FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 12:41 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 16 maja 2019, 11:10 - czw 

Rejestracja: 22 kwietnia 2019, 22:49 - pn
Posty: 87
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Studzianki
Witam
Mam takie dosc proste pewnie pytanie dla wielu pszczelarzy odnosnie sily rodzin na wiosne.
Zeby tak dosc obrazowo wytlumaczyc o co chodzi moze opisze od poczatku.
Na wiosne mialem 4 rodziny pszczele z matkami buckfast gz i kilka pustuch nieuzywanych uli wiec postanowilem powiekszyc pasieke zakupujac przezimowane rodziny pszczele. Pojawilo sie ogloszenie, dogadalem sie z pszczelarzem i zakupilem 5 rodzin z matkami krainka nieska i sklener. To byl okres poczatek kwitnienia pierwszych sliw i pojawial sie juz pojedynczy mniszek. Zakupione rodziny byly na 7 do 9 ramkach. Reszta pasieki wygladala pewnie podobnie poniewaz wszystkie byly na jednym korpusie wielkopolskim. Robiac przeglad moich wczesniejszych rodzin pszczelich tych z gz okazalo sie ze 20 ramek wielkopolskich w tym okresie bylo juz dla nich za malo poniewaz pociagnely dzika zabudowe. Gdy rozmawialem w tym czasie rozmawialem z innym pszczelarzem oddalonym o kilkadziesiat kilometrow okazalo sie ze jego rodzin tez sa na max 9 ramkach jeszcze ( matki rowniez krainki).
Wiem ze wielkosc rodzin na wiosne zalezy od wielkosci rodziny na jesieni poprzedniego roku.
Duzy wplyw na rozwoj maja pierwsze pozytki i rozne zabiegi wiosenne. Mozliwe ze rodzaj ula sposob zabudowy, docieplenie wczesna wiosna tez maja znaczenie.
Jednak nie mam pojecia czy taka roznica w sile rodziny wlasnie wynika min. z tych wyzej wymienionych powodow czy ogolnie start wiosenny miedzy tymi rasami,liniami jest tak odmienny. Pewnie wielu kolegow ma rozne rasy matek i prowadzi pasieke ,,jednym schematem" moze ktos sie wypowie w tym temaci. Dla wielu bedzie to pytanie pewnie dosc blache ale nie moge nigdzie doszukac sie tych informacji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 maja 2019, 11:27 - czw 
Kamilred, Mam bf gz od kilku lat co prawda to są matki już w tej chwili chyba f 3 ale to nie ma większego znaczenia i faktycznie te pszczoły ładnie zimują wychodzą mocne z zimy i dość szybko się rozwijają .odnośnie Twojego pytania o siłę rodzin chodzi o to że tutaj jest bardzo dużo zależności nawet typ ula ma znaczenie, czy pszczoły stoją w cieniu czy w słońcu i tak dalej i tak dalej jeżeli z początkiem kwietnia kupiłeś rodziny w takiej sile jak piszesz to kupiłeś solidne rodziny.Pytanie Tylko jest jedno jakiej jakości w tych urodzinach są matki ?To się wszystko dopiero okaże w trakcie sezonu.


Na górę
  
 
Post: 16 maja 2019, 11:52 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
Kamilred pisze:
Robiac przeglad moich wczesniejszych rodzin pszczelich tych z gz okazalo sie ze 20 ramek wielkopolskich w tym okresie bylo juz dla nich za malo poniewaz pociagnely dzika zabudowe.
To na obecną chwilę powinno być 4 korpusy :shock: potęga ,tylko gratulować .

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 maja 2019, 12:06 - czw 

Rejestracja: 22 kwietnia 2019, 22:49 - pn
Posty: 87
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Studzianki
W 3 rodzinach sa po 3 korpusy wielkopolskie jedna ma 4. Gorne korpusy byly z sama weza bo nie mam sporych zapasow woszczyzny. Wiosna na moim terenie jest bardzo obfita w pozytki ale pozniej jest juz kiepsko wszystkie uprawy praktycznie koncza sie w polowie maja. Akacji jest bardzo malo lipy prawie nie ma gorczycy i gryki juz dawno nie widzialem. Ale przy tak malym napszczeleniu gz sobie i tak radzil fajnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 maja 2019, 10:24 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Kamilred pisze:
To byl okres poczatek kwitnienia pierwszych sliw i pojawial sie juz pojedynczy mniszek. Zakupione rodziny byly na 7 do 9 ramkach. Reszta pasieki wygladala pewnie podobnie poniewaz wszystkie byly na jednym korpusie wielkopolskim. Robiac przeglad moich wczesniejszych rodzin pszczelich tych z gz okazalo sie ze 20 ramek wielkopolskich w tym okresie bylo juz dla nich za malo poniewaz pociagnely dzika zabudowe.

7-9 ramek na czarno z początkiem kwietnia - to lubię.
Cudu z początkiem kwietnia na 20 ramkach (nawet 1/2D) nie miałem jeszcze okazji doświadczyć.
Wczoraj robiłem częściowe miodobranie, pszczoły są na 40 ramkach 1/2D (= 25 ramek wlkp) i to mnie cieszy. Większych rodzin nie chcę, nie umiem sobie z nimi radzić.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 maja 2019, 11:28 - ndz 

Rejestracja: 08 czerwca 2009, 20:51 - pn
Posty: 155
Lokalizacja: Ciechanowiec
Ule na jakich gospodaruję: D 1/2
Początek kwitnienia śliw to nie wszędzie początek kwietnia i różnica w sile rodzin może być spora , co nie zmienia faktu że gz zimują silne i silne są wiosną


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji