FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 16 kwietnia 2024, 11:37 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 25 października 2010, 08:11 - pn 
Witam!
To jest mój pierwszy post na tym forum. Zdecydowałem się go napisać ponieważ to najpoczytniejsze forum pszczelarskie a wydaje mi się że znalazłem rewelacyjnie tanią prostą ekologiczną i skuteczną metodę walki z warrozą. Zależy mi aby inni koledzy pszczelarze ją wypróbowali tej jesieni i wypowiedzieli swoje zdanie. Dlatego też umieściłem ten post na samej górze forum, niekoniecznie w działe najlepiej do tego pasującym.

Inspiracją do wypróbowania soku z cytryny było to opracowanie na które natrafiłem w internecie:
http://www.saudibi.com/files/image/pdf/conT6/100.doc

Doświadczenie przeprowadzano w Egipcie w grudniu 2007 i styczniu 2008. Osiągnięto skutecznosć serii 5 zabiegów 86%. Ale nawet w tych miesiacach w warukach Egiptu pszczoły nie zaprzestają wychowiu czerwiu. Przypuszczalnie seria zabiegów w warunkach polskich wykonana na przełomie sierpnia i września byłaby równie efektywna a pojedyńczy zabieg w okresie bezczerwiowym mógłby mieć jeszcze wyższą efektywność.

Sok z cytryny zawiera:
olejki lotne, limonen (aż do 70%), alfa-terpinene, alfa-pinene, beta-pinene, citral, kumaryny, bioflawonoidy, witaminy A, B1, B2, B3 oraz witaminę C (kwas askorbinowy do 50mg/ 100g), kwas cytrynowy (do 7g/100g). Naturalny kwas cytrynowy jest lewoskrętny tak jak wszystkie naturalne związki organiczne, ten syntetyczny jest prawoskrętny.
Sok z cytryny posiada własciwości bakterio i wirusobójcze.
Z jednej przeciętnej cytryny otrzymujemy 50 do 75ml soku, po wymieszaniu w proporcji 1:1 z syropem cukrowym (syrop też 1:1) daje to 100 - 150ml mikstury do nakropień co wystarcza na zabiegi w 2-3 przeciętnych rodzinach. Koszt zabiegu na rodzinę poniżej 50gr.

Zabiegi warrozobójcze przeprowadzałem 4 krotnie we wrześniu aż do 4 pazdziernika varidolem w odstępach tygodniowych. W dwóch rodzinach 4.10 osyp warrozy był jeszcze wysoki > 100 szt, z cała pewnoscią obecny był jeszcze czerw. W tych dwóch rodzinach 19 pażdziernika rano (+3) przeprowadziłem zabieg polewania pszczół w uliczkach analogicznie jak to się robi w przypadku beevitalu, ambrozolu czy KS tzn. ciepła (>30st) mikstura w ilości 5ml na uliczkę. Ule dadant, zimowla na 7 ramkach. 23 pazdziernika wymieniłem wkładki dennicowe na nowe i przeprowadziłem kontrolne odymienie varidolem dając mocniejszą dawkę (3krople).
Wyniki:
1 ul, osyp po cytrynie 84szt po varidolu 12szt (skuteczność 84/96=88%)
2ul, osyp po cytrynie 52szt,po varidolu 4szt (skutecznośc 52/56=93%)

Wkładka dennicowa po soku z cytryny przypomina wkładkę po beevitalu, pełno na niej przeróżnych śmieci, na wkładkach było również kilka martwych pszczół (około5) ale myślę to naturalny osyp po 4 dniach w ulu. Pszczoły z polewanych uli w dniu 23.10 wykonały szczególnie intensywny i wczesny oblot oczyszczający (od19 do 23 było zimno i pszczoły nie latały).

Bardzo proszę kolegów o wypróbowanie tej metody u siebie w pasiece i swoje o niej opinie.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 października 2010, 09:15 - pn 

Rejestracja: 30 września 2008, 22:19 - wt
Posty: 199
Lokalizacja: Lubień-Małopolska
Po polaniu roztworem z cytryny warroza zostaje zabita czy ogłuszona?pozdr.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 października 2010, 10:48 - pn 
Kwasek cytrynowy -HOC(CH2COOH)2COOH Bezbarwne, przeźroczyste kryształy lub krystaliczny proszek, temp. topnienia 153oC. Bardzo dobrze rozpuszczalny w wodzie, alkoholu, eterze. Występuje w roślinach (w sporych ilościach w cytrynie - stąd nazwa zwyczajowa), organizmach ludzkich i zwierzęcych (potrzebny organizmowi w cyklu dostarczania energii z węglowodanów). Otrzymywany z soku niedojrzałych cytryn lub z cukrów (glukozy, maltozy) przez fermentację za pomocą pewnych gatunków pleśni (Citromyces). Stosowany w medycynie, w przemyśle spożywczym jako regulator kwasowości w wielu produktach (galaretki, napoje, kremy, ciasta) - ma symbol E 330, jako środek do czyszczenia i polerowania stali nierdzewnej i innych metali, do produkcji żywic aldehydowych oraz nietoksycznych zmiękczaczy do tworzyw sztucznych. Nazwa systematyczna: kwas 2-hydroksy-1,2,3-propanotrikarboksylowy.

Występuje jako bezwodny lub jednowodny. Otrzymywany metodą fermentacyjną z melasy stosując pleśń Aspergillus niger.
CHARAKTERYSTYKA:
Wygląd i smak: Kryształy lub sypki krystaliczny biały proszek. Bez zapachu. Szybko daje odczucie czystego ostrego, łagodno - cierpkiego kwaśnego smaku i równie szybko ono zanika, nie daje posmaku.
Higroskopijny: Kryształy nieznacznie się rozpuszczają w wilgotnym powietrzu.
Właściwości fizyczne: Temperatura topnienia 153oC; rozkład 175oC; ciężar właściwy 1,665. Bardzo dobrze rozpuszczalny w wodzie (150g/100g), słabiej w etanolu. pH 1% r/w 2,5. 5% r/w pH 1,8. Zakres buforowania pH 2,5-6,5.
Produkt handlowy:
Zawartość: kwas cytrynowy >99,5%; popiół <0,05%; wilgotność <0,5%.
Jednowodny:
Zawartość kwasu cytrynowego: 91-92%; ciężar właściwy 1,244; popiół <0,05%. Wilgotność <0,5%. Rozprowadzany również w postaci >50% roztworu.

Od Dawien Dawna był stosowany w pszczelarstwie jako środek na Grzybice Wapienną
okazało się również że skuteczność polewania roztworem cukrowym z dodatkiem Kwasu Cytrynowego działa zabójczo na pasożyta równie silnie jak polewanie Kwasem Szczawiowym
Gdzieś Tu na forum Jest wstawiona Tabelka Olejków Eterycznych a w niej jest skuteczność działania Olejku Eterycznego Cytrynowego - Nie mylić z Kwaskiem Cytrynowym
Olejek C - pozyskiwany jest z Skórki Cytryny
Kwasek z soku Cytryny
Ale Obydwa działają na wroga ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 października 2010, 11:26 - pn 
buszmeN pisze:
Po polaniu roztworem z cytryny warroza zostaje zabita czy ogłuszona?pozdr.


Wkładkę wyjąłem dopiero na 4 dzień, nie miałem możliwości przegladania każdego dnia na bieżaco, warroza martwa, nic się nie ruszało, trochę uszkodzonych szczątek warozy tak jak po beevitalu.
Co innego po varidolu, po 12 godzinach połowa roztoczy rażno przebierała nózkami na wkładce, dobrze że tłustej i lepkiej.

Kwasek cytrynowy syntetyczny nie jest idetyczny z naturalnym (inna skrętność)


Na górę
  
 
Post: 25 października 2010, 12:07 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Uwazam ze pomysl dobry jest jdno ale ile te nasze pszczolki moga w jednym roku na jesien to wytrzymac choc totylko sok .Uzywano go rownierz przy przegladach agresywnych pszczol nacierano sokiem rece pszczoly nie gryza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 października 2010, 13:04 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
ptakdominik pisze:
buszmeN pisze:
Po polaniu roztworem z cytryny warroza zostaje zabita czy ogłuszona?pozdr.


Wkładkę wyjąłem dopiero na 4 dzień, nie miałem możliwości przegladania każdego dnia na bieżaco, warroza martwa, nic się nie ruszało, trochę uszkodzonych szczątek warozy tak jak po beevitalu.
Co innego po varidolu, po 12 godzinach połowa roztoczy rażno przebierała nózkami na wkładce, dobrze że tłustej i lepkiej.

Kwasek cytrynowy syntetyczny nie jest idetyczny z naturalnym (inna skrętność)


U mnie na wkładkach po polaniu Beevitalem było kilka żywych pasożytów.
Jak mam czas to oglądając osyp przez szkła powiekszające i licząc ilość, sprawdzam przez dotkniecie, ruszenie każdego pasożyta. Czasami trafi się taki, który "wierzga" nóżkami.
Zostawiając taki osyp i sprawdzając za kilka dni - stwierdzam, że nie żyję. Czy przyczyną jest działający środek czy głód - tego nie wiem.

Napewno po Beevitalu szczególnie po pierwszym polewaniu, dużo jest resztek z czyszczenia. Są również "części" pazożyta (przeważnie suche). Czy pszczoły padłą warrozę znajdują w pustych komórkach i czyszcząc ją "wywalają" ? Nie wiem. Ale takich resztek nie ma po Apiwarolu, tak jak po Beevitalu.

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 października 2010, 18:23 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 września 2008, 20:21 - ndz
Posty: 197
Lokalizacja: Brzeg(opolskie)
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth,wielkopolski
Kwasem zabijasz Pan i pszczoły.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 października 2010, 19:25 - pn 

Rejestracja: 21 listopada 2009, 21:49 - sob
Posty: 915
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
nie rozumie tomaros1do czego to napisałeś , z czym to zjeść


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 października 2010, 21:15 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 września 2008, 20:21 - ndz
Posty: 197
Lokalizacja: Brzeg(opolskie)
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth,wielkopolski
Przeczytaj post nade mną. chodziło mi o beevital.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 października 2010, 22:31 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
tomaros1 pisze:
Przeczytaj post nade mną. chodziło mi o beevital.


Tylko chodzi Ci o Beevital ? Czy również o inne kwasy ?

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2010, 09:18 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 września 2008, 20:21 - ndz
Posty: 197
Lokalizacja: Brzeg(opolskie)
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth,wielkopolski
Przy okazji podpisuje sie pod kwasem szczawiowym bo to jedna manka, bo tego kwasu jestem pewien i wiem ze sa spore ubytki w pszczołach, sam sie przekonałem jakie sa skutki jego działania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2010, 09:41 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Tomaros1 - opisz może jak i co stosowałeś.
Ja od 2 sezonów stosuję AMBROZOL z dobrym skutkiem i jakiegoś ekstra ubytku w pszczołach po jego zastosowaniu nie zauważyłem (dodatkowo jesienią odymiam apiwarolem)

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2010, 10:48 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 września 2008, 20:21 - ndz
Posty: 197
Lokalizacja: Brzeg(opolskie)
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth,wielkopolski
Ale jakbys miał ul na wadze i polał bys go beevitalem, zauwazył bys kolosalne ubytki w pszczołach na wadze, gołym okiem tego nie zauwazysz robione były doswiadczenia przez znajomego pszczelarza ktory chciał udowodnic ze polanie tym kwasem parzy pszczoły i ubytek jest spory, a po zimowli garstka pszczół po 3 krotnym polaniu tak jak jest w instrukcji. Po co pszczelarz w takim razie uzywa masek przy tych kwasach jesli sa takie rzekomo nieszkodliwe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2010, 10:56 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Może i tak, pod warunkiem że jesteśmy w stanie odróżnić ubytki na wadze spowodowane zmniejszeniem ilości pszczół od naturalnych wahań ciężaru ula z tytułu ilości nakropu, odparowanej pary wodnej itd.

Nie porównuj wpływu par kwasu szczawiowego na układ oddechowy i trawienny człowieka do wpływu na organizm pszczoły. Nie ta budowa i nie ta fizjologia.
Myślę, że rzeczą oczywistą jest negatywny wpływ na żywe organizmy (jak i większości leków), pytanie jest czy mamy coś lepszego i mniej inwazyjnego w zamian.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2010, 11:09 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 września 2008, 20:21 - ndz
Posty: 197
Lokalizacja: Brzeg(opolskie)
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth,wielkopolski
Leczenie było przeprowadzane na zasadzie osobno były wazone zapasy z ramkami osobno pszczoły, tak poza tym moim zdaniem bardziej wytrzymały jest ludzki organizm niz takiej pszczółki.
Mysle moze o kumafosie ale w dawce w mg? Pozostałosc po stosowaniu tego srodka w wosku to 3 mg na 1kg wosku czy to duzo? Oczywiscie weza jest cały czas robiona od kilku lat z tego samego wosku wiec pozostałosc powinna wzrastac, a utrzymuje sie na tym samym poziomie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2010, 12:44 - wt 

Rejestracja: 07 grudnia 2008, 20:19 - ndz
Posty: 104
Lokalizacja: Opole
Dzień dobry Państwu,

"Sok z cytryny zawiera:
olejki lotne, limonen (aż do 70%), alfa-terpinene, alfa-pinene, beta-pinene, citral, kumaryny, bioflawonoidy, witaminy A, B1, B2, B3 oraz witaminę C (kwas askorbinowy do 50mg/ 100g), kwas cytrynowy (do 7g/100g). Naturalny kwas cytrynowy jest lewoskrętny tak jak wszystkie naturalne związki organiczne, ten syntetyczny jest prawoskrętny.
Sok z cytryny posiada własciwości bakterio i wirusobójcze.
Z jednej przeciętnej cytryny otrzymujemy 50 do 75ml soku, po wymieszaniu w proporcji 1:1 z syropem cukrowym (syrop też 1:1) daje to 100 - 150ml mikstury do nakropień co wystarcza na zabiegi w 2-3 przeciętnych rodzinach. Koszt zabiegu na rodzinę poniżej 50gr.

Zabiegi warrozobójcze przeprowadzałem 4 krotnie we wrześniu aż do 4 pazdziernika varidolem w odstępach tygodniowych. W dwóch rodzinach 4.10 osyp warrozy był jeszcze wysoki > 100 szt, z cała pewnoscią obecny był jeszcze czerw. W tych dwóch rodzinach 19 pażdziernika rano (+3) przeprowadziłem zabieg polewania pszczół w uliczkach analogicznie jak to się robi w przypadku beevitalu, ambrozolu czy KS tzn. ciepła (>30st) mikstura w ilości 5ml na uliczkę. Ule dadant, zimowla na 7 ramkach. 23 pazdziernika wymieniłem wkładki dennicowe na nowe i przeprowadziłem kontrolne odymienie varidolem dając mocniejszą dawkę (3krople).
Wyniki:
1 ul, osyp po cytrynie 84szt po varidolu 12szt (skuteczność 84/96=88%)
2ul, osyp po cytrynie 52szt,po varidolu 4szt (skutecznośc 52/56=93%)

Wkładka dennicowa po soku z cytryny przypomina wkładkę po beevitalu, pełno na niej przeróżnych śmieci, na wkładkach było również kilka martwych pszczół (około5) ale myślę to naturalny osyp po 4 dniach w ulu. Pszczoły z polewanych uli w dniu 23.10 wykonały szczególnie intensywny i wczesny oblot oczyszczający (od19 do 23 było zimno i pszczoły nie latały)."

BARDZO CIEKAWY EKSPERYMENT! WYPRÓBUJĘ, ALE DOPIERO NA WIOSNĘ.

Pozdrawiam

Maciej Winiarski


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2010, 13:16 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
tomaros1 pisze:
Leczenie było przeprowadzane na zasadzie osobno były wazone zapasy z ramkami osobno pszczoły, tak poza tym moim zdaniem bardziej wytrzymały jest ludzki organizm niz takiej pszczółki.
Mysle moze o kumafosie ale w dawce w mg? Pozostałosc po stosowaniu tego srodka w wosku to 3 mg na 1kg wosku czy to duzo? Oczywiscie weza jest cały czas robiona od kilku lat z tego samego wosku wiec pozostałosc powinna wzrastac, a utrzymuje sie na tym samym poziomie.


Czy kumafos jest u nas dopuszczony do stosowania ?

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2010, 13:39 - wt 
tomaros1 pisze:
Przy okazji podpisuje sie pod kwasem szczawiowym bo to jedna manka, bo tego kwasu jestem pewien i wiem ze sa spore ubytki w pszczołach, sam sie przekonałem jakie sa skutki jego działania.

Kolego Nie właściwie dostosowana proporcja Kwasu bywa zabójcza
Dlatego też albo się kupuje gotowy produkt w postaci BienenWochlu gdzie zawartość Procentowa Kwasu jest odpowiednia dobrana , albo się robi samemu , Czyta się przepis bierze się wagę elektroniczną dokładnie wytarowaną ( a nie pasieczną + - 05kg ) i odważa się dokładnie podaną ilość Kwasu Szczawiowego

tomaros1 pisze:
Ale jakbys miał ul na wadze i polał bys go beevitalem, zauwazył bys kolosalne ubytki w pszczołach na wadze, gołym okiem tego nie zauwazysz robione były doswiadczenia przez znajomego pszczelarza ktory chciał udowodnic ze polanie tym kwasem parzy pszczoły i ubytek jest spory, a po zimowli garstka pszczół po 3 krotnym polaniu tak jak jest w instrukcji. Po co pszczelarz w takim razie uzywa masek przy tych kwasach jesli sa takie rzekomo nieszkodliwe.

Kolego Nie myl pojęć
Masek ma się używać przy bezpośrednim kontakcie z Kwasami ,przy sublimowaniu Kwasu poprzez parowniki ,dyfuzory i inne ustrojatwa
Można a nawet należy używać rękawic i masek gdyż śluzówka nosa to nie pancerz chitynowy pszczoły ale przy polewaniach nie wiem czy ktoś to nawet stosuje
Piłem bewital I Czuję się Świetnie :jupi:
Ubytki wagowe pokarmu po polaniu Czy to Bewitalem Czy BienenWohlem Czy Ambrozolem to nic nadzwyczajnego i nie są zaś takie duże
Kolego coś za coś wszystkie wyżej wymienione preparaty działają do 5 dni pszczoły się oczyszczają wynoszą śmieci itp
Do pracy potrzebna jest energia (siła ) Gdybyś miał z ciupać furę drewna zjadłbyś wór ziemniaków a gdy leżysz wystarczy Ci Zimna woda
Dlatego też taka mała moja uwaga na koniec
Nie należy polewać niczym pszczoły w zimie i podczas ujemnych temperatur bo oczyszczenie się pszczół z drobinek propolisu jaki występuje w składach produktów leczniczych powoduje zwiększone zużycie pokarmu co w zimie nie jest dobrym efektem
tak samo polewanie powoduje wypryski pszczół które podnosząc temp w ulu spowodowaną właśnie sprzątaniem wylatują na pole bez powrotnie
Kolego Pszczelarzowi który robił to doświadczenie to serdecznie współczuję ale pszczoły chore widocznie i temu mu dzięki leczeniu pozostała tylko ta garść


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2010, 15:02 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 września 2008, 20:21 - ndz
Posty: 197
Lokalizacja: Brzeg(opolskie)
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth,wielkopolski
Nie bede sie kłucił, ale był testowany beevital( i jest udokumentowana jego skutecznosc), i wypicie tego nie jest niczym złym szczaw tez posiada kwas szczawiowy, i zeby nie było pszczelarz ten nie uzywa beevitalu postosowane było nim tylko kilka rodzin kontrolnych, chciał mi dac za darmo z 50 saszetek bo dostał zeby zrobic doswiadczenie, bo nie chce nawet tego dziadostwa za darmo.
krzysglo a czy Polska nalezy do krajow swiata czy moze jestesmy na innej planecie?
W USA kumafos jest stosowany do zwalczanie zuczka ulowego ale w postaci paskow i o wiekszym stezeniu.
A jesli we własciwy sposob go odzyskasz 10 paskami wyleczysz 300rodzin mało? Koszt leczenia 1 rodziny 30gr.
i waroza sie sypie jak oszalała, pszczoła konsumuje kumafos i dzieli sie z innymi robotnicami waroa pasozytujaca na pszczole momentalnie pada. Jak zdobede przeźrocza przedstawie działanie tego beevitalu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2010, 15:31 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
BoCiAnK pisze:
(...)
Piłem bewital I Czuję się Świetnie :jupi:
Ubytki wagowe pokarmu po polaniu Czy to Bewitalem Czy BienenWohlem Czy Ambrozolem to nic nadzwyczajnego i nie są zaś takie duże
(...)


Widziałem zdjęcie :)

A czy ubyło Ci na wadze ? :)

tomaros1 nie pytałem o świat.
Czy dopuszczony jest ten lek do stosowania w Polske ?
Przecież nie pytam o cenę, koszty, proces odzyskiwania itp.

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2010, 15:39 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 września 2008, 20:21 - ndz
Posty: 197
Lokalizacja: Brzeg(opolskie)
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth,wielkopolski
Teoretycznie nie jest, bo go nie sprowadzaja nie produkuje w Polsce itd. lepiej szerzyc amitraze i sprzatac niemieckie magazyny bayer'a bayvarolu. Moze poglad jest taki ze nie jest skuteczny i tyle, a rozsadnie go stosujac masz z głowy waroze pozostałości sa znikome nie przekraczajac progow dopuszczalnosci i wiadomo matki umiejetnie podejmuja czerwienie wiosna, a jesli ktos niepokoi rodzine mam na mysli varroa podwyzsza sie w gnieździe temp i matka zaczyna działac, ale nie jest to chyba odkryciem, czasami nie wygrzeje czerwiu i jest lipa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2010, 21:24 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
tomaros1 pisze:
Teoretycznie nie jest, bo go nie sprowadzaja nie produkuje w Polsce itd. lepiej szerzyc amitraze i sprzatac niemieckie magazyny bayer'a bayvarolu. Moze poglad jest taki ze nie jest skuteczny i tyle, a rozsadnie go stosujac masz z głowy waroze pozostałości sa znikome nie przekraczajac progow dopuszczalnosci i wiadomo matki umiejetnie podejmuja czerwienie wiosna, a jesli ktos niepokoi rodzine mam na mysli varroa podwyzsza sie w gnieździe temp i matka zaczyna działac, ale nie jest to chyba odkryciem, czasami nie wygrzeje czerwiu i jest lipa.


Czy stosowanie kumafosu jest nielegalne, czy legalne w Polsce ?

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2010, 22:36 - wt 
krzysglo pisze:
Czy stosowanie kumafosu jest nielegalne, czy legalne w Polsce ?


Krzysiu a czy w ogóle w Polsce jest dopuszczone coś skutecznego :wnerw:
:?: :?: :?:
Wszędzie tylko nie u nas a więc trzeba radzić sobie samemu
PERIZIN (Bayer)-kumafos-32 mg/1 ml preparatu. Opakowanie zawiera 10 ml preparatu.
Preparat w postaci płynnej przeznaczony jest do przygotowywania roztworów wodnych i nakraplania ich na pszczoły w uliczkach międzyplastrowych.
Dawka na jedną rodzinę wynosi 1 ml preparatu rozpuszczonego w 49 ml wody.
ot i proszę Pszczelarstwo da sę radę i bez zezwolenia baranich głów
Proszę Tu masz Listę co można w UNi


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2010, 23:26 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 września 2008, 20:21 - ndz
Posty: 197
Lokalizacja: Brzeg(opolskie)
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth,wielkopolski
krzysglo wiec jesli byłes na tym sympozjum, napewno jako tako cos wiesz na temat kumafosu, w Polsce beda go stosowac jak zuczek ulowy zdziesiatkuje pasieki, ale to trzeba pojechac do tego człowieka i z nim pogadac , bardzo jest otwarty i wszystko ma udokumentowane etc.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 listopada 2010, 22:28 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
ptakdominik pisze:
(...)
Inspiracją do wypróbowania soku z cytryny było to opracowanie na które natrafiłem w internecie:
http://www.saudibi.com/files/image/pdf/conT6/100.doc
(...)


Evaluation of lemon juice for controlling Varroa destructor in honeybee colonies Ocena soku z cytryny do zwalczania Varroa destructor w rodzinach pszczelich

By By

MF Abdel-Rahman 1 and SH Rateb 2 Abdel Rahman-1 i SH Rateb MF 2

1- Plant Protection Research Institute, Agricultural Research Center, Dokki, Giza, Egypt. 1 - Badania Instytutu Ochrony Roślin, Centrum Badań Rolniczych, Dokki, Giza, Egipt.

E-mail: m_fathalla70@yahoo.com E-mail: m_fathalla70@yahoo.com

2- Plant Protection Department, Faculty of Agriculture, Assiut University, Assiut, Egypt. 2 - Katedra Ochrony Roślin, Wydział Rolniczy, Uniwersytet Asjut, Asjut, Egipt.

Abstract Streszczenie

The present investigation was carried out in the apiary at Al-Fath location, Assiut Governorate, Upper Egypt, from 8 th of December, 2007 to 3 rd of January, 2008. The aim of this study was to determine the effectiveness of lemon juice on varroa mites, Varroa destructor (Anderson and Trueman) in honeybee colonies, Apis mellifera L. Niniejsze badanie zostało przeprowadzone w pasiece w miejscu Al-Fath, Asjut Gubernatorstwo, Górnego Egiptu, od 8 grudnia 2007 r. do 3 stycznia 2008. Celem badań było określenie skuteczności soku z cytryny na roztocza Varroa, Varroa destructor (Anderson i Trueman) w rodzinach pszczelich, Apis mellifera L. with little brood in order to reduce varroa population to tolerable levels. Five concentrations (10%, 25%, 50%, 75% and 100%) of lemon juice (v/v) with sugar syrup 1:1 (w/v) were applied against varroa mites on adult workers honeybee. Five applications of tested concentrations were made to each colony during the treatment period. The percentage of varroa infestation on adult workers, number of fallen dead mites, number of dead bees and the reduction percentage of varroa infestation were determined in the tested colonies. The results showed that, the reduction percentages of varroa were 32.514%, 40.577%, 82.88%, 84.411% and 86.613% observed in the treated colonies with 10%, 25%, 50%, 75% and 100% lemon juice, respectively. The possible use of lemon juice against varroa mite in honeybee colonies as an alternative to routine chemical treatments is discussed. The application of these strategies enables beekeepers to keep the varroa infestation below the damage threshold with reasonable additional labor and, at the same time, it assures high quality bee products. niewiele potomstwa, w celu zmniejszenia populacji Varroa do akceptowalnego poziomu. pięć stężeń (10%, 25%, 50%, 75% i 100%) soku z cytryny (v / v) o 01:01 syrop cukrowy (w / v) były stosowane przed roztocza Varroa na dorosłych pracowników pszczoły miodnej. pięć wniosków badanych stężeń do poszczególnych kolonii w okresie leczenia. Odsetek inwazji Varroa na dorosłych pracowników, liczba spadła martwych roztoczy, liczba martwych pszczół i procent redukcji warrozy zakażenia zostały określone w badanej kolonii. Okazało się, że wartości procentowe zmniejszenie warrozy były 32,514% 40,577%, 82,88%, 84,411% i 86,613% u leczonych kolonie z 10%, 25%, 50%, 75% i 100% sok z cytryny, odpowiednio. Możliwość wykorzystania soku z cytryny przed roztoczy Varroa w rodzinach pszczelich jako alternatywa dla rutynowego leczenia chemicznego dyskusji. stosowania tych strategii pozwala zachować pszczelarzy inwazji Varroa poniżej progu szkody w rozsądnej pracy dodatkowej , a w tym samym czasie, zapewnia wysokiej jakości produktów pszczelich.

Key words: honeybee, varroa, control, lemon juice. Słowa kluczowe: pszczoła, przeznaczone do zwalczania warrozy, kontroli, sok z cytryny.

Introduction Wprowadzenie

Varroa destructor (Anderson and Trueman, 2000) formerly named Varroa jacobsoni Oudemans is potentially the main parasite of Apis mellifera L. Varroa destructor (Anderson i Trueman, 2000) dawniej Varroa jacobsoni Oudemans jest potencjalnie głównym pasożytem Apis mellifera L. and it can cause the collapse of untreated colonies in a few years. Colony collapse is due not only to mite infestation, but also to secondary viral, bacterial and fungal infestations (Hung et al ., 1996). Mite control is imperative in order to maintain the population of honeybee colonies in most beekeeping regions around the world. i może spowodować upadek nieleczonych kolonii w ciągu kilku lat. upadku Colony to spowodowane nie tylko do inwazji świerzbowca, ale także wtórne, bakteryjne i grzybicze zakażenia wirusowe (Hung et al., 1996). Mite kontroli jest niezbędne dla zachowania populacji rodzin pszczelich w większości regionów pszczelarskich na całym świecie.

Several chemical substances were used successfully to control mites, and a wide array of chemicals were highly effective, killing more than 99% of the mites present in infested colonies (Ferrer-Dufol et al ., 1991). In recent years, resistance to acaricides has become a major problem in the control of varroa. Increased tolerance to the most widely used synthetic active ingredients has been observed. Varroa destructor strains have been reported to be resistant to fluvalinate and flumethrin (Baxter et al ., 1998), coumaphos (Spreafico et al ., 2001), and to amitraz (Elzen et al ., 2000a). Also, the use of acaricides should be minimized in beekeeping because of the residues and their breakdown products in honey and wax (Wallner, 1999). Niektóre substancje chemiczne zostały z powodzeniem stosowane do kontroli roztoczy, oraz szeroki wachlarz substancji chemicznych były bardzo skuteczne, zabijając ponad 99% roztocza obecne w zaatakowanych kolonii (Ferrer-Dufol et al., 1991). W ostatnich latach, odporność na środki roztoczobójcze stał się głównym problemem w zwalczaniu warrozy. zwiększonej tolerancji na najczęściej stosowane syntetyczne składniki aktywne został dotrzymany. Varroa destructor szczepy zostały zgłoszone odporny na fluwalinat i flumetryna (Baxter i in., 1998), coumaphos (Spreafico et al., 2001), i amitrazu (Elzen et al., 2000a). Ponadto, korzystanie z akarycydy powinno być zminimalizowane w pszczelarstwie, ponieważ pozostałości i ich produktów rozkładu w miód i wosk (Wallner, 1999).

The problems associated with the use of acaricides proved considerable incentive to develop new treatment strategies and screening for potential acaricides that minimize these problems. Natural products having components with various modes of action might provide effective solution to the problem of varroatosis (Imdorf et al ., 1999). These natural products such as essential oils and their components or organic acids, especially formic acid, oxalic acid and citric acid ( Mutinelli et al ., 1997). It was noticed that, citric acid was less toxic to varroa than oxalic acid (Milani, 2001). Also, grapefruit oil (Elzen et al ., 2000b), citronella oil (Krauss et al ., 1994) and lemongrass oil (Fathy and Fouly, 1995) were used for controlling varroa mites. Problemy związane z wykorzystaniem akarycydy okazały się znacznie do opracowania nowych strategii leczenia i badanie potencjalnych roztoczobójcze, które minimalizują te problemy. Składniki naturalne produkty, które z różnych mechanizmach działania może stanowić skuteczne rozwiązanie problemu varroatosis (Imdorf et al. 1999). Te naturalne produkty, takie jak olejki eteryczne i ich części lub kwasy organiczne, zwłaszcza kwas mrówkowy, kwas szczawiowy i kwas cytrynowy (Mutinelli et al., 1997). Stwierdzono, że kwas cytrynowy mniej toksyczne niż do zwalczania warrozy kwasu szczawiowego (Milani, 2001). Także, olej z grejpfruta (Elzen et al., 2000b), olej cytronelowy (Krauss et al., 1994) i trawy cytrynowej olej (Fathy i Fouly, 1995) były wykorzystywane do kontroli roztoczy Varroa.

The selection pressure for the resistance against natural acaricides is presently low (Milani, 1999). Accumulation in wax does not occur and residues in honey are small and toxicologically not important (Imdorf et al ., 1996). For the beekeepers there is no risk in treating the colonies with organic acids if they apply the saffety measures . Wybór nacisk na odporność fizyczną akarycydy jest obecnie niski (Milani, 1999). Kumulacja w wosku nie występuje, a pozostałości w miodzie są małe i nie istotne z toksykologicznego punktu (Imdorf et al., 1996). Dla pszczelarzy nie ma ryzyka w leczeniu kolonii z kwasami organicznymi, jeżeli mają one zastosowanie środków saffety.

Grapefruit ( Citrus sp.), was found to cause rapid knockdown of varroa after infested bees were exposed to smoke of burning dried leaves (Eischen and Wilson, 1997). Feeding colonies with coriander's extract reduced the infestation of adult workers and pupae, especially in spring (Shoreit and Hussein, 1994). It was observed that, decrease of varroa mites number of hive debris after spraying colonies with anise, carnation, coriander, cumin, eucalyptus and lemon grass oils. Reduction of varroa in hive debris was about 2.2 times more than those inside brood cells (Hussein et al ., 2001). The effect of lemon and orange juices, in laboratory and apiary, were studied by Hussein and Omar (1989). Grapefruit (Citrus sp..) Stwierdzono, że przyczyną szybkiego powalenia z warrozy po porażenia pszczoły były narażone na dym palenie suszonych liści (Eischen i Wilson, 1997). Karmienie kolonii z kolendrą w wyciągu zmniejszyć zakażenia dorosłych pracowników i poczwarek, zwłaszcza w sprężyny (Shoreit i Hussein, 1994). Zaobserwowano, że zmniejszenie liczby roztoczy Varroa gałęzi gruzu po oprysku kolonie anyż, goździki, kolendrę, kminek, eukaliptusa i cytryny oleje trawy. Redukcja warrozy w gałęzi gruzu było około 2,2 razy więcej niż w komórkach czerwiu (Hussein et al., 2001). wpływ soku z cytryny i pomarańczy, w laboratorium i pasieki, były badane przez Husajna i Omar (1989).

An efficacy of 39.2% was found after three oxalic acid treatments when the brood was present and 99.4% when the brood was not present (Gregorc and Planinc, 2001). In Assiut region, Upper Egypt, minimum percentage of monthly workers sealed brood was noticed in November and December (Abdel-Rahman, 2004). Counting the mites that droped from a colony onto a bottom board is a reliable diagnostic method to evaluate the efficacy of an acaricide treatment (Fries et al ., 1991). Skuteczność 39,2% stwierdzono po trzech kwasu szczawiowego zabiegi przy czerwiu był obecny i 99,4%, gdy pisklęta nie był obecny (i Planinc Gregorc, 2001). Region Asjut, Górnego Egiptu, minimalny procent miesięcznych pracowników zamkniętych czerwiu został zauważony w listopadzie i grudniu (Abdel-Rahman, 2004). Liczenie roztocza droped od kolonii na dole forum jest niezawodne metody diagnostycznej do oceny skuteczności leczenia akarycyd (Fries et al., 1991).

This paper presents data of the natural mite fall in non-treated and lemon juice treated colonies with low brood in November and December under conditions of Assiut region to evaluate the efficacy of lemon juice on control varroa mites. W artykule przedstawiono dane naturalnego spadku roztoczy w nieobrobionych i sok z cytryny kolonii leczonych niskie czerwiu w listopadzie i grudniu w warunkach regionu Asjut na celu ocenę skuteczności soku z cytryny na roztocza Varroa kontroli.


Materials and Methods Materiały i metody

This work was carried out in the apiary yard at Al-Fath location, Assiut Governorate, Upper Egypt, during the period from 8 th of December, 2007 to 3 rd of January, 2008. Praca ta została przeprowadzona w pasiece stoczni w miejscu Al-Fath, Asjut Gubernatorstwo, Górnym Egipcie, w okresie od 8 grudnia 2007 r. do 3 stycznia 2008.

Thirty honeybees ( Apis mellifera L.) colonies were chosen for this work in Assiut. They were divided into six groups (each of five colonies) nearly equal strength. All colonies had moderate varroa mite levels (24.2-27.6%). One of these groups as a control, the five treatments were 10%, 25%, 50% and 75% lemon juice (V/V) with sugar syrup 1:1 (W/V). colonies were treated five times, once every six days by using 5 ml of each treatment per frame of bees (bees filling the inter-space between two frames end to end), spraying directly onto the bees. Trzydzieści pszczół (Apis mellifera L.) kolonie zostały wybrane do tej pracy w Asjut. Zostały one podzielone na sześć grup (każda z pięciu kolonii) prawie siły równe. Wszystkie kolonie roztoczy Varroa umiarkowanym poziomie (24.2-27.6%). Jednym z nich grup kontrolnych, pięć leczenia były 10%, 25%, 50% i 75% sok z cytryny (V / V) 1:1 syrop cukrowy (W / V). kolonii były traktowane pięć razy, raz na sześć dni za pomocą 5 ml każdego zabiegu na klatkę pszczół (pszczoły wypełniając przestrzeń między między dwoma końcowymi ramki do końca), rozpylając bezpośrednio na pszczoły.

The percentage of varroa infestation in the tested colonies before and after treatments, was determined in approximately, 100 living worker bees taking directly from the combs using icing sugar (sugar shake method) (Mark and Cliff, 2001). Odsetek inwazji warrozy w badanej kolonii przed i po terapii, stwierdzono w około 100 pszczół życia pracownika, biorąc bezpośrednio z plastrów za pomocą cukru pudru (metoda wstrząsania cukru) (Mark i Cliff, 2001). We calculated the infestation rate by the following formula (Alloui et al ., 2002). Obliczono wskaźnik zarażenia się według następującego wzoru (Alloui et al., 2002).

image

where, Tx : infestation rate; Nv: number of varroa; Na: Number of honeybees. gdzie, Tx: stopa zarażenia; Nv: liczba warrozy; Na: liczba pszczół.

Hive debris was collected and the fallen dead mites was counted on the bottom board by placing a strong white paper on the hive floor. A wooden and wired (3 mm mesh) frame on the top of the paper prevented bees for coming in contact with debris. gruzu Hive zebrano i martwych roztoczy upadłych liczono na dolnej poprzez umieszczenie silnego białego papieru na ul piętrze. drewnianych i przewodowej (3 mm mesh) ramki na górze papieru zapobiec pszczół dla najbliższych w kontakcie z gruzu . On the sampling times, 24, 48 and 72 hours after treatments, the number of mites and dead bees was recorded and the insets were emptied. Na czas pobierania próbek, 24, 48 i 72 godzinach po zabiegach, liczby roztoczy i pszczoły martwy został nagrany i wkłady zostały opróżnione.

At the end of the experiment, reduction percentages was estimated using Henderson and Tilton equation (1955) to evaluate the efficiency of tested lemon juice. Pod koniec eksperymentu, procentową redukcję została oszacowana Henderson i równanie Tilton (1955) do oceny skuteczności badanych sok z cytryny.

Analysis of variance (ANOVA) was carried out for the obtained data to determine if the treatments differed from each other or control according to the method of Waller and Duncan (Waller and Duncan, 1969). Analiza wariancji (ANOVA) została przeprowadzona dla uzyskanych danych do ustalenia, czy zabiegów różniły się między sobą lub kontroli, zgodnie z metodą Waller i Duncan (Waller i Duncan, 1969).

Results and Discussion Wyniki i dyskusja

To help beekeepers select safe mite control alternatives, we evaluated the use of lemon juice at several concentrations to determine their effects on mite and bees and to develop application techniques that would protect hive products from contamination. Aby wybrać bezpieczne alternatywy dla pszczelarzy, kontroli roztoczy, oceniano stosowanie soku z cytryny na kilka stężenia w celu określenia ich wpływu na roztocza i pszczół i rozwijania technik aplikacji, która będzie chronić przed skażeniem produktów ul.

The effective of lemon juice on varroa mites were illustrated in Tables (1, 2 and 3). Table (1) shows the mean number of collected mites from hives after spraying with lemon juice. In the colonies treated with several concentrations of lemon juice, the maximum mean number of dead mites was observed after the first treatment then, it was gradually decreased from the first spray to the fifth spray (end of the treatment). These results are supported by the finding of Shoreit and Hussein (1994) who found that, the maximum mean number of dead mites was noticed after the first treatment with coriander extract in both of winter or spring feeding, after that, it was gradually deceased after the second and third treatments. Skuteczne soku z cytryny na roztocza Varroa zostały przedstawione w tabelach (1, 2 i 3). Tabeli (1) pokazuje średnią liczbę zebranych roztoczy z uli po oprysku sokiem z cytryny. W kolonii leczonych kilka stężeń soku z cytryny, maksymalna średnia liczba martwych roztoczy obserwowano po pierwszym zabiegu potem było stopniowo zmniejsza się od pierwszego do piątego spray spray (koniec leczenia). Wyniki te są obsługiwane przez stwierdzenie Shoreit i Hussein (1994), którzy znaleźli , że maksymalna średnia liczba martwych roztoczy odnotowano po pierwszym zabiegu z kolendrą ekstraktu w obu lub wiosną żywienia zimowego, po tym, że zmarły był stopniowo i po trzecie zabiegi sekund. The present results in Table (1) also indicated that the numbers of dead fallen varroa where higher after 24 hours, than after 48 hours, and after 72 hours which exhibited the lowest number. Uzyskane wyniki w tabeli (1) wskazują również, że liczby zabitych spadła warrozy, gdzie większe po 24 godzinach, niż po upływie 48 godzin, a po 72 godzinach, które wykazywały najniższy numer.

Throughout the first three sprays, all of the treatments were significantly more effective against varroa mites than the untreated group. The highest concentrations (50%, 75% and 100%) of lemon juice caused highly number of fallen dead mites. Przez trzy pierwsze spraye, wszystkie zabiegi były znacznie bardziej skuteczne przeciwko roztocza Varroa niż grupie nieleczonej. Najwyższe stężenia (50%, 75% i 100%) soku z cytryny spowodowane bardzo spadła liczba martwych roztoczy.

Abd El-Wahab and Ebada (2006) recorded significant differences between the Sour Orange, Lemon grass and Citronella oils in different concentrations (25%, 50% and 100%) and control in the mean percentage of varroa infestation at the second week, third week and fourth week after treatments. Abd El-Wahab i Ebada (2006) nagrany istotne różnice między Sour Orange, trawa cytrynowa i oleje Citronella w różnych stężeniach (25%, 50% i 100%) i kontroli w średni odsetek inwazji warrozy w drugim tygodniu, po trzecie tydzień i czwartym tygodniu po zabiegach.

In general, the total grand mean number of fallen mortality varroa mites were 32.56 ± 10.406, 61.6 ± 41.29, 141.84 ± 105.864, 161.6 ± 118.887 and 193.96 ± 137.478 observed in the treated colonies with 10%, 25%, 50%, 75% and 100% lemon juice, respectively. Ogólnie Ogółem średnia liczba spadła roztocza Varroa śmiertelności 32,56 ± 10.406, 61,6 ± 41,29, 141,84 ± 105,864, 118,887 i 161,6 ± 193,96 ± 137.478 obserwowano u leczonych kolonie z 10%, 25%, 50%, 75% i 100% sok z cytryny, odpowiednio.

Data in Table (2) recorded that, the total grand mean number of dead adult workers were 12.36 ± 4.424; 11.4 ± 3.792; 11.08 ± 3.509; 10.52 ± 2.763 and 10.24 ± 3.534 noticed in the treated groups with 10%, 25%, 50%, 75% and 100% lemon juice, respectively. Dane w tabeli (2) stwierdzili, że całkowita średnia liczba grand zmarłych pracowników dorosłych były 12,36 ± 4,424; 11,4 ± 3,792; 11,08 ± 3,509; 10,52 ± 2,763 ± 3,534 i 10,24 zauważyłem w grupach z 10%, 25%, 50%, 75% i 100% sok z cytryny, odpowiednio. Table (2) show that, there was no significant differences between the treatments and control after lemon juice applications. Tabela (2) wskazują, że nie było istotnych różnic pomiędzy leczenia i kontroli po soku z cytryny aplikacji.

Smirnov et al . Smirnov et al. (1984) used a plant acaricidal preparation (KAS-81) with sugar syrup for the control of varroa during the whole season (including over wintering) colonies) without harming the bees. (1984) używane roślin roztoczobójcze preparatu (KAS-81) z syropu cukrowego zwalczania warrozy podczas całego sezonu (w tym ponad zimowania) kolonii) bez szkody dla pszczół.

The obtained results in Table (3) show that, the reduction percentages of varroa mites on adult workers honeybee after lemon juice applications were 32.51%, 40.58%, 82.88%, 84.41% and 86.61% observed in the treated colonies with 10%, 25%, 50%, 75% and 100% lemon juice, respectively. Shoreit and Hussein (1994) found that, percent reduction of varroa infestation on adult workers after coriander application was 75.98%. Uzyskane wyniki w tabeli (3) wskazują, że procentową redukcję roztoczy Varroa na dorosłych pracowników pszczół po soku z cytryny wnioski były 32,51%, 40,58%, 82,88%, 84,41% i 86,61% u leczonych kolonie z 10%, 25 %, 50%, 75% i 100% sok z cytryny, odpowiednio. Shoreit i Hussein (1994) stwierdził, że zmniejszenie procent zarażenia Varroa na dorosłych pracowników, po zastosowaniu kolendry było 75,98%. Krauss and Page (1995) stated that, the 50 up to 80% efficiency in varrosis control using garlic, tobacco, walnut, tomato, wormwood, pine and tansey plants. Fathy and Fouly (1995) recorded that, 10 ppm of lemon grass oil caused 44.9% of the reduction percentage of varroa mites infested bee colonies. Krauss i Page (1995) stwierdził, że 50 do 80% skuteczności w zakresie kontroli warrozy za pomocą czosnku, tytoniu, orzechów, pomidor, piołun, sosny i Tansey roślin. Fathy i Fouly (1995) stwierdzili, że, 10 ppm z trawy cytrynowej spowodowane 44,9% procent redukcji roztoczy Varroa porażenia pszczoły.

Although, the mode of action of lemon juice isn't known but, the obtained results and the efficiency of lemon juice against varroa mites in honeybee colonies may be interpreted as result of the effect of chemical components of lemon juice: citric acid, citral citronellaland limonene. Choć sposób działania soku z cytryny nie jest znana, ale uzyskane wyniki i skuteczność soku z cytryny przed roztoczy Varroa w rodzinach pszczelich może być interpretowane jako wynik wpływu składników chemicznych soku z cytryny: kwas cytrynowy, cytrynowego citronellaland limonene.


Table (1): Number of fallen mortality mites following lemon juice applications. Tabela (1): Liczba spadła śmiertelność roztoczy po soku z cytryny aplikacji.
Treatments Zabiegi

No. of doses Liczba dawek
Mean ± SE Średnia ± SE
10% 10% 25% 25% 50% 50% 75% 75% 100% 100% Control Control
1 st spray 1 st spray 24 h 24 h 23.6e 23.6e

± 7.702 ± 7,702
89.4d 89.4d

± 13.847 ± 13,847
247.2c 247.2c

± 24.311 ± 24,311
272.2b 272.2b

± 24.737 ± 24,737
317.2a 317.2a

± 34.311 ± 34,311
11.8f 11.8f

± 4.837 ± 4,837
48 h 48 h 9.6e 9.6e

± 3.140 ± 3,140
14.8d 14.8d

± 4.304 ± 4,304
28.0b 28.0b

± 7.550 ± 7,550
25.0c 25.0c

± 4.121 ± 4,121
23.2a 23.2a

± 9.701 ± 9,701
6.6f 6.6f

± 2.140 ± 2,140
72 h 72 h 4.2c 4.2c

± 1.837 ± 1,837
7.0b 7.0b

± 2.000 ± 2,000
7.6b 7.6b

± 2.548 ± 2,548
9.8a 9.8a

± 3.304 ± 3,304
9.0a 9.0a

± 3.205 ± 3,205
3.8c 3.8c

± 0.839 ± 0,839
Total Razem 37.4e 37.4e

± 6.483 ± 6,483
111.2d 111.2d

± 13.114 ± 13,114
282.8c 282.8c

± 25.450 ± 25,450
307.0b 307.0b

± 24.874 ± 24,874
359.4a 359.4a

± 29.370 ± 29,370
22.2f 22.2f

± 5.280 ± 5,280
2 nd spray 2 nd spray 24 h 24 h 24.0e 24.0e

± 6.581 ± 6,581
75.8d 75.8d

± 13.114 ± 13,114
191.6c 191.6c

± 25.479 ± 25,479
237.4b 237.4b

± 24.555 ± 24,555
281.0a 281.0a

± 28.210 ± 28,210
16.8f 16.8f

± 5.483 ± 5,483
48 h 48 h 12.6c 12.6c

± 4.673 ± 4,673
15.6b 15.6b

± 4.817 ± 4,817
17.6b 17.6b

± 6.302 ± 6,302
17.6b 17.6b

± 4.140 ± 4,140
21.2a 21.2a

± 7.304 ± 7,304
7.8d 7.8d

± 1.837 ± 1,837
72 h 72 h 7.0ab 7.0ab

± 1.707 ± 1,707
7.4ab 7.4ab

± 2.894 ± 2,894
6.8b 6.8b

± 2.789 ± 2,789
8.8a 8.8a

± 1.304 ± 1,304
8.8a 8.8a

± 3.837 ± 3,837
5.8b 5.8b

± 2.304 ± 2,304
Total Razem 44.6e 44.6e

± 7.103 ± 7,103
98.8d 98.8d

± 12.387 ± 12,387
216.0c 216.0c

± 24.772 ± 24,772
264.0b 264.0b

± 27.798 ± 27,798
311.0a 311.0a

± 33.283 ± 33,283
30.4f 30.4f

± 6.894 ± 6,894
3 rd spray 3 rd spray 24 h 24 h 18.8d 18.8d

± 4.643 ± 4,643
30.4c 30.4c

± 6.140 ± 6,140
102.2b 102.2b

± 19.311 ± 19,311
109.6b 109.6b

± 18.385 ± 18,385
146.2a 146.2a

± 25.044 ± 25,044
14.6d 14.6d

± 4.894 ± 4,894
48 h 48 h 11.6d 11.6d

± 2.548 ± 2,548
13.4c 13.4c

± 3.517 ± 3,517
13.6c 13.6c

± 5.140 ± 5,140
15.4b 15.4b

± 3.894 ± 3,894
16.8a 16.8a

± 6.483 ± 6,483
8.6e 8.6e

± 2.548 ± 2,548
72 h 72 h 4.8bc 4.8bc

± 1.447 ± 1,447
5.6b 5.6b

± 1.140 ± 1,140
4.4cd 4.4cd

± 1.548 ± 1,548
6.8a 6.8A

± 2.447 ± 2,447
7.6a 7.6a

± 2.548 ± 2,548
3.8d 3.8d

± 1.837 ± 1,837
Total Razem 35.2e 35.2e

± 7.101 ± 7,101
49.4d 49.4d

± 8.074 ± 8,074
120.2c 120.2c

± 23.526 ± 23,526
131.8b 131.8b

± 23.106 ± 23,106
170.6a 170.6a

± 24.127 ± 24,127
27.0f 27.0f

± 4.643 ± 4,643
4 th spray 4 th spray 24 h 24 h 15.0d 15.0d

± 2.703 ± 2,703
16.8d 16.8d

± 2.837 ± 2,837
42.2c 42.2c

± 9.311 ± 9,311
50.8b 50.8b

± 8.106 ± 8,106
62.4a 62.4a

± 9.127 ± 9,127
10.6d 10.6d

± 3.548 ± 3,548
48 h 48 h 6.6d 6.6d

± 1.517 ± 1,517
7.2cd 7.2cd

± 2.314 ± 2,314
8.6ab 8.6ab

± 2.548 ± 2,548
8.0abc 8.0abc

± 2.015 ± 2,015
9.2a 9.2a

± 0.873 ± 0,873
7.8bcd 7.8bcd

± 1.502 ± 1,502
72 h 72 h 7.0a 7.0a

± 1.807 ± 1,807
5.0c 5.0c

± 1.000 ± 1,000
6.0b 6.0b

± 2.707 ± 2,707
5.2bc 5.2bc

± 1.837 ± 1,837
7.2a 7.2a

± 2.447 ± 2,447
4.8c 4.8c

± 0.947 ± 0,947
Total Razem 28.6c 28.6c

± 5.837 ± 5,837
29.0c 29.0c

± 9.225 ± 9,225
56.8b 56.8b

± 13.468 ± 13,468
64.0b 64.0b

± 17.000 ± 17,000
78.8a 78.8a

± 18.955 ± 18,955
23.2c 23.2c

± 7.837 ± 7,837
5 th spray 5 th spray 24 h 24 h 7.2c 7.2c

± 2.837 ± 2,837
9.8c 9.8c

± 2.837 ± 2,837
22.8b 22.8b

± 8.379 ± 8,379
27.2ab 27.2ab

± 9.311 ± 9,311
35.2a 35.2a

± 10.569 ± 10,569
7.2c 7.2c

± 1.447 ± 1,447
48 h 48 h 5.8b 5.8b

± 2.837 ± 2,837
4.8bc 4.8bc

± 1.924 ± 1,924
5.4bc 5.4bc

± 2.548 ± 2,548
8.2a 8.2a

± 1.304 ± 1,304
9.2a 9.2a

± 3.447 ± 3,447
4.0c 4.0c

± 1.707 ± 1,707
72 h 72 h 4.0bc 4.0bc

± 1.000 ± 1,000
5.0ab 5.0ab

± 1.707 ± 1,707
5.2ab 5.2ab

± 1.837 ± 1,837
5.8a 5.8a

± 2.643 ± 2,643
5.6ab 5.6ab

± 1.517 ± 1,517
3.2c 3.2c

± 1.304 ± 1,304
Total Razem 17.0c 17.0c

± 6.517 ± 6,517
19.6c 19.6c

± 8.130 ± 8,130
33.4b 33.4b

± 8.620 ± 8,620
41.2ab 41.2ab

± 9.497 ± 9,497
50.0ab 50.0ab

± 12.700 ± 12,700
14.6c 14.6c

± 4.302 ± 4,302
Grand total Suma całkowita 162.8 162.8 308.0 308.0 709.2 709.2 808.0 808.0 969.8 969.8 117.4 117.4
Grand mean Grand oznacza 32.56d 32.56d

± 10.406 ± 10,406
61.6c 61.6c

± 41.29 ± 41,29
141.84b 141.84b

± 105.864 ± 105,864
161.6ab 161.6ab

± 118.887 ± 118,887
193.96a 193.96a

± 137.478 ± 137,478
23.48d 23.48d

± 5.934 ± 5,934

Means followed by different letters within the same row are significantly different (P<0.05, ANOVA, LSD). Oznacza się przez różne litery w tym samym rzędzie są znacząco różne (P <0,05, ANOVA, LSD).


Table (2): Number of dead bees following lemon juice applications. Tabela (2): Liczba martwych pszczół następujące wnioski z cytryny sok.
Treatments Zabiegi

No. of doses Liczba dawek
Mean ± SE Średnia ± SE
10% 10% 25% 25% 50% 50% 75% 75% 100% 100% Control Control
1 st spray 1 st spray 24 h 24 h 4.6a 4.6a

± 0.894 ± 0,894
4.2a 4.2a

± 1.304 ± 1,304
4.4a 4.4a

± 0.894 ± 0,894
4.8a 4.8a

± 0.837 ± 0,837
4.2a 4.2a

± 1.643 ± 1,643
5.2a 5.2A

± 1.483 ± 1,483
48 h 48 h 5.8a 5.8a

± 0.837 ± 0,837
5.4ab 5.4ab

± 0.548 ± 0,548
6.2a 6.2a

± 1.304 ± 1,304
4.0b 4.0b

± 1.581 ± 1,581
5.6a 5.6a

± 1.140 ± 1,140
6.6a 6.6a

± 0.894 ± 0,894
72 h 72 h 4.4a 4.4a

± 1.817 ± 1,817
4.6a 4.6a

± 3.209 ± 3,209
4.2a 4.2a

± 3.633 ± 3,633
3.2a 3.2a

± 3.962 ± 3,962
1.6a 1.6a

± 1.140 ± 1,140
3.4a 3.4a

± 1.342 ± 1,342
Total Razem 14.8a 14.8a

± 1.793 ± 1,793
14.2a 14.2a

± 2.311 ± 2,311
14.8a 14.8a

± 1.836 ± 1,836
12.0b 12.0b

± 1.314 ± 1,314
11.4b 11.4b

± 0.915 ± 0,915
15.2a 15.2a

± 2.516 ± 2,516
2 nd spray 2 nd spray 24 h 24 h 3.2a 3.2a

± 1.095 ± 1,095
1.4a 1.4a

± 1.673 ± 1,673
1.8a 1.8a

± 1.304 ± 1,304
2.2a 2.2a

± 1.304 ± 1,304
1.2a 1.2a

± 1.095 ± 1,095
1.4a 1.4a

± 2.074 ± 2,074
48 h 48 h 4.4a 4.4a

± 1.140 ± 1,140
5.0a 5.0a

± 0.000 ± 0,000
4.8a 4.8a

± 3.033 ± 3,033
4.4a 4.4a

± 2.881 ± 2,881
5.0a 5.0a

± 1.000 ± 1,000
4.8a 4.8a

± 0.837 ± 0,837
72 h 72 h 7.6a 7.6a

± 2.793 ± 2,793
5.4ab 5.4ab

± 1.140 ± 1,140
5.6ab 5.6ab

± 0.548 ± 0,548
5.4ab 5.4ab

± 1.140 ± 1,140
4.4b 4.4b

± 1.342 ± 1,342
5.4ab 5.4ab

± 3.130 ± 3,130
Total Razem 15.2a 15.2a

± 0.895 ± 0,895
11.8b 11.8b

± 2.111 ± 2,111
12.2b 12.2b

± 1.083 ± 1,083
12.0b 12.0b

± 1.000 ± 1,000
10.6b 10.6b

± 0.934 ± 0,934
11.6b 11.6b

± 2.580 ± 2,580
3 rd spray 3 rd spray 24 h 24 h 3.2ab 3.2ab

± 1.924 ± 1,924
4.4a 4.4a

± 0.894 ± 0,894
2.4ab 2.4ab

± 1.140 ± 1,140
3.4ab 3.4ab

± 2.191 ± 2,191
2.0b 2.0b

± 1.732 ± 1,732
3.0ab 3.0ab

± 1.225 ± 1,225
48 h 48 h 4.0a 4.0a

± 3.536 ± 3,536
3.8a 3.8a

± 2.588 ± 2,588
3.2a 3.2a

± 2.280 ± 2,280
5.2a 5.2A

± 1.483 ± 1,483
4.8a 4.8a

± 2.049 ± 2,049
5.6a 5.6a

± 1.673 ± 1,673
72 h 72 h 2.0a 2.0a

± 2.121 ± 2,121
2.0a 2.0a

± 1.225 ± 1,225
2.4a 2.4a

± 2.302 ± 2,302
1.2a 1.2a

± 1.789 ± 1,789
1.4a 1.4a

± 2.191 ± 2,191
2.8a 2,8

± 0.837 ± 0,837
Total Razem 9.2a 9.2a

± 2.617 ± 2,617
10.2a 10.2a

± 1.940 ± 1,940
8.0a 8.0a

± 2.323 ± 2,323
9.8a 9.8a

± 1.173 ± 1,173
8.2a 8.2a

± 2.914 ± 2,914
11.4a 11.4a

± 2.123 ± 2,123
4 th spray 4 th spray 24 h 24 h 6.8a 6.8A

± 2.588 ± 2,588
5.2ab 5.2ab

± 1.304 ± 1,304
3.0b 3.0b

± 1.581 ± 1,581
5.0ab 5.0ab

± 3.391 ± 3,391
5.6ab 5.6ab

± 2.302 ± 2,302
7.4a 7.4a

± 1.140 ± 1,140
48 h 48 h 5.0ab 5.0ab

± 1.000 ± 1,000
4.8ab 4.8ab

± 1.924 ± 1,924
5.8a 5.8a

± 1.304 ± 1,304
4.0ab 4.0ab

± 1.225 ± 1,225
3.8b 3.8b

± 0.837 ± 0,837
5.2ab 5.2ab

± 0.837 ± 0,837
72 h 72 h 4.6a 4.6a

± 3.130 ± 3,130
5.2a 5.2A

± 2.775 ± 2,775
4.8a 4.8a

± 3.033 ± 3,033
3.8a 3.8a

± 2.168 ± 2,168
5.8a 5.8a

± 3.493 ± 3,493
4.4a 4.4a

± 1.140 ± 1,140
Total Razem 16.4a 16.4a

± 2.590 ± 2,590
15.2a 15.2a

± 1.392 ± 1,392
13.6a 13.6a

± 0.149 ± 0,149
12.8a 12.8a

± 0.730 ± 0,730
15.2a 15.2a

± 2.342 ± 2,342
17.0a 17.0a

± 3.120 ± 3,120
5 th spray 5 th spray 24 h 24 h 1.6a 1.6a

± 0.894 ± 0,894
1.4a 1.4a

± 1.673 ± 1,673
1.6a 1.6a

± 1.517 ± 1,517
1.2a 1.2a

± 0.837 ± 0,837
1.4a 1.4a

± 1.140 ± 1,140
1.2a 1.2a

± 1.304 ± 1,304
48 h 48 h 3.4a 3.4a

± 2.302 ± 2,302
3.8a 3.8a

± 1.483 ± 1,483
4.0a 4.0a

± 3.162 ± 3,162
3.0a 3.0a

± 2.000 ± 2,000
3.2a 3.2a

± 2.168 ± 2,168
3.8a 3.8a

± 0.837 ± 0,837
72 h 72 h 1.2a 1.2a

± 1.304 ± 1,304
0.4a 0.4a

± 0.548 ± 0,548
`1.2a "1.2a

± 1.304 ± 1,304
1.8a 1.8a

± 0.837 ± 0,837
1.2a 1.2a

± 1.095 ± 1,095
1.4a 1.4a

± 1.673 ± 1,673
Total Razem 6.2a 6.2a

± 0.932 ± 0,932
5.6a 5.6a

± 1.691 ± 1,691
6.8a 6.8A

± 1.502 ± 1,502
6.0a 6.0a

± 1.420 ± 1,420
5.8a 5.8a

± 0.759 ± 0,759
6.4a 6.4a

± 1.336 ± 1,336
Grand total Suma całkowita 61.8 61.8 57.0 57.0 55.4 55.4 52.6 52.6 51.2 51.2 61.6 61.6
Grand mean Grand oznacza 12.36a 12.36a

± 4.424 ± 4,424
11.4a 11.4a

± 3.792 ± 3,792
11.08a 11.08a

± 3.509 ± 3,509
10.52ab 10.52ab

± 2.763 ± 2,763
10.24b 10.24b

± 3.534 ± 3,534
12.32a 12.32a

± 4.081 ± 4,081

Means followed by different letters within the same row are significantly different (P<0.05, ANOVA, LSD). Oznacza się przez różne litery w tym samym rzędzie są znacząco różne (P <0,05, ANOVA, LSD).


Table (3): The reduction percentages of varroa mites infestation on adult .workers in the treated colonies with lemon juice. Tabela (3): Odsetki zmniejszenie inwazji roztocza Varroa na dorosłych soku. Pracowników w obróbce kolonii z cytryny.

Infestation rate stawka Infestation

Treatments Zabiegi
Before treatment % Przed% leczenie After treatment Po leczeniu

% %
Reduction Zmniejszenie

% %
10% 10% 27.6 27.6 27.2 27.2 32.51 32.51
25% 25% 24.2 24.2 21.0 21.0 40.58 40.58
50% 50% 25.6 25.6 6.4 6.4 82.88 82.88
75% 75% 24.6 24.6 5.6 5.6 84.41 84.41
100% 100% 26.6 26.6 5.2 5.2 86.61 86.61
Control Control 25.2 25.2 36.8 36.8 - -

In laboratory assay, almost 73% of the varroa mites fell from adult bees when exposed to fumes of citral. Also, citronellal caused significant knockdown of varroa from exposed bees, when compared to control knockdown. While, limonene showed a limited effect against varroa mites (Elzen et al ., 2000). W teście laboratorium, prawie 73% roztoczy Varroa spadł z pszczół dorosłych pod wpływem oparów cytrynowego. Także citronellal spowodowała znaczne knockdown z warrozy pszczoły narażone, w porównaniu do kontroli ogłuszający. Mimo, limonenu wykazało, ograniczony wpływ na roztocza Varroa (Elzen et al., 2000).

Citronella oil is more effective repellent to varroa mites and reduced the varroa population in treated colonies to the lowest value (Abd El-Wahab and Ebada, 2006). olej Citronella jest bardziej skuteczny środek odstraszający dla roztoczy Varroa i zmniejszenie populacji Varroa w obróbce kolonie do najniższej wartości (Abd El-Wahab i Ebada, 2006).

Milani (2001) stated that the mortality in treated capsules indicates that, oxalic acid and citric acid have a contact toxic on varroa mites, without excluding other ways of action. Citric acid was less toxic than oxalic acid. Milani (2001) stwierdził, że śmiertelność w obróbce kapsułek wskazuje, że kwas szczawiowy i kwas cytrynowy mają kontakt toksyczne na roztocza Varroa, nie wyłączając innych sposobów działania. Kwas cytrynowy mniej toksyczne niż kwasu szczawiowego.

Else, increasing the number of fallen varroa mites in honeybee colonies treated with lemon juice might be elucidated because the activate of the defense behavior mechanisms of honeybee workers against varroa. Else, zwiększenie liczby poległych roztoczy Varroa w rodzinach pszczelich leczonych z sokiem z cytryny może być poznany, ponieważ aktywować mechanizmy zachowania obrony pracowników przed warrozy pszczoły.

Abdel-Rahman (2004) found that, some defense behaviour mechanisms against varroa mites were detected in some races and hybrids of honeybee. Abdel-Rahman (2004) stwierdził, że pewne mechanizmy zachowania obrony przed roztocza Varroa wykryto w niektórych ras i mieszańców pszczół.

In conclusion, lemon juice and similar materials decrease the overall population of varroa mites in a colony at high concentrations. Podsumowując, sok z cytryny i podobne materiały spadek ogólnej populacji roztoczy Varroa w kolonii w wysokich stężeniach. Using of lemon juice for controlling varroa mites is simple, effective, safe and sheap treatment. Korzystanie z soku z cytryny do kontroli roztoczy Varroa jest proste, skuteczne, bezpieczne i leczenia sheap.

In all cases control of varroa mite using naturally plant products are more recommended than other chemical acaricides to keep the social life of honeybee away from any harmful effect (Dimetry et al ., 2005). We wszystkich przypadkach kontroli roztoczy warrozy za pomocą naturalnie produkty roślinne są zalecane więcej niż inne akarycydy chemicznych do utrzymania życia społecznego pszczół z dala od jakichkolwiek szkodliwych skutków (Dimetry et al., 2005).

References Referencje

Abd El-Wahab, TE and MA Ebada. El Abd-Wahab, TE i Ebada MA. 2006. 2006 roku. Evaluation of some volatile plant oils and mavrik against Varroa destuctor in honeybee colonies. J. Appl. Ocena niektórych olejków eterycznych z roślin i mavrik destuctor Varroa w rodzinach pszczelich. J. Appl. Sci. Sci. Res. Res. 2 (8): 514-521. 2 (8): 514-521.

Abdel-Rahman, MF 2004. Abdel-Rahman, MF 2004. Comparative studies between the characters of some races and hybrids of honeybee in Assiut region, Upper Egypt. Ph.D. Badania porównawcze między bohaterami niektórych ras i mieszańców pszczół w regionie Asjut, Górnego Egiptu. Ph.D. Thesis, Assiut Univ., Assiut, Egypt. Teza, Univ Asjut., Asjut, Egipt.

Alloui, N.; MR Boucherit and F. Nouicer. Alloui, N.; MR Boucherit i Nouicer F.. 2002. Effect of flumethrine on Varroa destructor in honeybee colonies. Bull. 2002 roku. Wpływ flumethrine na Varroa destructor w rodzinach pszczelich. Bull. Vet. Vet. Inst. Pulawy, 46: 233-237. Inst:. Puławy, 46 233-237.

Anderson, DL and JWH Trueman. Anderson, DL i JWH Trueman. 2000. Varroa jacobsoni (Acari: Varroidae) is more than one species. Exp. . Varroa jacobsoni 2000 (Acari: Varroidae) jest więcej niż jeden gatunek Exp.. Appl. Appl. Acarol. Acarol. 24, 165-189. 24, 165-189.

Baxter, J.; F. Eischen; J. Pettis; WT Wilson and H. Shimanuki. Baxter, J. F. Eischen; J. Pettis; WT Wilson i H. Shimanuki. 1998. 1998 roku. Detection of fluvalinate-resistant Varroa mites in US honeybees. Amer. Wykrywanie fluwalinat odporne roztocza Varroa pszczół miodnych w USA. Amer. Bee J. 138, 291. Bee J. 138, 291.

Dimetry, NZ; TE Abd El-Wahab and ME Zakaria. Dimetry, NZ TE Abd El-Wahab ME i Zakaria. 2005. 2005 roku. Effective control of varroa mite Varroa destructor Anderson & Trueman infesting honeybee colonies Apis mellifera L. Skuteczna kontrola warrozy roztocza Varroa destructor Anderson & Trueman zakażenia koloniach pszczoły miodnej Apis mellifera L. by some natural products. Bull. przez niektóre produkty naturalne. Bull. Fac. Wydz. Agric., Cairo Univ., 56: 295-308. Agric 56., Kair: Univ., 295-308.

Eischen, FA and WT Wilson. Eischen, FA i WT Wilson. 1997. 1997 roku. The effect of natural products smoke on Varroa jacobsoni . Wpływ produktów naturalnych dymu na Varroa jacobsoni. Amer. Amer. Bee Res. Bee Res. Conf. Konf. Amer. Amer. Bee J. 137: 222-223. Bee J. 137: 222-223.

Elzen, PJ; JR Baxter ; M. Spivak and WT Wilson. Elzen, PJ, JR Baxter; Spivak M. Wilson i WT. 2000a. 2000a. Control of Varroa jacobsoni Oud. Kontrola Varroa jacobsoni Oud. resistant to fluvalinate and amitraz using coumaphos. odporne na fluwalinat i amitrazu przy coumaphos. Apdiologie 31, 437-441. Apdiologie 31, 437-441.

Elzen, PJ; JR Baxter; GW Elzen; R. Rivera and WT Wilson. Elzen, PJ, JR Baxter; GW Elzen; Rivera i R. Wilson WT. 2000b. 2000b. Evaluation of Grapefruit essential oils for controlling Varroa jacobsoni and Acarapis woodi . Amer. Ocena olejków eterycznych grejpfruta do zwalczania Varroa jacobsoni i Acarapis woodi. Amer. Bee. Bee. J., 140 (8): 666-668. J., 140 (8): 666-668.

Fathy, M. Fathy, M. and AH Fouly. i AH Fouly. 1995. The effect of some natural volatile oils to control the ectoparasitic mite Varroa jacobsoni infesting honeybee in Egypt. Int. 1995 roku. Wpływ wybranych naturalnych olejków lotnych kontroli ectoparasitic roztocza Varroa jacobsoni zakażenia pszczół w Egipcie. Int. Conf. Konf. of Pest Control, Mansoura, Egypt, Sept. Pest Control, Mansoura, Egipt, wrzesień 1995, 311-318. 1995, 311-318.

Ferrer-Dufol, M.; AI Martinez-Vinuales and C. Sanchez-Acedo. Ferrer-Dufol, M.; AI Martinez-Vinuales i C. Sanchez-Acedo. 1991. 1991 roku. Comparative tests of fluvalinate and flumethrin to control Varroa jacobsoni Oudemans. J. Badania porównawcze fluwalinat i flumetryna kontroli Varroa jacobsoni Oudemans. J. Apic. APIC. Res. Res. 30, 103-106. 30, 103-106.

Fries, I.; A. Aarhus; H. Hansen and S. Korpela. Fries, I., A. Aarhus; H. Hansen i S. Korpela. 1991. 1991 roku. Comparison of diagnostic methods for detection of low infestation levels of Varroa jacobsoni in honeybee ( Apis mellifera ) colonies. Exp. Porównanie metod diagnostycznych do wykrywania niskiego poziomu inwazji Varroa jacobsoni w pszczoły miodnej (Apis mellifera) kolonii. Exp. Appl. Appl. Acarol. 10: 279-287. Acarol:. 10 279-287.

Gregorc, A. Gregorc, A. and I. Planinc. i I. Planinc. 2001. 2001 roku. Acaricidal of oxalic acid in honeybee ( Apis mellifera ) colonies. Apidologie 32, 333-340. Roztoczobójcze kwasu szczawiowego w pszczoły miodnej (Apis mellifera) kolonii. Apidologie 32, 333-340.

Henderson, CF and EW Tilton. Henderson, CF i Tilton EW. 1955. 1955 roku. Test with acaricides against the brown wheat mite. J. Econ. Test z akarycydy przeciwko brązowy roztocza pszenicy. J. Econ. Entomol., 48 (2): 157-161. Entomol:., 48 (2) 157-161.

Hung, ACF; H. Hung, ACF; H. Shimanuki and DA Knox. Shimanuki i Knox DA. 1996. 1996 roku. The role of viruses in bee parasitic mite syndrome. Rola wirusów w pszczół pasożytniczych roztoczy zespół. Amer. Amer. Bee J. 136, 731-732. Bee J. 136, 731-732.

Hussein MH and MOMOmar. MH Husajna i MOMOmar. 1989. 1989 roku. Food consumption and brood rearing in honeybee colonies in relation to addition of orange and lemon juice in sugar syrup.Proc.7 th Arab Pest. Spożycie żywności i wychowu czerwiu w rodzinach pszczelich w odniesieniu do dodawania pomarańczowy i sok z cytryny cukru syrup.Proc.7 th Pest arabskich. Conf. Konf. Tanta Univ.,78-85. Univ Tanta. ,78-85.

Hussein, MH; AM Ali; MA Morsi and SH Rateb. Hussein, MH; AM Ali; MA Morsi i SH Rateb. 2001. 2001 roku. Using of some plant oils for controlling of some parasites, diseases and pests of honeybee colonies in Assiut region, Egypt. Safe Alternatives of Pesticides for Pest Management Conference, Assiut Univ., Egypt, 349-355. Korzystanie z niektórych olejów roślinnych do zwalczania niektórych pasożytów, choroby i szkodniki rodzin pszczelich w regionie Asjut, Egipt. Bezpiecznych alternatyw pestycydów dla ochrony przed szkodnikami konferencyjne, Asjut Univ., Egipt, 349-355.

Imdorf, A.; JD Charriere; C. Maquelin; V. Kilchenmann and B. Bachofen. Imdorf, A., JD Charriere; C. Maquelin; V. Kilchenmann i B. Bachofen. 1996. Alternative varroa control. Amer. 1996 roku. Kontrola warrozy Alternative. Amer. Bee J. 136, 189-193. Bee J. 136, 189-193.

Imdorf, A.; S. Bogdanov; RI Ochoa and NW Calderone. Imdorf, A.; Bogdanov S.; RI Ochoa i Calderone NW. 1999. 1999 roku. Use of essential oils for control of Varroa jacobsoni Oud. Stosowanie olejków eterycznych kontroli Varroa jacobsoni Oud. in honeybee colonies. Apdiologie 30, 209-228. w rodzinach pszczelich. Apdiologie 30, 209-228.

Krauss, B. Krauss, B. and RE Page. Page RE. 1995. 1995 roku. Effect of vegetable oil on Varroa jacobsoni and honeybee colonies. Wpływ oleju roślinnego na Varroa jacobsoni i kolonie pszczoły miodnej. Bee Science 3: 157-161. Nauka Bee 3: 157-161.

Mark, G. and VE Cliff. Marka G. i VE Cliff. 2001. 2001 roku. Control of varroa (A guide for New Zealand beekeepers). New Zealand Ministry of Agriculture and Forestry. Kontrola warrozy (poradnik dla pszczelarzy New Zealand). Nowa Zelandia Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa.

Milani, N. Milani, N. 1999. 1999 roku. The resistance of Varroa jacobsoni Oud. Oporność Varroa jacobsoni Oud. to acaricides. Apidologie 30, 229-234. do akarycydy. Apidologie 30, 229-234.

Milani, N. Milani, N. 2001. 2001 roku. Activity of oxalic and citric acids on the mite Varroa destructor in laboratory assays. Apidologie 32, 127-138. Działalność szczawiowy i cytrynowy kwasów na roztocza Varroa destructor w testach laboratoryjnych. Apidologie 32, 127-138.

Mutinelli, F.; A. Baggio; F. Capolongo; R. Piro; L. Prandin and L. Biasim. Mutinelli, F., A. Baggio, F. Capolongo R. Piro L. Prandin i Biasim L.. 1997. A scientific note on oxalic acid by topical application for the control of varroasis. Apidologie 28, 461-462. 1997 roku. Naukowych uwagę na kwas szczawiowy przez miejscowego stosowania kontroli warrozy. Apidologie 28, 461-462.

Shoreit, MN and MH Hussein. Shoreit, MN i MH Husajna. 1994. Field trials for the control of varroa disease of honeybees by using coriander seeds extract. Zagazig J. 1994 roku. Próby terenowe zwalczania choroby warrozy pszczół za pomocą nasion kolendry ekstraktu. Zagazig J. Agric. Rolnictwa. Res. Res. 21 (1): 279-288. 21 (1): 279-288.

Smirnov, AM; AV Aleskseenok and NN Shutov. Smirnowa, AM; Aleskseenok AV i Shutov NN. 1984. 1984 roku. Results of a test of the plant acaricidal preparation KAS-81 for the control of Varroa infestations of honeybees. Wyniki testu zakładu roztoczobójcze KAS-81 przygotowanie do kontroli inwazji Varroa pszczół. Veterinarnoi Sanitarii, Moscow: 69-77 (AA 618/88). Veterinarnoi Sanitarii, Moskwa: 69-77 (AA 618/88).

Spreafico, M.; FR Eördegh; L. Bernardinelli and M. Colombo. Spreafico, M.; Eördegh FR; L. Bernardinelli i M. Colombo. 2001. 2001 roku. First detection of strains of Varroa destructor resistant to coumaphos: Results of laboratory test and field trials. Pierwszy wykrywania szczepów Varroa destructor oporne na coumaphos: Wyniki badań laboratoryjnych i prób terenowych. Apidologie 32, 49-55. Apidologie 32, 49-55.

Waller, RA and DP Duncan. Waller, RA i Duncan DP. 1969. 1969 roku. A bays rule for symmetric multiple comparison problem. Amer. Reguła zatok symetrycznej wielu problem porównania. Amer. Stat. Stat. Assoc. Dr hab. J. December, 1485-1503. Grudzień J., 1485/03.

Wallner, K. Wallner, K. 1999. 1999 roku. Varroacides and their residues in bee products. Apidologie 30, 235-248. Varroacides i ich pozostałości w produktach pszczelich. Apidologie 30, 235-248.


Oryginalny tekst w języku: angielski
Evaluation of lemon juice for controlling Varroa destructor in honeybee colonies
Zaproponuj lepsze tłumaczenie

źródło:
http://translate.google.pl/translate?hl ... 26prmd%3Do

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 listopada 2010, 09:40 - pt 
Zachęcony pierwszą próbą z sokiem z cytryny w zwalczniu warrozy polałem dnia 2.11 wszystkie 22 rodziny w mojej pasiece.
Zużyłem do tego kilogram cytryn (4.70 pln), sok z cytryn wyciskany na ręcznej wyciskarce 600ml, następnie skroiłem skóry z cytryny i je rozgotowałem przez pół godziny, na tym wywarze ze skór zrobiłem syrop cukrowy 1:1 który następnie połaczyłem w równych ilosciach z wyciśnietym sokiem.

Po trzech dniach dwóch rodzinach które były traktowane w pażdzierniku podobną miksturą a następnie varidolem osyp wyniósł: 0 oraz 2 szt.
W pozostałych 20 rodzinach które były od 15 września odymiane 4 krotnie varidolem osyp warrozy po cytrynie wyniósł od 0 do 10 sztuk.
Z czyszczeniem jest podobnie jak pisze krzysztofglo opisujac efekty beevitalowe, po pierwszej aplikacji soku z cytryny śmieci co niemiara, po drugiej znacznie słabiej.
Zaskoczyła mnie ilość larw i motyli motylicy mniejszej na wkładkach, w całej pasiece znalazłem 8 motyli oraz 24 larwy.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2010, 17:47 - pt 
Jak sie zachowuja pszczoły po zastosowaniu soku z cytryny ?? Występuje biegunka czy cos takiego? albo wypryskujące pszczoły?
Czy jak przez przypadek opryska sie matke to nic strasznego sie nie stanie?
Czy mozna cytryny w sokowirówce wycisnąć razem z pestkami i skórka? i bedzie taka samo mikstura działała dobrze?
Czy zamiast soku z cytryny mozna uzyć kwasku cytrynowego?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 06 grudnia 2010, 09:41 - pn 
KOBER pisze:
Jak sie zachowuja pszczoły po zastosowaniu soku z cytryny ?? Występuje biegunka czy cos takiego? albo wypryskujące pszczoły?
Czy jak przez przypadek opryska sie matke to nic strasznego sie nie stanie?
Czy mozna cytryny w sokowirówce wycisnąć razem z pestkami i skórka? i bedzie taka samo mikstura działała dobrze?
Czy zamiast soku z cytryny mozna uzyć kwasku cytrynowego?


Proszę o dwa, trzy tygodnie cierpliwosci.
W tej chwili sok cytryny był zastosowany w 8 pasiekach w ponad stu rodzinach.
W grudniu koledzy którzy to robią obiecali przeprowadzić zabieg KS lub przy ciepłej pogodzie amitrazą celem sprawdzenia skutecznosci soku z cytryny.
Dziś jeszcze nie mam takich danych.
Jako ciekawostkę i dobry znak mogę powiedzieć że:
u kolegi jest pięć rodzin które były 3krotnie potraktowane cytryną w odstepach 7-10 dni (od 20.10) i zagladałem wczoraj na dennice (wysokie, otwierane z tyłu) i osyp pszczół jest minimalny i nie odbiega od innych rodzin.
Ale tak naprawdę to wpływ tej trzykrotnej kuracji sokiem cytrynowym zweryfikuje dopiero wiosna.
Proszę się bać jakiś strasznych skutków stosowania soku z cytryny, ludzie leją kwas szczawiowy, ambrozol i inne wynalazki które są dużo bardziej szkodliwe i nic strasznego się nie dzieje.
Z mojej praktyki oraz kolegów którzy też z cytryną eksperymentują wynika że najlepiej jest cytryny wyciskać a nie przepuszczać przez sokowirówki (czyli mielić). Sok wyciskany jest klarowny i wcale nie jest go mniej niż z sokowirówki.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 06 grudnia 2010, 10:33 - pn 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Mam tylko taką wątpliwość; stosuje kwas szczawiowy od kilku lat i robię to raz w roku jesienią w okresie bezczerwiowym. Wiem że koledzy polewają częściej w krótkich odstępach i twierdzą że nic się nie dzieje. Ja jednak wiem że nie jest obojętny dla pszczół i można polać tylko raz jedno pokolenie( tzn. co 8 tygodni w sezonie i 1 raz na pokolenie zimujące)
Moja wątpliwość czy sokiem z cytryny ( kwasek cytrynowy to chyba to samo) nie jest podobnie jak z KS, to przecież też kwas, czy można tak bez szkody dla pszczół kilkakrotnie w krótkich odstępach polewać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 grudnia 2010, 13:34 - pn 
anZag pisze:
Mam tylko taką wątpliwość; stosuje kwas szczawiowy od kilku lat i robię to raz w roku jesienią w okresie bezczerwiowym. Wiem że koledzy polewają częściej w krótkich odstępach i twierdzą że nic się nie dzieje. Ja jednak wiem że nie jest obojętny dla pszczół i można polać tylko raz jedno pokolenie( tzn. co 8 tygodni w sezonie i 1 raz na pokolenie zimujące)
Moja wątpliwość czy sokiem z cytryny ( kwasek cytrynowy to chyba to samo) nie jest podobnie jak z KS, to przecież też kwas, czy można tak bez szkody dla pszczół kilkakrotnie w krótkich odstępach polewać.


Drogi kolego. Ja również mam watpliwości czy mój kolega który przeprowadził serię trzech zabiegów sokiem z cytryny na przełomie pazdziernika i listopada nie postąpił lekkomyślnie.
Te zabiegi powobują zburzenie spokju zimowli i zwiększone zużycie pokarmu. Kolega wiedział o tym, ale zazimował na 20 kg cukru w dwóch korpsach wlkp i zupełnie nie obawiał się zwiększonego żużycia pokarmu.

Co do porównania szkodliwosci kwasu szczawiowego i cytrynowego na organizmy żywe proponuję każdemu aby zrobił prosty eksperyment:
- wziąśc na język jeden malutki kryształek kwasu cytrynowego
- następnie zrobić to samo z jednym kryształkiem kwasu szczawiowego (uprzednio trzeba przygotować sobie szklankę wody i trzymać ją w ręku, inaczej skończy się poparzeniem języka)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 grudnia 2010, 21:21 - czw 

Rejestracja: 04 marca 2009, 19:57 - śr
Posty: 132
Lokalizacja: Rajcza koło Żywca
Witam

http://translate.googleusercontent.com/ ... 9xn8Q7P5Tw


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2011, 00:16 - sob 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
Zbliża się okres zamówień i wykładania kasy na ,,leki" przeciwko warozie.

Dwa lata z rzędu refundowany był Baywarol - czy w tym roku też będzie na liście? Jeśli tak - to czy ten specyfik, którego substancją czynną jest amitraza - jest tak uniwersalny, że waroza na niego się nie uodparnia?

Nie chodzi mi nawet o nazwę, bo to nie nazwa niszczy warozę tylko zastosowana substancja czynna.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2011, 07:43 - sob 

Rejestracja: 25 marca 2009, 07:38 - śr
Posty: 949
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WP
Na 2011 rok PZP we współpracy z odpowiednimi firmami zaklepał do refundacji Apiwarol i Baywarol.
Substancją czynną Baywarolu nie jest amitraza -tylko Flumetryna.
Flumetryny się nie odparowuje tylko aby zadziałały-to pszczoły muszą się otrzeć o te paski.
--------------------------------------------------------------
Wykaz substancji p.warrozie-podaje dla ciekawości:
Przegląd leków stosowanych w Polsce i na świecie przeciw warrozie [edytuj]
Substancja czynna: akrynatryna
"Gabon" (Czechy) - niedopuszczony do stosowania w Polsce
Substancja czynna: amitraza (MRL 200 ppb -) (2)
"Apitraz" (1) - produkcja wstrzymana od 2006
"Apiwarol AS" (1)
"ApivarŸ"
"Biowar" (1)
"TakTicŸ"
"BumetranŸ"
"TakTicŸ"
"Warrosekt - produkcja wstrzymana
Substancja czynna: bromfenwinfos
"Apifos" - od 2001 niedopuszczony do stosowania w Polsce i Unii Europejskiej
Substancja czynna: chlorfenwinfos
"SuponaŸ"
"BirlaneŸ"
Substancja czynna: cymiazol (MRL 1000 ppb -) (2)
"ApitolŸ" Vita Europe
Substancja czynna: eukaliptol (MRL -) (2)
Substancja czynna: fluvalinate (MRL -) (2)
"Apistan" Vita Europe
Substancja czynna: flumethrin
"Bayvarol" (Niemcy) (1)
Substancja czynna: kumafos (MRL 100 ppb) (1)
"Perizin" (Niemcy)
"AsuntonŸ"
Substancja czynna: kamfora (MRL -) (2)
Substancja czynna: kwas mrówkowy (MRL -) (2)
Substancja czynna: kwas szczawiowy
Substancja czynna: kwas mlekowy (MRL -) (2)
Substancja czynna: kwasy organiczne, olejki eteryczne, propolis
"Bienenwohl" (Niemcy)
"BeeVital Hive Clean" (Austria)
Substancja czynna: mentol (MRL -) (2)
Substancja czynna: tymol (MRL -) (2)
"Tymowarol"
"Apilife VAR" (Włochy)
--------------------
substancje dopuszczone do obrotu w Polsce:
http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_strukt ... 032007.pdf


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 lutego 2011, 19:05 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 listopada 2010, 19:14 - pt
Posty: 114
Lokalizacja: płn Wlkp
dowiadywałem się u weterynarzy i amitrazy nie wolno stosować u pszczół.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 lutego 2011, 19:12 - pn 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
Jakub z Puszczy pisze:
dowiadywałem się u weterynarzy i amitrazy nie wolno stosować u pszczół.


Czyżby już apivarolu nie można stosować? tam substancją czynną jest amitraza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 lutego 2011, 19:20 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 listopada 2010, 19:14 - pt
Posty: 114
Lokalizacja: płn Wlkp
wyjaśnię, bo trochę na skróty napisałem. Przewijał sie na forum temat preparatu Taktic, łączonego z olejem. Narzeczona kończy weterynarię we Wrocławiu i dowiadywała się na zajęciach z chorób pszczół. Tak więc chodzi o amitrazę w preparacie taktic.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 lutego 2011, 19:37 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Jakub z Puszczy, to dlaczego apiwarol jest dopuszczony do obrotu w PL??
Jak by amitraza była szkodliwa i niewolno byłoby stosować u pszczół to by apiwarolu by nie było...

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 lutego 2011, 20:16 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 listopada 2010, 19:14 - pt
Posty: 114
Lokalizacja: płn Wlkp
dowiem się przy najbliższej okazji - za trzy tygodnie dopiero - i napiszę. Może chodzi o kwestie stężenia substancji w środku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 marca 2011, 05:50 - wt 

Rejestracja: 25 marca 2009, 07:38 - śr
Posty: 949
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WP
Tak dla ciekawych.
Kwas mrówkowy jest pochodną amitrazy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 marca 2011, 19:11 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 listopada 2007, 21:31 - sob
Posty: 154
Lokalizacja: Racibórz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
kazik11 pisze:
Tak dla ciekawych.
Kwas mrówkowy jest pochodną amitrazy.

Uprzejmie proszę o przybliżenie tego tematu.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 marca 2011, 05:52 - śr 

Rejestracja: 25 marca 2009, 07:38 - śr
Posty: 949
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WP
Cytuję z innego forum:
2009-03-13, 11:53
Waroza nauczyła się wytwarzać enzymy unieszkodliwiające tylko te trucizny , które przez dłuższy czas przebywają w środowisku ulowym.Jeżeli nie stosuje się np. pasków z Amitrazą /biowar/to na apiwarol ze względu na krótki kontakt i skuteczność, martwa waroza już nie zdąży się uodpornić. Znam pszczelarza który od 20 lat do zwalczania warozy używa tylko odymianie Apiwarolem w okresie bez czerwiowym i pszczółki mają się u niego bardzo dobrze. Kwas mrówkowy nie polecam, ponieważ pszczoły w jego oparach muszą przebywać przez dłuższy czas i uodporniają się przez to na amitrazę /Amitrazę otrzymuje się z amidów kwasu mrówkowego /.
Kwas szczawiowy lepiej odparowywać niż polewać nim pszczoły.
--------------------------
http://pl.wikibooks.org/wiki/Pszczelars ... by/Warroza


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 marca 2011, 22:51 - śr 

Rejestracja: 24 kwietnia 2009, 12:58 - pt
Posty: 587
Lokalizacja: Dolny Śląsk Niemstów
Ule na jakich gospodaruję: ostrowskiej i wielkopolskie
mam pytanie, czy można zastosowac wiosną po oblocie pszczół sok z cytryny lub kwas szczawiowy? ewentualnie coś innego oprócz apiwarolu, odymiałem nim jesienią to niech sobie pszczoły od niego odpoczną :)

_________________
http://pasiekawuroczysku.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCC-VqQ ... MLNszDS0EQ


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 marca 2011, 22:40 - czw 

Rejestracja: 24 kwietnia 2009, 12:58 - pt
Posty: 587
Lokalizacja: Dolny Śląsk Niemstów
Ule na jakich gospodaruję: ostrowskiej i wielkopolskie
Już wyczytałem :oczko: temat nieaktualny

_________________
http://pasiekawuroczysku.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCC-VqQ ... MLNszDS0EQ


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 lipca 2011, 20:31 - pt 
robi00 pisze:
mam pytanie, czy można zastosowac wiosną po oblocie pszczół sok z cytryny lub kwas szczawiowy? ewentualnie coś innego oprócz apiwarolu, odymiałem nim jesienią to niech sobie pszczoły od niego odpoczną :)


właśnie mam zamiar polać teraz sokiem z Cytryny
ciekawy jestem spostrzeżeń a może macie już własne :oczko:


2 - Katedra Ochrony Roślin, Wydział Rolnictwa, Assiut University, Asjut, Egipt.
Abstrakcyjny
Obecne postępowanie zostało przeprowadzone w pasiece w Al-Fath lokalizacji, Assiut Gubernatorstwo, Górnego Egiptu, od 8 grudnia 2007 do 03 stycznia 2008. Celem badania było określenie skuteczności soku z cytryny na roztocza Varroa, Varroa destructor (Anderson i Trueman) w koloniach pszczoły miodnej, Apis mellifera L. mało czerwiu w celu zmniejszenia warrozy ludności do poziomu dopuszczalnego. Pięć stężeniach (10%, 25%, 50%, 75% i 100%) soku z cytryny (v / v) z dodatkiem cukru syrop 1:1 (w / v) były stosowane wobec roztocza Varroa na dorosłych pracowników pszczół. Pięć aplikacji badanych stężeń do poszczególnych kolonii w okresie leczenia. Odsetek warrozy inwazji na dorosłych pracowników, liczba spadła martwych roztoczy, liczba martwych pszczół i procent redukcji warrozy inwazji zostały określone w badanej kolonii. Wyniki wykazały, że wartości procentowe zmniejszenie warrozy były 32,514% 40,577%, 82,88%, 84,411% i 86,613% obserwowano u leczonych kolonie z 10%, 25%, 50%, 75% i 100% sok z cytryny, odpowiednio. Możliwość stosowania soku z cytryny przed roztocza Varroa w kolonii pszczół jako alternatywa dla rutynowego zabiegów chemicznych jest omawiany. Zastosowanie tych strategii pozwala pszczelarzy, aby utrzymać warrozy inwazji poniżej progu uszkodzenia w rozsądnej dodatkowej siły roboczej, a jednocześnie, zapewnia wysokiej jakości produktów pszczelich.
Słowa kluczowe: pszczoły, warrozy, kontroli, sok z cytryny.
Wprowadzenie
Varroa destructor (Anderson i Trueman, 2000) dawniej nazwie Varroa Oudemans jacobsoni jest potencjalnie głównym pasożytem Apis mellifera L. i może spowodować upadek nieleczonych kolonii w ciągu kilku lat. Upadku kolonii jest nie tylko do zakażenia roztocza, ale także do wtórnej infekcji wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych pasożytnicze (Hung et al., 1996). Kontrola Mite jest konieczne w celu zachowania populacji pszczół kolonii w większości regionów pszczelarstwa na całym świecie.
Kilka substancji chemicznych były z powodzeniem wykorzystywane do kontroli roztoczy, oraz szeroki wachlarz substancji chemicznych były bardzo skuteczne, zabijając ponad 99% roztocza obecne w zaatakowanych kolonii (Ferrer-Dufol et al., 1991). W ostatnich latach, odporność na środki roztoczobójcze stał się głównym problemem w zwalczaniu warrozy. Zwiększonej odporności na najczęściej stosowanych syntetycznych substancji czynnych został dotrzymany. Szczepów Varroa destructor zostały zgłoszone być odporne na fluwalinat i flumetryna (Baxter i in., 1998), coumaphos (Spreafico et al., 2001), i amitrazu (Elzen et al., 2000a). Ponadto, korzystanie z akarycydy powinno być zminimalizowane w pszczelarstwie, ponieważ pozostałości i ich produktów rozkładu w miód i wosk (Wallner, 1999).
Problemy związane z wykorzystaniem akarycydy okazały się znacznie do opracowania nowych strategii leczenia i badanie potencjalnych roztoczobójcze, które minimalizują te problemy. Naturalne produkty o składniki o różnych mechanizmach działania może stanowić skuteczne rozwiązanie problemu varroatosis (Imdorf et al., 1999). Te naturalne produkty, takie jak olejki eteryczne i ich części lub kwasy organiczne, kwas mrówkowy, zwłaszcza, kwas szczawiowy i kwas cytrynowy (Mutinelli et al., 1997). Stwierdzono, że kwas cytrynowy mniej toksyczne dla warrozy niż kwas szczawiowy (Milani, 2001). Ponadto, oleju grejpfrutowego (Elzen et al., 2000b), geranium oleju (Krauss et al., 1994) i trawy cytrynowej olej (Fathy i Fouly, 1995) były wykorzystywane do kontrolowania roztocza Varroa.
Presji selekcyjnej na odporność naturalną akarycydy jest obecnie niskie (Milani, 1999). Kumulacja w wosku nie występuje i pozostałości w miodzie są małe i nie toksykologicznie ważne (Imdorf et al., 1996). Dla pszczelarzy nie ma ryzyka w leczeniu kolonie z kwasami organicznymi, jeżeli mają one zastosowanie środków saffety.
Grejpfruta (Citrus sp..) Stwierdzono, że przyczyną szybkiego powalenia Varroa po zaatakowane pszczoły były narażone na dym z palących się suchych liści (Eischen i Wilson, 1997). Karmienie kolonie z wyciągiem z kolendry na zmniejszenie zachwaszczenia dorosłych pracowników i poczwarek, zwłaszcza wiosną (Shoreit i Hussein, 1994). Stwierdzono, że spadek liczby roztoczy warrozy gruzu ula po rozpyleniu kolonie z anyżu, goździków, kolendry kminek, eukaliptusa i cytryny oleje trawy. Redukcja warrozy w gruz ula było około 2,2 razy więcej niż w komórkach czerwiu (Hussein et al., 2001). Efekt soki z cytryny i pomarańczy, w laboratorium i pasieki, były badane przez Husajna i Omar (1989).
Skuteczność 39,2% stwierdzono po trzech zabiegów kwas szczawiowy, gdy potomstwo było obecne i 99,4%, gdy pisklęta nie był obecny (Gregorc i Planinc, 2001). W regionie Asjut, Górnego Egiptu, minimalny procent miesięcznych pracowników potomstwo zamknięte odnotowano w listopadzie i grudniu (Abdel-Rahman, 2004). Liczenie na roztocza, że ​​porzuciłem z kolonii na pokładzie dolnym jest wiarygodne metody diagnostycznej do oceny skuteczności leczenia akarycyd (Fries et al., 1991).
W artykule przedstawiono dane naturalnego spadku roztoczy w nie leczonych i sok z cytryny kolonie leczonych niskie potomstwo w listopadzie i grudniu w warunkach Assiut regionu w celu oceny skuteczności soku z cytryny na kontrolę roztocza Varroa.

Materiały i metody
Praca ta została przeprowadzona w pasiece stoczni w Al-Fath lokalizacji, Assiut Gubernatorstwo, Górnym Egipcie, w okresie od 08 grudnia 2007 do 03 stycznia 2008.
Trzydzieści pszczół (Apis mellifera L.) kolonie zostały wybrane do tej pracy w Asjut. Zostali oni podzieleni na sześć grup (w każdej z pięciu kolonii) prawie równe siły. Wszystkie kolonie umiarkowanej warrozy poziom roztoczy (24.2-27.6%). Jedną z tych grup kontrolnych, pięć leczenia były 10%, 25%, 50% i 75% sok z cytryny (V / V) syrop cukrowy 1:1 (W / V). kolonie były traktowane pięć razy, raz na sześć dni za pomocą 5 ml każdego zabiegu na klatkę pszczół (pszczoły wypełniając przestrzeń między między dwoma końcowymi ramek do końca), natrysk bezpośrednio na pszczoły.
Odsetek inwazji warrozy w badanej kolonii przed i po zabiegach, została określona w przybliżeniu, 100 robotnic życia biorąc bezpośrednio z plastrów za pomocą cukrem pudrem (cukru wstrząsnąć metody) (Mark i Cliff, 2001). Obliczono wskaźnik zarażenia się według następującego wzoru (Alloui et al., 2002).

gdzie, Tx: stopa zarażenia; Nv: liczba warrozy; Na: Liczba pszczół.
Gruzu Hive zebrano i poległych martwych roztoczy było policzyć na pokładzie dolnym poprzez umieszczenie silnego białego papieru na podłodze ul. Drewniana i przewodowej (3 mm mesh) ramki na górze papieru zapobiec pszczoły w kontakcie z zanieczyszczeniami. Na czas pobierania próbek, 24, 48 i 72 godzinach po zabiegach, liczba roztoczy i martwe pszczoły został nagrany i wkłady zostały opróżnione.
Na koniec eksperymentu, procentową redukcję została oszacowana Henderson i równania Tilton (1955) do oceny skuteczności badanych soku z cytryny.
Analiza wariancji (ANOVA) została przeprowadzona dla uzyskanych danych do ustalenia, czy zabiegi różniły się od siebie lub kontroli, zgodnie z metodą Waller i Duncan (Waller i Duncan, 1969).
Wyniki i dyskusja
Aby pomóc pszczelarzy wybrać bezpieczne alternatywy kontroli roztoczy, żeby go użyć soku z cytryny w kilku stężeniach w celu określenia ich wpływu na roztocza i pszczół i rozwijania technik aplikacji, które mogłyby chronić produktów ula przed zanieczyszczeniem.
Skuteczne soku z cytryny na roztocza Varroa zostały przedstawione w tabelach (1, 2 i 3). Tabela (1) pokazuje średnią liczbę zebranych roztoczy z uli po rozpyleniu sokiem z cytryny. W kolonii leczonych kilkoma stężenie soku z cytryny, maksymalną liczbę martwych roztoczy oznacza zaobserwowano po pierwszym zabiegu potem było stopniowo zmniejsza się od pierwszego do piątego aerozolu sprayu (koniec leczenia). Wyniki te są obsługiwane przez stwierdzenie Shoreit i Hussein (1994), który stwierdził, że maksymalna średnia liczba martwych roztoczy został zauważony już po pierwszym zabiegu z wyciągiem z kolendry w obu karmienia zimą lub wiosną, po tym, że stopniowo zmarłego po w drugim i trzecim zabiegi. Obecne wyniki w tabeli (1) wskazał również, że liczba zabitych spadła warrozy, gdzie większe po 24 godzinach, niż po 48 godzinach i po 72 godzinach, która wykazywała najmniejszą liczbę.
Przez pierwsze trzy spraye, wszystkie zabiegi okazały się znacznie bardziej skuteczne przeciwko roztocza Varroa niż grupie nieleczonej. Najwyższe stężenie (50%, 75% i 100%) soku z cytryny spowodowane bardzo spadła liczba martwych roztoczy.
Abd El-Wahab i Ebada (2006) nagrany istotne różnice między gorzkiej pomarańczy, trawa cytrynowa i oleje Citronella w różnych stężeniach (25%, 50% i 100%) i kontroli w średni odsetek warrozy inwazji na drugi tydzień, trzeci tygodniu i czwartym tygodniu po zabiegach.
Ogólnie, całkowita liczba oznacza wielką poległych śmiertelność roztoczy warrozy było 32,56  10,406, 61,6  41,29, 141,84  105.864, 161,6  118,887 i 137,478 193,96  obserwowane u leczonych kolonie z 10%, 25%, 50%, 75% i 100% sok z cytryny, odpowiednio.
Danych w tabeli (2) odnotował, że całkowita liczba oznacza wielką martwych dorosłych pracowników były 12,36  4,424; 11,4  3,792; 11,08  3,509; 10,52  2,763 i 10,24  3,534 zauważył w grupach leczonych z 10%, 25%, 50%, 75% i 100% sok z cytryny, odpowiednio. Tabela (2) pokazują, że nie było istotnych różnic pomiędzy leczenia i kontroli po aplikacji cytryny sok.
Smirnov et al. (1984) używane roślin roztoczobójcze preparatu (KAS-81) z syropu cukrowego kontroli warrozy podczas całego sezonu (w tym ponad zimowania) kolonii) bez szkody dla pszczół.
Uzyskane wyniki w tabeli (3) wskazują, że wartości procentowe zmniejszenie roztocza Varroa na pracowników dorosłych pszczół po aplikacji sok z cytryny było 32,51%, 40,58%, 82,88%, 84,41% i 86,61% obserwowano u leczonych kolonie z 10%, 25 %, 50%, 75% i 100% sok z cytryny, odpowiednio. Shoreit i Hussein (1994) stwierdził, że zmniejszenie procent warrozy inwazji na dorosłych pracowników po zastosowaniu kolendry było 75,98%. Krauss i Page (1995) stwierdził, że 50 do 80% skuteczności w kontroli warrozy za pomocą czosnku, tytoń, orzech, pomidor, piołun, sosny i roślin tansey. Fathy i Fouly (1995) odnotował, że, 10 ppm z cytryny olej trawy spowodowane 44,9% procent redukcji roztocza Varroa kolonie zaatakowane pszczół.
Choć sposób działania soku z cytryny nie jest znana, ale uzyskane wyniki i efektywność soku z cytryny przed roztocza Varroa w kolonii pszczół może być interpretowane jako wynik wpływu składników chemicznych soku z cytryny: kwas cytrynowy, cytral citronellaland limonen.

Tabela (1): Liczba spadła śmiertelność roztoczy następujące aplikacje cytryny sok.
Zabiegi
Liczba dawek średnia ± SE
10% 25% 50% 75% 100% kontroli

W teście laboratorium, prawie 73% roztocza Varroa spadł z pszczoły pod wpływem oparów cytral. Również citronellal spowodowały znaczne knockdown z warrozy pszczoły narażone, w porównaniu do kontroli knockdown. Mimo, limonen wykazuje ograniczony wpływ na roztocza Varroa (Elzen et al., 2000).
Oleju Citronella jest bardziej skuteczny repelent na roztocza Varroa i zmniejszenie warrozy populacji leczonych kolonie do najniższej wartości (Abd El-Wahab i Ebada, 2006).
Milani (2001) stwierdził, że śmiertelność u leczonych kapsułek wskazuje, że kwas szczawiowy i kwas cytrynowy mają kontakt toksyczne na roztocza Varroa, nie wyłączając innych sposobów działania. Kwas cytrynowy był mniej toksyczne niż kwas szczawiowy.
Else, zwiększenie liczby poległych roztocza Varroa w koloniach pszczoły miodnej traktowane z sokiem z cytryny może być wyjaśniona, ponieważ aktywować mechanizmy zachowania pszczół obrony pracowników przed warrozy.
Abdel-Rahman (2004) stwierdził, że pewne mechanizmy zachowania obrony przed roztocza Varroa wykryto w niektórych ras i mieszańców pszczół.
Podsumowując, sok z cytryny i podobne materiały spadek ogólnej populacji roztocza Varroa w kolonii w wysokich stężeniach. Korzystanie z soku z cytryny do kontrolowania roztocza Varroa jest proste, skuteczne, bezpieczne i sheap leczenia.
We wszystkich przypadkach kontroli roztocza Varroa pomocą naturalnie produktów roślinnych są bardziej zalecane niż inne akarycydy chemicznych do utrzymania życia społecznego pszczół z dala od jakichkolwiek szkodliwych skutków (Dimetry et al., 2005).


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 lipca 2011, 22:48 - pn 

Rejestracja: 25 maja 2009, 23:33 - pn
Posty: 84
Lokalizacja: Głubczyce
Dużo mądrych słów zostało napisanych w poprzednich postach....
Sok z cytryny jest bardzo skuteczny do zwalczania warrozy.
Wystarczy zdjać warrozę z pszczoły i wrzucic do słoja z sokiem cytrynowym. :leży_uśmiech:
na pewno żadna nie zwieje ze słoja :kapelan:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 lipca 2011, 23:04 - pn 
Gizbern pisze:
na pewno żadna nie zwieje ze słoja

to nie lepiej ją młotkiem a sok do herbaty dodać :leży_uśmiech:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 lipca 2011, 23:53 - pn 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
:leży_uśmiech: :leży_uśmiech: :leży_uśmiech: :leży_uśmiech: :leży_uśmiech: :leży_uśmiech:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 lipca 2011, 00:38 - wt 
Z tym młotkiem to nie głupia sprawa ,ale musi byc koniecznie gumowy :brawo:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 lipca 2011, 22:26 - pn 
ptakdominik, Dzisiaj z Panem Bogdanem polewaliśmy sokiem z cytryny 10 rodzin i nie widzieliśmy żadnych efektów zwalczania warrozy tak jak by to nie miało żadnego efektu :tasak: , chyba że rodziny są bez warrozy :oczko: :leży_uśmiech: ale nie ma takiej rodziny że by nie było warrozy :tasak:


Na górę
  
 
 Tytuł: tyle wypocin
Post: 18 lipca 2011, 22:54 - pn 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 996
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
a nikt u nas nie sprawdza; dlaczego w naszych pasiekach jest warroza, natomiast w rodzinach żyjących w dziuplach i szczelinach między murami starych domów jej nie ma. Czy te pszczoły nauczyły sie ją zwalczać? Jak to robią? Mam trzy roje z takich miejsc i pszczoły sa czyste jak łza. Proszę mi na to dać mądrą odpowiedz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji