www.pasiekaambrozja.pl/forum/index.php


FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
Dzisiaj jest 27 października 2020, 00:05 - wt
api-inhalacje.pl Pasieka Ambrozja

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: 03 września 2020, 21:09 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 334
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant/D17
Czy ktoś z kolegów może pokrótce wyjaśnić różnicę pomiędzy stosowaniem i działaniem kwasu mrówkowego 85% i 65%.
Czy powyższe stężenie oddziaływuje w sposób trwały i negatywny na pszczoły?

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."
Ciekawe spojrzenie na Świat: https://www.youtube.com/channel/UCAl83d ... I_adR9_IA/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 września 2020, 21:49 - czw 

Rejestracja: 22 lipca 2017, 06:30 - sob
Posty: 66
Ule na jakich gospodaruję: WP
Miejscowość z jakiej piszesz: Suwałki
Witam
Tutaj znajduje się praca naukowa częściowo wyjaśniająca Twoje pytanie.
https://www.dbc.wroc.pl/Content/17956/Howis_M_doktor_055_DBC.pdf?handler=pdf
Miłej lektury.
W przypadku niechęci do przebijania się przez całą pracę proponuje przeczytać wnioski
Robert


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 września 2020, 22:18 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 334
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant/D17
Dziękuję garret294, tego szukałem :wink:

Cytuj:
Pierwszy zastosowano kwas mrówkowy o stężeniu 65% i 83% w objętości 100ml w dozowniku z NassenheideCytuj:
Następnie w październiku w kolejnych dwóch rodzinach zastosowano roztwór 15% kwasu mlekowego w ilości 100ml/rodzinę spryskując plastry z pszczołami. W listopadzie w kolejnych dwóch rodzinach zastosowano roztwór kwasu szczawiowego 3,2% w syropie cukrowym w ilości 25 - 30ml/rodzinę wkrapiając go w uliczki między ramkowe z pszczołami.


Cytuj:
Czas ekspozycji rodzin pszczelich na działanie kwasów organicznych był różny. Dawka kwasu mrówkowego była odparowywana przez okres około jednego tygodnia, natomiast dawka kwasów mlekowego i szczawiowego była aplikowana w całości jednorazowo.WNIOSKI

1. W aktualnych warunkach utrzymywania rodzin pszczelich populacja roztoczy Varroa destructor pod koniec drugiego sezonu użytkowania rodziny osiąga poziom zagrażający ich istnieniu. Porównanie populacji Varroa destructor w dwóch sezonach użytkowania rodzin pszczelich wykazało 5 - krotnie liczniejszą ich populację po drugim sezonie użytkowania, doprowadzając do upadku 60% rodzin pszczelich.

2. Badanie dynamika rozwoju populacji roztoczy Varroa destructor w drugiej połowie sezonu pszczelarskiego wykazało krótko okresowe pojawianie się bardzo licznych osypów naturalnych, co utrudnia interpretację skuteczności działania środków ograniczających populację pasożyta. W związku z tym wybór optymalnego terminu usuwania roztoczy z rodzin jest szczególnie ważny przy stosowaniu zabiegów krótko działających (od kilku godzin do kliku dni), natomiast ma mniejsze znaczenie przy stosowaniu środków długo działających (6 - 8 tygodni).

3. Stosowanie kwasu mrówkowego 65 i 83% nie wpłynęło na badane cechy mikroklimatu rodzin pszczelich (temperatury, wilgotności względnej i stężenia CO2), natomiast przy zastosowaniu kwasu mlekowego i szczawiowego w okresie bez czerwiowym zaobserwowano podwyższenie średnich dobowych temperatur w gnieździe pszczelim (o około 5oC) w pierwszych trzech dobach. Kilkudniowe podwyższenie temperatur po zastosowaniu w zalecanym okresie jesiennym kwasu mlekowego 15% i szczawiowego 3,2% do ograniczania populacji Varroa destructor może świadczy o podwyższonym metabolizmie pszczół w tym okresie i skutkować zwiększonym spożyciem zapasów zimowych.

4. W obrazie mikroskopowym preparatów histologicznych z jelit środkowych pszczół poddanych ekspozycji na kwas mrówkowy 65 i 83% stwierdzono zmiany patologiczne: obniżenie obfitości błon perytroficznych, zaburzenie funkcjonowania centrów regeneracyjnych, zmniejszenie wysokości enterocytów z objawami wakuolizacji i dystrofii. Większe odstępstwa od obrazu prawidłowego zaobserwowano po zastosowaniu kwasu mrówkowego 83%. Zaobserwowane zmiany w budowie jelit środkowych pszczół robotnic w okresie przygotowania rodzin do zimowli sugerują osłabienie pszczół pokolenia zimowego.

5. Stosowanie kwasu mlekowego 15% i kwasu szczawiowego 3,2% w rodzinach pszczelich nie wpłynęło istotnie na obraz mikroskopowy preparatów histologicznych jelit środkowych pszczół robotnic.

6. Z trzech grup enzymów: esteraz (n = 6), proteaz (n = 5) i glikozydaz (n = 8) w jelitach środkowych pszczół najbardziej wrażliwe na działanie zastosowanych kwasów organicznych były proteazy i w nieco mniejszym stopniu glikozydazy.

7. Poziom aktywności enzymatycznej proteaz i glikozydaz w jelitach środkowych młodych pszczół robotnic (do 11 doby życia) uległ istotnemu obniżeniu po zastosowanie kwasu mrówkowego 65% i kwasu szczawiowego 3,2% w rodzinach pszczelich, natomiast zastosowanie kwasu mlekowego 15% nie wywołało istotnych zmian w poziomie aktywności enzymatycznej jelit środkowych u młodych pszczół robotnic.

8. Analizując pszczoły robotnice w wieku od 1 do 11 doby życia wystawione na ekspozycje kwasów organicznych (mrówkowego, szczawiowego, mlekowego) aktywność glikozydaz uległa istotnemu obniżeniu w drugiej dobie życia (pierwszej po zastosowaniu kwasów), natomiast proteaz w szóstej dobie życia (piątej po zastosowaniu kwasów).

9. Okresowe obniżenie się poziomu aktywności enzymatycznej jelita środkowego młodych pszczół robotnic po stosowaniu kwasu mrówkowego i szczawiowego może skutkować zaburzeniem w trawieniu białek i cukrów w stosunku do fizjologicznego wysokiego poziomu aktywności enzymatycznej w tym okresie.

10. Późno jesienne stosowanie kwasów organicznych zaburzało aktywność enzymatyczną jelita środkowego pszczół przygotowanych do zimowli - pszczoły robotnice charakteryzowały się istotnym obniżeniem poziomu aktywności enzymatycznej proteaz w jelitach środkowych po zastosowaniu kwasu mrówkowego 65% i szczawiowego 3,2%.

11. U dorosłych pszczół robotnic przygotowanych do zimowli zaobserwowano istotne obniżenie poziomu aktywności enzymatycznej jelit środkowych w pierwszej i piątej dobie po zastosowaniu kwasów w grupie protez i glikozydaz.

12. Korelacje między pojedynczymi enzymami w grupach kontrolnych i w grupach po zastosowanych kwasach w wielu przypadkach były odwrotne, co świadczy o zaburzeniu równowagi w produkcji enzymów i trawieniu składników pokarmowych u pszczół eksponowanych na kwasy organiczne.

13. Z trzech badanych kwasów organicznych do ograniczania populacji Varroa destructor najmniej skutków ubocznych widocznych w obrazie mikroskopowym preparatów histologicznych i aktywności enzymatycznej jelit środkowych pszczół wystąpiło po stosowaniu kwasu mlekowego 15%.

Źródło: https://www.dbc.wroc.pl/Content/17956/Howis_M_doktor_055_DBC.pdf?handler=pdf

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."
Ciekawe spojrzenie na Świat: https://www.youtube.com/channel/UCAl83d ... I_adR9_IA/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  

Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

www.pasiekaambrozja.pl/forum/index.phpSłoje 900   baner na stron    

      baner czasopisma Pasieka

   Producent sprzętu pszczelarskiego   Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji