FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 09:42 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: 11 lipca 2021, 19:03 - ndz 

Rejestracja: 12 marca 2015, 19:04 - czw
Posty: 82
Ule na jakich gospodaruję: WP,D1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: Olsztyn
Witam dzisiaj przeprowadziłem częściowe wirowanie, w kilku ulach pod zasklepem był bardzo rzadki miód po zmierzeniu refraktometrem wyszło 20 % wody. Wybierałem ramki tylko w pełni zasklepione a mimo to lał się jak woda. Akacji w pobliżu nie mam, z tego co pamiętam przed lipą obficie kwitł głóg. Co mogło być przyczyną ?Rodziny są silne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lipca 2021, 19:25 - ndz 

Rejestracja: 22 lipca 2017, 06:30 - sob
Posty: 111
Ule na jakich gospodaruję: WP/ 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Suwałki
Przez ostatnie tygodnie panuje mimo wysokich temperatur bardzo wysoka wilgotność powietrza dużo powyżej przeciętnej. Od 23 czerwca nie miałem poniżej 70% wilgotności podczas pomiarów. Weź i odparuj w takich warunkach, może to jest przyczyną?
Robert


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lipca 2021, 19:39 - ndz 
U mnie jest to samo. I rok temu i dwa. Wcześniej nigdy czegoś podobnego nie doświadczyłem.


Na górę
  
 
Post: 11 lipca 2021, 19:56 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 sierpnia 2007, 18:10 - czw
Posty: 937
Lokalizacja: Poznań
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
A na jakich pszczołach bazują Wasze pasieki?
Nie czasem buckfast?

_________________
Pura Vida


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lipca 2021, 21:05 - ndz 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
_barti_ pisze:
Nie czasem buckfast?

jasne tylko buce są wszystkiemu winne : rabują , żądlą a teraz i do miodu wody dolewają.
Spokojnie jest bardzo gorąco to i w miodni upał skrajny. Zostawiam korpusy na noc w pracowni żeby nieco ostygły bo inaczej plastry można powyrywać. Miód rzadki bo ciepły. Po rozlaniu wstawić do chłodnego pomieszczenia i szybko gęstnieje , zaczyna być mętny w wyniku krystalizacji. Zaufajcie pszczołom , one nie robią głupot z zasklepianiem wody.
Jak mawia klasyk : sorry , taki mamy klimat.
Mam buce i srainki . Preferuję taki co miód noszą. Nie jestem rasistą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lipca 2021, 21:45 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
_barti_, Tomek to samo mówił ,a jemu można wierzyć .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lipca 2021, 06:32 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 sierpnia 2007, 18:10 - czw
Posty: 937
Lokalizacja: Poznań
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Nikt tu się nie skarży na rzadki miód tylko na wysoką zawartość wody. Więc możesz manio sobie zostawiać na noc korpusy a nawet na 4 noce i zawartości wody nie zmienisz.
Ja zdobyłem od doświadczonego Hodowcy wiedzę, że buckfasty (i żółte pszczoły generalnie) sklepią miód o większej zawartości wody. Sprawdziłem doświadczalnie i u mnie tak faktycznie było. W czasie gdy u buckfastów po 19% to u krainek w tym samym czasie po 16-17%. Sprawdzone u mnie 3 sezony przy każdym miodobraniu.

_________________
Pura Vida


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lipca 2021, 08:23 - pn 

Rejestracja: 12 marca 2015, 19:04 - czw
Posty: 82
Ule na jakich gospodaruję: WP,D1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: Olsztyn
Więc są 2 opcje powtórne zakarmienie pszczół tym miodem lub dehydrator. Ta druga opcja odpada - sprzęt zbyt drogi.
I jeżeli duża wilgotność powietrza odgrywała tu główną rolę, to nawet jak poddam im znów ten miód to małe szansze, że go odparują, gdyż od jutra u mnie wysokie temperatury, deszcz i burze przez tydzień conajmniej.
Pszczoły mam krainki i bfy jakoś nie zauważyłem różnicy pod tym względem, ale ogólnie mogę nie mieć racji. Nie wiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lipca 2021, 16:48 - pn 
perditor pisze:
Więc są 2 opcje powtórne zakarmienie pszczół tym miodem lub dehydrator. Ta druga opcja odpada - sprzęt zbyt drogi.
I jeżeli duża wilgotność powietrza odgrywała tu główną rolę, to nawet jak poddam im znów ten miód to małe szansze, że go odparują, gdyż od jutra u mnie wysokie temperatury, deszcz i burze przez tydzień conajmniej.
Pszczoły mam krainki i bfy jakoś nie zauważyłem różnicy pod tym względem, ale ogólnie mogę nie mieć racji. Nie wiem.


Jeśli podasz kilu rodzinom do ponownego przerobu to traktują to jako nowy pożytek i go odwodnią ( wypróbowane). Bez względu na pogodę. Ale w pasiece armagedon. I roboty od cholery , zwłaszcza jak pasieka daleko od pracowni.

Kilka lat temu Kolega z pod Tarnowa mówił mi że stosuje taki myk że ramki nie zasklepione stawia w nadstawkach obok ula a ten łączy z owymi nadstawkami rurą od odkurzacza i wszystko przeniosą i będzie OK. Dałem wąż 2,5 cm i przenosiły na własne potrzeby. Czyli się nie sprawdziło. Może te 2,5 cm to za mało?


Na górę
  
 
Post: 17 lipca 2021, 11:03 - sob 
_barti_ pisze:
Nikt tu się nie skarży na rzadki miód tylko na wysoką zawartość wody. Więc możesz manio sobie zostawiać na noc korpusy a nawet na 4 noce i zawartości wody nie zmienisz.
Ja zdobyłem od doświadczonego Hodowcy wiedzę, że buckfasty (i żółte pszczoły generalnie) sklepią miód o większej zawartości wody. Sprawdziłem doświadczalnie i u mnie tak faktycznie było. W czasie gdy u buckfastów po 19% to u krainek w tym samym czasie po 16-17%. Sprawdzone u mnie 3 sezony przy każdym miodobraniu.


U mnie też tak jest. Więc kolega pisze prawdę. Choć ja dalej jestem entuzjastą buckfasta, choć mam i inne pszczoły.


Na górę
  
 
Post: 23 lipca 2021, 19:23 - pt 
Za tydzień idę na urlop i powalczę z niesklepionymi ramkami. Opiszę front walki i wyniki. Mam ramki nadstawkowe 3.5 cm . Idą do wytopienia i na ognisko. Zastąpią je normalne nie hofmanowskie zwężone do 8 mm.


Na górę
  
 
Post: 23 lipca 2021, 21:35 - pt 

Rejestracja: 03 grudnia 2007, 23:00 - pn
Posty: 335
Lokalizacja: grudziadz
Witam. Kol. to nie problem ramek 3,5 cm.Jak wlejesz im ten miod do podkarmiaczek to nie chciał byc w pobliżu pasieki. Ja nie bardzo Ciebie rozumiem ,tzn. pod zasklepem jest rzadki miod?Nie spotkałem się z tym.Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: komark1 i 33 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji