FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 kwietnia 2024, 21:03 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
Post: 15 stycznia 2020, 22:51 - śr 

Rejestracja: 10 maja 2016, 17:07 - wt
Posty: 376
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Beskidy
Czytam sobie jakieś pszczelarskie zaległości i w każdym prawie czasopismie pszczelarskim czy w rozmowach z pszczelarzami każdy wspomina o konieczności przyspieszania rodzin wczesną wiosną, zwłaszcza jeśli chce się efektywnie wykorzystać pożytki wczesne: mniszek, rzepak. I właściwie tylko dr Leibig jest tutaj w opozycji który kategorycznie odrzuca wszelkie metody przyspieszania rodzin jako bezsensowne. Tym niemniej zabieg ten jest bardzo popularny wśród pszczelarzy. Sam czasami odsklepiam plastry, ale majchlowanie dłutem po ramce pełnej pełnej pszczół nie jest robotą przyjemną. Generalnie zarzuciłem ten zabieg, ale... w tym roku tuż obok mnie mam kilkanaście hektarów pięknego rzepaku i żal byłoby nie chapnąć po cysternie miodu z ula.
No i tak się zastanawiam... odsklepiać czy nie? Może jakieś inne skuteczne metody przyśpieszania stosujecie? Albo jak Leibig dać se spokój?

Pozdrawiam postnie Beeskit


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 stycznia 2020, 23:10 - śr 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3960
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
Beeskit pisze:
Czytam sobie jakieś pszczelarskie zaległości i w każdym prawie czasopismie pszczelarskim czy w rozmowach z pszczelarzami każdy wspomina o konieczności przyspieszania rodzin wczesną wiosną, zwłaszcza jeśli chce się efektywnie wykorzystać pożytki wczesne: mniszek, rzepak. I właściwie tylko dr Leibig jest tutaj w opozycji który kategorycznie odrzuca wszelkie metody przyspieszania rodzin jako bezsensowne. Tym niemniej zabieg ten jest bardzo popularny wśród pszczelarzy. Sam czasami odsklepiam plastry, ale majchlowanie dłutem po ramce pełnej pełnej pszczół nie jest robotą przyjemną. Generalnie zarzuciłem ten zabieg, ale... w tym roku tuż obok mnie mam kilkanaście hektarów pięknego rzepaku i żal byłoby nie chapnąć po cysternie miodu z ula.
No i tak się zastanawiam... odsklepiać czy nie? Może jakieś inne skuteczne metody przyśpieszania stosujecie? Albo jak Leibig dać se spokój?

Pozdrawiam postnie Beeskit

U mnie podstawą szybkiego rozwoju wiosennego jest odpowiednia krainka , dobrane do siły rodziny gniazdo i dobrze ocieplony ul , do tego można podać wodę , ramkę z pierzgą. Nie wyobrażam sobie biegania po pasiece i odsklepiania plastrów. Bardzo ważne , moim zdaniem , jest dbanie , aby ramki z pokarmem były po obu stronach gniazda i pszczoły nie musiały grzać ściany.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 stycznia 2020, 00:20 - czw 

Rejestracja: 05 października 2012, 01:48 - pt
Posty: 355
Ule na jakich gospodaruję: 435x170, WLKP12
Nie ważne jaka matka... Ma to być dobra i sprawdzona matka po której pogłowie idzie do zimowli... bo wtedy widać czy ta rodzina rokuje... Kolejna sprawa to do zimowli idzie w dużej sile rodzina z odpowiednią ilością zapasów w tym zapasy pyłkowe... Wiadomo, że bez dręczyciela… Na wiosnę taka rodzina sama się ogarnia bez zbędnej ingerencji, przestawiania plastrów i takich tam... wtedy już np. ja 17 kwietnia mogę jechać na rzepak :) a to, że one wcześnie złapią nastrój z różnych powodów to już najmniejszy problem... - ule korpusowe dają tyle możliwości...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 stycznia 2020, 00:21 - czw 

Rejestracja: 05 października 2012, 01:48 - pt
Posty: 355
Ule na jakich gospodaruję: 435x170, WLKP12
Nie ważne jaka matka... - mam na myśli krainaka czy bf


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 stycznia 2020, 02:06 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2019, 10:24 - pn
Posty: 159
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: zd.wola
robik pisze:
Nie ważne jaka matka... Ma to być dobra i sprawdzona matka po której pogłowie idzie do zimowli... bo wtedy widać czy ta rodzina rokuje... Kolejna sprawa to do zimowli idzie w dużej sile rodzina z odpowiednią ilością zapasów w tym zapasy pyłkowe... Wiadomo, że bez dręczyciela… Na wiosnę taka rodzina sama się ogarnia bez zbędnej ingerencji, przestawiania plastrów i takich tam... wtedy już np. ja 17 kwietnia mogę jechać na rzepak :) a to, że one wcześnie złapią nastrój z różnych powodów to już najmniejszy problem... - ule korpusowe dają tyle możliwości...


Niby wszystko sie zgadza ,zapomniałeś o jednej kluczowej rzezcy na którą nie mamy wpływu .

_________________
Nie było mnie kilka dni, powodem zablokowania konta było podobno /burzenie jedności pszczelarskiej /


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 stycznia 2020, 08:42 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 sierpnia 2007, 18:10 - czw
Posty: 944
Lokalizacja: Poznań
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Wykonywanie przeglądu tylko po to by odsklepić - nie.
Odsklepianie przy okazji innych prac - oczywiście że tak.

_________________
Pura Vida


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 stycznia 2020, 09:39 - czw 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
przy zabudowie zimnie mozna obrócić ramki o 180 stopni tak zeby czerw wyladował z tyłu a pokarm z przodu. to tez stymuluje matki do czerwienia, bo ten pokarm przeniosa a matka ma nowe miejsce na tych samych ramkach. Gdzies to usłyszałem i u mnie sie sprawdziło


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 stycznia 2020, 17:18 - czw 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Pajej pisze:
zeby czerw wyladował z tyłu a pokarm z przodu.

nie należy rozdzielać czerwiu - to błędne działanie. Jeśli już to dostawić ramkę z zapasami do skrajnej ramki z czerwiem . Nie trzeba odsklepiać , wystarczy podrapać widelcem. Sam tego jednak nie praktykuję bom leń i pszczoły wiedzą lepiej . Później czasem przestawiam skrajną ramkę bliżej czerwiu , ale to żeby zjadły pokarm zimowy niż z potrzeby stymulacji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 stycznia 2020, 19:10 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
manio pisze:
żeby zjadły pokarm zimowy niż z potrzeby stymulacji.

Też tak robię i z tego samego powodu. Co do stymulacji to sam zabieg odsklepiania nie przyśpieszy rozwoju rodziny. By rodzina ponad wymiar wybuchła rozwojem, musi być spełnione wiele punktów. Przy niespełnieniu choć jednego można zapomnieć o stymulacji.
1. Bardzo silna i zdrowa rodzina. Odpowiedni jej skład, proporcjonalny. Niespracowane w składzie młode karmicielki, dobra matka.
2. Przez to ciepło w ulu. Opieka nad larwami na wysokim poziomie.
3. Zapas pokarmu węglowodanowego i białkowego, duży.
4. Nieograniczony dostęp do wody, ograniczenie strat w pszczołach przy jej zdobywaniu.
5. Odpowiednia pogoda i czas. Stymulacja słońcem i księżycem. Odpowiednie ustawienie ziemi.
6. Świeży pyłek i nakrop.(Trochę później ważne)
7. W niektórych sytuacjach dopasowanie gniazda do rodziny pomaga. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to nóż obosieczny. Za małe gniazdo, w pewnym czasie może przystopować rozwój i uczynić więcej strat niż zysku.

Tutaj należy rozważyć, brak choć jednego z punktów. Np siły rodziny i co będzie. Wody....i co będzie itd. Co najważniejsze musi to być utrzymane przez cały czas trwania wychowu tego pokolenia, aby można było zobaczyć jakiś efekt.
Beeskit szybciej osiągnie się zwiększenie wydajności na rzepaku przez łączenie rodzin ( na jesieni lub wiosnę) niż przez stymulację.
Jednak opróżnione plastry, to może być cel sam w sobie. :wink:

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 stycznia 2020, 20:39 - czw 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
manio pisze:
Pajej pisze:
zeby czerw wyladował z tyłu a pokarm z przodu.

nie należy rozdzielać czerwiu - to błędne działanie. Jeśli już to dostawić ramkę z zapasami do skrajnej ramki z czerwiem . Nie trzeba odsklepiać , wystarczy podrapać widelcem. Sam tego jednak nie praktykuję bom leń i pszczoły wiedzą lepiej . Później czasem przestawiam skrajną ramkę bliżej czerwiu , ale to żeby zjadły pokarm zimowy niż z potrzeby stymulacji.

https://www.youtube.com/watch?v=l_9D1kdbq6s


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 stycznia 2020, 21:05 - czw 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Uważasz ,że jak ktoś coś pokazuje na youtube to to wartościowa wiedza ?
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" - tak mówił przed laty Stanisław Lem. Nie , nie był pszczelarzem :thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 stycznia 2020, 21:13 - czw 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
pooglądaj inne jego filmy to sam ocenisz. jad dla mnie chłopak jest mądry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 stycznia 2020, 21:20 - czw 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Pajej pisze:
pooglądaj inne jego filmy to sam ocenisz. jad dla mnie chłopak jest mądry

szkoda czasu :mrgreen: na głupstwa . Nie rozumiesz ,że w ten sposób zamiast pomagać pszczołom dodaje im pracy i ryzykuje zaziębienie czerwiu. Najgorszym nieszczęściem dla pszczół jest taki właśnie nadgorliwy pszczelarz. Matka czerwi na tylu ramkach ile mogą dobrze wygrzać . One wiedzą lepiej ile.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: michalmadej17 i 30 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji