FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 12:25 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wybór ula 2021
Post: 08 października 2020, 16:58 - czw 
Cześć.
Piszę z zapytaniem jaki ul byście wybrali na średnie pożytki z Waszą wiedzą, np czy osoby które pracują na dadancie 1/2 nie marzą o przejściu na ln 3/4 lub na odwrót? Który rodzaj ramki ma swoją przyszłość?
Który ul obecnie ma największe branie?
Myślę nad: wielkopolska 18, dadant 1/2, dadant 17, ln 3/4, ln 2/3.
Wielkopolski 18 : Obecnie najłatwiej byłoby mi przejść na wielkopolskie 18 z racji obecnych uli i obrysu korpusów, ale jest wiele głosów że jest za ciasny ul wielkopolski ( z uwagi na długość ramki 36 cm.
Dadant 1/2 : wydaje mi się być za niską ramką .
Dadant 17 : idealna ale brak producentów chociażby ramek, no i zostaje sam z tym ulem (bardzo rzadko spotykany), nie miałbym możliwości sprzedaży odkładów, pakiety-trochę z tym roboty.
ln 3/4 : niby 1,5 cm na ramce więcej niż dadant 17 ale na 2 korpusach już jest 3 cm. Wydaje mi się za duża ramka ze względu na ciężar korpusów ale również średniej wielkości pożytki.
ln 2/3 : również świetna ramka ale znowu: brak producentów ramek, i zostaje sam z tym rodzajem ramki...

Pozdrawiam.


Na górę
  
 
Post: 08 października 2020, 18:12 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 grudnia 2007, 10:08 - ndz
Posty: 810
Lokalizacja: Krosno
Ule na jakich gospodaruję: Wkp, LN.
Miejscowość z jakiej piszesz: Krosno
Ln. gniazdo, 1/2 Ln (apipol) do nadstawek.

_________________
Nawet najgłupsza pasja jest lepsza, niż tracenie energii na interesowanie się cudzymi sprawami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 października 2020, 18:15 - czw 
Tylko to znowu zabawa z ramkami.


Na górę
  
 
Post: 08 października 2020, 18:30 - czw 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
za rok powiiedziałbym C więcej. w tym roku odkłady osadziłem na ramce dadant 1/2


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 października 2020, 18:37 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
wojciech_p pisze:
Ln. gniazdo, 1/2 Ln (apipol) do nadstawek.

Dwie ramki w pasiece to średniowiecze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 października 2020, 19:41 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
buckfast12 pisze:
Dadant 17 : idealna ale brak producentów chociażby ramek
szukasz producenta ramek wielkopolskich, okazuje ze ze robi tez ramki dadant, miła rozmowa, i pan przyjmuje zamówienie na 17'tkę

u babika jest ul 2d. Ul tzw 17 (siedemnastka)
oraz https://www.zcm.pl/pasieka-5.html

Na niskiej ramce wszystko wskazuje na to, ze jednościenne są "good enough", czego nie można powiedzieć o dadancie jednościennym(u mnie tragedia)
Słyszałem, w lutym goście z jenościennych wielkopolskich przekładają do styropianków, by była lepsza termika na wiosnę.

LN ramka niższa niż wielkopolska, zrobili jeszcze niższą bo coś było na rzeczy, nie koniecznie tylko temat z różną wielkością ramek gniazdo-miodnia.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 października 2020, 21:50 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
buckfast12 pisze:
Dadant 17 : idealna ale brak producentów chociażby ramek, no i zostaje sam z tym ulem (bardzo rzadko spotykany), nie miałbym możliwości sprzedaży odkładów, pakiety-trochę z tym roboty.


albo ln 2/3 ale byłbyś z tym sam jak palec w dupi.. niby różnica kilkanaście mm w stosunku do szerokości dadanta i wszystko jest inne a sprawa sie komplikuje

nie wiem w czym problem że odkładów nie sprzedasz na dadancie 17,
cena odkładu 5 ramkowego 5 lat temu była 250pln minęło 5 lat wszystko zdrożało od a do z a cena dalej ta sama ba nawet pojawiają sie ogłoszenia ze ludzie sprzedają w tych pieniądzach 6 ramkowe, co za biznes osłabiać pszczoły i na końcu sprzedać matkę czerwiącą która kosztuje solo 70-80pln z 5 ramkami pszczoły po odjęciu kosztu matki za 35 pln od każdej ramki z pszczołami gdzie za ramkę z wtopioną węzą ukraińską wołają około dyche, jak jest normalny pożytek to pierzgi i miodu w odkładzie jest więcej niż za niego sie bierze a pszczoły daje gratis, odkłady robi sie w szczycie sezonu jak na nic nie ma czasu i często przez to ze trzeba koło nich chodzić zawala sie prace przy rodzinach produkcyjnych, taki to "zarobek", trzeba mieć jeszcze do czego je zrobić i gdzie postawić, karmić jak sezon do niczego a na koniec nie każdy odkład sie nadaje do sprzedaży wszystko zależy jak z pogodą i matkami, ale jak sie nie liczy swojej roboty a do szkoły rzucało sie kamieniami to sie później robi interesy w internetach z cenami z dupy wziętymi, to samo sie tyczy sprzedaży rodzin na wiosnę z cenami 350pln za przezimowaną rodzinę :haha:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 października 2020, 22:02 - czw 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
buckfast12 pisze:
osoby które pracują na dadancie 1/2 nie marzą o przejściu na ln 3/4 lub na odwrót?

Moja ewolucja od dziedzicznych warszawiaków poszerzanych , przez Dadanty 1/1 i warszawiaki korpusowe . Zostałem na 1/2D i jestem szczęśliwy. Nawet nie myślę o ln 3/4 i nikt w moich okolicach takich nie ma bo może za ubogo ?
W każdym ulu można odnosić sukcesy , ale 1/2D jest najbardziej mobilny, a cenie sobie niezależność od kaprysu pomocnika(cy) :P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 października 2020, 22:07 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 czerwca 2015, 17:35 - pt
Posty: 451
Lokalizacja: Świętokrzyskie - k. Jędrzejowa
Ule na jakich gospodaruję: WLP18
Miejscowość z jakiej piszesz: Siemianowice Śląskie
buckfast12 pisze:
Cześć.

Wielkopolski 18 : Obecnie najłatwiej byłoby mi przejść na wielkopolskie 18 z racji obecnych uli i obrysu korpusów,

I nad czym tu dywagować.
Kwestią do przemyślenia jest pszczoła w ulu, a nie ul na pożytku... Jak silne rodziny będziesz miał? Czy dadzą radę zająć dwa korpusy ramek wielkopolskich 18 jako gniazdo?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 października 2020, 22:46 - czw 
Po doświadczeniach z Buckfastem wydaje mi się że 2 korpusy może być mało. Dlatego myślę o czym wysokości 17 cm i długości 43,5


Na górę
  
 
Post: 08 października 2020, 23:23 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Mam Dadanty, Dadanty 17 korpusowe, mam też kilka ramek 1/2 dadant, które miałem w korpusie 17.

Moim zdaniem 17 bardzo dobra.

Gdybym miał zaczynać to bym zaczął od Ln, ale czy 3/4 czy 2/3 tego jeszcze nie wiem. :oops:

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 października 2020, 06:22 - pt 

Rejestracja: 05 października 2012, 01:48 - pt
Posty: 355
Ule na jakich gospodaruję: 435x170, WLKP12
Mysle, ze 435 dlugosc ramki bedzie dobra bo bedzie pasowac do wiekszosci formatow uli... wysokosc 1/2, 170... zupelnie inna praca z takim ulem i pomimo, ze ramek wiecej to do wielkopolskiego nie bedziesz chcial podchodzic...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 października 2020, 06:57 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
Bardzo wygodnym i plastycznym ulem jest jednościenny Langstroth 3/4.
Ramka 448x185 nadaj się zarówno do małej pasieki przydomowej jak i dużej pasieki wędrownej.

Leżaki - skansen szkoda komentować
Wielkopolski - złe proporcje ramki
Wielkopolskie obniżane np.17 - za małe gniazdo
Dadant - dwie ramki w pasiece - dramat; duża ramka gniazdowa bardzo czasochłona np. przy spr. nastroju rojowego
Dadant 1/2 - ciasne gniazdo
Dadant obniżany np. 17 - ok ale po co wymyślać nowy "typ" jak mamy LN3/4
Zander/Optimal - też ok ale wygodniej jak ramka ma poniżej 20cm wys.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 października 2020, 07:17 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Krzyżak pisze:
Dadant obniżany np. 17 - ok ale po co wymyślać nowy "typ" jak mamy LN3/4


szerokość tych ramek jest zupełnie inna, mając ln amerykańskiego nic z tym nie zrobisz bo to nie kopatybilne z tym co można kupić na rynku krajowym, natomiast przy ramkach szerokości dadanta i róźnej wysokości wszystko z tym można zrobić zarówno łatwe przejście z np 12 ramkowego wielkopolskiego jak i dadanta na coś niższego jakby sie komuś odwidziało podobnie sprzęt ten sam tylko korpusy inne

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 października 2020, 07:32 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
kudlaty pisze:
szerokość tych ramek jest zupełnie inna, mając ln amerykańskiego nic z tym nie zrobisz


A co mam z tym niby robić ? :D :D :D

kudlaty pisze:
zarówno łatwe przejście z np 12 ramkowego wielkopolskiego

Z LN tak samo przechodzisz na 12r Wkpl jak z DD. Oba te ule mają szerokość wew 375mm. Pomijam już to, że ramka Wkpl to dramat i żeby przechodzić na tą nią to trzeba mieć chyba Alzheimera. ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 października 2020, 07:40 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Krzyżak pisze:
Dadant obniżany np. 17 - ok ale po co wymyślać nowy "typ" jak mamy LN3/4
w Polsce, i nie tylko, z Langstroth'ami jest bałagan.
Nie znalazłem producenta styropianków poza LN i LN1/2(chyba apipol).
LN'ta nazwają LN'tem Polskim, ma długość ramki jak w dadancie. Jedni mają LN3/4 standard i inni polskiego. Kto komu zabroni, jak korpusy robione są z deski.
W kwesti miodarki, przy odrobinie pecha, dla LN amerykanski, bedzie problem.
Porónując do D17 korpus jest nieco cieższy.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 października 2020, 07:46 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
Maxik, nie pisz głupot, bo to takie posty jak Twój wprowadzają bałagan.
Langstoth jest jeden i ma długość ramki 448mm.
Wszystko o ramce 435mm to jakiś Dadant.
Wszystkie element ula oryginalnego Langstroth bezproblemowo są dostępne w Polsce i na całym świecie. Cały osprzęt typu stoły do odsklepiania jak i wirówki również. To najpopularniejszy ul na świecie więc nie wymyślajmy braku dostępności czegokolwiek, bo to bzdura.

p.s.Styropianem, to się izoluję dom a nie robi z tego gówna ule.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 października 2020, 08:34 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Krzyżak pisze:
kudlaty pisze:
zarówno łatwe przejście z np 12 ramkowego wielkopolskiego

Z LN tak samo przechodzisz na 12r Wkpl jak z DD. Oba te ule mają szerokość wew 375mm. Pomijam już to, że ramka Wkpl to dramat i żeby przechodzić na tą nią to trzeba mieć chyba Alzheimera.



miałem przez pewnien czas dadanta u siebie sam już nie wiem dlaczego mnie naszło na niego i miałem wspólne daszki dennice powałki zarówno do wielkopolskich 12 jak i dadanta a to jest istotne jeśli ma sie w pasiece 2 rodzaje uli, w związku z czym pisze ze mając wielkopolskie, ln europejskiego czy dadanta i wszystko co się opiera na wymiarach wewnętrznych 375x 450 mamy wspólne elementy które pasują do tych uli i można je bez większych problemów ożenić lub wymienić płynnie korpusy na ramkę innej wysokości,
miałem ln 3/4 amerykańskiego ok 7 lat u siebie ul zacny tylko minęła moda i dramatycznie spadło zapotrzebowanie na odkłady a wtedy głównie na tym bazowałem, do tego doszło kilka innych problemów technicznych te dodatkowe 13mm na szerokości nic nie wnosi a jedynie komplikuje
dlatego jeśli zrobię kolejne podejście to będzie to ramka 17cm wysokość, szerokość dadanta europejskiego, a ramka ln wysokości 3/4 była dla mnie zbyt wysoka, lepszym rozwiązaniem by było 2/3 a to prawie to samo co ta 17 o której pisze

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 października 2020, 13:16 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 czerwca 2015, 17:35 - pt
Posty: 451
Lokalizacja: Świętokrzyskie - k. Jędrzejowa
Ule na jakich gospodaruję: WLP18
Miejscowość z jakiej piszesz: Siemianowice Śląskie
buckfast12 pisze:
Po doświadczeniach z Buckfastem wydaje mi się że 2 korpusy może być mało. Dlatego myślę o czym wysokości 17 cm i długości 43,5

Mam Buckfasty i dlatego wybrałem WLP 18. Dokładnie obsiadają i czerwią w gnieździe oraz jest mało wolnego miejsca na miód nad czerwiem... Miałem WP i WLP 26 i nie dało się pracować z Buckfastem, a teraz dwa korpusy w gnieździe i nawet 5 w miodni u przodowniczek. Druga sprawa to wielkość - wymiar ramek dwóch korpusów to sześcian 360 x 370 x 370.
Na zimę 16 cm pokarmu nad kłębem i po kłopocie...
Możliwość obracania nadstawki o 90 stopni żeby uspokoić stan rojowy lub wychować - unasiennić matkę nad rodziną...
Co do pojemności:
Dadant - 170 x 435 to gniazdo 124,5 dm2
WLP 18 - 180 x 360 to gniazdo 108,8 dm2
WLP 26 (12 ramek) to gniazdo 97,92 dm2
WP korpus (10 ramek)435 x300 to 114,8 dm2
I tak w szczycie czerwienia jakieś ramki się przekłada do słabszych rodzin lub odkładów, a jak trzeba to cały korpus idzie nad kratę... ważne by była możliwość manewru...
No i na koniec to Ty sam podejmujesz decyzje na co wydasz kasę i czas. Ja już wolę lekkie korpusy bo unieść WLP 26 z miodem to było wyzwanie, a do WP korpus 10 ramek to wołałem syna, ale jak przykleiły to i dwoje nie dało rady bo trzeci by musiał rozklejać ramki...
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 października 2020, 13:23 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Uważam, że ule przyszłości jest Langstroth.
Niektórzy pszczelarze posiadający ww. ule piszą okrągłe zdanie "Langstroth to światowy standard" lub "Langstroth to najpopularniejszy ul na świecie".
Czy zastanawiałeś się co oznaczają te sformułowania? Jeżeli nie to wjedz na alibaba i rozeznaj się w cenach uli oraz osprzętu.


Leszek_B czy to Ty byłeś na jednym z filmików Polbarta?

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 października 2020, 13:24 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
Leszek_B pisze:
Dokładnie obsiadają i czerwią w gnieździe oraz jest mało wolnego miejsca na miód

To jest wada a nie zaleta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 października 2020, 13:33 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 czerwca 2015, 17:35 - pt
Posty: 451
Lokalizacja: Świętokrzyskie - k. Jędrzejowa
Ule na jakich gospodaruję: WLP18
Miejscowość z jakiej piszesz: Siemianowice Śląskie
sangbleu pisze:
Uważam, że ule przyszłości jest Langstroth.
Niektórzy pszczelarze posiadający ww. ule piszą okrągłe zdanie "Langstroth to światowy standard" lub "Langstroth to najpopularniejszy ul na świecie".
Czy zastanawiałeś się co oznaczają te sformułowania? Jeżeli nie to wjedz na alibaba i rozeznaj się w cenach uli oraz osprzętu.


Leszek_B czy to Ty byłeś na jednym z filmików Polbarta?

Nie. Jednak po zobaczeniu... przetrenowałem u siebie i mi się spodobało...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 października 2020, 13:41 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 czerwca 2015, 17:35 - pt
Posty: 451
Lokalizacja: Świętokrzyskie - k. Jędrzejowa
Ule na jakich gospodaruję: WLP18
Miejscowość z jakiej piszesz: Siemianowice Śląskie
Krzyżak pisze:
Leszek_B pisze:
Dokładnie obsiadają i czerwią w gnieździe oraz jest mało wolnego miejsca na miód

To jest wada a nie zaleta.
na miód w gnieździe miałem na myśli oczywiście, ale to zapewne miałeś i Ty na myśli...
Natomiast dużo miejsca na miód w gnieździe jest np. w ulu WLP 26 (gniazdo na dwóch korpusach WLP 26 / 10 ramkowych )... zapewne to jest zaletą, ale u mnie się taki układ nie sprawdzał...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 października 2020, 22:56 - pn 
Krzyżak pisze:
Bardzo wygodnym i plastycznym ulem jest jednościenny Langstroth 3/4.
Ramka 448x185 nadaj się zarówno do małej pasieki przydomowej jak i dużej pasieki wędrownej.

Leżaki - skansen szkoda komentować
Wielkopolski - złe proporcje ramki
Wielkopolskie obniżane np.17 - za małe gniazdo
Dadant - dwie ramki w pasiece - dramat; duża ramka gniazdowa bardzo czasochłona np. przy spr. nastroju rojowego
Dadant 1/2 - ciasne gniazdo
Dadant obniżany np. 17 - ok ale po co wymyślać nowy "typ" jak mamy LN3/4
Zander/Optimal - też ok ale wygodniej jak ramka ma poniżej 20cm wys.

A LN 2/3 ? Co sądzisz o nim ? Trochę więcej niż Dadant 1/2 , a mniej niż LN 3/4. Taki kompromis. Wtedy gniazdo przez cały rok na 2 korpusach. Ani za małe ani za duże. Przed ostatnim pożytkiem ograniczenie do 1 korpusu. Miodnia raczej na 2 korpusach. W przypadku nastroju rojowego szybki przerzut korpusu w miodnie. Itd.... LN 2/3 raczej na średnie pożytki byłby chyba lepszy od LN 3/4
Co o tym sądzisz? Jeżeli się mylę to wyprowadź mnie z błędu :P


Na górę
  
 
Post: 13 października 2020, 06:19 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
kudlaty pisze:
dlatego jeśli zrobię kolejne podejście to będzie to ramka 17cm wysokość, szerokość dadanta europejskiego
To właśnie jest jedyna słuszna droga . Nie zamienił bym tego ula na żaden inny żałuję tylko że wpakowałem się również w wielkopolski z myślą o odkładach teraz mam spory bałagan z ramkami .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2020, 07:25 - wt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
wiesiek33 pisze:
kudlaty pisze:
dlatego jeśli zrobię kolejne podejście to będzie to ramka 17cm wysokość, szerokość dadanta europejskiego
To właśnie jest jedyna słuszna droga . Nie zamienił bym tego ula na żaden inny żałuję tylko że wpakowałem się również w wielkopolski z myślą o odkładach teraz mam spory bałagan z ramkami .

Nie wiem co chcecie od ula wielkopolskiego , jedyny minus , to waga korpusu pełnego miodu , ale te wszystkie inne korpusy 2/3 czy 3/4 , pewnie mają podobną pojemność , to i waga będzie podobna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2020, 07:31 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Hieronim pisze:
wiesiek33 pisze:
kudlaty pisze:
dlatego jeśli zrobię kolejne podejście to będzie to ramka 17cm wysokość, szerokość dadanta europejskiego
To właśnie jest jedyna słuszna droga . Nie zamienił bym tego ula na żaden inny żałuję tylko że wpakowałem się również w wielkopolski z myślą o odkładach teraz mam spory bałagan z ramkami .

Nie wiem co chcecie od ula wielkopolskiego , jedyny minus , to waga korpusu pełnego miodu , ale te wszystkie inne korpusy 2/3 czy 3/4 , pewnie mają podobną pojemność , to i waga będzie podobna.


gdybym miał tylko wielkopolski to bym nie psioczył na wielkopolski bo innego bym nie znał ale że przerabiałem już pare rozmiarow ramki to mam porównanie i wiem jak bardzo pracochłonny jest to ul, jak miałem LN to jak zabierałem sie za nie to w wielkopolskich już byłem po 3 interwencji w ulach, bo tam trzeba cały czas coś robić, jak pszczoły mają miejsce to sobie tam żyją idzie sie tylko po miód albo odkład zrobić, podobnie przygotowanie do zimy zabierasz miodnie i karmisz bez zbędnych zabiegów, w wielkopolskim przy takim podejściu daleko człowiek nie ujedzie :roll:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2020, 08:10 - wt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
kudlaty pisze:

gdybym miał tylko wielkopolski to bym nie psioczył na wielkopolski bo innego bym nie znał ale że przerabiałem już pare rozmiarow ramki to mam porównanie i wiem jak bardzo pracochłonny jest to ul, jak miałem LN to jak zabierałem sie za nie to w wielkopolskich już byłem po 3 interwencji w ulach, bo tam trzeba cały czas coś robić, jak pszczoły mają miejsce to sobie tam żyją idzie sie tylko po miód albo odkład zrobić, podobnie przygotowanie do zimy zabierasz miodnie i karmisz bez zbędnych zabiegów, w wielkopolskim przy takim podejściu daleko człowiek nie ujedzie :roll:

A cóż to za kłopot wrzucić jeden korpus więcej , jak się ma dziwaczne pszczoły , to żaden ul nie pomoże . :thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2020, 08:18 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
buckfast12 pisze:
A LN 2/3 ? Co sądzisz o nim ? Trochę więcej niż Dadant 1/2 , a mniej niż LN 3/4. Taki kompromis.

Kompromisów nam nie trzeba. Po co iść na kompromis jak LN3/4 lepszy ?

buckfast12 pisze:
Przed ostatnim pożytkiem ograniczenie do 1 korpusu.

Nie ogranicza się pszczół/gniazd. Nigdy.

buckfast12 pisze:
LN 2/3 raczej na średnie pożytki byłby chyba lepszy od LN 3/4 Co o tym sądzisz?

Nie tak to działa. Jak ładnie kiedyś napisał kolega Emka24:
"Dużo pszczół, to dużo czerwiu.
Dużo czerwiu, to dużo pszczół.
Dużo pszczół, to dużo miodu."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2020, 09:27 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Krzyżak pisze:
LN3/4 lepszy
wiecej miodu sie znieści :D

Kiedyś zauważyłem zbieżność pomiędzy LN, LN3/4 a ostrowską. Dwa ciekawe punkty: ramka 23 oraz pojemność korpusu

LN3/4.......195 x 375 x 464 = 33,93
LN............240 x 375 x 464 = 41,76
D17..........180 x 375 x 450 = 30,37 (maleństwo, nie korpus)
WLK..........270 x 375 x 375 = 37,97
OSTR........240 x 375 x 375 = 33,75

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2020, 09:35 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
Maxik pisze:
Kiedyś zauważyłem zbieżność pomiędzy LN, LN3/4 a ostrowską. Dwa ciekawe punkty: ramka 23 oraz pojemność korpusu

Ale dwa diametralnie różne kształty ramek i przekrojów poprzecznych korpusu, co czyni jeden standardem światowym a drugi niszowym nawet w Polsce.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2020, 09:53 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Hieronim pisze:
A cóż to za kłopot wrzucić jeden korpus więcej , jak się ma dziwaczne pszczoły , to żaden ul nie pomoże .


problemem jest tutaj wysokość ramki wielkopolskiej jeden korpus za mało dwa za dużo, zimowanie w układzie 2x10 przy późnym karmieniu to przepis na kłopoty,
natomiast przy niskiej ramce można spokojnie robić to na 2 korpusach nie ma problemu z tym ze mogą nie przejść do 2 korpusu bo już tam są a wiosną mają zarcie, miejsce do rozwoju i na pyłek którym często pszczoły ograniczają matki wczesną wiosną z braku miejsca, do np ln 3/4 możesz podejść po raz pierwszy przed pożytkiem np rzepakowym i tam wszystko będzie gotowe na ta okazje w wielkopolskim tak nie ma, a jak napisze że 2x w ciągu sezonu ingerencja do gniazda wystarczy to już będzie wgl herezja z mojej strony a tak jest, one sobie tam żyją a pszczelarz odcina kupony 8)

Krzyżak pisze:
Nie tak to działa. Jak ładnie kiedyś napisał kolega Emka24:
"Dużo pszczół, to dużo czerwiu.
Dużo czerwiu, to dużo pszczół.
Dużo pszczół, to dużo miodu."



może i tak jest jeśli się ma zapewnione zajęcie dla pszczół przez cały sezon, jeśli jest inaczej bo jest 1 czy 2 pożytki do tego nie jeden po drugim to może być kłopot z tym dużo miodu, niestety nasz kraj jest bardzo przepszelony do tego nierównomiernie napszczelenie z totalnymi skrajnościami a pożytki mamy przeciętne na tle krajów do których się często odwołujemy jeśli chodzi o wysoki poziom pszczelarstwa, więc albo się patrzy tęsknym wzrokiem na amerykę albo się pracuje z tym co się ma

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2020, 10:36 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Krzyżak pisze:
niszowym nawet w Polsce
u nas są 3 długości ramek, z tym że przekrój 375 i 450 sa ze sobą komatybilne na zimo lub 12 na ciepło. Innymi słowy, można powiedzieć D, W, O są ze sobą kompatybilne. Producenci ciągną w kierunku kompatybinoności z D. Widać to w PL, w kratach, podkarmiaczkach

W u naszych południowych sąsiadów, niektóre typy nie są kompatybilne z niczym. W angli też jest jakiś dziwny ul, na którym bazują odkłady.

W weekend przegładałem prasę sprzed 10 lat. Promowana gospodardka to D, gdzie czasem użytkownika w porowadza się w błąd instotnym szczególem, ramka 23 lub 30 :(
Ja osobiście nie spotkałem sie z promocją gospodarki na ramce w okolicach 17-18,5 cm. Nie chce sugerować teori spiskowej, ale .....

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2020, 10:52 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Maxik pisze:
Ja osobiście nie spotkałem sie z promocją gospodarki na ramce w okolicach 17-18,5 cm. Nie chce sugerować teori spiskowej, ale .....


reklamuja to co sprzedają a ze tylko 2-3 producentów robi co innego niż reszta to sie nie ma co dziwić ze nie jest to popularne i mało sie o tym mówi,
mam sporo znajomych pszczelarzy i ci najwięksi mają szeroko niskie ramki na bazie dadanta czy ln eurpejskiego bo na jedno wychodzi w tym przypadku, ci pszczelarze zajmują się głównie pozyskiwaniem miodu reszta odkładami i niestety w tym przypadku musimy sie dostosować do oczekiwań klientów, nie rozumiem też właścicieli dużych pasiek nastawionych na miód którzy mają z własnej woli wielkopolskie :roll:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2020, 10:59 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Maxik,
Maxik pisze:
D17..........180 x 375 x 450 = 30,37 (maleństwo, nie korpus)
chyba czegoś nie wiesz to ci powiem ! gniazdo w tego typu ulach jest na 2 korpusach a to troszkę więcej niż maleńki Dadant!

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2020, 11:02 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
wiesiek33 pisze:
Maxik,
Maxik pisze:
D17..........180 x 375 x 450 = 30,37 (maleństwo, nie korpus)
chyba czegoś nie wiesz to ci powiem ! gniazdo w tego typu ulach jest na 2 korpusach a to troszkę więcej niż maleńki Dadant!


on to wie bo ma za moją namową , sam robiłem :mrgreen:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2020, 11:04 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
kudlaty pisze:
on to wie bo ma za moją namową , sam robiłem
Rozumiem że kosi w ten sposób potencjalne zagrożenie :haha:

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2020, 15:26 - wt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
kudlaty pisze:
Hieronim pisze:
A cóż to za kłopot wrzucić jeden korpus więcej , jak się ma dziwaczne pszczoły , to żaden ul nie pomoże .


problemem jest tutaj wysokość ramki wielkopolskiej jeden korpus za mało dwa za dużo, zimowanie w układzie 2x10 przy późnym karmieniu to przepis na kłopoty,
natomiast przy niskiej ramce można spokojnie robić to na 2 korpusach nie ma problemu z tym ze mogą nie przejść do 2 korpusu bo już tam są a wiosną mają zarcie, miejsce do rozwoju i na pyłek którym często pszczoły ograniczają matki wczesną wiosną z braku miejsca, do np ln 3/4 możesz podejść po raz pierwszy przed pożytkiem np rzepakowym i tam wszystko będzie gotowe na ta okazje w wielkopolskim tak nie ma, a jak napisze że 2x w ciągu sezonu ingerencja do gniazda wystarczy to już będzie wgl herezja z mojej strony a tak jest, one sobie tam żyją a pszczelarz odcina kupony 8)

kudlaty, Tak krytykujesz ul wielkopolski , ale to na nim zrobiłeś majątek , produkując czy to ule , czy odkłady , nie mówiąc już o tonach miodu , który pszczoły będące w tych ulach przyniosły . Tak krytykując ule , powinieneś skrytykować też pozostałe składniki sukcesu tj; T4 , czy nieprzebrane lasy jodłowe. :haha: .
Ciekawe, ile rodzin z Twojej 350 pniowej pasieki , gospodaruje w ulach wielkopolskich a ile w tych wymarzonych? Krótka przygoda w paru ulach o niczym nie świadczy a sugerowanie się wyidealizowanymi filmikami do niczego dobrego nie prowadzi. :thank:
Nieprawdą jest , że mam tylko ule wielkopolskie , mam jeden ul warszawski zwykły. :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2020, 16:14 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Hieronim pisze:
powinieneś skrytykować też pozostałe składniki sukcesu tj; T4


oj grabisz sobie :mrgreen: są świętości których się nie tyka jedną z nich jest t4, myślałem do ślubu wozić nim nowożeńców a tutaj takie podśmiechiwanie :!: bardzo nieładnie :pala:
ln 3/4 miałem 8 lat i sprzedałem :haha: chciałem sobie z dadantem życie układać na nowo i z czegoś trzeba było zrezygnować :cry: moich wymarzonych jedynych w swoim rodzaju niepowtarzalnych, najlepszych :mrgreen: mam z 15 i z tego powstanie flota na 22rok i bedziem się bujać t4 po powiecie
nie sugeruje sie internetowymi filmikami a jeśli już to hamerykańskimi bo na naszym podwórku za dużo gwiazd co mają po 20 uli od 5 sezonów i uważają się za bogów pszczelarstwa :roll: zupełnie jak w reprezentacji za dużo gwiazd a za mało piłkarzy i nie ma komu grać :haha:

ps to że stać mnie już na fryzjera i zjeść choć raz w tygodniu do syta nie czyni mnie bogatym :nie powiem: , jeszcze daleka droga abym rzucał cień szerszy niż styl od łopaty no ale mamy lepszą zmianę to może pomogą, tysiak na moje bliźniaki też drogą nie chodzi dają to biere :cwaniaczek: , całuje rączki :wink:
https://youtu.be/xoCCqwpl7EU?t=3

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2020, 20:37 - wt 

Rejestracja: 18 marca 2013, 21:12 - pn
Posty: 1225
Lokalizacja: woj. kujawsko-pomorski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Pszczelarze zadają sobie pytanie jaki wybrać typ ula z różnych powodów. W związku z tym , że gospodarzę w ulach z ramką wielkopolską /10 , 11 oraz 13 ramkowych/ z powodu dwóch pierwszych cyfr z mojego numeru Pesel takie pytanie zadałem sobie w ubiegłym roku. W związku z tym , że roku na rok pełna nadstawka miodu / w szczególności 13 ramkowa/ jakby była coraz cięższa w ubiegłym roku zbudowałem kilka uli Dadanta z gniazdem na pełną ramką , kilka uli Dadanta z gniazdem z ramką 1/2 i kilka uli z ramką wielkopolską 18 cm .Oprócz tego kilka nadstawek 13 ramkowych przeciąłem w pionie na pół i w ten sposób zamiast jednej nadstawki 13 ramkowej miałem dwie po 6 ramek , które to ustawia się na gnieździe 13 ramkowych obok siebie w miejscu , gdzie normalnie układałem nadstawki 13 ramkowe. W ubiegłem sezonie na wiosnę przesiedliłem rodziny na te ule oraz zastosowałem nowe nadstawki wielkopolskie 6 ramkowe. W tej chwili obawiam się w przyszłym roku wymiany ramek gniazdowych w Dadantach , przeglądów 20 ramek w gniazdach Dadant 1/2 oraz wielkopolskich 18 cm. Wymiana uli na te typy jest to też duże wyzwanie sprzętowe. Jak dotychczas najbardziej moje oczekiwania spełnia przeróbka 13 ramkowych nadstawek. Jest to najmniejsza inwestycja spełniająca moje oczekiwania dotyczące obniżenia ciężaru nadstawki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2020, 20:42 - wt 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
dlaczego na starcie odrzuciliście DD1/2?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2020, 20:52 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
Pajej pisze:
dlaczego na starcie odrzuciliście DD1/2?

Za małe gniazdo na 20 ramkach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2020, 21:45 - wt 

Rejestracja: 03 grudnia 2012, 20:56 - pn
Posty: 405
Lokalizacja: Warmia
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadant
Jak dla mnie to wszystkie inne odpadają z powodu wagi pełnej miodni zresztą i D1/2 swoje waży, bo około 20 kg z pozostałymi jest tylko gorzej, ale każdy ma swoje priorytety :).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2020, 22:10 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Krzyżak, Mam 17 na szerokość dadanta 10ramkowe z ramką na 32 mm. i z kom. 5,1 więc wchodzi 11 na korpus i wież mi że niczego więcej nie oczekuję .
lech pisze:
przeglądów 20 ramek w gniazdach Dadant 1/2 oraz wielkopolskich 18 cm

lech pisze:
obawiam się w przyszłym roku wymiany ramek gniazdowych w Dadantach , przeglądów 20 ramek w gniazdach Dadant 1/2 oraz wielkopolskich 18 cm.
Przywykłem do tego że wcale nie muszę widzieć matki ! Dzięki temu przegląd trwa krócej niż w wielkopolskim gdzie lubię sobie pogrzebać :haha:

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2020, 22:16 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
wiesiek33 pisze:
Krzyżak, Mam 17 na szerokość dadanta 10ramkowe z ramką na 32 mm. i z kom. 5,1 więc wchodzi 11 na korpus i wież mi że niczego więcej nie oczekuję .


A czy ja gdzieś napisałem, że 22 ramki 435x170 to za mało ?
Przecież to, to samo co LN3/4 na 20 ramkach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2020, 22:22 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
wiesiek33 pisze:
lech pisze:
obawiam się w przyszłym roku wymiany ramek gniazdowych w Dadantach , przeglądów 20 ramek w gniazdach Dadant 1/2 oraz wielkopolskich 18 cm.
Przywykłem do tego że wcale nie muszę widzieć matki ! Dzięki temu przegląd trwa krócej niż w wielkopolskim gdzie lubię sobie pogrzebać


przy gnieździe na 2 korpusach rzadko kiedy zaglądałem do tego dolnego


Krzyżak pisze:
A czy ja gdzieś napisałem, że 22 ramki 435x170 to za mało ?
Przecież to, to samo co LN3/4 na 20 ramkach.


prawie to samo a największy plus jest taki że pasuje cały sprzęt od wielkopolskiego 12r czy dadanta ln europejskiego czy apipola itp przy amerykańskim mamy 13mm różnicy z szerokości która nic nie zmienia a komplikuje wszystko zwłaszcza jeśli ktoś sprzęt kupuje a nie robi

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2020, 22:43 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
kudlaty pisze:
prawie to samo a największy plus jest taki że pasuje cały sprzęt od wielkopolskiego 12r czy dadanta ln europejskiego czy apipola itp przy amerykańskim mamy 13mm różnicy z szerokości która nic nie zmienia a komplikuje wszystko zwłaszcza jeśli ktoś sprzęt kupuje a nie robi


Zgodzę się, że pasuje ale co z tego ?
Ja nic od 12r Wkpl czy DD nie potrzebuje. Wszystkie elementy pod LN są ogólnie dostępne. A tak w ogóle to poza kratą odgrodową, to nic nie kupiłem do tych LN. Używam tylko: dennicy,korpusu, ramki, daszka i podkarmiaczki, to co ja mam kupować ? :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2020, 23:15 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Krzyżak,

wypisując moją litanie kompatybilnych uli chodziło mi raczej o ludzi którzy już mają te ule u siebie i o to że mogą sobie zmienić ramkę na inną bez wielkiego bólu bo sprawa dotyczy tylko wymiany korpusów bo reszta zostaje ta sama
co do zakupów
chcesz głupi stół do odsklepiania kupić do LN amerykańskiego bez czekania i robi się problem bo do szerokości dadanta czy wielkopolskiego kupisz a ln amerykańskiego nie, kupowałem 2 miodarki przy zamawianiu za każdym razem było zaznaczane że ma się mieścić LN 3/4 odebrałem w tej sprawie kilkanaście tel a na końcu i tak były kosze do przerobienia :roll:
tak by można było wymieniać, ty czy ja sobie poradzimy bo sklepy pszczelarskie omijamy szerokim łukiem ale ktoś kto chce kupić coś od ręki to ma problem na każdym kroku zwłaszcza jeśli sprawa dotyczy paru uli bo mało kto chce sie bawić w małe serie na zamówienie

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2020, 23:20 - wt 

Rejestracja: 18 marca 2013, 21:12 - pn
Posty: 1225
Lokalizacja: woj. kujawsko-pomorski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
wiesiek33 pisze:
Krzyżak, Mam 17 na szerokość dadanta 10ramkowe z ramką na 32 mm. i z kom. 5,1 więc wchodzi 11 na korpus i wież mi że niczego więcej nie oczekuję .
lech pisze:
przeglądów 20 ramek w gniazdach Dadant 1/2 oraz wielkopolskich 18 cm

lech pisze:
obawiam się w przyszłym roku wymiany ramek gniazdowych w Dadantach , przeglądów 20 ramek w gniazdach Dadant 1/2 oraz wielkopolskich 18 cm.
Przywykłem do tego że wcale nie muszę widzieć matki ! Dzięki temu przegląd trwa krócej niż w wielkopolskim gdzie lubię sobie pogrzebać :haha:

Ale ja mam na myśli szukanie ewentualnych mateczników , bo chyba sprawdzenie ramek od dołu przy uchylonym korpusie to jest metoda zawodna. Matek to nie szukam nawet jak chcę doprowadzić do ich wymiany.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 października 2020, 00:03 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
kudlaty pisze:
chcesz głupi stół do odsklepiania kupić do LN amerykańskiego bez czekania i robi się problem bo do szerokości dadanta czy wielkopolskiego kupisz a ln amerykańskiego nie, kupowałem 2 miodarki przy zamawianiu za każdym razem było zaznaczane że ma się mieścić LN 3/4 odebrałem w tej sprawie kilkanaście tel a na końcu i tak były kosze do przerobienia


Łysoń robi teraz więcej sprzętu na LN niż na Wkpl, nie ma problema :)

lech pisze:
Ale ja mam na myśli szukanie ewentualnych mateczników , bo chyba sprawdzenie ramek od dołu przy uchylonym korpusie to jest metoda zawodna.


Ja uchylam, sprawdza się.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji