko dla wszystkiego co żyje nie tylko jest bazą pokarmową ale również naturalną apteką.Człowiek swoją działalnością stale degraduje środowisko , buduje monokultury eliminując to co jemu jest nie potrzebne a tak nieodzowne dla egzystencji innych gatunków.Od zarania dziejów ludzkość szukała w przyrodzie roślin wspomagających w leczeniu konkretnych dolegliwości. Współczesne leki to nie genialny wymysł chemików .
W miarę rozwoju techniki rozpoznano struktury chemiczne zawarte w ziołach wypraktykowanych na przestrzeni wieków przez ludzkość w leczeniu różnych dolegliwości.Postępujący rozwój chemii umożliwił w sposób syntetyczny na skalę przemysłową wyprodukować te specyfiki.Przyroda takich możliwości nie ma ale potrzeby cywilizacyjne zmusiły ludzkość do wspomagania jej poprzez stosowanie sztucznych nawozów i chemizacji ,jest to obosieczna broń z jednej strony intensyfikuje produkcję rolna a z drugiej degraduje środowisko.
Wracając do pszczół współczesne środowisko nie jest dla nich sprzyjające ponieważ nie zawsze znajdują to co im potrzebne do egzystencji lub jest to bardzo ograniczone i na dodatek skażone prze działalność człowieka.Nie trzeba tego udowadniać bo wszystkim chyba jest to wiadome że niedożywienie a szczególnie uboga dieta w substancje mające decydujący wpływ na rozwój organizmu powodują osłabienie jego odporności a co za tym idzie zwiększają podatność na wszelkiego rodzaju choroby. W tak zdegradowanym środowisku pszczoła sama nie do końca daje sobie radę i potrzebuje wsparcia ze strony pszczelarza.I tu chylę czoła przed kol. plagliderem ze jego bogatą wiedzę o ziołolecznictwie u pszczół którą wcześniej podzielił się z nami.
Korzystając z wiedzy Kol palaglidera opanowałem inwazję nozemozy w ubiegłym roku w mojej pasiece,jak na razie pszczoły zimują prawidłowo mam nadzieję że podczas tego rocznego oblotu nie przysporzą mi takiego stresu jak w ubiegłym.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lutego 2019, 20:35 - sob 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
bagisek1, pisiorek, jak macie się żreć to na pw. Wszystkie wasze kłótnie na publicznym forum będą wywalane(a jak przesadzicie to wy też wylecicie) gdyż nie wnoszą one nic do tematu. Oboje dostaliście szansę na poprawę i jak na razie tego nie widać. Skończył się dobry BARciak co wszystkim odpuszcza :wink: Koniec tematu.
Temat jest o "ucieczce pszczół" i o tym proszę tutaj pisać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lutego 2019, 20:40 - sob 
BARciak, :brawo: :brawo: Ja przyjmuję do wiadomośc. Ale żeby tak się zmienić z dobrego Barciaka w złego , to już Grześku nie bardzo wierzę , ale będę uważał. Przynajmniej ja.
Ja nie zamierzam się z nikim kłócić , nie po to Bogdan dał szansę za którą :thank:


Na górę
  
 
Post: 09 lutego 2019, 20:44 - sob 
:brawo: :brawo: :brawo:


Na górę
  
 
Post: 09 lutego 2019, 20:49 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Tak to prawda jeszcze nie znacie wkurzonego BARciak, ale lepiej by było żeby to nie nastąpiło .pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lutego 2019, 20:53 - sob 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
pawel. pisze:
Tak to prawda jeszcze nie znacie wkurzonego BARciak, ale lepiej by było żeby to nie nastąpiło .pawel

To fakt, jeszcze nie znają wkurzonego mnie, ale Ty i kolega od ursusa już poznaliście :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: ANDAK i 21 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji