FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 20:02 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 37 ] 
Autor Wiadomość
Post: 16 stycznia 2011, 19:04 - ndz 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
Pytanie: Jaką Matkę Nie nazywamy Ratunkową

Odpowiedzi:
a) Zarodową
b) Reprodukcyjną
c) Z Cichej wymiany
d) Użytkową

Proszę o uzasadnienie odpowiedzi

Nagroda:
Dla zwycięscy jedyny i niepowtarzalny certyfikat "Pełnoprawnego Hodowcy Ambrozji" Tytuł ten jest cenionym na całym świecie, zresztą chyba nie muszę opisywać każdy wie o co chodzi i że "gra warta świeczki".

Czas do godziny 22 siedemnastego dnia stycznia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 stycznia 2011, 19:11 - ndz 
A-Błąd z narwania, sorki


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 stycznia 2011, 19:13 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 kwietnia 2009, 21:53 - sob
Posty: 99
Lokalizacja: kuj-pom
Ule na jakich gospodaruję: wlkp. 10-cio ramkowe
odpowiedź C


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 stycznia 2011, 19:20 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
C- bo rodzina ma matkę która im nie odpowiada i chcą sobie wymienić, rodzina nie musi "ratować się' przed zagładą.

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 stycznia 2011, 19:29 - ndz 
Och ja tam przepraszam za odpowiedz A jak się jest tak narwanym i się nie wie co to matka zarodowa i sie dowiedziałem :oczko:
Stawiam na odpowiedz :
C


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 stycznia 2011, 19:38 - ndz 
Tazon pisze:
Och ja tam przepraszam za odpowiedz A jak się jest tak narwanym i się nie wie co to matka zarodowa to tak jest :oczko:
Stawiam na odpowiedz :
C

Może dodam do tego że warto by uzasadnić swoją wypowiedź dlaczego tak a nie inaczej twierdzę
Cała zabawa polega moim zdaniem na tym aby coś miedzy innymi zyskać oprócz odpowiedzi jakieś informacje które się przydadzą w przyszłości ;-)


Na górę
  
 
Post: 16 stycznia 2011, 19:42 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
D ale kolego pytanie jest zle postawione bo matka ratunkowa pochodzi z matecznikow zbudowanychna larwach roznego wieku i w twoim temacie moze byc ze zadna podalem ,d bo matki uzytkowe sa z przekladanych larw dlatego ,a jesli chodowca hoduje uzytkowe ze zlozonych jaj to? .nagrody nie oczekuje . Pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 stycznia 2011, 19:49 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 kwietnia 2009, 21:53 - sob
Posty: 99
Lokalizacja: kuj-pom
Ule na jakich gospodaruję: wlkp. 10-cio ramkowe
pawel pisze:
D ale kolego pytanie jest zle postawione bo matka ratunkowa pochodzi z matecznikow zbudowanychna larwach roznego wieku i w twoim temacie moze byc ze zadna podalem ,d bo matki uzytkowe sa z przekladanych larw dlatego ,a jesli chodowca hoduje uzytkowe ze zlozonych jaj to? .nagrody nie oczekuje . Pawel


Czy to będą jaja, czy larwy, to poddaje się je zazwyczaj do osieroconych, przetrzymanych ok. 9 dni rodzin i tam traktowane są jako ratunkowe.
Jest również metoda hodowli w obecności starej matki i hodowane w ten sposób matki są jak gdyby matkami z cichej wymiany :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 stycznia 2011, 20:25 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
lukaszmik pisze:
pawel pisze:
D ale kolego pytanie jest zle postawione bo matka ratunkowa pochodzi z matecznikow zbudowanychna larwach roznego wieku i w twoim temacie moze byc ze zadna podalem ,d bo matki uzytkowe sa z przekladanych larw dlatego ,a jesli chodowca hoduje uzytkowe ze zlozonych jaj to? .nagrody nie oczekuje . Pawel


Czy to będą jaja, czy larwy, to poddaje się je zazwyczaj do osieroconych, przetrzymanych ok. 9 dni rodzin i tam traktowane są jako ratunkowe.
Jest również metoda hodowli w obecności starej matki i hodowane w ten sposób matki są jak gdyby matkami z cichej wymiany :oczko:
kolego nalezalo wzias ksiazke wychow matek pszczelich i przecztac a potem zaczac pisac.pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 stycznia 2011, 20:25 - ndz 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
swiwojtek pisze:
Pytanie: Jaką Matkę Nie nazywamy Ratunkową

Odpowiedzi:
a) Zarodową
b) Reprodukcyjną
c) Z Cichej wymiany
d) Użytkową

Proszę o uzasadnienie odpowiedzi



Każdą z wyżej wymienionych matek nie nazywamy ratunkową.
Przecież jest napisane :leży_uśmiech:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 stycznia 2011, 20:35 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Koledzy Miecio zrobil także konkurs o wiele trudniejszy brak jest tan odpowiedżi pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 stycznia 2011, 20:38 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 kwietnia 2009, 21:53 - sob
Posty: 99
Lokalizacja: kuj-pom
Ule na jakich gospodaruję: wlkp. 10-cio ramkowe
pawel pisze:
lukaszmik pisze:
pawel pisze:
D ale kolego pytanie jest zle postawione bo matka ratunkowa pochodzi z matecznikow zbudowanychna larwach roznego wieku i w twoim temacie moze byc ze zadna podalem ,d bo matki uzytkowe sa z przekladanych larw dlatego ,a jesli chodowca hoduje uzytkowe ze zlozonych jaj to? .nagrody nie oczekuje . Pawel


Czy to będą jaja, czy larwy, to poddaje się je zazwyczaj do osieroconych, przetrzymanych ok. 9 dni rodzin i tam traktowane są jako ratunkowe.
Jest również metoda hodowli w obecności starej matki i hodowane w ten sposób matki są jak gdyby matkami z cichej wymiany :oczko:
kolego nalezalo wzias ksiazke wychow matek pszczelich i przecztac a potem zaczac pisac.pawel


W książce "Wychów matek pszczelich na własne potrzeby pasiek", na str. 8 w rozdziale V w pkt.-cie I Pan Gromisz pisze:
"Wychów matek, jaki zazwyczaj prowadzą pszczelarze, polega głownie na uzyskiwaniu matek ratunkowych i rzadko jest prowadzony przy obecności matki w rodzinie..." tutaj mój błąd nie na cichą wymianę tylko rojowych "...(tak jak w przypadku matek rojowych)."
Może lepiej samemu WZIĄĆ książkę i doczytać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 stycznia 2011, 20:50 - ndz 
polbart pisze:
swiwojtek pisze:
Pytanie: Jaką Matkę Nie nazywamy Ratunkową

Odpowiedzi:
a) Zarodową
b) Reprodukcyjną
c) Z Cichej wymiany
d) Użytkową

Proszę o uzasadnienie odpowiedzi



Każdą z wyżej wymienionych matek nie nazywamy ratunkową.
Przecież jest napisane :leży_uśmiech:


Leszek Pytanie jest Bardzo Dobrze Postawione ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 stycznia 2011, 20:53 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Zadna z tych matek nie jest ratunkową - bo karzda z nich jest pełonowartosciową matką planowo
wychodowaną w najlepszych warunkach i w odpowiednim czasie A B D przy najlepszym składzie rodziny . :zeby:
Natomiast matka typu C jest planowo wychodowana przez same pszczoły, równierz przy dość optymalnym składzie rosdziny ,
ale również charakteryzuje sie dużą wartością - cieżar ,wielkość , ilkośc rurek jajnikowych itd.
Natomiast matka ratunkowa czesto charakteryzuje sie małym rozmiarem i mała ilościa rurek jajnikowych i powstaje w sposób awaryjny kiedy w ulu rezydująca matka zostanie niechcąco zniszczomna lub niespodziewanie padnie -[center] często powstaje na starszym czrwiu ,inaczej jak wszystkie wyrzej wymienione [/center] - (choć niekoniecznie) i skład rodziny uczestniczący w jej wychowie nie jest optymalny .
Pozdrawim Szczupak ( zielony nie w jednym temacie ) :chytry:

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 stycznia 2011, 21:01 - ndz 
Trochę zrobię zamieszania
za zwyczaj do odkładu czy rodziny poddajemy matkę użytkową
-Matka użytkowa to matka ??
A gdy pszczelarz do odkładu wykorzysta matkę rojową czy z Cichej wymiany to jak je nazwie ?? czy one nie są użytkowymi ? ;-)
ale wracając do pytania ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 stycznia 2011, 21:19 - ndz 
wszystkie te matki są ratunkowe bo pszczółki nie odciągną matecznika gdy nie potrzebują się ratować (przedłużyć byt rodziny) czyli wychować nową matkę.....


Na górę
  
 
Post: 16 stycznia 2011, 21:26 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Dr Andrzej Pidek opisuje to dokladniej w ksazce Wychow matek pszczelich ten temat wic ten sam temat a kazdy autor opisuje inaczej pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 stycznia 2011, 21:54 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
BoCiAnK pisze:
A gdy pszczelarz do odkładu wykorzysta matkę rojową czy z Cichej wymiany to jak je nazwie ?? czy one nie są użytkowymi ?

są urzytkowymi ale nie (nazwiesz ich )RATUNKOWYMI :oczko:

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 stycznia 2011, 21:55 - ndz 
Bolkonski pisze:
wszystkie te matki są ratunkowe bo pszczółki nie odciągną matecznika gdy nie potrzebują się ratować (przedłużyć byt rodziny) czyli wychować nową matkę.....


A przy naturalnym mnożeniu się rojowa matka ??
matecznik jest zakładany z potrzeby tak samo jak Cicha wymiana jest potrzebą


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 stycznia 2011, 22:02 - ndz 
odpwiedź a,b,d


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 stycznia 2011, 22:24 - ndz 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Oczywiście odpowiedź C, pozostałe są matkami ratunkowymi. Pszczoły budują matecznik i zmuszają matkę do złożenia tak jajeczka z którego wykluwa się larwa , przyszła matka. Dzieje się tak tylko przy naturalnej rójce lub cichej wymianie. Wszystkie inne matki (zarodowe, reprodukcyjne, użytkowe itp ) są matkami ratunkowymi.
Myślę że oto chodziło autorowi pytania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 stycznia 2011, 22:54 - ndz 
BoCiAnK pisze:
Bolkonski pisze:
wszystkie te matki są ratunkowe bo pszczółki nie odciągną matecznika gdy nie potrzebują się ratować (przedłużyć byt rodziny) czyli wychować nową matkę.....


A przy naturalnym mnożeniu się rojowa matka ??
matecznik jest zakładany z potrzeby tak samo jak Cicha wymiana jest potrzebą



OOOO przepraszam ...ale wśród ewentualnych odpowiedzi nie ma opcji :MATKA ROJOWA.... :bije:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 stycznia 2011, 10:08 - pn 
Bolkonski pisze:
BoCiAnK pisze:
Bolkonski pisze:
wszystkie te matki są ratunkowe bo pszczółki nie odciągną matecznika gdy nie potrzebują się ratować (przedłużyć byt rodziny) czyli wychować nową matkę.....


A przy naturalnym mnożeniu się rojowa matka ??
matecznik jest zakładany z potrzeby tak samo jak Cicha wymiana jest potrzebą



OOOO przepraszam ...ale wśród ewentualnych odpowiedzi nie ma opcji :MATKA ROJOWA.... :bije:


No Nie ma ale ja podałem tylko przykład jako matki wychowanej bez ingerencji kogo kolwiek ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 stycznia 2011, 11:56 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Jeżeli przyjmniemy założenie że, rozmnażanie jest jednym z podstawowych instnktowych zachowań istot żywych,to w przypadku pszczół jest takim zachowaniem rójka [matka rojowa] wszystkie pozostałe zachowania wymuszone przwz nature bądż człowieka będą rozwiązaniami ratunkowymi służącymi ochronie koloni,a matki powstałe w wyniku tych działań będą matkami ratunkowymi.W teście nie ma określenia ;matka rojowa; moim skromnym zdaniem wszystkie punkty A,B,C,D opisują matki ratunkowe,z zastrzeżeniem że pod określeniem ;użytkowa; rozumemy matke nie rojową.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 stycznia 2011, 23:48 - pn 
anZag pisze:
Oczywiście odpowiedź C, pozostałe są matkami ratunkowymi. Pszczoły budują matecznik i zmuszają matkę do złożenia tak jajeczka z którego wykluwa się larwa , przyszła matka. Dzieje się tak tylko przy naturalnej rójce lub cichej wymianie. Wszystkie inne matki (zarodowe, reprodukcyjne, użytkowe itp ) są matkami ratunkowymi.
Myślę że oto chodziło autorowi pytania.



Myślę że tak bo według mnie jest to Prawidłowa Odpowiedź


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 stycznia 2011, 00:12 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2010, 11:09 - pn
Posty: 486
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: l/n
kol swiwojtek zapomniał udzielić odpowiedz,i a jest już grubo po 22. Wszyscy czekają na rozstrzygnięcie, a kolega sobie smacznie śpi :leży_uśmiech:

_________________
Jestem misiem o bardzo małym rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.
Pozdrawiam bialymis :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 stycznia 2011, 00:28 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Rozmawialem z kolega swiwojtkiem: W jego imieniu po "sąsiedzku" przekazuje odpowiedź:CCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCC:uśmiech: :uśmiech: :uśmiech: :uśmiech:

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 stycznia 2011, 14:44 - wt 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
Zdzisław pisze:
kol swiwojtek zapomniał udzielić odpowiedz,i a jest już grubo po 22. Wszyscy czekają na rozstrzygnięcie, a kolega sobie smacznie śpi :leży_uśmiech:


Witam :D Trochę zawaliłem :do bani:

Zapomniałem prawda, to przez maturę. Na szczęście koledzy czuwają BoCiAnK i adidar, świetnie zakończyli test za co im dziękuje.

Każdy kto poprawnie odpowiedział na pytanie jest zobowiązany do zrobienia sobie dyplomu i oczywiście może się nim chwalić, bo w końcu jest czym. :zeby: A ja ze swojej strony GRATULUJĘ


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 stycznia 2011, 15:18 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
:szok: i co - wszyascy którzy zamawiają u chodowców matki reprodukcyjne i urzytkowe oczekują
` :bosie: matek ratunkowych ???? :bosie:
fiu fiu fiu :brawo:
To teraz wiem dlaczego - znaczna większość matek refundowanych spełnia te kryteria :leży_uśmiech:

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 stycznia 2011, 16:21 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2010, 11:09 - pn
Posty: 486
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: l/n
swiwojtek pisze:
Zdzisław napisał/a:
kol swiwojtek zapomniał udzielić odpowiedz,i a jest już grubo po 22. Wszyscy czekają na rozstrzygnięcie, a kolega sobie smacznie śpi



Witam Trochę zawaliłem

Dobre nie wiem kiedy zmieniłem nick na Zdzisław :leży_uśmiech:

_________________
Jestem misiem o bardzo małym rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.
Pozdrawiam bialymis :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 stycznia 2011, 18:10 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
a czy ktoś ma takie pszczoły żeby same wychowały serie matek np.30szt i do tego inkubowały mateczniki w cieplarce,żeby wychodować matki trzeba do tego rodziny o odpowiednich predyspozycjach i odpowiednio przygotowanej,całą operacje rozpoczynamy w obecnosci matki ,wtedy stważamy namiastke nastroju rojowego,lub cichej wymiany, ewentualnie bez matki,namiastka śroctwa.Pszczoły do komunikowania się używają całej gamy sygnałow,ruchowych,dziwiękowych,biochemicznych,dlatego kolonia tak funkcjonuje.np kwakanie matek jest jak krzyk agresji z jednej strony i strachu z drugiej. Trudno przypuszczać żeby w tak zorganizowanej koloni nie było komunikacj wewnętrznej oraz jakieś formy świadomości jej stanu tzn. braku matki,jej ułomności,konieczności rojki.Dlatego opowiadanie że matki zarodowe czy reprodukcyjne są chodowane w jakiś wyjątkowych warunkach jest może prawdziwe ale tylko w celach marketingowych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 stycznia 2011, 19:24 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Zdzisław pisze:
Dlatego opowiadanie że matki zarodowe czy reprodukcyjne są chodowane w jakiś wyjątkowych warunkach jest może prawdziwe ale tylko w celach marketingowych.


Możesz sobie matke ratunkową wychodować w osieroconym uliku weselnym jednoramkowym
np Zandera wymiar ramki chyba 14X10 cm choćby miała geny jak sie patrzy
niebedzie to matka ani chodowlana ani uzytkowa :do bani:
bo powstała w rodzinie nie marketingowej :leży_uśmiech:
Nawet jeśli rodzina jest bardzo silna ,ale niema tam odpowiedniej ilości karmicielek i nie jest w nastroju rojowym
to po osieroceniu matka wychodowana przez pszczoły w takiej rodzinie bez ingerencji pszczelarza , tez bedzie mniej warta jak chodowlana - chyba że wszystkie podreczniki pszczelarskie które czytałem kłamią :bosie:
A pszczelarze daja sie nabijac w butelke - bo kupuja matki od chodowców
[center] zamiast wydusic w pasiece wszystkie maki i w twen super sposób je wymienic na pełnowartościowe swoje ratunkowe :leży_uśmiech: [/center]

Sorki ale wydaje mi sie ze takie stawianie sprawy to herezja pszczelarska :szok:

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 stycznia 2011, 20:04 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Tylko matki wyhodowane przez rodzinę pszczelą, w razie osierocenia, z mateczników ratunkowych możemy nazywać ratunkowymi.
Dla innych matek zostało utworzone adekwatne dla ich statusu nazewnictwo, tylko i wyłącznie dlatego, że statystycznie biorąc, wszystkie całkowicie różnią się od matek ratunkowych jak również między sobą.
Krótko mówiąc - matki ratunkowe są beznadziejne. :bosie:
Pozdrawiam
polbart


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 stycznia 2011, 20:11 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
możesz przybliżyć określenie ;rodzina marketingowa; tak na poważnie to napisałem że rodziny wychowujące powinny mieć odpowiednie cechy i być odpowiednio przygotowane o tym pisze większość podręczników z tym myśle się zgodzisz,nie ma co upraszczać i twierdzić że można chodować matki pełnowartościowe w ulikach weselnych. Stwierdziłem tylko że matka zarodowa,reprodukcyjna to matka unasieniona [znana strona ojcowska]ze spr. czerwieniem pochodząca przeważnie z tej samej seri co popularna matka nieunasieniona,w okresie,od przełożenia larwy,do zapłodnienia wszystkie matki traktowane są tak samo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 stycznia 2011, 21:01 - wt 
polbart pisze:
Tylko matki wyhodowane przez rodzinę pszczelą, w razie osierocenia, z mateczników ratunkowych możemy nazywać ratunkowymi.

Ale masz dwa rodzaje mateczników i matek ratunkowych
- Mateczniki powstałe na wskutek utraty matki - tak zawane niekontrolowane
- Mateczniki powstałe z ingerencji hodowlanej kontrolowane
i wszystkie matki wyhodowane kontrolowane są tak samo ratunkowymi
polbart pisze:
Dla innych matek zostało utworzone adekwatne dla ich statusu nazewnictwo,

A że mają wyżej wymienione nazwy to kwestia odpowiednich wartości dodawanych poprzez inseminację lub unasienienie w ścisłych określonych warunkach np izolowane i ściśle kontrolowane trutowiska lub tunele
polbart pisze:
statystycznie biorąc, wszystkie całkowicie różnią się od matek ratunkowych jak również między sobą.
Krótko mówiąc - matki ratunkowe są beznadziejne.
;-) :leży_uśmiech: tu masz racje bo
nie zawsze jest adekwatne do wyglądu i walorów jakie mają przedstawiać :leży_uśmiech: widziałem już ładniejsze ratunkowe z utraty matki
Jak reprodukcyjne z kontrolowanej hodowli :uśmiech:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 stycznia 2011, 21:49 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
BoCiAnK pisze:
Ale masz dwa rodzaje mateczników i matek ratunkowych
- Mateczniki powstałe na wskutek utraty matki - tak zawane niekontrolowane
- Mateczniki powstałe z ingerencji hodowlanej kontrolowane

To prawda ze dwa rodzaje - ale z jednych mateczników wychodzą matki ratunkowe
a zdrugich hodowlane - podzielone ze wzgledu na pochodzenie i unasienienie na
hodowlane
reprodukcyjne
urzytkowe
Każde planowe działanie hodowcy majace na celu wychodowanie dorej jakościowo matki - wyklucza matki ratunkowe
nawet jeśli wykozystuje i bazuje on na instynkcie i zachowaniach ratunkowych ,
ponieważ to jest planowe działanie w określonych warónkach (termin, skład rodziny itp..) i na odpowiednio poddanych larwach .
Przy matce ratunkowej odpadają te wszystkie czynniki a wychów jest uwarónkowany przypadkiem i losowością, który nie wyklucza szczęśliwego trafu :jupi:
I dlatego zapewne widziałeś ładniejsze ratónkowe z utraty matki
Jak reprodukcyjne z DOTOWANEJ kontrolowanej hodowli :leży_uśmiech:

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 stycznia 2011, 22:11 - wt 
Szczupak pisze:
Każde planowe działanie hodowcy majace na celu wychodowanie dorej jakościowo matki - wyklucza matki ratunkowe
:

Zbysiu matki Cichej wymiany i rojowe są calkiem inaczej traktowane od momentu nawet złożenia jaja nie wspomnę o pokarmie jaki dostaje larwa bo ten calkiem ma inny skład odżywczy i taka matka ma nawet 280 mg i 390 rurek jajowodowych w obu jajnikach ,,,,,,,,,,, Jak kiedyś wspomniał Aviko - największe najładniejsze , najcięższe matki czyli
Te- które ważą powyżej 230 i mają powyżej 330 rurek jejowodowych idą na Zarodowe i reprodukcyjne
Te - które mają od 180-230 i 290-330 użytkowe
a Reszta ma iść pod :tasak:


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 37 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji