FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 kwietnia 2024, 22:44 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
Post: 14 marca 2019, 15:55 - czw 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
taki_nick pisze:
Poślij linka jak wiesz gdzie to - chętnie poczytam.

Artykuł profesora Jerzego Woyke z 1962 roku, wtedy pewnie był zwykłym mgr :)
Geneza powstawania niezwykłych pszczół


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 marca 2019, 15:56 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
marian pisze:
Dzierżoń został ekskomunikowany za nieuznanie dogmatu nieomylności papieża w sprawach wiary.
Tak się rodzi "nowa świecka tradycja" za 100 lat zostanie święty na tej podstawie ,tu się przyciemni ,tam się przybieli, nieomylność się przypudruje.

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 marca 2019, 16:37 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
manio pisze:
taki_nick pisze:
Poślij linka jak wiesz gdzie to - chętnie poczytam.

Artykuł profesora Jerzego Woyke z 1962 roku, wtedy pewnie był zwykłym mgr :)
Geneza powstawania niezwykłych pszczół


b. dobry artykuł kiedyś coś podobnego na ten temat czytałem stąd zadałem to pytanie :) - ten artykuł to też "herezja" od standardowych książkowo przyjętych dogmatów - a zgodnie z obecnym stanem wiedzy w podręcznikach powinna być gwiazdka i przypis do tego artykułu - w badaniu opisanym w artykule jest stwierdzone, że z jaj trutówek w 2% wylęgałyby się robotnice - wiec istnieje szansa, że można wychować z nich matkę - tylko pszczoły muszą jeszcze chcieć założyć matecznik na takiej larwie...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 marca 2019, 17:16 - czw 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2469
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
tomi007 pisze:
w badaniu opisanym w artykule jest stwierdzone, że z jaj trutówek w 2% wylęgałyby się robotnice - wiec istnieje szansa, że można wychować z nich matkę - tylko pszczoły muszą jeszcze chcieć założyć matecznik na takiej larwie...


Miałem kiedyś przyjemność, pracy z taką rodziną.
Z tego co pamiętam, było w sumie ze dwie ramki czerwiu trutowego, i bardzo duża ilość zakładanych mateczników, w których składane były przeważnie po kilka jajeczek, i to właśnie może zmniejszać szanse na powodzenie wychowania matki.
Mimo ogromnej ilości czerwiu trutowego, nie znalazłem nawet jednej prawidłowej komórki i chyba nie widziałem mateczników odciąganych na czerwiu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 marca 2019, 18:35 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Zdarzyło mi się dawniej kilka razy widzieć mateczniki zasklepione na czerwiu trutówek. Zostawiałem je z ciekawości. Były likwidowane przez pszczoły na 2-3 dni przed planowanymi urodzinami królowej.

U pszczół Capensis, matki pszczele rodzą się z jaj zlożonych przez pszczoły.
Ta pszczoła miała swoje 5 minut w Polsce podobnie jak Scutellata.
Dla jasności - nie u mnie :D

Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 marca 2019, 18:36 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Bartek.pl pisze:
tomi007 pisze:
w badaniu opisanym w artykule jest stwierdzone, że z jaj trutówek w 2% wylęgałyby się robotnice - wiec istnieje szansa, że można wychować z nich matkę - tylko pszczoły muszą jeszcze chcieć założyć matecznik na takiej larwie...


Miałem kiedyś przyjemność, pracy z taką rodziną.
Z tego co pamiętam, było w sumie ze dwie ramki czerwiu trutowego, i bardzo duża ilość zakładanych mateczników, w których składane były przeważnie po kilka jajeczek, i to właśnie może zmniejszać szanse na powodzenie wychowania matki.
Mimo ogromnej ilości czerwiu trutowego, nie znalazłem nawet jednej prawidłowej komórki i chyba nie widziałem mateczników odciąganych na czerwiu.
Bartek.pl, Wszystko się zgadza założą mateczniki nawet je zasklepią ale po zasklepieniu larwa zamiera i nic z tego matki nie będzie .pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 marca 2019, 20:05 - czw 

Rejestracja: 09 września 2013, 21:57 - pn
Posty: 199
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
manio pisze:
taki_nick pisze:
Poślij linka jak wiesz gdzie to - chętnie poczytam.

Artykuł profesora Jerzego Woyke z 1962 roku, wtedy pewnie był zwykłym mgr :)
Geneza powstawania niezwykłych pszczół

Dzięki miło się czytało.
Wychodzi więc, że to aberracje albo mutacje.
Pewnie trudno doświadczalnie było by to sprawdzić czy da się uzyskać matkę zdolną do zapłodnienia.
Trutnie diploidalne były hodowane - zabierano je przed okresem kiedy pszczoły by je usunęły i po jakimś czasie w cieplarce oddawali plastry do uli a pszczoły opiekowały się larwami z których wygryzały się trutnie niezdolne do rozrodu.
Tak na moją słabą wiedzę i logikę to skoro taki mechanizm (powstawanie trutówek) istnieje to mógł kiedyś odgrywać jakąś rolę.

Mi czasami trafią się trutówki jeśli ciągnę gdzieś serię mateczników w osieroconej rodzinie bez czerwiu otwartego i matka nie wróci z lotu - za długo to wszystko trwa.
Ciągną mateczniki na tych swoich larwach - czasami nienaturalnie długie i ilekroć w celach poznawczych je rozbebeszałem to niczego kształtnego nie znalazłem - niekiedy samo mleczko.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji