FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 21:23 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 386 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Wiadomość
Post: 04 kwietnia 2014, 20:02 - pt 

Rejestracja: 02 kwietnia 2014, 10:48 - śr
Posty: 66
Ule na jakich gospodaruję: .
Miejscowość z jakiej piszesz: Olkusz
kotizaba pisze:
No i tyż piknie tylko ile toto kosztuje bo nie widzę ? Kolega hwafel robi to "po godzinach" a że "dopieszcza" każdy element to i zabiera Mu to trochę czasu....Tak więc moce przerobowe nie są największe. Zapytaj we wrześniu. Może się uda. Naprawdę polecam....
tu jest cennik http://www.pszczelidar.eu/files/Massivh ... 3-2014.pdf były reklamowane w pszczelarstwie jako podlegające refundacji ale niestety jeszcze ich u nikogo nie widziałem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2014, 20:20 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
czesterr1234 pisze:
a ja zamówiłem deski 180 dł 2,5 grube i 14 wysokie na półnadstawki cena to 7.50zł za suchą deske
Te wymiary to przed obróbką ,czy już po (wyheblowane)?

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2014, 20:59 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
Hagrid pisze:
tu jest cennik http://www.pszczelidar.eu/files/Massivh ... 3-2014.pdf były reklamowane w pszczelarstwie jako podlegające refundacji ale niestety jeszcze ich u nikogo nie widziałem.

Nie widziałeś, bo są to ule ze świerku a to nie najlepszy materiał na jednościenne.

Pozdrawiam
Krzyżak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2014, 22:32 - pt 

Rejestracja: 02 kwietnia 2014, 10:48 - śr
Posty: 66
Ule na jakich gospodaruję: .
Miejscowość z jakiej piszesz: Olkusz
A u innych większych polskich producentów to myślisz że z wejmutki.... Zamówiłem sztukę a na następny sezon jak kolega z forum hwafel będzie miał czas i materiał to będzie wejmutka 25mm.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2014, 23:32 - pt 

Rejestracja: 23 lutego 2012, 12:42 - czw
Posty: 110
Lokalizacja: gmina liszki małopolska
Ule na jakich gospodaruję: ln3/4
Hagrid pisze:
tu jest cennik http://www.pszczelidar.eu/files/Massivh ... 3-2014.pdf


Bogato . Refundacje..... :brawo: :brawo: :brawo:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwietnia 2014, 21:34 - ndz 

Rejestracja: 20 stycznia 2014, 21:43 - pn
Posty: 24
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: chojnów
bo lubię pisze:
czesterr1234 pisze:
a ja zamówiłem deski 180 dł 2,5 grube i 14 wysokie na półnadstawki cena to 7.50zł za suchą deske
Te wymiary to przed obróbką ,czy już po (wyheblowane)?
gotowa wyheblowana deska


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 kwietnia 2014, 17:26 - ndz 

Rejestracja: 02 kwietnia 2014, 10:48 - śr
Posty: 66
Ule na jakich gospodaruję: .
Miejscowość z jakiej piszesz: Olkusz
A więc jest pierwszy nie ocieplony
Obrazek

Elementy składowe dennica
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Korpusy pełny i 2x1/2
Obrazek

Daszek i izolacja
Obrazek

Powałka i podkarmiaczka korpusowa
Obrazek

Wszystko pięknie ale jedyne co według mnie mogło by być lepiej wykonane to brak zakucia kątów daszka jak i szczeliny miedzy korpusami


Obrazek
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 kwietnia 2014, 17:38 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Hagrid pisze:
Wszystko pięknie ale jedyne co według mnie mogło by być lepiej wykonane to brak zakucia kątów daszka jak i szczeliny miedzy korpusami


jak ul będzie dociążony wszystko się wyrówna ew możesz na ul położyć coś cięzkiego i za kilka dni będzie ok
nawet jeśli zostanie to nie ważne bo pociągniesz sobie krawedzie korpusów rozgrzanym woskiem to wszystko się zniweluje

pamiętaj jeszcze jedno to są ule z drewna z tego się nie strzela a drewno pracuje bez wzgledu czy Ci się to podoba czy nie :wink: jeśli będą szpary że pszczoła przejdzie wtedy to problem :roll:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 kwietnia 2014, 18:23 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
Co prawda ja nie jestem zwolennikiem uli bez felcowych , ale szpary 3 mm między korpusami nie powinny występować. Poza tym , czy od siatki dennicy do spodu ramki nie jest trochę za mały prześwit ? Poza tym podobają mi się. No i trzeba się nauczyć w nich gospodarki , bo jednak różnice są.
Tadek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 kwietnia 2014, 20:18 - pn 

Rejestracja: 02 kwietnia 2014, 10:48 - śr
Posty: 66
Ule na jakich gospodaruję: .
Miejscowość z jakiej piszesz: Olkusz
Odstęp miedzy dnem dennicy a ramkami 19mm więc ok. Docelowo ma zamieszkać mamuśka Buckfast od Pana Leszka Stępnia. Jest to mój pierwszy ul jednościenny testowo nie będę go konserwował czas pokaże... :D A co się tyczy felców na takich już pracowałem czas na nowe... IMO lepsze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 maja 2014, 22:46 - pn 

Rejestracja: 20 stycznia 2014, 16:15 - pn
Posty: 69
Ule na jakich gospodaruję: optimal
Miejscowość z jakiej piszesz: Jelenia Góra
Witam! Mam pytanie z innej beczki odnośnie dennic osiatkowanych. Jakie warunki powinny być spełnione, aby można było na stałe pozostawić otwarte dennice po rozwoju wiosennym.
Dziękuję i pozdrawiam.

_________________
www.sukcesbartnika.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 maja 2014, 22:49 - pn 
rodzina musi obsiadać 10 ramek wlkp na czarno i mieć minimum 7 zaczerwionych w 70-80% (przelicz sobie dcm3 plastra wlkp na swoje.)


Na górę
  
 
Post: 19 maja 2014, 23:08 - pn 

Rejestracja: 20 stycznia 2014, 16:15 - pn
Posty: 69
Ule na jakich gospodaruję: optimal
Miejscowość z jakiej piszesz: Jelenia Góra
Adwokat Diabła pisze:
rodzina musi obsiadać 10 ramek wlkp na czarno i mieć minimum 7 zaczerwionych w 70-80% (przelicz sobie dcm3 plastra wlkp na swoje.)


Wszystko jasne, dziękuję :)

_________________
www.sukcesbartnika.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 września 2020, 19:18 - sob 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 12 lutego 2020, 23:29 - śr
Posty: 17
Ule na jakich gospodaruję: zastanawiam się...
Miejscowość z jakiej piszesz: Jaworze
Mam ule jednościenne z deski 2,5 cm na osiatkowanych dennicach. Z tego co tu wyczytałam w takim ulu powałkę zatyka się na głucho. Mam w powałkach po 5 pajączków i myślę je zatkać korkami ze styropianu. Ale zastanawiam się też nad jeszcze jednym rozwiazaniem, czy by między górnym korpusem, a powałką nie dać szczelnie folii ogrodniczej. Nie musiałabym się zastanawiać czy mi korki wystarczająco dobrze przylegają do pajączków i mogłabym też zajrzeć do ula bez niepokojenia pszczół. Czy stosuje się takie podwójne "powałki"? Dodam, że to mój pierwszy sezon i zielona jestem w zimowli. Rodziny będą na 3 korpusach 1/2 D, koprus na dennicy będzie pusty.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 września 2020, 19:38 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
ikop74 pisze:
Nie musiałabym się zastanawiać czy mi korki wystarczająco dobrze przylegają do pajączków i mogłabym też zajrzeć do ula bez niepokojenia pszczół.

Można tak zrobić jednak jeśli położysz folię to będzie ona leżała na górnych listewkach ramek. Pszczoły lepiej zimują gdy mogą przechodzić między ramkami górą (po górnych listewkach ramek). Trzeba by w poprzek na ramkach położyć jakieś listewki i na nie folię.

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 września 2020, 20:02 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Jarek pisze:
Pszczoły lepiej zimują gdy mogą przechodzić między ramkami górą
dlaczego ? Przy dużej ramce rzeczywiście jest problem komunikacji, cześć bidulek krzepnie na ostatniej ramce.
kolega ikop74, ma 1/2D --> doskonała komunikacja pod ramką.
Co do cyrkulacji powierza pod powałą - ja jestem sceptyczny.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 września 2020, 20:19 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Maxik, proponujesz zostawić beleczki?

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 września 2020, 21:10 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
sangbleu, dla ramki niższej niż 18,5cm nie potrzebne, komunikacja jest pod ramką. W moich dadantach, ramka 30 - ja nie stosuję, stąd obserwacja - cześć krzepnie na skrajnych ramkach. Tej zimy dam części beleczki by poobserwować.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 września 2020, 11:15 - pn 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1213
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
ikop74 pisze:
. Ale zastanawiam się też nad jeszcze jednym rozwiazaniem, czy by między górnym korpusem, a powałką nie dać szczelnie folii ogrodniczej. Nie musiałabym się zastanawiać czy mi korki wystarczająco dobrze przylegają do pajączków i mogłabym też zajrzeć do ula bez niepokojenia pszczół.

Wszystko można zrobić , ale to nie ma sensu. To tak : można użyć beleczek , na to folię i na to powałkę , no jeszcze ocieplenie .
Jak już powałka , to po co folia , pszczół w zimie się nie niepokoi , czeka się wiosny .Zima to produkcja ramek , narty itp.
Jeżeli stosuje się folię to pszczoły nadbudują mostki do przejścia górnego, tylko , tylko zimą nie nadbudowywują.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 września 2020, 14:18 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
lalux5 pisze:
Jak już powałka , to po co folia ,


żeby powałki nie przylepiały woskiem.

lalux5 pisze:
Jeżeli stosuje się folię to pszczoły nadbudują mostki do przejścia górnego, tylko , tylko zimą nie nadbudowywują.


W czasie karmienia nadbudują.

lalux5 pisze:
można użyć beleczek


Nie potrzeba-jeżeli powałka to np. płyta z listami 2x2 dookoła, to wystarczy na czs karmienia i zimowli odwrócić powałkę ,tak by listwy były na dole. Tworzy się 2 cm. luzu miedzy folią,która leży na ramkach, a powałką.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 września 2020, 17:00 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
prośba do admina - jeżeli da radę to prośba o drobną korektę tematu - wiem, że łatwo pomylić chów i hodowlę ortograficznie...ale o ile w pojedynczym poście mało to jeszcze razi w oczy to już w temacie mocno bije po oczach...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 września 2020, 19:52 - pn 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
tomi007 pisze:
prośba do admina - jeżeli da radę to prośba o drobną korektę tematu - wiem, że łatwo pomylić chów i hodowlę ortograficznie...ale o ile w pojedynczym poście mało to jeszcze razi w oczy to już w temacie mocno bije po oczach...

Właśnie o takich rzeczach pisałem w innym temacie , tyle lat nikt nie zareagował a to tylko drobna korekta i Forum Ambrozja :okok:
moderator dał radę choć trochę musiałem przekombinować ;)

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 września 2020, 21:29 - pn 

Rejestracja: 02 stycznia 2014, 22:47 - czw
Posty: 473
Lokalizacja: okolice Piły
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Płytnica
Jeśli jest przynajmniej 1 cm powałka od ramek to nie będą robić mostków i nic nie dobudują . Przy folii robią mostki tylko po to , żeby folia nie opadała na ramki i żeby miały cały czas przejście .

_________________
Dla przyjaciół Zdzisiek,dla pszczółek wielbiciel.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 września 2020, 22:14 - pn 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1213
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
emka24 pisze:
lalux5 pisze:
Jak już powałka , to po co folia ,


żeby powałki nie przylepiały woskiem.

To po co powałka? A w sezonie nie będą przylepiać , między innymi dla tego nie stosuję powałek.
emka24 pisze:
lalux5 pisze:
można użyć beleczek


Nie potrzeba-jeżeli powałka to np. płyta z listami 2x2 dookoła, to wystarczy na czs karmienia i zimowli odwrócić powałkę ,tak by listwy były na dole. Tworzy się 2 cm. luzu miedzy folią,która leży na ramkach, a powałką.

Co innego miałem na myśli . Jak się stosuje jedno rozwiązanie , to to ma wystarczyć . Jak beleczki , to beleczki ,folia to folia , to wystarcza nawet bez beleczek poprzecznych pod folią które niektórzy wkładają .Folia założona podczas karmienia zostanie podniesiona nadbudową .Założona późną jesienią po karmieniu już nie koniecznie zostanie podniesiona.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 października 2020, 11:16 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
ZRoko pisze:
Jeśli jest przynajmniej 1 cm powałka od ramek to nie będą robić mostków i nic nie dobudują . Przy folii robią mostki tylko po to , żeby folia nie opadała na ramki i żeby miały cały czas przejście .


Mam 7mm ramki od powałki i mimo to też ciągną mostki.

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 października 2020, 20:03 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 września 2016, 23:04 - sob
Posty: 309
Ule na jakich gospodaruję: warszawski poszerzany, dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
A ja z folii zrezygnowałem i wróciłem do powałek. Podnoszę powałkę i mam porządek, i czyste ramki. Gdy używałem folii zawsze wszystko było pomostkowane, pokitowane. Nie lubiłem tego bałaganu. Zimuję na osiatkowanych, otwartych dennicach, w powałkach trzy pajączki też otwarte. Jak im przeszkadzają przeciągi, to trochę je sobie pozaklejają, ale nigdy na głucho. Nigdy nie miałem problemu z wilgocią.
Widok rodziny po pierwszym otwarciu ula (WP korpusowy) po zimie:
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 października 2020, 20:09 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
bialywoj pisze:
A ja z folii zrezygnowałem i wróciłem do powałek. Podnoszę powałkę i mam porządek, i czyste ramki. Gdy używałem folii zawsze wszystko było pomostkowane, pokitowane.
No, po zimie to tak. Ale w sezonie to nie ma cudów aby tak było.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 października 2020, 20:32 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
jak jest powałka a nie ma foli to i na ramkach i powałce mostki pobudowane żeby to odłożyć i nie gnieść pszczół bez potrzeby trzeba skrobać jedno i drugie, jeśli jest folia albo cokolwiek innego to można bez poroblemu podnieść powałkę to raz a dwa jeśli chcemy usunąć mostki mamy 2x mniej pracy bo zabudowa jest tylko na ramkach, najwięcej budują przy powałkach od producentów do tego z pajączkami tam nie ma żadnych odstępów zgodnych z czymkolwiek i pszczoły mają kilka cm do dyspozycji np przy pajączkach, przy samoróbkach jest już o wiele łatwiej choć po czasie tak czy inaczej zabudowy robią zwłaszcza przy obfitym karmieniu albo pożytku i ciasnocie

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 października 2020, 20:45 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 września 2016, 23:04 - sob
Posty: 309
Ule na jakich gospodaruję: warszawski poszerzany, dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
JM pisze:
Ale w sezonie to nie ma cudów aby tak było.
W sezonie oczywiście coś tam kitują, i często nawet ostro, ale tylko między ramkami. Nad ramkami, pod powałką mostków nie budują, o ile zachowana jest "przepisowa" odległość.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 października 2020, 21:15 - czw 

Rejestracja: 03 listopada 2014, 11:11 - pn
Posty: 544
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: sieradzkie
kudlaty pisze:
jak jest powałka a nie ma foli to i na ramkach i powałce mostki pobudowane żeby to odłożyć i nie gnieść pszczół bez potrzeby trzeba skrobać jedno i drugie, jeśli jest folia albo cokolwiek innego to można bez poroblemu podnieść powałkę to raz a dwa jeśli chcemy usunąć mostki mamy 2x mniej pracy bo zabudowa jest tylko na ramkach, najwięcej budują przy powałkach od producentów do tego z pajączkami tam nie ma żadnych odstępów zgodnych z czymkolwiek i pszczoły mają kilka cm do dyspozycji np przy pajączkach, przy samoróbkach jest już o wiele łatwiej choć po czasie tak czy inaczej zabudowy robią zwłaszcza przy obfitym karmieniu albo pożytku i ciasnocie

:brawo: :brawo: Popieram mam tak samo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 listopada 2020, 23:21 - czw 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 12 lutego 2020, 23:29 - śr
Posty: 17
Ule na jakich gospodaruję: zastanawiam się...
Miejscowość z jakiej piszesz: Jaworze
Chciałam zasięgnąć rady bardziej doświadczonych właścicieli jednościanów, bo to mój pierwszy sezon i pierwsza zimowla. Mam ule z sosny wejmutki 2,5 cm pomalowane dwukrotnie farbą ekologiczną (kolor sosna), stoją w szczerym polu, bo nie mam jeszcze drzew na działce. To co mnie niepokoi, to że teraz gdy temperatura spadła do około 0 C (w nocy jest minus, w dzień kilka w plusie) obserwuję, że w słoneczne dni, gdy jest np. +5 C pszczoły wychodzą na wylotek i latają. Nie jest ich dużo, ale są, a powinny siedzieć w kłębie przy takiej temperaturze. Podejrzewam, że mocne słońce na tyle nagrzewa deski korpusów, że wydaje im się, że jest ciepło. Z tego co zauważyła, to wszystkie uwiązały kłęb właśnie od południowej strony, nad wylotkiem.
Czy też obserwujecie u siebie takie zjawisko? Zastanawiam się czy powinnam z tym coś zrobić? Gdzieś wyczytałam, że jednościany zimą powinny stać tak, żeby słońce mogło na nie świecić, więc chyba żadnego błędu nie popełniłam? Może niepotrzebnie się martwię?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 listopada 2020, 00:16 - pt 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 08:15 - wt
Posty: 842
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
ikop74 pisze:
Może niepotrzebnie się martwię?

Niepotrzebnie. Pszczoły w słoneczne dni nawet przy +5 latają po wodę. Wiele z nich nie wraca, ale to pszczoły najstarsze. Do wiosny i tak nie dożyją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 listopada 2020, 19:06 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
ikop74 pisze:
Mam ule z sosny wejmutki 2,5 cm pomalowane dwukrotnie farbą ekologiczną (kolor sosna), stoją w szczerym polu, bo nie mam jeszcze drzew na działce

A jak było w lecie ,dawały radę ?
Teraz się nie martw , w ulach do słońca zawsze jakaś wyjdzie popatrzeć "czy już czas".
W cieniu cisza i spokój . Ale to nie powinno rzutować na zimowlę.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 listopada 2020, 20:07 - pt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
ikop74 pisze:
To co mnie niepokoi, to że teraz gdy temperatura spadła do około 0 C (w nocy jest minus, w dzień kilka w plusie) obserwuję, że w słoneczne dni, gdy jest np. +5 C pszczoły wychodzą na wylotek i latają.

U mnie w ulach ze sklejki i ociepleniu 2 cm styropianu , też występuje to zjawisko , w ulach ocieplanych 4 cm wełny mineralnej , mimo takiego samego ustawienia , nie pokazują się , cóż , taki mamy klimat. :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 listopada 2020, 20:12 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Nic się nie martw wszystko jest ok .

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 listopada 2020, 22:05 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Hieronim pisze:
U mnie w ulach ze sklejki i ociepleniu 2 cm styropianu , też występuje to zjawisko , w ulach ocieplanych 4 cm wełny mineralnej , mimo takiego samego ustawienia , nie pokazują się , cóż , taki mamy klimat. :haha:


W moich 5 cm styrodur też nic się nie dzieje ,choć jak była Pani z kamera termowizyjna to kłąb widać ;) . Czyli jakieś przenikanie jest.
Jednak w porównaniu do topolowych 4cm jedna deska to duuuża różnica.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 386 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji