FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 20:35 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 07 marca 2011, 22:07 - pn 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Kornet pisze:
Ale, ale jak od macania ramki stwierdzić, że jest czerw? Przecież to tak jakby ktoś macał kobite po głowie, kiedy chce stwierdzić ciąże.

Jeśli podniesiesz ocieplenie i położysz rękę na ramkach, to Wyczuwasz ciepło, wtedy matka czerwi, jeśli zimno , matka jeszcze nie czerwi lub dopiero zaczęła .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 marca 2011, 06:27 - wt 

Rejestracja: 25 marca 2009, 07:38 - śr
Posty: 949
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WP
Przykro mi ale moje jeszcze nie latały.
Najwyższa temperatura jaka u mnie była to +6.
Byłem w pasiece(pasieka 7 km od domu) ale tylko z kilku uli parę zwiadowców wyszło i na tym ruch się zakończył.Ale już ociepliłem gniazda.
A co do macania ramek to faktycznie jeżeli jest czerw to ramki nad gniazem są ciepłe i inna muzyka w gniezdzie.
A co do kobiet to jak ma chęć na zapylanie to faktycznie też ma troszkę większą temperaturę(tak piszą)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 marca 2011, 13:03 - wt 
Słuchajcie ! Mam pomysła !
Mam komórkę z dyktafonem, płaską. A jakby ją wsunąć do ula i nagrać co tam się dzieje, tak z ostukaniem itp. A potem spokojnie odsłuchać. Tyle żeby dała się z powrotem wyciągnąć. A może już ktoś tak robił?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 marca 2011, 13:26 - wt 
Kornet pisze:
Słuchajcie ! Mam pomysła !
Mam komórkę z dyktafonem, płaską. A jakby ją wsunąć do ula i nagrać co tam się dzieje, tak z ostukaniem itp. A potem spokojnie odsłuchać. Tyle żeby dała się z powrotem wyciągnąć. A może już ktoś tak robił?

Bez przesady kolego ;-)
Kiedyś też miałem świra na tym punkcie i nawet zrobiłem odpowiednie urządzenie do tego celu
Był to mini mikrofon z starego magnetofonu na sztywnym drucie podłączony do wzmacniacza który był z tego samego magnetofonu zasilany 9 v Baterią efekt był super wsadzałeś mikrofon do ula przez wylot a w głośniku słychać było co szepczą pszczoły :rolf: może gdyby 15 lat temu były dostępne kamery niczym w laptopach to pewno bym zrobił jeszcze podgląd :leży_uśmiech: i była by wizja i fonia
Dziś wystarczy mi zwykły stetoskop za 20zł ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 marca 2011, 13:33 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Kornet, lepiej kup sobie kamere termowizyjną i bedziesz widzial wszystko

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 marca 2011, 13:43 - wt 
Witam ja byłem dzisiaj w swojej skromnej pasiece (woj.podlaskie) i moje pszczółki nawet nie myślą o wylatywaniu :do bani:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 marca 2011, 15:35 - wt 
No właśnie ! Chłopy, my pospołu dokonamy rewolucji w pszczelarstwie ! Przecież w mojej komórce jest i kamera ino nie termowizyjna. Tak se myślę , że jak ją wsadzę do środka obiektywem do góry to będzie się filmować. Trzeba tylko latarką z boku, przez wylotek poświecić. Nie wiem tylko czy moje bździułki lubią jak im ktoś po oczach śiwieci, czy mnie nie pogonią. :oczko:
A tak na poważnie to dobrze wiedzieć że w Łomży nie latają. Co prawda nad Bugiem trochę cieplej ale nie tak wiele. Dla mnie jest to problem bo mieszkam 130 km od pasieki a przy pasiece pomieszkuje. Nie wiem kiedy warto tam jechać żeby nie bić kilometrów po próżnicy. Ale chyba jutro pojadę


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 marca 2011, 15:38 - wt 

Rejestracja: 18 sierpnia 2010, 15:27 - śr
Posty: 64
Lokalizacja: polska wies
czy wylatuja widac to po plamkach na sniegu zalezy jak jest ustawiona pasieka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 marca 2011, 18:59 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Kornet pisze:
Ale, ale jak od macania ramki stwierdzić, że jest czerw? Przecież to tak jakby ktoś macał kobite po głowie, kiedy chce stwierdzić ciąże.
Ja to roche inaczej widze jak kobiete macasz po głowie wiesz czy żyje ,a nie jest zimna czyli t....p


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 marca 2011, 22:14 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1086
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
Jak macasz powałkę i jest czerw to ramki u góry są ciepłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 marca 2011, 15:46 - śr 

Rejestracja: 30 kwietnia 2009, 00:01 - czw
Posty: 226
Lokalizacja: lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Tak wyglądają plamki po pszczółkach


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 marca 2011, 22:36 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lutego 2009, 00:24 - sob
Posty: 42
Lokalizacja: Puławy (okolice)
W lubelskim dzisiaj słonecznie ale niekoniecznie ciepło, tylko kilka pszczółek wyleciało z ula, reszta siedzi i grzeje czerw :)

W zasadzie to jeszcze żadnego pełnego oblotu nie miałem w tym roku.....

_________________
Pozdrawiam
Przemek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 marca 2011, 09:17 - czw 

Rejestracja: 13 listopada 2010, 22:09 - sob
Posty: 463
Lokalizacja: ALEKSANDROW KUJ
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski styropianowy
Ja w tym roku pierwsza zimowla bez beleczek. Powałki styropianowe przez podniesienie korków widzę gdzie uwiązał się kłąb lub ruch w ulu.Wszystko bez ich podnoszenia.Choć z ciastem pod nimi kłopot-za grube placki.

_________________
Pozdrawiam Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 marca 2011, 16:09 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
sławek k. pisze:
Ja w tym roku pierwsza zimowla bez beleczek. Powałki styropianowe przez podniesienie korków widzę gdzie uwiązał się kłąb lub ruch w ulu.Wszystko bez ich podnoszenia.Choć z ciastem pod nimi kłopot-za grube placki.


No z ciastem jest problem. Ale ja mam swój patent na ciasto do uli styropianowych. Wkładam je do słoika, w nakrętce robię 3-4 wielkie dziury tak aby pszczoły mogły włazić do słoika i na otwór w powałce. Wszystko starannie ocieplam i pszczółki sobie ładnie to ciasto pobierają.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 marca 2011, 17:16 - czw 

Rejestracja: 05 lutego 2011, 19:51 - sob
Posty: 144
Lokalizacja: miechów
miecio pisze:
sławek k. pisze:
Ja w tym roku pierwsza zimowla bez beleczek. Powałki styropianowe przez podniesienie korków widzę gdzie uwiązał się kłąb lub ruch w ulu.Wszystko bez ich podnoszenia.Choć z ciastem pod nimi kłopot-za grube placki.


No z ciastem jest problem. Ale ja mam swój patent na ciasto do uli styropianowych. Wkładam je do słoika, w nakrętce robię 3-4 wielkie dziury tak aby pszczoły mogły włazić do słoika i na otwór w powałce. Wszystko starannie ocieplam i pszczółki sobie ładnie to ciasto pobierają.

Dobry pomysł sam musze to wyprubowac! Pozdrawiam. :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 marca 2011, 17:18 - czw 

Rejestracja: 05 lutego 2011, 19:51 - sob
Posty: 144
Lokalizacja: miechów
miecio,
A jakie to ciasto podajesz? i czy morzna go gdzies kupic. :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 marca 2011, 17:24 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
pierwsze ciasto robiłem sam z pyłku cukru i apifortuny która mi została z podkarmiania zimowego, do tego troche czosnku na wzmocnienie:). Pyłek z pierwszym pddaniem ciasta niestety już mi się skończył dlatego jak będę poddawał drugi raz ciasto to skład ten sam tylko zamiast pyłku feedbee.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 marca 2011, 12:35 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1086
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
Panowie ostatnio oglądałem filmik gdzie pewien profesor mówił, że zna pszczelarza który już w połowie lutego dokarmia pszczoły pyłkiem. A robi to w ten sposób, że pyłek na ramce podaje w sam środek gniazda delikatnie rozsuwając ramki. Ramkę wcześniej odsklepia bo była zalana syropem. W ten sposób ma dobrze przygotowaną rodzinę na wczesne pożytki. co o tym sądzicie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 marca 2011, 14:42 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 stycznia 2011, 12:37 - ndz
Posty: 475
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korpusowe jednościenne
No Panowie u nas już latają i to ostro :D a co najważniejsze już targają pyłek :jupi:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 marca 2011, 14:52 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lipca 2010, 18:30 - wt
Posty: 115
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp,Wlkp18cm,langstroth
witam
mam problem :wnerw:
dzis dokonujac przegladu rodzin w 2 ulach zauwazylem nalot plesni na dennicy i lekko na sciankach . Jest to moja pierwsza zima wiec nie wiem czy to normalne.Spowodowwane jest to słabą wg.mnie wentylacją (ale to mój bład) i dlatego pojawiła sie wilgoć.Co zrobić w tej sytuacji ??pszczoły oczywiście żyją i mają sie dobrze.Jest czerw otwarty.
w drugim zaś ulu nie ma matki na jesień była i czerwiła.Rodzina totalnie osłabła .pszczoły można wiliczyć na palcach :wnerw: co zrobić z taką rodziną ?
Jestem początkujący mało wiem dlatego prosze o zrozumienie i pomoc
pozdrawiam

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GcvhUyslPWI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 marca 2011, 15:04 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Musisz na następną zimę zapewnić lepszą wentylację teraz nic nie zrobisz bo wkładki muszą być jedyne co to wymienić dennice jeżeli masz, rodzina która straciła matkę i tak jak piszasz ,że można pszczoły policzyć na palcach to mogło coś nawiedzić tą rodzinę: jakaś choroba... :bosie: - ale to domysły.

U mnie też nosiły pyłek z leszczyny - najszybciej znalazły pyłek car Alpejka ;) ale teraz wszystkie bzy'kają na leszczynie. Ładnie wszystkie rodziny posprzątały z uli, ja tylko im poodsklepiałem tylko plastry. Czerw otwarty jest i kryty. W jednej rodzinie , którą musiałem połączyć, zauważyłem 1 w 80% zaczerwienioną ramkę świeżutkimi jajeczkami ( jeszcze nie było na niej ani jednej larwy) rodzina silna 12 ramek za czarno choć jeszcze jedną ramkę gdybym dołożył to też by ją obsiadywały "na czarno' ale już nie mam gdzie. Sądzę ,że Wiosna powiedziała zimie : "żegnaj" bo rośliny się budzą do życia a skowronek od samego rana zapowiadał wiosnę ... i miodowe lato :) :leży_uśmiech: :leży_uśmiech: :leży_uśmiech:
Każdemu życzę udanego roku :oczko:

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 marca 2011, 15:15 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lipca 2010, 18:30 - wt
Posty: 115
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp,Wlkp18cm,langstroth
dennice niestety mam przymocowanom na stałe.można się tego nalotu jakos pozbyć ?dodam że ramki są ok tylko ta dennica i troche pszczół mnie martwi .
mam tu kilka zdjęć ,niestety są nie dokładne gdyż były robione telefonem

http://img863.imageshack.us/i/hhhh.jpg/
http://img853.imageshack.us/i/fffk.jpg/

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GcvhUyslPWI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 marca 2011, 17:34 - sob 
RzEpAtdi pisze:
http://img863.imageshack.us/i/hhhh.jpg/
http://img853.imageshack.us/i/fffk.jpg/


Tyle pszczół na dennicy to nic


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 marca 2011, 17:32 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 października 2009, 18:37 - pn
Posty: 291
Lokalizacja: Karmanowice
Ule na jakich gospodaruję: Dadant+2x1/2
a Kolego ile tych pszczol w tejh slabszej rodzinie bez matki jest obsiada 2 ramki na czarno czy nie? jhak nie to nie lacz bo moze sa jakies chore a jak obsiadaja to polacz moze cos z tegpo wyjdzie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re:
Post: 05 stycznia 2012, 13:11 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 marca 2009, 15:15 - ndz
Posty: 632
Lokalizacja: Mazury Orzysz
Ule na jakich gospodaruję: Warsz-posz, Dadant
zbycho81 pisze:
Panowie ostatnio oglądałem filmik gdzie pewien profesor mówił, że zna pszczelarza który już w połowie lutego dokarmia pszczoły pyłkiem. A robi to w ten sposób, że pyłek na ramce podaje w sam środek gniazda delikatnie rozsuwając ramki. Ramkę wcześniej odsklepia bo była zalana syropem. W ten sposób ma dobrze przygotowaną rodzinę na wczesne pożytki. co o tym sądzicie?

Ten film to wykład Jerzego Tombachera Prawo Rozwoju Rodziny Pszczelej dostępny na stronie Sądeckiego Bartnika
http://bartnik.pl/tv/index.php?option=com_video&id=65
Spróbuję w tym roku zrobić podobnie w kilku rodzinach. Może nie w połowie ale ok.20-25 lutego.Mam zapasowych kilka ramek pierzgi zalanej syropem i zasklepionych.
Poza tym w filmie gość naprawdę podaje sporo ciekawych informacji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2012, 21:15 - czw 

Rejestracja: 01 stycznia 2010, 11:18 - pt
Posty: 127
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Najciekawsza z tego filmu jest teza, że nie ma ula zbyt ciepłego. A pisanie o ulach jednościennych toż to istna herezja o dennicach osiatkowanych nie wspominając. Sam nie wiem co o tym myśleć. :szok:

_________________
"Zdrowy rozsądek to coś, czego każdy potrzebuje, mało kto posiada a nikt nie wie, że mu brakuje".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 lutego 2012, 11:09 - śr 

Rejestracja: 26 listopada 2010, 19:26 - pt
Posty: 160
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Byłem na tym wykładzie osobiście ,jeśli spełnić wszystkie te warunki-to działa.Nie mam ogrzewania.Moim zdaniem najważniejsza jest wiosna , wtedy należy spełnić te warunki.Jest trochę zachodu .Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 lutego 2012, 00:08 - pt 
Salomon pisze:
Najciekawsza z tego filmu jest teza, że nie ma ula zbyt ciepłego. A pisanie o ulach jednościennych toż to istna herezja o dennicach osiatkowanych nie wspominając. Sam nie wiem co o tym myśleć. :szok:

Kolega hoduje pszczoły Buckfast tylko w ulach jednościennych Dadanta, i to z powodzeniem.Ma również dennice wysokie osiatkowane.Pasieka=120 uli.
Ośmielony jego metodą gospodarki, do uli styropianowych wlkp. dorobiłem wysokie dennice z poławiaczem pyłku i osiatkowane. Od 3 lat tak zimuję,
bez strat.
Prawie do końca stycznia mieliśmy ciepłą zimę, dzięki takim dennicom matki
nie rozczerwiły się tak bardzo, jak w ulach ciepłych. Mają większą szansę
przeżycia.
Metoda Pana Tombachera jest bardzo pracochłonna. Jeżeli będę zimował
silne rodziny, rozwój wiosenny będzie też zadawalający.
Pozdrawiam


Na górę
  
 
Post: 10 lutego 2012, 13:01 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
zbycho81 pisze:
Panowie ostatnio oglądałem filmik gdzie pewien profesor mówił, że zna pszczelarza który już w połowie lutego dokarmia pszczoły pyłkiem. A robi to w ten sposób, że pyłek na ramce podaje w sam środek gniazda delikatnie rozsuwając ramki. Ramkę wcześniej odsklepia bo była zalana syropem. W ten sposób ma dobrze przygotowaną rodzinę na wczesne pożytki. co o tym sądzicie?

Śmiem twierdzić , że wychowa więcej warrozy , niż pszczół na wczesne pożytki . Matka czerwiąca w lutym ? Ilęż ona jajek może znieść w tym czasie dziennie ?
A gdzie warunki do oblatywania się młodych pszczół ?
Jeszcze raz przypominam : pszczoła , która w tym czasie nie obleci się w ciągu 10 dni - ginie . Potem mamy zafajdane ramki w ulu a nawet cały ul i dziwimy się skąd ta nosema do nas sie przyplątała .
Po to zrobiłem / między innymi /osiatkowane dennice by opóżnić czerwienie matek przed oblotem . Ideałem było by gdyby matki nie czerwiły przez okres całej zimy , czyli przez 6 miesięcy , wtedy warroza wyginęła by smiercia naturalną i przestała być problemem . Do zbiorów pożytków wczesnych potrzebna jest pszczoła lotna a taką można wychować tylko pod koniec lata / w sierpniu / .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 lutego 2012, 13:53 - pt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Ten Pszczelarz włoży ogrzane i odsklepione ramki z pierzgą w środek gniazda po ustaniu obecnych mrozów. Młode pszczoły się oblecą. To dopiero za ponad miesiąc od włożenia pierzgi. Na jesieni usunął z uli wszystek czerw i odymił. Dlatego może sobie pozwolić na operację z pierzgą na przedwiosniu jako że warozy nie ma.

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 stycznia 2013, 14:13 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 maja 2011, 07:59 - pn
Posty: 904
Ule na jakich gospodaruję: w dziupli
LUTY tuż tuż i dni nieco dłuższe

ptaszki ćwierkają ze wiosna ma być szybciej oby nie zagorąca :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 stycznia 2013, 16:20 - śr 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
Luty / Marzec - tak to każdy wie.
Ja mówię: jeszcze tylko: Luty iii iii maaaj - Dlaczego ???.
Dlatego, że w pominiętych miesiącach jest tak dużo pracy z pszczołami i na działce, że nawet się nie zauważy jak nadejdzie ten maj.

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji