FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 00:22 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ] 
Autor Wiadomość
Post: 17 kwietnia 2011, 10:51 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2009, 17:25 - wt
Posty: 179
Lokalizacja: pow.Zamojski
Ule na jakich gospodaruję: Dadant korpusowy
Proszę o poradę jak przeprowadzić wymiane starych plastrów na nowe z węzą mam ule Dadana 10 ramkowe. Czy najstarsze ramki (zeszłoroczne na których przywiozłem odkłady) oczywiście po jednej mam wstawiać za zatwór żeby pszczoły zabrały co na nich jest a później w jej miejsce wstawiam ramke z węzą , a co gdy na tej ramce jest czerw .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 kwietnia 2011, 11:00 - ndz 
Ramki z czerwiem zasklepionym na wygryzaniu daj w górny korpus (cztery, i daj po ramce suszu jako zatworowe,) w dolny daj ramki z węzą, tyle samo ile ramek dałeś do górnego korpusu, pomiędzy korpusy krata, jak pszczoła się wygryzie w górnym korpusie będą tam składowały miód, najstarsze ramki z gniazda już kilkakrotnie przeczerwione, przekładaj sobie na koniec gniazda a jak wygryzą się z nich pszczoły zastępuj węzą którą jednak dasz sobie w środek gniazda koło ramki z czerwiem. ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 kwietnia 2011, 11:02 - ndz 
miodek24 pisze:
oczywiście po jednej mam wstawiać za zatwór żeby pszczoły zabrały co na nich jest a później w jej miejsce wstawiam ramke z węzą , a co gdy na tej ramce jest czerw .

Na razie Nic nie odstawiaj za deskę a broń Boże czerwiu jak przyjdzie okres dodawania węzy to dodaj węzę (przytrzymaj ich ciasno nic im się nie stanie ) po czym wycofuj skrajne ramki zastępując ich węzą wstawianą w środek gniazda poprzez kilka takich wymian wymienisz całe gniazdo na którym zimowały a wycofany susz możesz po odwirowaniu przetopić lub wykorzystać przecinając ramkę na pół jako pół nadstawkę ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 kwietnia 2011, 11:11 - ndz 
Dobre pytanie więc i ja chętnie poczytam.Co prawda dadanowskich jeszcze nie mam ramek ,ale są w warszawiakach zwykłych i chcę trochę odświeżyć w ulach ramki z węzą . Bo część juz jest do przetopienia.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 kwietnia 2011, 11:20 - ndz 
W warszawiakach najstarsze ramki wycofuje się na końce gniazda o ile zabudowa jest na zimno, w zabudowie ciepłej dajesz przeczerwioną ramkę z wygryzającym się czerwiem jako drugą po osłonowej gdyż matka czerwi od tyłu ula do wylotu. Jak wygryzą się pszczoły z ramek w zabudowie zimnej wycofujesz te ramki za zatwór by pszczoły przeniosły sobie z nich wianek z miodem i ew. pierzgę a w gniazdo dajesz ramki z węzą w środek gniazda koło ramki z czerwiem, później wycofujesz całkiem z ula te ramki, w ulach o zabudowie ciepłej jak pszczoły wygryzą się z tej ramki usytuowanej jako druga w ulu po osłonowej wyjmujesz ją i dajesz na koniec ula za deskę zatworową, podobnie jak w zabudowie zimnej w tym samym celu, jako drugą ramkę po osłonowej dajesz kolejną jaką chcesz wymienić z końca gniazda a jako drugą od końca gniazda dajesz węzę w miejsce ramki jaką dałeś na początek gniazda czyli w miejsce tej jaka ma być wymieniana. Proste prawda? :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 kwietnia 2011, 12:52 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 21:23 - czw
Posty: 344
Lokalizacja: środkowopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 wlkp
Cordovan pisze:
[...] gdyż matka czerwi od tyłu ula do wylotu. [...]

Taki sposób czerwienia występuje we wszystkich rodzajach ramek w zabudowie ciepłej czy tylko w "warszawiakach"?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 kwietnia 2011, 13:00 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2009, 17:25 - wt
Posty: 179
Lokalizacja: pow.Zamojski
Ule na jakich gospodaruję: Dadant korpusowy
Cordovan napisał:

Ramki z czerwiem zasklepionym na wygryzaniu daj w górny korpus (cztery, i daj po ramce suszu jako zatworowe,) w dolny daj ramki z węzą, tyle samo ile ramek dałeś do górnego korpusu

To jeszcze dopytam w sprawie Dadana bo mam ule o ramce gniazdowej normalnej a nie 1/2D czyli mam postawić dwie pół nadstawki i w to ramki gniazdowe które mam wycofać?
A co co robić gdy będzie duży pożytek i w dwóch pół nadstawkach bedą ramki na miód a w gnieżdzie trzeba wycofać ramke żeby dać węze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 kwietnia 2011, 18:50 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 kwietnia 2009, 22:30 - czw
Posty: 751
Lokalizacja: Wieluń
Ule na jakich gospodaruję: dadan.wlkp
A jak się pozbyć się pokarmu zimowego w wz. Po około 1/3 ramki jest zalana zimowym syropem a reszta w czerwiu i tak jest na większości 8 ramkowego gniazda. Po trochu odsklepiam ale jak przyjdzie pożytek a będę chciał wymienić ramki gniazdowe to po przeniesieniu za zatwór przeniosą zimowy pokarm do miodu? Zostało mi tyle pokarmu w dwóch warszawiakach gdzie myślałem że sie osypały bo nie robiły oblotu przez ciepłe dni zimy jak inne tylko spokojnie czekały do marca. Są to matki Alpejki.

_________________
firefighter


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 kwietnia 2011, 19:01 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 października 2009, 18:37 - pn
Posty: 291
Lokalizacja: Karmanowice
Ule na jakich gospodaruję: Dadant+2x1/2
kolego jak jest zasklepiony to nmie przeniosa chyba ze odsklepisz to wtedy zafalszujesz miod.
Ale spokojnie jeszcze do zbierania miodu to troszeczke zasu jest a ten pokarm zniknie na wychow pomomstwa
Pozdrawiam; :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 kwietnia 2011, 19:08 - ndz 
janek_sz pisze:
Cordovan napisał/a:
[...] gdyż matka czerwi od tyłu ula do wylotu. [...]

Taki sposób czerwienia występuje we wszystkich rodzajach ramek w zabudowie ciepłej czy tylko w "warszawiakach"?


Stu procentowej pewności nie mam bo osobiście gospodaruję tylko na ulach wz ale sądzę że tak.

miodek24 pisze:
To jeszcze dopytam w sprawie Dadana bo mam ule o ramce gniazdowej normalnej a nie 1/2D czyli mam postawić dwie pół nadstawki i w to ramki gniazdowe które mam wycofać?


To zmienia postać rzeczy w takim razie najciemniejsze ramki z czerwiem na wygryzaniu wycofuj na boki gniazda (zabudowa zimna) na przód gniazda (zabudowa ciepła) a jak tylko wygryzą się z nich pszczoły ramki wyjmij z ula a w środek gniazda tuż obok ramki z najmłodszym czerwiem daj ramki z węzą, znów najciemniejsze z czerwiem na wygryzaniu dając na boki gniazda. Jak będą nosiły pożytek daj półnadstawkę, jak ją w 3/4 odparują i posklepią daj ten korpus na górę a pod niego a na gniazdo daj kolejną półnadstawkę z suszem a jak nie masz suszu nawet z węzą, odciągną ją jako środkową miodnię pomiędzy górnym korpusem a gniazdem na dole.

Cytuj:
A jak się pozbyć się pokarmu zimowego w wz. Po około 1/3 ramki jest zalana zimowym syropem a reszta w czerwiu i tak jest na większości 8 ramkowego gniazda. Po trochu odsklepiam ale jak przyjdzie pożytek a będę chciał wymienić ramki gniazdowe to po przeniesieniu za zatwór przeniosą zimowy pokarm do miodu?


Jesteś w 100% pewny że to zimowy zapas nad czerwiem został a nie tegoroczny wianek z nakropu wierzbowego? u mnie wierzbę już zasklepiły na jednej ramce a nad czerwiem mają jeszcze nie posklepione wianuszki i z pewnością to tegoroczny nakrop. Jeśli to jednak zimowe zapasy masz w ramkach nad czerwiem to tak samo jak i kolega musisz wycofywać ramki na boki gniazda lub na przód ula w zależności od gospodarki, za zatwór ich nie wycofuj tylko po wygryzieniu się pszczoły o ile woszczyna się nadaje do dalszego użytku wyjmij z ula całkiem nawet z zapasem, jaki w nich został. W takie ramki możesz dać wiosną rzadki syrop, lekko odsklepić pozostałe zapasy i jak znalazł na pobudzenie wiosenne. ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 kwietnia 2011, 19:28 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
To nie problem z zimowym pokarmem . W tak silnej rodzinie trzeba zwiekszyć powieżchnie odsklepu. I tak mozesz odsklepić 1 ramkie jednostronie z lewej strony gniazda i zdrugiej strony w srodku. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 kwietnia 2011, 19:30 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 kwietnia 2009, 22:30 - czw
Posty: 751
Lokalizacja: Wieluń
Ule na jakich gospodaruję: dadan.wlkp
Dzięki za porady mam też taki pomysł aby gdy przyjdzie pożytek około 20 maja po wygryzieniu sie pszczoły wyjąć z ula i dać do odkładów a nawet z wygryzającą sie pszczołą.

_________________
firefighter


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 kwietnia 2011, 12:02 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2009, 17:25 - wt
Posty: 179
Lokalizacja: pow.Zamojski
Ule na jakich gospodaruję: Dadant korpusowy
Jeszcze jedno pytanko , ramki skrajne które będę chciał wycofać zazwyczaj posiadają zgromadzony pokarm i mam je wycofać z pokarmem ? a gdy przeniosę ramki z czerwiem na wygryzieniu na skraj i pszczoła się wygryzie to czy nie naniosą znowu pyłku inektaru zanim je wycofam .Bo do tej pory jak wycofywałem ramki i dawałem je za zatwor (ramki bez czerwiu tylko troche pokarmu ) to pszczoły zabrały pokarm a trochę pyłku zostawiły i tą ramke mam uznać za pustą czy co mam robić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 kwietnia 2011, 20:30 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 października 2009, 18:37 - pn
Posty: 291
Lokalizacja: Karmanowice
Ule na jakich gospodaruję: Dadant+2x1/2
tak uznac za pusta albo jak masz ssawke do pierzgi to odessac i na wiosne jak znalazl do ciasta na pobudzienie :oczko:
Pozdrawiam;'D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 maja 2011, 15:47 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2009, 17:25 - wt
Posty: 179
Lokalizacja: pow.Zamojski
Ule na jakich gospodaruję: Dadant korpusowy
A co mam zrobić gdy na skrajnych ramkach jest czerw ,ramki przeznaczone w pierwszej kolejności do wycofania już dawno przesunąłem na skraj a mimo to kiedy tylko sprawdzam czy można wycofać to widze zasklepiony czerw tak jakby matka cały czas doczerwiała . I co mam robić w takiej sytuacji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 maja 2011, 16:05 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
przekładasz ramkę do miodni za kratę. I jak czerw się wygryzie to wycofujesz i po problemie.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 maja 2011, 16:08 - ndz 
miodek24 pisze:
czy można wycofać to widze zasklepiony czerw tak jakby matka cały czas doczerwiała . I co mam robić w takiej sytuacji.

Wycofywanie takich ramek to czas 21 dni więc tylko nad kratę i czekać cierpliwie ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 maja 2011, 10:40 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 września 2009, 11:03 - pt
Posty: 35
Lokalizacja: Lubelskie
Co zrobić ze starymi plastrami pełnymi pierzgi?
Otóż mam taką sytuację: po zimie zostały mi skrajne stare plastry w moich dadantach, które były zalane w czasie zakarmiania w poprzednim roku więc je odsklepiłem w kwietniu by przyspieszyć rozwój z zamierem wycofania ich do przetopienia ale pszczółki tak się zabrały do roboty, że zabrały zawartość komórek, a na to miejsce zapakowały całe plastry pierzgi :do bani: Co zrobić - wycofać plastry zasypać pierzgę cukrem pudrem i znów je wstawić na jesieni? Nie chciałbym już pakować ich do ula. Bawić się z wydobyciem pierzgi? Czy może dać te ramki gdzieś w sierpniu jak będę przygotowywał rodziny na następny sezon? Czy wtedy pszczoły wykorzystają tą pierzgę?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 maja 2011, 22:14 - wt 

Rejestracja: 11 lutego 2010, 22:39 - czw
Posty: 189
Lokalizacja: kocierz
Zabaw się w kopciuszka. Daj ramka z pierzgą do zamrażarki po wyjęciu je połam tak aby powypadała z nich pierzga. Następnie wybierz pierzgę. Jest to sposób mojego dziadka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 maja 2011, 22:58 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Dziadek miał czs i cierpliwosć . Jak chcesz wycofać te ramki z pierzgą i ich przetopić to najpierw daj je do zamrazalki zeby zamrozić je i po wyjenciu reko zmrożony susz zdrap do pierzgi . Pokraj na kawałki i do maszynki do miensa zmiel i zagrzej słoik miodu do 45*. Wez wysokie naczynie szklane i wsyp pomieloną pierzge i wlej rozgrzany miód. Miód i odrobiny wosku pujdą do góry a pierzga osiadzie na dole. Woszczyzne zbierz z słoika genstym sitkiem A miód wenzykiem spusć do inego słoika. Pierzge mozesz zjesć bardzo pożywna działa na meskosć albo bendziesz miał w marcu do ciasta. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2011, 07:31 - śr 
gregor150 pisze:
Co zrobić ze starymi plastrami pełnymi pierzgi?


Najprościej wstaw w miodnię, podleją miodem i poszyją wtedy zabierzesz sobie z ula do magazynu, wiosną taka ramkę sobie odsklepiacz i dajesz do rodni ale za kratą metalową by matka w niej nie czerwiła, wszystko wykorzystają na rozwój i wtedy zabierzesz sobie susz do wytopu. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2011, 07:34 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2008, 22:30 - śr
Posty: 1152
Lokalizacja: Kwidzyn
Ule na jakich gospodaruję: leżak wielkopolski z nads 1/2D
gregor150 pisze:
Co zrobić ze starymi plastrami pełnymi pierzgi?
.......

Zamiast kombinować a nakoniec Masz do śmieci wyrzucić, to lepiej się skontaktuj z Janem Sochą z Czmona k/ Kórnika .On skupuje i płaci . Spokojnie Go znajdziesz w necie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwietnia 2014, 07:54 - czw 

Rejestracja: 19 listopada 2013, 09:11 - wt
Posty: 9
Lokalizacja: podkarpackie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Lubaczów
Witam,
proszę o poradę jak wycofać stare plastry.
W rodni - duży korpus wielkopolski jest 10 ramek starych obsiadanych przez pszczoły, które chciałbym w tym roku wycofać,

czy dawać kratę odgrodową i na to duży korpus WLKP - przenieść tam 3 (lub więcej albo mniej?) ramki z czerwiem na wygryzieniu i podokładać węzę po bokach, a na dole w miejsca po ramkach które poszły na góre dać węzę?

a jak wycofać stare ramki mając do dyspozycji tylko gniazdo, a na górze koprus 1/2 WLKP?

poradźcie jak to najlepiej zrobić,
dzięki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwietnia 2014, 08:12 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 lipca 2013, 19:58 - pn
Posty: 773
Lokalizacja: Oławski
Ule na jakich gospodaruję: WP, wlkp.
cezary1234, to proste: systematycznie ;)

1. usuń 2 stare ramki okrywowe bez czerwiu (zachowaj je sobie do miodobrania, albo powycinaj pierzgę i zamróź do wiosny)
2. przełóż najświeższe ramki w środek gniazda
3. wstaw ramki z węzą "za czerwiem"
4. powtarzaj przy każdym przeglądzie i miodobraniu

Za 2 miesiące będziesz miał piękne świeże ramki

_________________
https://play.google.com/store/apps/developer?id=BigBee - Moje aplikacje dla pszczelarzy
http://blog.bigbee.eu - Mój blog


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwietnia 2014, 08:13 - czw 

Rejestracja: 11 października 2012, 18:33 - czw
Posty: 186
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Zrób odkłady. Połączysz rodziny na jesień i będą silne. Wymienisz wszystkie ramki.

_________________
ramka 26+13, pożytki: rzepak, akacja, lipa


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 kwietnia 2015, 21:38 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2012, 01:18 - pt
Posty: 35
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Witam. Chciałbym się podpiąć pod temat starych plastrów z pytaniem kiedy należy wymieniać plastry na nowe jakie są oznaki że należy to zrobić. Gdzieś wyczytałem, że pszczoły lepiej pracują na ciemnych plastrach ale mam za małe doświadczenie i szukam jakiegoś potwierdzenia tej informacji. A przede wszystkim informacji jakie są oznaki że należy wymienić plastry na nowe. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 kwietnia 2015, 21:57 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 00:15 - pt
Posty: 1133
Lokalizacja: Tczew ---- GPS N: 54° 5' 33" E: 18° 47' 18"
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski leżak kombinowany
e-11,
e-11 pisze:
kiedy należy wymieniać plastry

Jak najczęściej
e-11 pisze:
jakie są oznaki że należy to zrobić

Brązowe won z ula
e-11 pisze:
Gdzieś wyczytałem, że pszczoły lepiej pracują na ciemnych plastrach

Nie wiem co dla Ciebie oznacza praca na ciemnych plastrach :?:
Książkowo zachowuje się, że plastry do zimy powinny być ze dwa razy przeczerwione, ale są i tacy co po Lipie na węzę pszczoły wrzucają i karmią dzięki temu do zimy idą na czystych plastrach i też ładnie zimują.
W miodni powinieneś mieć jasne plastry bo tam matka nie czerwi, w gnieździe w sezonie jak matula nie ma wyboru to równie chętnie zaczerwi świerzo odciągniętą węzę, a dzięki częstej wymianie zachowujesz większą higienę w ulu. Dzięki temu mniejsze prawdopodobieństwo wewleczenia jakiegoś paskudztwa do ula, a co za tym idzie do pasieki.
Pozdrawiam tczkast


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 kwietnia 2016, 22:59 - pn 

Rejestracja: 16 lutego 2015, 22:59 - pn
Posty: 148
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Chojnice
Może troszkę odświeżę temat co by się upewnić.
Ul w zabudowie ciepłej:
ramka nr:

1 osłonowa z pierzgą
2 czerw
3 czerw
4 czerw
5 czerw
6 czerw
7 czerw
8 zapas
9 zapas
10 zapas

Wyciągam ramkę nr 2 wszystkie ramki od 7 przesuwam do przodu i w powstałe miejsce wkładam tą nr 2.
Po wygryzieniu czerwiu resztę zapasu odsklepiam i za zatwór.
Czy tak to powinno wyglądać?


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 kwietnia 2016, 22:11 - wt 

Rejestracja: 16 lutego 2015, 22:59 - pn
Posty: 148
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Chojnice
Wstawiłem ramkę 2 w miejce 7. Mam nadzieję że nie popełniłem błędu. 7 to była niedawno wstawiona węza na której spacerowała matka wiec nie chciałem jej odgradzać w pełni zaczerwionym plastrem na wygryzieniu. Dlatego wstawiłem za tą ramka. Zobaczymy co z tego wyjdzie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji