FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 11:47 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 550 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: facelia
Post: 14 lipca 2010, 20:18 - śr 

Rejestracja: 30 listopada 2008, 11:07 - ndz
Posty: 189
Lokalizacja: podkarpackie
Posiadam mały zagonik facelii,lecz jest w niej trochę kostrzewy i boję się że to
mi zagłuszy ją.Czym to wyczyścić? :cry: :prosi:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lipca 2010, 21:20 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
przecież Krzysztof już Ci zaproponował, żeby potraktować to fusilade, Tylko czy jest sens stosowanie herbicydów na zagoniku z którego i tak miodu towarowego nie będzie??

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lipca 2010, 21:27 - śr 
a tak na marginesie która kostrzewa? bo znam ich 35 i jeszcze pytanie przeorales i posiales czy wsiales? w coś? bo jak przeorałes i wsiałes to facelia powinna sobie poradzi ak wsiałes bele co i miedzy to facelie to wiesz fizda blada, kolega siał gorczyce potem wto facelie i tez sobie poradziła wpierw kwitła gorczyca potem facelia


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 lipca 2010, 12:03 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
birkut pisze:
a tak na marginesie która kostrzewa? bo znam ich 35 i jeszcze pytanie przeorales i posiales czy wsiales? w coś? bo jak przeorałes i wsiałes to facelia powinna sobie poradzi ak wsiałes bele co i miedzy to facelie to wiesz fizda blada, kolega siał gorczyce potem wto facelie i tez sobie poradziła wpierw kwitła gorczyca potem facelia


Tylko jak siejesz facelię z gorczycą to nie stosuj afalonu bo Ci załatwi gorczycę.
Ja w tym roku kolendre prysnąłem afalonem to nie wzięło nostrzyku, przecierpiał i rośnie dobrze. To taka porada, dla Tych co lubią doświadczenia.
A nostrzyk prysnałem basagranem i fusilade. Nie jest dobrze, ale i tak lepiej jak w zeszłym roku.

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 grudnia 2010, 14:56 - wt 
Witam. Ja mam pytanie o facelię .Szukam kogoś ,kto posiada nasiona facelii. Ale spotkałem się z różnymi cenami jak i odmianami JAK Facelia NATRA ,ASTA ,STALLA. chyba jeszcze jakaś.Jak jest najlepsza dla pszczółek i jak z siewem i zbiorem nasionek.Pozdrowionka :czatownik:
P.s I czy facelię najlepiej wysiewać sama ,czy też z jakimiś innymi roślinkami dla pszczółek.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 grudnia 2010, 00:55 - śr 

Rejestracja: 07 listopada 2007, 23:48 - śr
Posty: 80
Lokalizacja: Słupca
Marek Podlaskie pisze:
P.s I czy facelię najlepiej wysiewać sama ,czy też z jakimiś innymi roślinkami dla pszczółek.

Sieje Facelie błękitną od wielu lat. Mam odmianę Stalle w cenie 10 zł/kg.Jeżeli Cię interesuje sposób siewu i inne szczegóły służę radą . Proszę o kontakt na "pw"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 grudnia 2010, 13:39 - śr 
Dzięki za odpowiedź .Kliknę na mila ,ale może napisz coś na forum o tej odmianie facelii.Pozdrowionka Marek :piwko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 grudnia 2010, 14:09 - śr 

Rejestracja: 30 kwietnia 2009, 00:01 - czw
Posty: 226
Lokalizacja: lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Kainzow, U mnie na działce facelia mam problemy ze wschodem , nie wiem czy miałem takie nasiona , czy gleba nie taka , może zbyt kwaśna ? po posianiu wzeszła i zaraz zginęła , podejrzewam ze zbyt kwaśna , bo w jednym miejscu miałem rozsypany kompostownik , to tam była ładna. Jakim nawozem to poprawić i kiedy go wysiać żeby coś dało ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 grudnia 2010, 14:20 - śr 
http://www.pszczoly.pl/2002/warto_wiedziec.php
Ciekawe czasopismo :czatownik:
http://s-pszczola.eu/artykuly/miod-face ... a-2-32010/


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 06 stycznia 2011, 14:53 - czw 

Rejestracja: 02 lipca 2008, 23:45 - śr
Posty: 53
Lokalizacja: Wawa
Jezeli rosnie skrzyp i szczaw ti ziemia faktycznie zbyt kwaśna. W celu szybkiego podniesienia pH ziemi można zastosować wapno budowlane.

Pozdr
Paweł Brygier


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 stycznia 2011, 20:34 - czw 

Rejestracja: 07 listopada 2007, 23:48 - śr
Posty: 80
Lokalizacja: Słupca
mariuszk pisze:
U mnie na działce facelia mam problemy ze wschodem , nie wiem czy miałem takie nasiona , czy gleba nie taka , może zbyt kwaśna ?


Na takie wschody facelii może składać się wiele czynników. Może być kwasowość gleby, ale również sposób jej uprawy jak i warunki wilgotnościowe. Facelii nie należy siać bezpośrednio w świeżo zaoraną (głęboko) glebę. Również nasiona mogą być niewłaściwie zebrane(chodzi tu o zastosowane środki chemiczne na dojrzewanie). Facelia nie lubi terenów podmokłych.Za mało podałeś danych , aby można ustalić przyczynę takich słabych wschodów.Więcej informacji na pw


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 stycznia 2011, 12:23 - pt 

Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 18:41 - czw
Posty: 207
Lokalizacja: łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant 435/17
Facelia jest bardzo wrażliwa na warunki atmosferyczne od siewu do wykształcania liści właściwych. W ubiegłym roku w moim terenie dużo plantacji zaorano po deszczach ulewnych w maju , choć ładnie wzeszła ale deszcz na słabych glebach wszystko wymieszał z piachem , na mocniejszych glebach więcej plantacji utrzymało się. Ja facelię zawsze sieję jak tylko można uprawić pole wiosną tj. koniec marca-początek kwietnia i niskie temperatury nie szkodzą jej.
and777


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 stycznia 2011, 16:37 - sob 
http://allegro.pl/facelia-niemodyfikowa ... 24829.html
Znalazłem takie ogłoszenie odnośnie facelii ,ale również na innym forum ,że to po prostu ŚCIEMA. Dzwoniłem ,pytałem i gość zapewniał ,że to inna facelia ,typowa dla pszczół.Gdy zapytałem o nazwę padło facelia DUSHINA.
Lecz taka nazwę ma ośrodek doradztwa rolniczego chyba w Radomiu. :czatownik:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 stycznia 2011, 18:24 - sob 

Rejestracja: 13 listopada 2010, 22:09 - sob
Posty: 463
Lokalizacja: ALEKSANDROW KUJ
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski styropianowy
Moja facelia sama się wysiała i dość gęsto wzeszła.Myślę że tak to zostawię. Nie zaszkodziły jej mrozy. Może rzadko wsieję w nią ogórecznik.

_________________
Pozdrawiam Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 stycznia 2011, 22:43 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Marek Podlaskie, znalazłem coś takiego:

cyt.

Odmiany

M i r a, N a t r a - Przedsiębiorstwo Hodowlano - Nasienne „WOMIR” Sp. z o.o.
Guzowice 14, 56-330 Cieszków (dolnośląskie), tel. (0-71) 38-48-184

S t a l a - SHR Dusina, 63-800 Gostyń (wielkopolskie), tel. (0-65) 572-02-64

A n g e l i a (Niemcy) - Przedstawiciel hodowcy: Saaten - Union Polska Sp. z o.o.,
62-100 Wągrowiec, ul. Gnieźnieńska 47, tel. (0-67) 262-75-75
63-022 Słupia Wielka 30/32 tel. (0-61) 285-83-37

V e t r o v s k a (Czechy) - Przedstawiciel hodowcy: Oseva Polska Sp. z o.o.,
ul. Kopanina 77, 60-105 Poznań, tel. (0-61) 86-84-679; 0-602-248-167

źródło:
http://www.lodr-bratoszewice.pl/rada/Ra ... echnik.htm

A jeżeli chodzi o tę facelię z allegro to jesienią 2008 r. również ją sprzedawał.
Tu jest wątek:
http://www.pasiekaambrozja.pl/forum/viewtopic.php?t=561

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 stycznia 2011, 22:50 - sob 
A jaka odmiane byś polecił do zasiania. W sumie jest dużo opisane o facelii ,ale czy jest lepsza i zdecydowanie lepsza dla pszczółek ,nie na zielona masę. :piwko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 stycznia 2011, 23:11 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Marek Podlaskie pisze:
A jaka odmiane byś polecił do zasiania. W sumie jest dużo opisane o facelii ,ale czy jest lepsza i zdecydowanie lepsza dla pszczółek ,nie na zielona masę. :piwko:


Na to pytanie Ci nie odpowiem. Ale podsunąłeś mi myśl. Już nie jedną rzecz testowałem dla swojej ciekawości. I za rok ściągnę kilka odmian facelii i posieję, a wtedy nie omieszkam się podzielić swoimi spostrzeżeniami.

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 stycznia 2011, 05:23 - ndz 
krzysglo pisze:
A jaka odmiane byś polecił do zasiania. W sumie jest dużo opisane o facelii ,ale czy jest lepsza i zdecydowanie lepsza dla pszczółek


Kolego z tych odmian: Asta, Angela, Lisette, Natra, Stala i Vetrovska na pożytek dla pszczół nadają się dwie ostatnie czyli Stala i Vetrovska (jeśli oczywiście mamy na myśli to iż chcesz by pszczoły prócz pyłku dały ci miodek z facelii, którym nie sądzę byś się zachwycał) pozostałe odmiany też dają dobrej jakości pożytek ale są odmianami typowo paszowymi lub poplonowymi. Facelia jest dobra dla pszczół w formie uzupełnienia w okresach braku innego pożytku. Podobnie jak późnym latem dobrym uzupełnieniem jest Nawłoć. ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 stycznia 2011, 15:18 - ndz 
No i wreszcie konkretna odpowiedź. Bo facelia ,facelia. ja też właśnie czytałem ,że część idzie na paszę . Tylko dlaczego MIÓD FACELIOWY ma nie smakować .Nie znam smaku tego miodku faceliowego ,ale na forum zachwycają się słodko -kwaskowatym smakiem miodu? :piwko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 stycznia 2011, 15:38 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Cordovan pisze:
(...) na pożytek dla pszczół nadają się dwie ostatnie czyli Stala i Vetrovska (jeśli oczywiście mamy na myśli to iż chcesz by pszczoły prócz pyłku dały ci miodek z facelii, (...)


A gdzie to wyczytałeś ? A może poczyniłeś w tym temacie jakieś doświadczenia ?

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 stycznia 2011, 23:08 - ndz 
krzysglo mam niezłą wiedzę ogrodniczą, to moja kolejna pasja, kiedyś pisałem tylko na forach ogrodniczych, ponadto pracowałem w centrum ogrodniczo-nasiennym. Sam będę obie odmiany mieszał i siał u siebie ale traktuję je jako pożytek pyłkowy bo nawet jak będzie facelia nektarowała i przyniosą z niej miodek to przy ścieśnianiu gniazd na zimę zabiorę go do magazynu i poddam po cieście na wiosennym rozczerwianiu matuli.

Marek Podlaskie miód z facelii smakuje podobnie jak byś sobie wymieszał cukier z małą ilością wody i dodał odrobinę kwasku cytrynowego, bynajmniej ja takiego próbowałem i mnie nie zachwycił. ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2011, 18:46 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 października 2009, 10:27 - czw
Posty: 209
Lokalizacja: podkarpacie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Moze sie komus przyda takie zestawienie :zeby:
data siewu - okres kwitnienia - wydajnosc miodowa - pylkowa
15 V 16 VI-30VII 384 330
1V 28 VI-15VIII 334 308
15V 9VII-23VIII 315 282
1VI 21VII-20IX 191 222
15VI 7VIII-3X 137 175
1VII 20VIII-10X 113 119
15VII 14IX-10X 36 68

_________________
Podrawiam
Arek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2011, 20:55 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 listopada 2009, 11:38 - ndz
Posty: 520
Lokalizacja: Krosno, Lesko, Lutowiska
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
a można wcześniej wysiać?

_________________
Najlepiej nie planuj nic. Nie przewiduj tysiąca możliwości. Daruj sobie myślenie, o tym co będzie. Bo wiesz co? Od życia i tak dostaniesz to, czego akurat najmniej się spodziewasz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2011, 21:20 - wt 

Rejestracja: 25 maja 2009, 23:33 - pn
Posty: 84
Lokalizacja: Głubczyce
szymolas pisze:
a można wcześniej wysiać?

Jak tylko można wjechać na pole, może to być nawet początek marca.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2011, 21:23 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Gizbern pisze:
szymolas pisze:
a można wcześniej wysiać?

Jak tylko można wjechać na pole, może to być nawet początek marca.


A nawet jesienią.

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2011, 21:40 - wt 

Rejestracja: 25 maja 2009, 23:33 - pn
Posty: 84
Lokalizacja: Głubczyce
krzysglo,
wiosna jest przed jesienią :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2011, 21:48 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Gizbern pisze:
krzysglo,
wiosna jest przed jesienią :oczko:


Jesień jest przed wiosną. Można posiać jesienią i przy sprzyjającej pogodzie bardzo wcześnie wiosną już facelia zakwitnie. Zawsze szybciej jak siew wiosenny.

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2011, 23:46 - wt 

Rejestracja: 07 listopada 2007, 23:48 - śr
Posty: 80
Lokalizacja: Słupca
krzysglo pisze:
Jesień jest przed wiosną. Można posiać jesienią i przy sprzyjającej pogodzie bardzo wcześnie wiosną już facelia zakwitnie. Zawsze szybciej jak siew wiosenny.


Tak .Ale jest bardzo wielkie wielkie ryzyko.
Na zimowy siew należy dobrać tak termin wysiewu aby nasiona przed przyjściem mrozów nie skiełkowały. W przeciwnym razie facelia wymarznie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2011, 23:59 - wt 
Najbezpieczniej facelię jest siać na początku kwietnia, na pożytek jesienny wysiewamy po 15 lipca. ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 stycznia 2011, 13:13 - śr 

Rejestracja: 15 kwietnia 2008, 10:01 - wt
Posty: 33
Lokalizacja: Kraków
witam
podłącze się pod temat z pytaniem na temat wysiewu facelii
słyszałem ostatnio od znajomego pszczelarza, iż powinno się ją siać w mieszance z inną rośliną. wysiana sama kładzie się na ziemi i gnije.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 stycznia 2011, 16:48 - śr 

Rejestracja: 25 maja 2009, 23:33 - pn
Posty: 84
Lokalizacja: Głubczyce
janicek,
Tak to prawda - ale tylko przy zbyt gęstym siewie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 stycznia 2011, 20:03 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Facelię dla celów pszczelarskich powinno się siać rzadziej - lepiej kwitnie . Łatwo można obliczyć w jakim terminie ją posiać , aby kwitła w pożądanym czasie , bo wschodzi po 8-miu, a zakwita po 50-ciu dniach od wysiewu (kwitnie przez 5 tygodni). Ze względu na krótki okres wegetacji (90 dni) można ją wysiewać w różnych terminach.
Na glebach żyznych i odchwaszczonych wystarczą 3-4 kg nasion, na mniej żyznych 6-8 kg, a na glebach słabych 10-12 kg./ha.
Paraglider.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 lutego 2011, 19:01 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
witam chciałbym dowiedzieć się kiedy najwcześniej można siać facelie ?? pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 lutego 2011, 19:16 - czw 
Kolego możesz i w marcu ale najbezpieczniej jest na początku kwietnia. ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 04 lutego 2011, 22:55 - pt 

Rejestracja: 07 listopada 2007, 23:48 - śr
Posty: 80
Lokalizacja: Słupca
emilmag pisze:
witam chciałbym dowiedzieć się kiedy najwcześniej można siać facelie ?? pozdrawiam

Uważam że facelie możesz wysiać nawet i na początku marca, jak tylko będzie można wejść z uprawą w pole. Facelia wytrzymuje przymrozki nawet do -9 st C


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 lutego 2011, 19:26 - sob 
Ja się zastanawiam nad wysiewem facelii wraz z przegorzanem kulistym.Facelia by była w tym roku ,a na ile jest możliwe ,że przegorzan pojawi się w następnym roku. Przegorzan to bylina i niech sobie rośnie dla pszczółek. Takie mam plany ,ale może nie ryzykować i wysiać przegorzan ,obok facelii, i pilnować ,tocząc wojnę z chwastami :tasak:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 lutego 2011, 23:12 - sob 

Rejestracja: 07 listopada 2007, 23:48 - śr
Posty: 80
Lokalizacja: Słupca
ale może nie ryzykować i wysiać przegorzan ,obok facelii, i pilnować ,tocząc wojnę z chwastami
I to najlepsze wyjście. Facelię możesz zasiać razem z nostrzykiem dwuletnim. I to jest pewne że w pierwszym roku będziesz miał pożytek z facelii a w drugim z przegorzanu kulistego. Natomiast przegorzan w okresie wschodów jest bardzo wrażliwy na zachwaszczenie, facelia by go zadusiła.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 lutego 2011, 00:10 - ndz 
Kainzow pisze:
ale może nie ryzykować i wysiać przegorzan ,obok facelii, i pilnować ,tocząc wojnę z chwastami
I to najlepsze wyjście. Facelię możesz zasiać razem z nostrzykiem dwuletnim. I to jest pewne że w pierwszym roku będziesz miał pożytek z facelii a w drugim z przegorzanu kulistego. Natomiast przegorzan w okresie wschodów jest bardzo wrażliwy na zachwaszczenie, facelia by go zadusiła.

Czyli masz na myśli wschody przegorzanu ,kiedy będzie kwitła facelia? Bo nie bardzo rozumiem ,czy można zastosować taki wysiew facelii z przegorzanem?Pisze o przegorzanie ,bo mi tak podpowiedziano. Ale jeżeli ma tak być ,że przegorzan zaginie ,to szkoda fatygi i kaski. Ty chyba masz facelie na sprzedaż.A posiadasz nostrzyk. Jeśli tak to odpisz na P.w :czatownik: :piwko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 20 lutego 2011, 10:53 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
wiesz co przegrzan do czerwca u mnie był małą roślinką- pozornie bezbronną ale później widziałem jak "dusił" trawę i wszystkie inne roślinki wokół. lepiej osobno wysiać przegrzaa i facelię.

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 lutego 2011, 19:57 - ndz 

Rejestracja: 07 listopada 2007, 23:48 - śr
Posty: 80
Lokalizacja: Słupca
Marek Podlaskie pisze:
Czyli masz na myśli wschody przegorzanu ,kiedy będzie kwitła facelia? Bo nie bardzo rozumiem ,czy można zastosować taki wysiew facelii z przegorzanem

Tak właśnie o tym pisałem, że gdy posiejesz przegorzan razem z facelią, to facelia zadusi przy wschodach przegorzan. Lepiej posiać to oddzielnie. Prawdą jest że w drugim roku rozwoju przegorzan zagłuszy wszystkie rośliny (pożyteczne jak i chwasty), ale najpierw musi powschodzić!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 lutego 2011, 20:03 - ndz 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
najpierw posiej facelię, a po faceli posiejesz przegorzan. będzie bezpiecznie i zgodnie z twoim założeniem. jednocześnie nie uda się.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 lutego 2011, 21:27 - pn 
Cordovan pisze:
Najbezpieczniej facelię jest siać na początku kwietnia, na pożytek jesienny wysiewamy po 15 lipca. ;-)

Czy wysiew w tym terminie ma pożytek jesienny jest lepszy ,ze względu na pyłek jaki mogą pszczółki zebrać z facelii.Myślałem ,o ile wejdzie się w pole wysiać wcześniej ,ale może jednak dla pewności koniec maja i trochę miodku i pyłku w lipcu. :czatownik: :piwko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 21 lutego 2011, 22:07 - pn 
Marku wysiew po połowie lipca jak policzysz czas wzrostu i kwitnienie to akurat na brak pożytków będziesz miał pyłkodajną facelię z której i miodku możesz przed zakarmianiem wziąć o ile wysiejesz jej sporo i o ile dopisze pogoda by facelia nektarowała. ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 21 lutego 2011, 22:19 - pn 
arkadiusz77 pisze:
Moze sie komus przyda takie zestawienie :zeby:
data siewu - okres kwitnienia - wydajnosc miodowa - pylkowa
15 V 16 VI-30VII 384 330
1V 28 VI-15VIII 334 308
15V 9VII-23VIII 315 282
1VI 21VII-20IX 191 222
15VI 7VIII-3X 137 175
1VII 20VIII-10X 113 119
15VII 14IX-10X 36 68

Czy wysiew po połowie lipca to nie za późno.Chyba miałeś na myśli połowę kwietnia ? :piwko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 21 lutego 2011, 22:40 - pn 
Coś w tym zestawieniu jest nie tak. Mówiłem o wysiewie na połowę lipca bo wtedy po 20 sierpnia masz masę pyłku - o ile ja dobrze liczę to facelia wschodzi 8 dni po wysiewie zakwita po 50 dniach od wysiewu i kwitnie do pięciu tygodni przez pierwsze trzy najintensywniej, łatwo policzysz sobie na kiedy chcesz mieć pyłek i posiej odpowiednio wcześniej. ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 21 lutego 2011, 22:45 - pn 
Myślę że u nas to potrzebny pożytek po 15 czerwca ,tak mówił teść ,bo wtedy jest słaby pożytek . A na pyłek jak coś to gdzieś w maju bo już w sierpniu pszczółki do łóżeczka :brawo: :piwko: i nie doczekają nawłoci ,dlatego zastanawiam się czy szukać sadzonek lub nasion. Pozdrowionka :piwko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 21 lutego 2011, 22:49 - pn 
Facelia jest rośliną którą możesz siać kiedy ci się podoba oczywiście poza zimą, skoro masz na połowę czerwca czy w maju słabe pożytki odlicz pięć tygodni wstecz i siej facelię. Tylko dziwię się, że piszesz o maju czy czerwcu, wtedy przecież wszystko kwitnie wkoło no chyba że nie masz pożytków u siebie za silnych w tych miesiącach, u mnie to najintensywniejszy pożytek wtedy. ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 21 lutego 2011, 22:54 - pn 
No właśnie ,główne miodobranie to połowa czerwca ,a później to może pojawi się lipa ,spadź i pszczółki idą spać. Dlatego coś chcę im posadzić ,żeby nie uciekały i miały co do domku przynieść. Maj jest ok ,ale od połowy czerwca BIEDA :do bani: .Wiem ,że to za bardzo nie polepszy sytuacji ,ale szkoda ziemi ,żeby leżała.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 31 marca 2011, 17:29 - czw 

Rejestracja: 15 lutego 2011, 21:29 - wt
Posty: 295
Lokalizacja: Szczecin
A wy facelie nawozicie czymś?? bo myslalem o saletrzaku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 marca 2011, 17:31 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
czy facelia może zmarznąć podczas przymrozków jaką temp wytrzymuje?? pozdrawiam i proszę o odpowiedź


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 550 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji