FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 06:51 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Post: 25 czerwca 2019, 00:30 - wt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 28 marca 2019, 18:55 - czw
Posty: 14
Lokalizacja: koszalin okolice
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Koszalin
witam
Dostałem rodzinkę pszczelą od znajomego, niestety - stety to mój pierwszy ul, i nie mam ani ramek z czerwiem , ani suszu itp, włożyłem im ramek z wezą i jedną starą którą miałem.

Podkarmiłem też syropem cukrowym, pszczoły pobierają bo jest też już nakrop w komórkach.
Widzę, że znoszą pyłek to i pewnie nektar także, nie mogę zlokalizować matki, ale w końcu pojawiły się jaja więc chyba jesteśmy na dobrej drodze do rozwoju :?

ale co dalej?
jak długo dokarmiać? żeby skorzystały też z naturalnych nektarów ?
czy da się rozpoznać czy to syrop w komórkach czy nektar?
co teraz robić by wzmocnić rodzinę (dostępu do plastrów z czerwiem nie mam)- czy póki co zostaje mi czekać, obserwować i dokładać ramki z węzą ?

pozdrawiam i dziękuję za rady

Rafał


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 czerwca 2019, 05:47 - wt 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
Fenris pisze:
jak długo dokarmiać? żeby skorzystały też z naturalnych nektarów ?
czy da się rozpoznać czy to syrop w komórkach czy nektar?
co teraz robić by wzmocnić rodzinę (dostępu do plastrów z czerwiem nie mam)- czy póki co zostaje mi czekać, obserwować i dokładać ramki z węzą ?
Nie da się rozpoznać w komórkach czy to syrop czy nektar.
Karmić dotąd dopóki dokładasz węzę, chyba że pojawi się dobry pożytek .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 czerwca 2019, 08:09 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2018, 09:33 - pt
Posty: 360
Lokalizacja: Północne Lubuskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: SŁUBICE
Fenris pisze:
Dostałem rodzinkę pszczelą od znajomego, niestety - stety to mój pierwszy ul, i nie mam ani ramek z czerwiem , ani suszu itp, włożyłem im ramek z wezą i jedną starą którą miałem.


ona jest na ramkach ? czy to rójka ? na ilu ramkach siedzi na czarno ?
Fenris pisze:
jak długo dokarmiać? żeby skorzystały też z naturalnych nektarów ?


raczej bym karmił już cały czas - chyba że jakiś mega pożytek będzie , dawać węzę cały czas przy karmieniu aby budowały jak coś odebrać później będzie susz na kolejny sezon

Fenris pisze:
co teraz robić by wzmocnić rodzinę (dostępu do plastrów z czerwiem nie mam)-


stymulować do rozwoju pokarm rzadki w małych ilościach - bedzie czerwić matka lepiej ...


Fenris pisze:
nie mogę zlokalizować matki, ale w końcu pojawiły się jaja więc chyba jesteśmy na dobrej drodze do rozwoju


nie szukać na silę są jajka jest ok - nie zaglądać co chwilę nie rozbierać gniazda na początku więcej szkody niż dobrego , nadgorliwość gorsza od faszyzmu :mrgreen:

ja ja rozpoczynałem z pszczołami to najłatwiej było mi znaleźć matkę na wiosnę przy przeglądzie i wtedy je znaczyłem markerem 8)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 czerwca 2019, 17:04 - wt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 28 marca 2019, 18:55 - czw
Posty: 14
Lokalizacja: koszalin okolice
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Koszalin
Witam,
dzięki za odpowiedzi,
To była rójka, ale przełożona do ula,
Na ilu na czarno dziś zobaczę popołudniu,
Czyli jak odbudują plastry to dokładać znów węzę by cały czas miały robotę?
Rzadki pokarm to 1:1 woda/cukier jest ok ?

No właśnie z oceną wielkości pożytku jest najtrudniej,


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 czerwca 2019, 09:36 - śr 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
Fenris pisze:
Rzadki pokarm to 1:1 woda/cukier jest ok ?
ok.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 czerwca 2019, 09:58 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2018, 09:33 - pt
Posty: 360
Lokalizacja: Północne Lubuskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: SŁUBICE
Fenris pisze:
To była rójka, ale przełożona do ula,


Rójka to wielka siła trza było odrazu pakować dużą ilość węzy ...

jak teraz będziesz robił przegląd to zobacz czy są jajeczka ... jak będą to matka jest - jak nie ma to bez paniki może być młoda matka NU


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 czerwca 2019, 23:04 - śr 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 28 marca 2019, 18:55 - czw
Posty: 14
Lokalizacja: koszalin okolice
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Koszalin
no właśnie zauważyłem jajeczka ostatnio, ale dziś też zauważyłem początki miseczek matecznikowych - może pszczoły też się niecierpliwiły, że brak jajeczek(?)
Na razie usunąłem je bo jajeczka widziałem na dwóch ramkach, ale nie jestem pewny czy pozostałe ramki to tylko pokarm czy przeoczyłem ,,, (ramek teraz mam 6, na czarno to podejrzewam, że byłoby może 4 - sporo chodzi po dennicy no i w podkarmiaczce, w tym jedna ramka w trakcie odbudowy)

Co znaczy pakować duża ilość węzy? dać "na raz" więcej czy czekać aż zabudują i dokładać? One miały od początku sporo do roboty bo tylko 1 ramkę suszu miałem i dałem resztę węzy.

ogólnie sporo pszczół chodzi z pyłkiem na odnóżach - brakuje miejsca czy mają inne prace najpierw nektar itp?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 czerwca 2019, 07:14 - czw 

Rejestracja: 11 kwietnia 2011, 14:34 - pn
Posty: 494
Lokalizacja: Andrychów
Jajek na pewno jest już dużo a pyłek nosza bo za chwilę będzie im bardzo potrzebny


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 czerwca 2019, 23:46 - czw 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 28 marca 2019, 18:55 - czw
Posty: 14
Lokalizacja: koszalin okolice
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Koszalin
Jeszcze spytam - "duża ilość węzy"? tzn dać "na raz" więcej czy czekać aż zabudują i dokładać?

dziś zaglądałem popołudniu by dolać syropu bo tak czas pozwalał ale dość się denerwowały co prawda bez dymu ale mam nadzieje, że nie będą agresywne,,,,,
pogoda może? bo dziś pochmurno i siąpiło od czasu do czasu ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 czerwca 2019, 09:17 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
nie mam zbytniego doświadczenia z rójkami bo tych mam niewiele ale jak już to daje 1-2 jasnego suszu i do pełna węzy + podkarmiaczka którą zalewał codziennie przez kilka dni aby wykorzystać potencjał rójki

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2019, 15:40 - pn 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 28 marca 2019, 18:55 - czw
Posty: 14
Lokalizacja: koszalin okolice
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Koszalin
witam,
rodzina ta sama więc ciągnę wątek,
wczoraj i dziś zauważyłem, że trochę pszczół siedzi na wylotku, nie wętylują, nie słychać specjalnie dziwnych dźwięków, siedzą na wylotku i ściance ula.

Wczoraj zaglądałem - matkę mam nie oznaczoną więc trudno powiedzieć czy jest czy coś się stało, jednak jest czerw w różnym stadium, jajeczka także. Mam nadzieje że matka jest. Ramki mocno zaczerwione, tylko te "krańcowe" słabo odbudowane, ale to może za ciasno tam przy ścianie ula
Pomyślałem, że albo jest mało pożytku (dałem syropu wieczorem) albo za gorąco w ulu (dołożyłem korpus z kratą odgrodową, dla lepszej ucieczki ciepła)

Proszę o opinię czy coś się dzieje niepokojącego i co powinienem zrobić.
pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2019, 17:22 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Fenris pisze:
dziś zauważyłem, że trochę pszczół siedzi na wylotku,
U mnie ostatnio to nie tylko "trochę na wylotku" siedzi, ale na ścianach i pod wylotkiem, brody na pół wiadra...
32 *C w dzień, 20 w nocy, zero pożytku - a siła jest, to co mają robić?... czekają na nawłoć.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lipca 2019, 11:43 - wt 
JM, Józiu, po tych ostatnich burzach a naprawdę lało solidnie jakiś pożytek się pojawił nie ma pszczół na poidle :roll: na pewno nie jest to pożytek towarowy jednak dla pszczół myślę że wystarcza .Nawłoć zapowiada się bardzo dobrze. Ładna duża, piękne zielone liście teraz dostała wody miejmy nadzieję że ten rok przyniesie trochę pożytku z nawłoci. :wink: Szkoda tylko że tej nawłoci z roku na rok ubywa :?


Na górę
  
 
Post: 30 lipca 2019, 13:28 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
pisiorek pisze:
po tych ostatnich burzach a naprawdę lało solidnie jakiś pożytek się pojawił nie ma pszczół na poidle
pisiorek, u mnie nad Mierzawą od początku lipca "zero" pożytku. Wcześniej zero akacji i zero lipy.
Dla tego cały czas podkarmiam, jest siła w rodzinach bo po rzepaku miały duże zapasy pierzgi.
Na brzegu rzeczki roi się od pszczół, wnuczka przyjechała, chciała się trochę popluskać i zestresowana zrezygnowała.
Dobrze że było wcześniej co nieco z maliny leśnej i spadzi liściastej - piękny, gęsty, czerwono brązowy miodzik.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lipca 2019, 17:14 - wt 
JM, u mnie w tym roku zbiór miodu był bardzo dobry piszę to tak dla Ciebie prywatnie bardziej niż publicznie ale był miód tylko i wyłącznie ciemny gdyby nie to ,to pewnie nie byłoby nic ..Jestem bardzo zadowolony ,odnośnie pożytków innych jest kiepsko bardzo kiepsko, jednak nie muszę dużo karmić ,też podkarmiam ale tak w miarę systematycznie i w miarę logicznie żeby to miało ręce i nogi ,siła rodzin jest dobra bardziej martwię się o warrozę bo przepryskałem ambrozolem i trochę tej warrozy się sypie trzeba będzie zrobić jeszcze jeden zabieg :wink:


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji