FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 marca 2024, 09:30 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
Post: 16 czerwca 2010, 10:39 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 lutego 2010, 18:39 - wt
Posty: 37
Lokalizacja: Środkowe Pomorze
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadant
Witam w zwiazku z tym ze wczoraj znalazlem jedna z moich elgonowych matek scieta w zakitowanej klateczce, postanowilem zrobic wczoraj odklad i tam poddac druga matke elgona ktora wlasnie rozpoczela skladanie jajek w uliku weselnym.
Odklad zrobilem z 4 ramek 1/2 dadanta z czerwiem krytym i z dwoch z miodem i niewielka iloscia pylku.
Ramki z czerwiem krytym zawieraja tez niestety troche (niewiele) czerwiu otwartego i nawet pojedyncze komorki z jajkami. Klateczke z matka i mlodymi robotnicami mam zamiar poddac dzisiaj ale zastanawialem sie czy nie zniszczyc jakos tego czerwiu otwartego i jajek ktore z tego co wiem uniemozliwia skuteczne poddanie matek az do ich zasklepienia.
Jest jakis sens w np. podrapaniu dlutem komorek z czerwiem ? czy tez lepiej wstawic klateczke z matka i poczekac te 7-9 dni do zasklepienia ostatniej komorki z czerwiem i dopiero wtedy umozliwic uwolnienie matki?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 czerwca 2010, 20:03 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Mogłeś matkę jeszcze chyba zostawić z 4-5 dni w uliku weselnym a tu poczekać te dni i iść do odkładu zniszczyc mateczniki i trawką troszkę poszturchać larwy co zostały w komórkach i poddać matkę w klateczce bez pszczół z małą ilością ciasta. W tym roku zrobiłem tak na 5 odkładach i mi wszystkie matki przyjęły. Ale odkłady miałem wywiezione 5 km dalej. Pozdrawiam serdecznie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2010, 19:59 - sob 

Rejestracja: 10 lipca 2010, 19:30 - sob
Posty: 109
Lokalizacja: Kolo
Ule na jakich gospodaruję: wielkpolski
Witam wszystkich forumowiczów . Też mam pytanie w tym temacie, ponieważ nie mam żadnego doświadczenia z pszczołami a tym bardziej w podawaniu matek,zrobiłem tak:wczoraj ramkę z wygryzającym się czerwiem umieściłem w izolatorze osiatkowanym i wpuściłem tam matkę NU z jej świtą która była w klateczce , dziś izolator przeniosłem do innego ula i 3 ramki z czerwiem i pszczołami , matka biega po plastrze w izolatorze z świeżo wygryzionymi pszczołami tych pszczół jest nie za wiele nie wiem kiedy mogę wypuścić matkę na ten odkład
i czy pszczoły z sąsiednich ramek ja zaakceptują ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2010, 21:50 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Wiktor pisze:
wpuściłem tam matkę NU z jej świtą która była w klateczce


Co oznacza ten skrót NU?? Bo chyba matki nie unasienionej nie zamknoles do izolatora??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2010, 22:13 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
mi się wydaje że właśnie tak zrobił, czym predzej ją wypuść, te ramki które dostawiłeś przejżyj czy jest na nich choć jedna larwa albo jajeczko, jak jest to musisz zniszczyć inaczej wywalą matkę, musisz wypuścić matkę inaczej się nie unasienni,

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2010, 22:19 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
jeśli to matka nieunasienniona to lepiej ją jak najszybciej wypuść z tego izolatora nich się bidula unasienni bo będziesz miał same trutnie

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2010, 22:41 - sob 

Rejestracja: 10 lipca 2010, 19:30 - sob
Posty: 109
Lokalizacja: Kolo
Ule na jakich gospodaruję: wielkpolski
matkę nieunasiennioną otrzymałem wczoraj pocztą myślałem że do poniedziałku mogę potrzymać zamkniętą żeby jak najwięcej młodej pszczoły z ramki w izolatorze się wygryzło ,i wtedy pewniejsze będzie przyjęcie .dzięki za podpowiedz jutro je uwolnię może jakoś sobie poradzą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2010, 23:08 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
tylko sprawdź czy matki z macierzaka do odkładu nie przeniosłeś

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2010, 23:10 - sob 
SKapiko pisze:
tylko sprawdź czy matki z macierzaka do odkładu nie przeniosłeś


i czy na ramkach nie ma jeszcze jakiegoś matecznika ratunkowego ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2010, 23:34 - sob 

Rejestracja: 10 lipca 2010, 19:30 - sob
Posty: 109
Lokalizacja: Kolo
Ule na jakich gospodaruję: wielkpolski
Stare matki zostały w macierzakach .jeżeli zatną młode matki nieunasiennione w tych odkładach to czy próbować tam podać matki unasienione i po ilu dniach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2010, 23:34 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Mam takie pytanie dla pewności. Poodalem matki unasienione w klateczkach wycinajac czesc plastra wielkosci klateczki i wciskajac w to miejsce klateczke (plaster bedzie do usunięcia takze nei bylo mi szkoda). Do tej pory klateczke zawsze kladlem na gorze rami i wszystko bylo w porzadku, ale teraz mam 2 korpus i krate odgrodowa i tak nie moglem zrobic. Czy istnieje prawdopodobienstwo ze pszczoly naprawia plaster i zalepia woskiem otwor z ciastem. Czy najpierw je wybiora. Tak sie pytam bo przyszlo mi cos takiego do gloey i teraz sie obawiam troche o matki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 lipca 2010, 00:38 - pt 

Rejestracja: 10 lipca 2010, 19:30 - sob
Posty: 109
Lokalizacja: Kolo
Ule na jakich gospodaruję: wielkpolski
Kilka dni temu pytałem kiedy uwolnić matkę NU z izolatora zrobiłem jak radziliście, uwolniłem następnego dnia, po kolejnym dniu poszedłem sprawdzić czy matki biegają po ramkach ku mojemu zdziwieniu w jednym odkładzie nie znalazłem matki anni żywej ani martwej,w drugim matka dogorywała na dennicy.nie podając się zadzwoniłem do najbliższego hodowcy p.Trzybińskiego ,po godzinie szedłem podawać nowo przywiezione matki ,tym razem postanowiłem posłuchać tego pszczelarza i zrobić jak mi radził ,powiesić klateczki z matkami i pszczołami towarzyszącymi między ramkami po dwóch dniach sprawdzić czy niema mateczników wyciąć zatyczki na klateczkach i czekać cierpliwie na efekty,jakie było moje zdziwienie kiedy po 2 dniach poszedłem wyciąć zatyczki i mateczniki , w ulu w którym matka była zagryziona po klateczce z nową matką biegała matka ze znaczkiem jedna z dwu podawanych wcześniej,jaki popełniłem błąd że matka po uwolnieniu z izolatora przefrunęła do drugiego ula? może dlatego że w czasie kiedy podwieszałem klateczkę w ulu drugą położyłem na ściance tego samego ula ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 lipca 2010, 07:13 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 kwietnia 2009, 21:53 - sob
Posty: 99
Lokalizacja: kuj-pom
Ule na jakich gospodaruję: wlkp. 10-cio ramkowe
jeżeli nie znalazłeś matki żywej ani martwej, to albo słabo szukałeś, albo matka była na locie godowym lub orientacyjnym


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 lipca 2010, 08:00 - pt 
Cytuj:
w ulu w którym matka była zagryziona po klateczce z nową matką biegała matka ze znaczkiem jedna z dwu podawanych wcześniej,jaki popełniłem błąd że matka po uwolnieniu z izolatora przefrunęła do drugiego ula? może dlatego że w czasie kiedy podwieszałem klateczkę w ulu drugą położyłem na ściance tego samego ula ?


Obleciała się i wpadła nie w ten ul choć to trochę dziwne.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 lipca 2010, 10:44 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
a mi pszczoły założyły 2 miseczki matecznikowe na klateczce. Jak ją wyciągałem wczoraj z ula to myslalem ze matka pewnie nie zyje, a tu niespodzianka matka ma się dobrze i juz czerwi.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 lipca 2010, 10:45 - pt 
To tylko się cieszyć miecio.


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji