FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 17:16 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 
Autor Wiadomość
Post: 22 sierpnia 2019, 11:04 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
We wtorek przyszły 3 matki do paczkomatu, przesyłka allegro SMART :)
Ciekawie się zapowiada ...
Do każdej matki próbówka EPPENDORF, ścinam na wysokości pojemności 1ml,
Odcięcie zaklejam woskiem i robię szpilką dziurki by się matka nie udusiła.
Wkładam matki i do odkładów. W jednym zostawiam zaczątki mateczników.

W 2 pierwszych, 10 godz po poddaniu - matki uwolnione.

W trzecim z matecznikami, po 24h matka w próbówce, trochę urosła, chyba pszczółka, która blokuje wylotek ja podkarmia, matka tak jakby się jej boi.

Porząsłem próbówką, wyszła pszczółka, wyszła matka.

Dziś kontrola, matka chodzi, zaczątki mateczników ścinam. Niesamowite!!!!

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 sierpnia 2019, 13:44 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2016, 13:43 - czw
Posty: 640
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Konopiska
To paczkomatem można przesyłać pszczoły??
Paczka miała napis typu "żywe pszczoły"?

_________________
Pozdrawiam
Sławek
Moje psiaki: http://www.cavaliery.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 sierpnia 2019, 16:05 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Jakie żywe pszczoły, tam jest matka i pszczółki, to zakrawa na rodzinę pszczelą.

Mi odpowiada ten rodzaj przesyłki, zamiast 30zł kosztu spedycji mam za darmo. Ciekawe czy jak przychodzi matka z kraju nad Renem, to w papierach odprawy celnej jest napisane żywe pszczoły. Przesyłka z pewnością trafia na osobne półki, zanim dotłucze się do Ciemnogrodu.

Przy takim podejściu, niedługo zaczną się zbierać komisje etyczne, by dywagować nad zasadnością wymiany matki. Dopiero będzie, jak zasądzą - tej matce należy się dożywocie, albo ten z tamtym nie poddał matki z godnie z procedurą - i grzywna pińset!

ps. slaw007, Zapewne jeździsz z psiakami na wystawy, zawsze zgodnie z przepisami. Nie można narażać podopiecznych na trwałe kalectwo lub ....

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 sierpnia 2019, 22:14 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Maxik,
pan tom będzie cwaniakował do czasu aż ktoś nie sprawdzi zawartości i nie przywali odpowiednej nagrody, co innego sporadyczne wysyłki a co innego regularne w naszym kraju legalnie można wysyłać jedynie pocztą polską albo pocztexem, przez chwilę było kexem oraz jeszcze jedna firma na s ale mi wyleciała innej opcji legalnej nie ma, a z przesyłkami kurierskimi bywa tak że w przypadku wysyłania rzeczy wyłączonych z przewozu kary liczone sa w tysiącach złotych
co do wysyłek matek z niemiec wszystko jest pięknie opisane oraz oznakowane do tego masz swiadectwo pochodzenia oraz swiadectwo zdrowia do transportu

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 sierpnia 2019, 22:37 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2016, 13:43 - czw
Posty: 640
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Konopiska
Maxik, nie wiem o co Ci chodzi. Nigdzie nie napisałem, ze neguje taki sposób przesyłki pszczół, a zrobiłeś z tego długi wywód.

Szukam legalnej opcji przesyłki pszczół - chodzi o matki.

Do tej pory znalazłem tylko dwa rodzaje przesyłek w Polsce jaką można przesyłać żywe pszczoły. Obydwie posiadają wymóg opisania paczek: Uwaga "żywe zwięrzęta" lub "żywe pszczoły". Dlatego spytałem czy był tam taki opis.

Jedną jest standardowa paczka pocztowa priorytetowa, a druga to Expres24 Pocztex-u.
O ile koszt przesyłki standardowej paczki jest akceptowalny dla mnie, to miałem przypadki w tym roku, że zarówno do mnie jak i ode mnie paczka priorytetowa docierała w ciągu trzech dni, najczęściej w dwa.
O tyle usługa Pocztex-u, choć szybka ma wadę cenę. Jej koszt, to około 40zł.
Wiem, że niektórzy wykorzystują do tego też Paczkę+, ale wg regulaminu jest to nielegalne.
Dlatego się zainteresowałem tym postem, bo myślałem, że Inpost z Allegro wprowadzili takie przesyłki.
Ty jednak zacząłeś prowadzić jakieś etyczne dywagacje na temat życia i przesyłek matek pszczelich.

_________________
Pozdrawiam
Sławek
Moje psiaki: http://www.cavaliery.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sierpnia 2019, 08:31 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Staram nie zaglądać do kieszeni innych, walczę z tym, ale czasem to jest silniejsze ode mnie.

Czy można czy nie, jest podobnie jak z prowadzeniem samochodu. Nie powinno być nadmiernej troskliwości ustawodawcy, a obywatele powinni prowadzić swoje interesy tak by 2 strony transakcji były zadowolone.
Na ten moment jestem zadowolony, co dalej - czas pokarze.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sierpnia 2019, 10:45 - pt 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
No niestety, Libertarianie w przeciwieństwie do lgbtq w UE nie pożyją.

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2019, 18:45 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Hmmm... Chcąc nadać samemu w Paczkomacie do paczkomatu paczka kosztuje ok 12 zł... I to korzystając z Sendit... Najtaniej byłoby wysyłać do paczkomatu usługa Smart z Allegro bo ci co go mają wykupionego nic by nie płacili tyle że to nielegalne zgodnie z regulaminem... Najtańsza Legalna paczka priorytetowa oznaczona żywe pszczoły na poczcie kosztuje 14 zł i przychodzi bezpośrednio do domu wiec teoretycznie jest to tanio jak na taki rodzaj przesyłki... Wada ok 20 proc paczek nie dochodzi w 24h... Za to b sporadycznie się zdarza aby paczka nie doszła w 48h...

Podsumowując te parę groszy co się zaoszczędzi jest nie warte ryzyka... A i paczkomat to nieodpowiednie miejsce dla pszczół (istnieje ryzyko że latem matki mogą się ugotować jeżeli paczkomat jest w pełnym słońcu... ) poza tym poczta dociera wszędzie i dostarcza do domu do drzwi (czasami tylko awizo ale to już jest nieuczciwosc listonosza... )


Wydaje mi się że żaden szanujący się hodowca nie wyśle matek bez stosownego oznakowania paczki - "ostrożnie żywe pszczoły" + jakiś dopisek typu nie trzymać na słońcu... Wysyłanie bez takiego oznaczenia to trochę "znęcanie się nad zwierzętami" - paczka nie ma nawet w teorii szans być odpowiednio traktowana przez przewoźnika - Pszczoły to nie książka czy kartka papieru - wbrew pozorom jest sporo b. Dobrze działających urzędów pocztowych - wielokrotnie paczki dochodziły do docelowego urzędu pocztowego ok godz 13-14 i były dostarczone tego samego dnia...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwietnia 2020, 17:37 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Maxik pisze:
Do każdej matki próbówka EPPENDORF, ścinam na wysokości pojemności 1ml,
Odcięcie zaklejam woskiem i robię szpilką dziurki by się matka nie udusiła.
Wkładam matki i do odkładów.

https://www.youtube.com/watch?v=5cYW0hr8khk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwietnia 2020, 17:58 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
paraglider, kupiłem te eppendorfy zastosowałem i... nie widzę żadnego plusa w stosunku do kawałka węzy zwiniętego na ołówku jako sztuczny matecznik.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 kwietnia 2020, 10:28 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
CYNIG pisze:
kupiłem te eppendorfy zastosowałem i... nie widzę żadnego plusa w stosunku do kawałka węzy zwiniętego na ołówku jako sztuczny matecznik.

Z wizualizowałem tylko wpis Maxika . Niektórzy nie wiedzą , że takie próbówki istnieją lub zobaczyli je po raz pierwszy w dobie koronawirusa . Poza tym nie każdy początkujący pszczelarz odważy się zrobić matecznik z kawałka węzy i wcisnąć tam matkę . W tym przypadku ma gotowca i to co robi widzi jak na dłoni .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 kwietnia 2020, 11:51 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Te probówki są w aptekach czy jedynie internet lub sklep medyczny?

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 kwietnia 2020, 16:48 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Jarek, na allegro kupisz to za grosze w paczkach po 100 sztuk

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 kwietnia 2020, 18:05 - sob 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
tylko komu po co 100szt? kto tyle matek na jeden rzut poddaje?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 kwietnia 2020, 18:06 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Pajej, te probówki kosztuję grosze i wysyłka mniejszej ilości by była zupełnie nieopłacalna

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 kwietnia 2020, 19:16 - sob 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Pajej pisze:
tylko komu po co 100szt? kto tyle matek na jeden rzut poddaje?

zwiń kawałek węzy na ołówku , lub obejrzyj film Tomka Miodka jak on proponuje to zrobić. Ja nie lubię plastiku i jeśli już się w to bawiłem to z kawałkiem węzy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 kwietnia 2020, 11:34 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
nie podaje matek nu bo i po co sobie komplikować życie jednodnówkami co się tylko tak nazywają, jak jest świeża mamusia prosto z matecznika to można wpuszczać prosto na plaster bez żadnych udziwnień nie zastanawiać się czy jest czerw i w jakim wieku a jak ktoś się boi wrzucić tak po prostu na ramki z lokówki to może stworzyć jedynie sobie znany układ choreograficzny po którym to zrobi tak po prostu np prawą ręką przez lewe ramię drugą ręką dotykając nosa itp ogólnie wszystko aby poczuć się lepiej że zrobiliśmy wszystko aby poddać z sukcesem matkę , druga sprawa po co sie z nimi bawić jak można wrzucić matecznik na wyjściu albo i nie i zapomnieć o sprawie, tylko po kilku dniach sprawdzić czy wszystkie wyszły a ew braki uzupełnić albo po 2 tygodniach sprawdzić czy wszystkie matki czerwią
a tak to wygląda w ten sposób że najpierw sobie zycie utrudniamy a później szukamy sposobów aby problem rozwiązać...
żałuje że kilka lat zajęło mi aby do tego dojść było by mi dużo łatwiej na początku

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 kwietnia 2020, 11:40 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
kudlaty pisze:
jak jest świeża mamusia prosto z matecznika to można wpuszczać prosto na plaster

Tylko, że 95% pszczelarzy nie wpuszcza "świeżych mamusiek" tylko kilkudniowe. Jak się ma swoje to inna baja a zresztą i tak lepiej i łatwiej dać matecznik na wygryzieniu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 kwietnia 2020, 16:17 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Krzyżak pisze:
kudlaty pisze:
jak jest świeża mamusia prosto z matecznika to można wpuszczać prosto na plaster

Tylko, że 95% pszczelarzy nie wpuszcza "świeżych mamusiek" tylko kilkudniowe. Jak się ma swoje to inna baja a zresztą i tak lepiej i łatwiej dać matecznik na wygryzieniu.


no a może wystarczy tylko ruszyć siedzisko i zamiast starych matek wsiąść w auto i odebrać osobiście od lokalnego pszczelarza który ma takie same albo i lepsze jak te cudowne linie od wielkich jutubowych pszczelarzy na które jest aktualnie parcie, jak matek sam nie hodowałem bo mieszkałem cały tydzień 70km od pasieki to sobie w piątek zaraz po pracy z krakowa jechałem prosto do hodowcy i odbierałem dopiero co wygryzione, nie miałem ani wygodnie ani po drodze ale z 60 matek jak dwie 3 nie czerwiły to było wszystko czego nie mogę powiedzieć o innych matkach które przychodziły do mnie pocztą bo rozrzut był jak w karabinie maszynowym od 90 procent sukcesu do 25, jak wycenić na końcu ile mnie kosztowała ostatecznie matka czerwiąca skoro z 20nu czerwiło np 5? skoro kupowałem po 20pln a w tym czasie gotowa matka un która czerwi praktycznie zaraz po uwolnieniu kosztowała u tego samego hodowcy 60pln?
z daleka od ludzi którzy mają matki nu cały czas dostępne bo nigdy nie wiesz co dostaniesz i z kiedy, ceny systematycznie rosną z roku na rok a odnoszę wrażenie że z jakością jest zupełnie odwrotnie

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 maja 2020, 07:00 - wt 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
Jak się poddaje matki w sztucznym mateczniku to czy mogę je tam zapakować przed wyjazdem na pasiekie tj jakieś 30 min przed poddaniem?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 maja 2020, 08:59 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
Tak, ale nie zaklejaj woskiem tylko gazą obwiąż, świeżą. Nad ulem weźmiesz kawałek wosku i miodu z tego ula i zakleisz wlot.( odcięty czubek) Jak były w ulu mateczniki to zamiast miodu daj tej matce mleczka od tej rodziny.( z matecznika matki kasowanej)

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji