FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 20:46 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
Post: 11 września 2022, 01:43 - ndz 

Rejestracja: 13 marca 2021, 02:44 - sob
Posty: 261
Ule na jakich gospodaruję: langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: USA
Mam mozliwosc zaczecia testowania uli Lyson-ia (styrodurowe). Sa dosc drogie tutaj niemniej z kilku youtubowych filmikow wiem ze czesc kolegow je uzywa. Moje pytanie - czy warto investowac setki dol. gdy ule Langtrotha (compactibilne niby)sa tansze.
P. Tomek Kasiak/Cyniq uzywa chyba takowe - prosilbym o opinie innych uzytkownikow takze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 września 2022, 20:32 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 21:23 - czw
Posty: 344
Lokalizacja: środkowopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 wlkp
StefanS pisze:
czy warto investowac setki dol. gdy ule Langtrotha (compactibilne niby)sa tansze.

Nie warto. Ul miodu nie nosi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 września 2022, 02:35 - pn 

Rejestracja: 13 marca 2021, 02:44 - sob
Posty: 261
Ule na jakich gospodaruję: langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: USA
Dziekuje - i to jest prawda i zdaje sobie z tego sprawe..
Niemniej czasami sa tacy co to nie samym miodem tylko zyja wiec moze troszke doprecyzuje -
czy pszczoly potrafia "zgryzac wewnatrz scianek?, czy propelizuja laczenia korpusow mocno? (zakladajac ze otwieram ule nie czesciej niz 2-3 tygodnie ( a czasami i po 5-6 tygodni nie sa otwierane). Czy sa "delikatne" (kruszace sie kanty laczen. latwe w wylamywaniu przy uzywaniu "skrobaczki"? Jaka jest wasza ocena dlugowicznosci takich uli? Jak wyglada sprawa z malowaniem - u nas jest tylko mozliwosc zakupu tzw. "nagich" ktore trzeba malowac. Szczegolnie istotna dla mnie jest sprawa tej "delikatnosci" (jak to sie ma do drewnianych?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 września 2022, 09:04 - pn 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1213
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
StefanS pisze:
Mam mozliwosc zaczecia testowania uli Lyson-ia (styrodurowe). Sa dosc drogie tutaj niemniej z kilku youtubowych filmikow wiem ze czesc kolegow je uzywa. Moje pytanie - czy warto investowac setki dol. gdy ule Langtrotha (compactibilne niby)sa tansze.

Czy chodzi o ule styrodurowe , czy styropianowe?
Styropianowe mogą być , mają swoje wady też i nie mało!
Styrodurowe , nie miałem , nie wiem czy Łysoń ma takie , ale moim skromnym zdaniem nie warto , styrodur nie nadaje się na intensywną eksploatacje takiego ula i nie wróżę długowieczności.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 września 2022, 09:56 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 21:23 - czw
Posty: 344
Lokalizacja: środkowopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 wlkp
Około 10 lat użytkowałem ule styropianowe z firmy Ł.
- pszczoły nie zgryzały ścianek
- korpusy były wykończone z dołu i z góry plastikowymi wręgami, które wzmacniały styropian i pszczoły niezbyt mocno propolisowały te łączenia.
- plastikowe wręgi chroniły styropian przed uszkodzeniem kiedy dłutem rozłączałem korpusy.
- "skrobaczki" używałem czyszcząc tylko plastikowe wręgi.
- styropian niepomalowany obkurcza się, dlatego koniecznie trzeba go pomalować, najlepiej farbą elewacyjną.
- Na moich korpusach farba lekko się łuszczyła i co kilka lat (5-7) trzeba było je powtórnie malować.
- Jeżeli korpus styropianowy jest pomalowany i nie upadnie ci z wysokości powyżej 2 stóp, to przeżyje dłużej od ciebie.
O dennicach styropianowych nie mam dobrego zdania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 września 2022, 10:38 - pn 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1213
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
janek_sz pisze:
styropian niepomalowany obkurcza się, dlatego koniecznie trzeba go pomalować, najlepiej farbą elewacyjną.

Poddany działaniu czynników atmosferycznych głównie słońca powierzchnia ula niepomalowanego utlenia się .
Ule Łysonia dawnej produkcji miały problem z ,,trzymaniem" farby, czasem sezon , dwa wystarczyło. Jak jest obecnie nie wiem, ale widząc wszędzie piękne nowe , kolorowe , myślę że jest już w porządku.Tak jak ze wszystkim
, co jakiś czas najbardziej odstające korpusy należy poddać renowacji , żeby miały jakiś wygląd i nie niszczały dalej.
janek_sz pisze:
- pszczoły nie zgryzały ścianek

Dawne ule tej firmy były miękkie w stosunku do innych producentów , obecne - nie wiem .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 września 2022, 07:58 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
lalux5 pisze:
Ule Łysonia dawnej produkcji miały problem z ,,trzymaniem" farby, czasem sezon , dwa wystarczyło. Jak jest obecnie nie wiem,

Niestety problem w dalszym ciągu istnieje
Po roku farba łuszczy się


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 września 2022, 19:44 - wt 

Rejestracja: 04 marca 2022, 01:56 - pt
Posty: 72
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rokietnica
Ja korpusy Łysonia kupiłem w tym roku niemalowane i sam malowałem, dokupiłem półkorpusy malowane Wyrobka, pasują do Łysonia, wydają się być solidniejsze w wykonaniu ale to tylko moje zdanie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 września 2022, 05:59 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Łąki_łan pisze:
Ja korpusy Łysonia kupiłem w tym roku niemalowane i sam malowałem, dokupiłem półkorpusy malowane Wyrobka, pasują do Łysonia, wydają się być solidniejsze w wykonaniu ale to tylko moje zdanie.


Łysoń zszedł na psy z jakością wykonania czegokolwiek, jakość spada cena rośnie i to drastycznie. W tym roku gość przyjechał po odbiór odkładów z ulami od burnata i powiem ze twardość korpusów dorównuje twardości deski. Cała konstrukcja jest przekombinowana bo np podkarmiaczka górna leży bezpośrednio na ramkach i wiadomo co za tym idzie.... Natomiast gdyby kupić same korpusy i dorobić daszki i dennice to niczego sobie. Ule oczywiście nie są kompatybilne do żadnego innego producenta i to jest najsłabsze w tym wszystkim.

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 września 2022, 08:56 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2021, 00:59 - pn
Posty: 368
Lokalizacja: Radomsko/Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: wlkp 12r
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
kudlaty pisze:
Ule oczywiście nie są kompatybilne do żadnego innego producenta

Z tego co patrzyłem to mają teraz wersję z wręgami kompatybilnymi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 września 2022, 09:15 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
maq123 pisze:
kudlaty pisze:
Ule oczywiście nie są kompatybilne do żadnego innego producenta

Z tego co patrzyłem to mają teraz wersję z wręgami kompatybilnymi

oni mają wregi głębsze niż, standardowe, będziesz, miał inny odstep między ramkami w korpusach. Tak czy inaczej mam ule od babika i tak zostanie. Prędzej odejdę od wielkopolskich niż zmienię producenta uli

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 września 2022, 20:13 - śr 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
maq123 pisze:
Z tego co patrzyłem to mają teraz wersję z wręgami kompatybilnymi

Tak ale parametry też inne i korpusy te kompatybilne są już lżejsze ;) . Wiem bo brałem na testy .
Chciałem kupić 200 korpusów pełnych 200 korpusów 1/2 ,dociekliwy jestem.
Burnat oczywiście mocny, dokładny , choć niekompatybilny z innymi i trzeba przycinać kratę,
cena, nadążają za inflacją ;).
Babik artystyczne podejście do sprawy .
Czas dla mnie znaleźli ,przywieźli , zarobili ,te co mi nie pasowały wymienili ,cenowo ok.

A Wyrobek to Babik tylko Franczyzna lub w drugą stronę ;).

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 września 2022, 01:00 - czw 

Rejestracja: 13 marca 2021, 02:44 - sob
Posty: 261
Ule na jakich gospodaruję: langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: USA
Dziekuje za opinie.
Niestety nie mam tutaj Babikow czy Wyrobkow wiec musze zadowolic sie tym co jest. Zamowilem i juz przyszly dwa ule Lyson. Wygladaja dosc ciekawie (przez przypadek w niedziele mialem wizyte kilku pszczelarzy naszego kola i tez ogladali to z zainteresowaniem). Najbardziej uderzajaca jest twardosc i grubosc tego "styropianu"/polystyrene. Do pomalowania zewnetrznego uzylem farby zewnetrznej latexowej. Nie bralem powalki., natomiast dennice i tak wypelnilem pianka aby byla calkowicie zamknieta.
Interesujacym tez faktem jest dla mnie grubosc scianek bo ma to az 1,1/2 cala. Nasze ramki pasuja wymiarowo wewnetrznie bez problemu. Mozliwe jest tez ze zanim obsadze pszczoly to wnetrze spryskam 30%-wym roztworem propolisu. Nasze korpusy drewniane pasuja otwarciem wewnetrzym natomiast na zewnatrz pozostaje 3/4 cala po calym obwodzie. Ale tym bede martwil sie gdy bede chcial dodac korpusy miodowe. Ogolnie do moich celow poczatek jest dosc obiecujacy, mimo ze jeszcze nie ma w nich pszczol. Jedno napewno to to ze bedzie jakis poczatkowy strach i obchodzenie sie delikatniej bo jednak drewna jest nieco inne. Czy maja koledzy jeszcze jakies uwagi szczegolnie exploatacji i obslugi tych uli?
Ps. - Betterbee - to przedstawiciel/dealer Lysonia tutaj w USA.
Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 września 2022, 06:00 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2021, 00:59 - pn
Posty: 368
Lokalizacja: Radomsko/Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: wlkp 12r
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Obejzyj film na yt kolegi cynig o wentylacji na zimę w styropianach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 września 2022, 12:04 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2021, 00:59 - pn
Posty: 368
Lokalizacja: Radomsko/Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: wlkp 12r
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
https://www.youtube.com/watch?v=4tQ9ntj7XEg&t=1047s


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 września 2022, 16:43 - czw 

Rejestracja: 17 lipca 2022, 15:41 - ndz
Posty: 31
Ule na jakich gospodaruję: wielokorpusowe
Miejscowość z jakiej piszesz: Pruszków
Oglądałem wszystkie filmy tego pszczelarza chłonąć informacje na temat pszczelarzenia. Gość bardzo merytorycznie i przystępnie przekazuje wiedzę. Polecam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 listopada 2022, 16:13 - pn 

Rejestracja: 11 marca 2020, 02:47 - śr
Posty: 421
Lokalizacja: Hamilton, Kanada
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: HAMILTON
StefanS pisze:
Nie bralem powalki., natomiast dennice i tak wypelnilem pianka aby byla calkowicie zamknieta.
I tu musisz uwazac. Jak myslisz dlaczego w orginale maja dennice osiatkowane a w powalce 5 pajaczkow?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji