FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 18:31 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Cieplarka
Post: 23 listopada 2007, 21:16 - pt 
Temat opisujący wychów matek za pośrednictwem cieplarki.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 grudnia 2007, 21:40 - śr 
heee odnajdując ten post smiac mi sie chce na calego. Dawno temu jakies 3 lata dokładnie gdy byłem zafascynowany chodowla matek, i tak jest do tej pory, moj kolega pokaz mi wychow matek z przenoszeniem zasklepionych matecznikow do ciplarki.Chcąc nie chcac bylm tak tym zasfascynowany iz stwierdziłem ,ze i ja musze miec cieplarke i zobaczyc jak to jest w niej i z ta całą hodowlą.W w domu byla tylko zepsuta mikrofala i nic poza.Zdjąwszy obudowe wyrzucilem z niej caly mechanizm emotowania fali oraz inne pierdoly elektryczne, nastepnie calosc zostala wyizolaowana styopianem i dodatkowo bardzo szczelanie okrecona srebrynmi plytami co sluza do ocielania sciany zagrzejnikowej i oklejona strebrną tasmą slużąca do sklejania tego typu polączen.Na to weszla obudowa aby wszytsko ładnie wyglądalo.Problem pojawił sie skoro nie ma płaszcza wodnego to jak uzyskac stała temperature.I byl pomył, na dnie umiesciłem 2 zarowki 40w połaczone rownolegle ze sobą, i tu pojawil sie kolejny problem tak byc nie moze bo to sie tam ususzy, na te zarowki zostala polozona blacha miedziana wymiarami odpowiadajaca rozmierem dna aby wszytsko ladnie przylegalo, i to juzx bylo dobre.Dadoatkow w srodku byla umiesczona mala miseczka z woda aby zapewnic odpowiednia wilgotnosc, czujka temteraturowa termometra, i czujka od termotstau eklektronicznego ktory przy odpowednim spadku temperatury zalaczal lub wylaczal zarowki uzyskujac odpowidnia temterature w cieplarce.Dodam iz delta termostatu byla bardzo mala bo bynosila zaledwie 0,5 st. clecjusza.Aby temperatura byla stala dzwiczki dodatkowo zostaly oklejone uszczelka do okien aby wszytsko bylo szczelne i oki. Musze przyznac iz pomysl dziwaczny tanim kosztem w celu doswiaddczenia i zabawy swija role spełnil.

pozdrawiam :D


Na górę
  
 
 Tytuł: Cieplarka
Post: 26 grudnia 2007, 22:48 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
gorioo pisze:
heee ... byłem zafascynowany chodowla matek, i tak jest do tej pory, moj kolega pokaz mi wychow matek z przenoszeniem zasklepionych matecznikow do ciplarki.Chcąc nie chcac bylm tak tym zasfascynowany iz stwierdziłem ,ze i ja musze miec cieplarke i zobaczyc jak to jest w niej i z ta całą hodowlą.W w domu byla tylko zepsuta mikrofala i nic poza.Zdjąwszy obudowe wyrzucilem z niej caly mechanizm emotowania fali oraz inne pierdoly elektryczne, nastepnie calosc zostala wyizolaowana styopianem i dodatkowo bardzo szczelanie okrecona srebrynmi plytami co sluza do ocielania sciany zagrzejnikowej i oklejona strebrną tasmą slużąca do sklejania tego typu polączen.Na to weszla obudowa aby wszytsko ładnie wyglądalo. [...] ...Dadoatkow w srodku byla umiesczona mala miseczka z woda aby zapewnic odpowiednia wilgotnosc, czujka temteraturowa termometra, i czujka od termotstau eklektronicznego ktory przy odpowednim spadku temperatury zalaczal lub wylaczal zarowki uzyskujac odpowidnia temterature w cieplarce.Dodam iz delta termostatu byla bardzo mala bo bynosila zaledwie 0,5 st. clecjusza.Aby temperatura byla stala dzwiczki dodatkowo zostaly oklejone uszczelka do okien aby wszytsko bylo szczelne i oki. Musze przyznac iz pomysl dziwaczny tanim kosztem w celu doswiaddczenia i zabawy swija role spełnil.

pozdrawiam :D


Kolego, witam Ciebie! Pewnie sie nie spodziewales, ze ktokolwiek Cie pochwali za ten racjonalizatorski pomysl? Ja to czynie!
Wlasnie tutaj chodzi o to, zeby przenosic takie pomysly na grunt tego Forum, a jak cos bedzie 'nie tak' - to czlowieku, tu sa fachowcy i Ci zyczliwie podpowiedza!
Gratuluje i pozdrawiam
Jerzy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: CIEPLARKA
Post: 03 stycznia 2008, 20:28 - czw 
Ciplarka bordzo ułatwia pracę i jest potrzebna w sredniej i więkrzej pasiece, zwłaszcza dla tych pszczelarzy którzy we własnym zakresje odchowują matki pszczele od dobrych reproduktorek dla własnych potrzeb . Można w niej matki wyhodować , przetrzymać kilka dni bez zbędnego osieracania rodzin i ciągłego zaglądania do ula . Sam mam taką cieplarkę i do takiego odchowu bardzo przywykłem , nie wyobrażam sobie powrotu tylko do rodziny pszczelej i brakujących matek kiedy są potrzebne . Cieplarka to nic inego jak inkubator w którym tem. powinna być stała i nie odbiegać od tem. 34,5 st.C jaka panuje w gnieżdzie oraz wilgotność powietrz-można wstawić tależyk z wodą . Sama tem. w pomieszczeniu powinna być w miarę stała nie nagżewana słąńcem , gdyż może podnieść tem. w cieplarce . Gdy temperatura spadnie 2 st.C nastąpi niedorozwój narządów-rozrodczych a gdy pójdzie w górę 2 st.C możę nastąpiś deformacja skrzydeł i tak odchowane matki bedą bez wartościowe . Nie będę pisał o larwach zwiniętych ,wylinkach i larwach przędzących ale należy szególną uwagę zachowaś na 11 dzień od złożenia jajeczka , tu następuje PRZEDPOCZWARZANIE LARWY nie dotykać , nie przenosić matecznika .Izolować i przenosić mateczniki do cieplarki możemy na 9-dzień na larwie przędzącej i na 14-dzień na poczwarce . Tylko tak wyhodowane matki przy pomocy cieplarki , bedą w pełni wartościowe .

Ryszard B.


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: CIEPLARKA
Post: 04 stycznia 2008, 00:54 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
ryszard_b pisze:
Ciplarka bordzo ułatwia pracę i jest potrzebna ...
[...]
Sam mam taką cieplarkę i do takiego odchowu bardzo przywykłem , nie wyobrażam sobie powrotu tylko do rodziny pszczelej i brakujących matek kiedy są potrzebne .
[...]
Tylko tak wyhodowane matki przy pomocy cieplarki , bedą w pełni wartościowe .

Ryszard B.


Witam!
Kupiles ja czy moze wykonales sam? A moze zechcialbys sie pochwalic jakims zdjeciem, pewnie byloby tak piekne jak Twojej pasieki?

Pozdrawiam
Jerzy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Cieplarka
Post: 05 stycznia 2008, 14:05 - sob 
Swoją cieplarkę kupiłem w szpitalu - laboratorjum , jako złomową za 100 zł i dokupiłem termometr kontaktowy za 170 zł od i cały koszty cieplarki . Wymagała tylko trochę dopracowania jak ponowne ocieplenie umycie wewnątrz i pomalowania zewnątrz .Typowa cieplarka jakiej w więkrzoścu używają wielcy hodowcy do wychowu matek . Temperatura stabilna , 3 min pracuje , 30 min odpoczywa - miedziana z płaszczem wodnym . Zrobienie czegokolwiek tylko na wzór cieplarki - nie ma sensu .

Ryszard B.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 stycznia 2008, 16:40 - sob 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Tak sobie czytam co piszecie na temat cieplarki mysle a niewiem czy dobrze jak by zrobic cos na wzór ula tylko mniejsze ze styropianu lub styrodury poprostu mormalna skrzynke
termometr grzałka z termostatem ot i cała filozofia ???? mysle ze wiecej cudów nietrzeba
ale poco poprawiac nature zle im w ulu??????? przeciez jak ktos ma 100 uli to ze w jednym ulu matka czerwi tydzien szybciej czy tydzien pózniej jakie to ma znaczenie a jesli ktos ma
5 uli to poco mu cieplarka ???????

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Cieplarka
Post: 05 stycznia 2008, 19:31 - sob 
Ja od dłuższego czasu jestem przeciwnikiem matek unasiennianych sztucznie , zwłaszcza w dobie refundacji .Wczytaj się w pierwszy mój post jak byle jakie matki uzyskać można w byle jakiej cieplarce , tak jak pisałem ma być temperatura stała i nie może się wachac i ja tego nie wymysliłem .

Ryszard B.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 06 stycznia 2008, 11:42 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Ryszard chyba mnie zle zrozumiałeś chodziło mi oto ze jesli ktos zrobił z mikro fali cieplarke
to czy nieprościej zrobic ze ztyropianu wiadomo ze styropian jest dobrym izolatorem?????
to było tylko pytanie a sam wole naturalnie wychowywac w rodzinie do konca.


chyba jest to najlepsze???????????

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Cieplarka
Post: 06 stycznia 2008, 23:46 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
Witam!
Nie znam sie na tym, ani nie widzialem takiego urzadzenia na wlasne oczy a tylko w podrecznikach i literaturze pszczelarskiej, ale czytajac wypowiedzi tutejszych racjonalizatorow podsuwam tylko pewna mysl, mianowicie:
- sama skrzynka czy tam to 'pudlo' moze byc roznie wykonane, byleby spelnialo przewidziana funkcje i na innych Forach tez o tym pisza, ale mi chodzi o samo ogrzewanie [nawet chyba cos o tym jest na stronie Pana Emila Mrowki].
Wiem, ze niektorzy stosuja ogrzewanie wodne, czyli cos w rodzaju takiego kaloryfera elektrycznego. Przeciez teraz mozna to z powodzeniem zrobic z rurek miedzianych. Sa roznego rodzaju termostaty, mniej i wiecej dokladne (czy tam czujniki) - kwestia tylko rozejrzenia sie. Mozna nawet pomyslec o jakiejs malej pompie cyrkulacyjnej czy cos tam.
Tylko sie nie smiejcie z moich rozwazan, ale sadze, ze ci, ktorzy na tym cokolwiek sie znaja, moga taki "glupi" moj pomysl 'przetworzyc' na cos madrego i moze wyjsc z tego to, o czym tutaj sie dyskutuje - czy nie tak?
Ryszardowi udalo sie prawie cos gotowego kupic - SZCZESCIARZ i juz!
Ale pozostali ...nie wiem czy tak trafia, wiec moze warto poglowkowac jednak?

Pozdrawiam
Jerzy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Cieplarka
Post: 07 stycznia 2008, 00:15 - pn 
Teraz jest wiele cikawszych i gabarytowo mniejszych cieplarek , same cacka tylko niestety droższe . Jak również ich zasilanie 12V gdzie mozna jechać z nią na oddaloną pasiekę i podłączyć do akumulatora , najwazniejsze jak pisałem jest stała nie wachająca się temperatura bo wykonać w dzisiejszych czasach można prawie wszystko.

Ryszard B.


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Cieplarka
Post: 07 stycznia 2008, 01:26 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
ryszard_b pisze:
Teraz jest wiele cikawszych i gabarytowo mniejszych cieplarek , same cacka tylko niestety droższe . Jak również ich zasilanie 12V gdzie mozna jechać z nią na oddaloną pasiekę i podłączyć do akumulatora , najwazniejsze jak pisałem jest stała nie wachająca się temperatura bo wykonać w dzisiejszych czasach można prawie wszystko.

Ryszard B.


Pozostaje kwestia ceny. A moze wcale nie warto sie 'babrac', skoro jest to takie proste?
Ale, jak wspomnialem - na stronie Pana E. Mrowki:

http://pszczelarstwo.neostrada.pl/index.htm

jeste pokazana taka cieplarka do amatorskiego wykonania. Oczywiscie kazdy moze to zrobic po swojemu, moze bardziej elegancko, jesli chodzi o jej zewnetrzna obudowe.

Pozdrawiam
Jerzy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 marca 2008, 21:10 - wt 
Znalazłem kiedyś link do strony http://www.kunstbrut.net/technik/bauanl ... rueter.htm
Jest tu podane jak samemu zrobić cieplarkę dla kurcząt. Można to rozwiązanie z powodzeniem zaadaptować do wychowu matek pszczelich. Jednak może znacznie prościej zastosować w odpowiednim pudełku ze styropianu przewód grzejny do terrarium, z elektronicznym termoregulatorem - precyzyjną nastawą temeratury oraz z pomiarem wilgotności powietrza?
Pozdrawiam
Klemens


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 czerwca 2010, 23:20 - sob 
Odświeżam temat sporo juz napisaliście ,ale ....

Możecie podać podstawowe części z jakich cieplarka ma sie składać ,żeby to wszystko działało i była pewność ,że mateczniki nie będą albo przegrzane albo zaziębione albo kij wie jeszcze co ?

Czy inkubatory do jaj np. http://www.infermo.pl/i99-Inkubator-iBator-MES-36.html
moga taką rolęspełniac i czy się będą nadawać czy trzeba robić jakies przeróbki?


Na górę
  
 
Post: 15 października 2010, 13:25 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 czerwca 2010, 17:51 - ndz
Posty: 311
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ i Ostrowska
Witam
Właśnie wykonuję inkubator dla matek. Mam pomysł i proszę o wypowiedzenie się krytycznie w tym temacie.
Mój inkubator ma wyglądać jak skrzynka na odkład otwierana od góry, uszczelniona, ocieplona styropianem. Ma być opcja wkładania ramek klateczkowych jak i również klateczek (lokówek lub zandera).

System ogrzewania i wilgotności :
Pod przestrzenią przeznaczoną na mateczniki/matki oddzielona perforowaną płytą będzie umieszczona aparatura w postaci :) :
- naczynia z wodą
- suszarki do włosów podłączonej do termostatu (czujnik w części z matecznikami, suszarka skierowana na lustro wody)

W związku z powyższym mam pytanie - czy ktoś stosował suszarkę jako źródło ciepła i wentylator? Czy hałas nie będzie przeszkadzał w rozwoju mateczek ? :)

Pozdrawiam Odwłok

_________________
Pszczoły to esencja natury :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 października 2010, 14:02 - pt 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1213
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
Odwłok pisze:
Mój inkubator ma wyglądać jak skrzynka na odkład otwierana od góry, uszczelniona, ocieplona styropianem. Ma być opcja wkładania ramek klateczkowych jak i również klateczek (lokówek lub zandera).
Otwieranie z góry moim zdaniem nie jest dobrym pomysłem . Wyobrażasz sobie zaglądanie do cieplarki stojącej na stoliku lub szafce. Jeszcze takiej nie widziałem .Czemu nie z boku , forma szafki ?
Odwłok pisze:
suszarki do włosów podłączonej do termostatu (czujnik w części z matecznikami, suszarka skierowana na lustro wody
.To ma być cieplarka a nie suszarka pyłku. Suszarki do włosów mają po kilkaset wat , a tu wystarczy żarówka 20 wat, a lepiej 2 . Jak się jedna spali to druga działa .Kabel grzewczy, małe grzałki 100wat. Woda sama będzie parować. Mówimy o cieplarce ,, amatorskiej".Przy zastosowaniu suszarki możesz mieć kłopot z utrzymaniem temperatury w wymaganym zakresie.
Odwłok pisze:
ocieplona styropianem.
Widziałem wykonane z samego styropianu i bardzo dobrze pracujące .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Nowy pomysł
Post: 20 października 2010, 22:31 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 czerwca 2010, 17:51 - ndz
Posty: 311
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ i Ostrowska
Właśnie zmieniła mi się technologia wykonania cieplarki :rolf:
Jechałem sobie przez miasto , zauważyłem komis i serwis urządzeń AGD i mnie olśniło :)
Wszedłem spytałem się i oto mam za Bóg zapłać starą ale nie zdezelowaną lodówkę - raczej to co z niej zostało czyli skrzynka i drzwiczki. Izolacja fabryczna - super. Stan blacharski - b.dobry.
Położona na plecach , na podłodze (!) będzie otwierana od góry - po to by szybko operować ramkami hodowlanymi. Bez wyjmowania klateczek z ramek - od razu siup całą ramkę do cieplarki. Jedyne co muszę zrobić to rusztowanie do zawieszania ramek.
Prawdopodobnie kupię jeszcze pleksi by położyć z góry na komorę lodówki - po to by móc skontrolować sytuację bez gwałtownego wychładzania komory.

Instalacja :
suszarka do włosów (lokówka - 25zł) o mocy 500W podłączona do termostatu(30zł) kupionego w sklepie zoologicznym + termometr z sondą do mierzenia wymaganej temperatury. Naczynie z wodą. Lokówka ma zdemontowaną końcówkę dlatego wytwarza strumień ciepłego powietrza skierowany w jedną stronę - na naczynie z wodą.

Upieram się wciąż przy suszarce - lokówce z powodu obiegu powietrza jaki wytworzy - ciepłe powietrze będzie mieszane od razu. Gdy temp. osiągnie wymaganą wartość termostat odcina napięcie i gucio. Podejrzewam ze nie będę miał problemów z utrzymaniem temp. - tzn doświadczalnie zbadam temperaturę przy dłuższym podłączeniu instalacji umieszczając sondę termometru w różnych miejscach cieplarki.
:hura:

_________________
Pszczoły to esencja natury :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 października 2010, 00:55 - czw 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Odwłok, Nie wiem dlaczego się Uparłeś z tym otwieraniem do góry , lepsze jest zboku, wejdź na stronę Emila Mrówki tam Masz cieplarkę własnej konstrukcji może coś podpatrzysz.
Z boku też włożysz ramkę hodowlaną
Termometr Musisz mieć dokładny, temp będzie ci się wachać, musisz ustalić w jakiej skali
Termostat, dołóż drugie 30zł i kupisz taki jak trzeba w firmie KRAFTEL w Krakowie wysyłkowo tel. 12 415 36 49
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 października 2010, 07:44 - czw 
Odwłok pisze:
Właśnie zmieniła mi się technologia wykonania cieplarki :rolf:
Jechałem sobie przez miasto , zauważyłem komis i serwis urządzeń AGD i mnie olśniło :)
Wszedłem spytałem się i oto mam za Bóg zapłać starą ale nie zdezelowaną lodówkę - raczej to co z niej zostało czyli skrzynka i drzwiczki. Izolacja fabryczna - super. Stan blacharski - b.dobry.
Położona na plecach , na podłodze (!) będzie otwierana od góry - po to by szybko operować ramkami hodowlanymi. Bez wyjmowania klateczek z ramek - od razu siup całą ramkę do cieplarki. :hura:


Choć nie buduj jej i nie szukaj takiej dużej lodówki żeby cały ul do niej wchodził . Tak naprawdę to nie chodzi o jej gabaryty tylko o temperaturę , która ma być stała bez wahań uwzględniając do 1 stopnia bezwzględność .To co budujesz może , ale tylko może posłużyć do odchowu innych już narodzonych zwierząt żeby nie zmarzły .
A jednak Polak potrafi zwlaszcz jak zostanie w taki sposó jeszcze olśniony :hura:


Na górę
  
 
Post: 21 października 2010, 08:13 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 grudnia 2007, 10:08 - ndz
Posty: 810
Lokalizacja: Krosno
Ule na jakich gospodaruję: Wkp, LN.
Miejscowość z jakiej piszesz: Krosno
[quote="Odwłok"]
Instalacja :
suszarka do włosów (lokówka - 25zł) o mocy 500W podłączona do termostatu(30zł) kupionego w sklepie zoologicznym + termometr z sondą do mierzenia wymaganej temperatury.
Te termostaty mają za dużą pętlę histerezy. Jeżeli koniecznie już ten termostat, to trzeba go poddać modyfikacji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 października 2010, 11:06 - czw 

Rejestracja: 05 czerwca 2010, 01:12 - sob
Posty: 222
Lokalizacja: Maków k. Skierniewic / Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
proponuję taki regulator:

http://allegro.pl/regulator-temperatury ... 59316.html

dokładność pomiaru i nastawu 0,1 st C. Histereza do ustawienia od 0,1 st C.
Ma możliwość kalibracji.
Czyli wszystko co potrzeba :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 października 2010, 11:29 - czw 
markko71 pisze:
proponuję taki regulator:http://allegro.pl/regulator-temperatury-z-2-czujnik-chlodnicze-i1268459316.html


Mam w swojej identyczny ,ostatnio samoczynnie (choć jest wyłączany kilkakrotnie już)potrafi włączać się samoodszraniacz . Urządzenie jest już po gwarancji .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 listopada 2010, 12:23 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 czerwca 2010, 17:51 - ndz
Posty: 311
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ i Ostrowska
Przyznaję się jestem noga z fizyki - niech ktoś mi objaśni jak krowie na miedzy co gdzie mam podpiąć (czujnik temp., element grzewczy (jednak żarówki i wentylatorek)


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
Pszczoły to esencja natury :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 grudnia 2010, 12:51 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2009, 12:01 - sob
Posty: 83
Lokalizacja: lubelskie
witam,
wiem, że wielu z Was ma w swoich pasiekach cieplarki własnej produkcji.
Też chcę sobie taką zmontować. Myślę o zastosowaniu termoregulatora np. jednego z tych dostępnych na allegro cena 20-25 zł. Zastanawiam się jakie zabezpieczenie zrobić w razie awarii termoregulatora.
Może ktoś z Was dysponuje ciekawym rozwiązaniem sterowania takiej cieplarki. W sumie to banał ale liczy się każdy pomysł.
;-)
pozdrawiam
VV


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 grudnia 2010, 13:06 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
:leży_uśmiech: :leży_uśmiech: :leży_uśmiech: widzę ,że nie tylko ja będę budował cieplarkę , :brawo:

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 grudnia 2010, 19:43 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 czerwca 2010, 17:51 - ndz
Posty: 311
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ i Ostrowska
Vivaldi pisze:
witam,
wiem, że wielu z Was ma w swoich pasiekach cieplarki własnej produkcji.
Też chcę sobie taką zmontować. Myślę o zastosowaniu termoregulatora np. jednego z tych dostępnych na allegro cena 20-25 zł. Zastanawiam się jakie zabezpieczenie zrobić w razie awarii termoregulatora.
Może ktoś z Was dysponuje ciekawym rozwiązaniem sterowania takiej cieplarki. W sumie to banał ale liczy się każdy pomysł.
;-)
pozdrawiam
VV


Kolego także chciałem zrobić z tym tanim termostatem i kiszka. Zbyt duża bezwładność układu temperatura skacze góra/dół +/- 4 do 5*C. Kupiłem droższy - któryś z kolegów wyżej wrzucił link na allegro.

http://allegro.pl/regulat...1268459316.html

Teraz walczę z podłączeniem :)

_________________
Pszczoły to esencja natury :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 grudnia 2010, 00:02 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2009, 12:01 - sob
Posty: 83
Lokalizacja: lubelskie
Rozmawiałem z dystrybutorem inkubatorów i polecał tego typu termoregulator, o którym wcześniej pisałem. Twierdził nawet, że sensowym rozwiązaniem jest zastosowanie inkubatora stosowanego do wylęgu jaj zakładając, że zakres temperatur będzie odpowiedni.
Ja na razie pozostaję przy swojej konstrukcji.
Jeszcze jest alternatywa dla osób posiadających min. wiedzy z elektroniki to zastosowanie płytki wielofunkcyjnej PW03.

A mógłbyś dokładnie wskazać model zastosowanego układu?
Może warto zastanowić się nad czymś takim:
Termoregulator


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 grudnia 2010, 09:46 - wt 

Rejestracja: 13 listopada 2010, 22:09 - sob
Posty: 463
Lokalizacja: ALEKSANDROW KUJ
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski styropianowy
Termoregulator stosowany w akwariach-terrariach jest dość odporny. Temperaturę mierzy sonda więc cały układ może być poza mnożarką.Ja stosowałem go do wysiewu rzadkich roślin ozdobnych ale myślę że poradzi sobie.
Odwłok pisze:
byt duża bezwładność układu temperatura skacze góra/dół +/- 4 do 5*C.

Może zbyt wydajna grzałka?
Na utrzymanie temperatury będzie też miało wpływ miejsce umieszczenia sondy.

_________________
Pozdrawiam Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 grudnia 2010, 15:22 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2009, 12:01 - sob
Posty: 83
Lokalizacja: lubelskie
może grzałka zbyt wydajna a może nie taki element grzejny.
Ja myślę o zastosowaniu przewodu grzewczego w otulinie silikonu 50 lub 80 W.
Na razie nie wiem jeszcze jak duża będzie cieplarka dlatego nie zakupiłem jeszcze ogrzewania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 grudnia 2010, 19:49 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 czerwca 2010, 17:51 - ndz
Posty: 311
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ i Ostrowska
Vivaldi pisze:
Rozmawiałem z dystrybutorem inkubatorów i polecał tego typu termoregulator, o którym wcześniej pisałem. Twierdził nawet, że sensowym rozwiązaniem jest zastosowanie inkubatora stosowanego do wylęgu jaj zakładając, że zakres temperatur będzie odpowiedni.
Ja na razie pozostaję przy swojej konstrukcji.
Jeszcze jest alternatywa dla osób posiadających min. wiedzy z elektroniki to zastosowanie płytki wielofunkcyjnej PW03.

A mógłbyś dokładnie wskazać model zastosowanego układu?
Może warto zastanowić się nad czymś takim:
Termoregulator


Ten który podajesz właśnie się nie sprawdził :)
Sprawdzi się w suszarce pyłku więc nic straconego.

Jak pisałem gdzieś wyżej jako "konstrukcję" można wykorzystać starą lodówkę/zamrażarkę trzeba tylko na wkręcikach umieścić listwy do zawieszania ramek i jest git.

Mam trochę podobny do tego :
http://allegro.pl/termoregulator-50-500 ... 29981.html

_________________
Pszczoły to esencja natury :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 grudnia 2010, 17:35 - śr 
Może wtrącę 3 grosze
czy dla amatorskiego wychowu warto robić cieplarkę
czy nie lepiej po zasklepieniu mateczników w rodzinie wychowującej Obrazek wyjąć po izolować Obrazek i zamiast do Obrazek wstawić wszystkie do korpusu nad kratę gdzie jest odpowiednia temperatura odpowiednia wilgotność i nic nie zaburzy tych zmian


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji