FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 23:46 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 35 ] 
Autor Wiadomość
Post: 24 maja 2008, 16:02 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 21:44 - pn
Posty: 1593
Lokalizacja: północna wielkopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Proszę o pomoc w rozwiązaniu zagadki.
Zwiedzając w zimie okolice pasieki pod kątem pożytków, widziałem duże połacie lasu zarośnięte, jak mi się wtedy wydawało, kruszyną. Ucieszyłem się, bo kruszyna to dość dobry pożytek dla pszczół, a było tego na prawdę dużo - w zasięgu lotu z 40 ha, a gdyby wywieźć pszczółki do lasu, to dosłownie setki ha tych zarośli, a w niższym podszycie malina. (Wywieźć i tak zamierzam, na malinę).
Miało być pięknie, ale moja kruszyna okazała się być czeremchą :]
I tu moje pytanie - nie wiem jaka to czeremcha, i czy mogę spodziewać się z niej pożytku?
Okres kwitnienia wskazuje, że nie jest to czeremcha zwyczajna (zwyczajna kwitnie w kwietniu/maju, a ta o której mówię, dopiero zacznie kwitnąć). Oczywiście po samym okresie kwitnienia nie ma co osądzać, w tym roku jest to wszystko jakby poprzestawiane.
Czy jest jakiś sposób na określenie która to czeremcha? Amerykańska czy MAAcka? Czy może jednak zwyczajna opóźniła kwitnienie? Czy jakaś jeszcze inna, której nie znam?
Czy jest gdzieś określona wydajność tych drzew? Jest z nich pożytek dla pszczółek?

edit

Po zdjęciach kory widzę, że jest to raczej czeremcha Maacka (duże jasne przetchlinki - to one mnie zmyliły, podobne ma kruszyna). Prośba więc o podanie, czy jest to pożytek dla pszczół i jeśli tak, to jaki?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lipca 2008, 23:07 - pn 

Rejestracja: 13 lipca 2008, 10:32 - ndz
Posty: 179
Lokalizacja: Wąsosz Górny
to będzie amerykańska i miodu z niej nie będzie bo pszczoły niechętnie ją odwiedzają (niemiło pachnie)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 lipca 2008, 07:59 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 listopada 2007, 13:03 - wt
Posty: 156
Lokalizacja: Białystok
Witam
Właśnie mam dwa drzewka czeremchy amerykańskiej posadzonej na działce obok pasieczyska. Muszę powiedzieć, ze pszczoły w tym roku bardzo chętnie ją odwiedzały i to przez cały dzień. Praktycznie zapach nie jest zbyt duży.
Dodatkowo czeremcha amerykańska jest ładnym drzewkiem ozdobnym (nie krzakiem jak zwykła). Owoce ma dość duże, świetnie nadające się na winko, już sprawdzone. w tym roku będę eksperymentować jakąś nalewkę czeremch z miodem. Jedynie to co można zarzucać temu drzewku, to w tym roku u mnie był dość krótki okres kwitnienia, ale może trochę było za sucho. No i oczywiście mam problemy ze znalezieniem sadzonek, a nie bardzo potrafię i nie ma m czasu robić samemu sadzonki
pozdrawiam
Włodek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 lipca 2008, 09:22 - wt 

Rejestracja: 13 lipca 2008, 10:32 - ndz
Posty: 179
Lokalizacja: Wąsosz Górny
wystarczy posiać z nasion na pewno wzejdzie. to jest bardzo ekspansywna roślina w lasach traktowana jako chwast. też mam już spore drzewo i pszczoły na kwiatach nie widziałem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 października 2008, 15:25 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 października 2007, 09:08 - wt
Posty: 106
Lokalizacja: Ropczyce
Czeremcha amerykańska jest bardzo lubiana przez pszczoły.
Co prawda ma bardzo niską wydajność bo około 35kg/ha ale u mnie kwitnie w czasie
pustki kwiatowej i jest pięknie oblatywana a że jest tego naście hektarów to i nadstawki są zapełnione bardzo smacznym miodem i praca idzie całą parą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 października 2008, 15:28 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
leonzawodowiec pisze:
Czeremcha amerykańska jest bardzo lubiana przez pszczoły.
Co prawda ma bardzo niską wydajność bo około 35kg/ha ale u mnie kwitnie w czasie
pustki kwiatowej i jest pięknie oblatywana a że jest tego naście hektarów to i nadstawki są zapełnione bardzo smacznym miodem i praca idzie całą parą.


U mnie na czeremche nawet nie patrzą. Żona sie śmieje - po coś ją posadził ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 listopada 2008, 11:42 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Mam w pasiece czeremchę zwyczajną,odurzająco"śmierdzi",aż głowa boli.Jeszcze nigdy na kwiatach nie widziałem pszczoły.To czeremchę amerykańską oblatują.Za to czeremcha jest OK,zawsze mam z niej miodzik. Jednym krzaczkiem się nie zainteresują,muszą być hektary!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2008, 10:11 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
A ta co na naszych terenach jest ? to nie jest amerykańska ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2008, 12:22 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 listopada 2007, 13:03 - wt
Posty: 156
Lokalizacja: Białystok
witam
Zdecydowanie jest istotna różnica między zwykłą czeremchą a Amerykańską. Z czeremchy amerykańskiej dodatkowo robię wino. Pszczółki amerykańską oblatują pięknie, a zwykłą mijają z daleka.
pozdrawiam
włodek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2008, 15:55 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
A jak odróżnić jedną od drugiej ?

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2008, 16:02 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 listopada 2007, 13:03 - wt
Posty: 156
Lokalizacja: Białystok
Witam
Myślę, że różnica jest bardzo widoczna. Amerykańska jest zdecydowanie drzewem, raczej nie ma odrostów, nie krzewi się, liście błyszczące znacznie większe podobne do czereśni, owoce zdecydowanie większe w dość dużych gronach. jest opis na wilkopedii. ale myślę, że jak zobaczysz to później nie będzie problemów z rozpoznaniem.
pozdrawiam
WN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2008, 16:18 - pn 
krzysglo pisze:
A jak odróżnić jedną od drugiej ?


Zwykła to po naszemu Kociembina śmierdzi i jest omijana z daleka przez prawie wszystkie owady a zwłaszcza pszczołowate i pszczoły
Amerykańska szlachetna pachnie z nasion szybko się rozsiewa a zwłaszcza jak nasiopnko przejdzie przez układ pokarmowy ptaszka


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2008, 17:35 - pn 

Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 18:41 - czw
Posty: 207
Lokalizacja: łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant 435/17
krzysglo jak masz obie czeremchy to odróżnisz po terminie kwitnienia, amerykańska póżniej kwitnie. Zwykła czeremcha ma różne nazwy regionalne, u nas mówią "smrodyń".
and777


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2008, 17:57 - pn 

Rejestracja: 30 września 2008, 22:19 - wt
Posty: 199
Lokalizacja: Lubień-Małopolska
U mnie mówią na to korciepka, kwitnie w maju, ładnie pachnie , ale pszczoły w maju maja tyle innych pożytków , że niewiele oblatuje to drzewko.Pozdr.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 listopada 2008, 09:33 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
A ma ktoś może nasiona - amerykańskiej ? albo sadzonki ?

Bo u mnie to tylko ta śmierdząca rosnie (krzewi się również).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 października 2010, 22:15 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 sierpnia 2010, 23:59 - pn
Posty: 320
Lokalizacja: Częstochowa
jakie tereny lubi podmokłe czy suche


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 listopada 2010, 08:40 - pn 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
krzysglo, U mnie rosną pojedyncze krzaki prawie drzewa amerykańskiej ale niewiele pszczół ją oblatuje jeśli mają coś innego to nie uświadczysz tam żadnej pszczółki, są to zarośla nad Wisłą i dobra ziemia. Na innym stanowisku pod lasem, gdzie rośnie akacja i gleba jest tak słaba, piaszczysta że nikt jej nie uprawia też jest dużo czeremchy, tylko jest dużo drobniejsza i gęściejsza, pewnie jest to zwyczajna, ale żadnej pszczoły nigdy na niej nie widziałem.
Gdybyś potrzebował nasion mogę Ci zebrać i przesłać, tylko nie znam się na jej rozmnażaniu i nie wiem jak się to robi.

Moim zdaniem jeśli Chcesz mieć krzew miododajny Zasadź sobie oliwnik wąskolistny, kwitnie wtedy co czeremcha i ma aromatyczny miód.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 listopada 2010, 18:53 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 sierpnia 2010, 23:59 - pn
Posty: 320
Lokalizacja: Częstochowa
apropo oliwnika jak to sie rozsadza za pomocą nasion czy szpalerów bo z wyglądu to jak wierzba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 lutego 2011, 00:33 - ndz 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 22:31 - wt
Posty: 189
Lokalizacja: Łódź
Ludzie: Czeremcha Amerykańska to chwast leśny, bardzo inwazyjny i wypierający kruszynę. Nie rozsiewajcie tego :wnerw: - i tak się samo roznosi. Pożytek z tego mizerny, bo to kwitnie wszystkiego ze trzy dni tuż przed akacją (najczęściej zachodzi na akację) a wtedy "panie' mają ją gdzieś, a zajmuje miejsce pożądnym krzaczkom. Lepiej to :tasak: i sadzić lipy, ba: cokolwiek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 lutego 2011, 03:43 - ndz 

Rejestracja: 26 lutego 2010, 18:52 - pt
Posty: 393
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
w latach 70 padł pomysł aby wzbogcic monkultury leśne ,i padło na czeramche jesli sadzili Amerykańską to jesze ok ale zwyczajna to masakra gożej jak dziki bez ,u mnie nazywają to smrodyną rosne tego masa .A tak jak piszecie pszczoły olewają to choć kwiatu co nie niara.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 lutego 2011, 11:55 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lipca 2010, 18:30 - wt
Posty: 115
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp,Wlkp18cm,langstroth
tak jak kolega wyżej napisał czeremchę wprowadzono z myślą o wzbogaceniu podszytu leśnego i ściółki w składniki mineralne poprzez szybki rozkład lisci,a czeremcha łatwo sie rozsiewa i szybko rośnie. Teraz już wiadomo że był to błąd ponieważ jest gatunkiem niepożądanym na szkółkach i uprawach leśnych bo zagłusza i przerasta gatunki pożyteczne.trzeba z nia walczyc na uprawach do 5 roku życia różnych gatunków drzew

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GcvhUyslPWI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 lutego 2011, 13:02 - ndz 

Rejestracja: 10 kwietnia 2008, 22:55 - czw
Posty: 38
Lokalizacja: śląskie
[quote="Jarosław Drozd"]Ludzie: Czeremcha Amerykańska to chwast leśny, bardzo inwazyjny i wypierający kruszynę.

Czy na pewno to co widziałeś to Czeremcha Amerykańska, z moich obserwacji to w lasach występuje tak jak piszesz, ale zwyczajna. amerykańską spotykam tylko w nasadzeniach miejskich. A te dwa gatunki, niby takie same, to dla pszczół zupełnie odmienne. Amerykańska super, zaś zwyczajna ,nie ma dla nich żadnego znaczenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 lutego 2011, 14:54 - ndz 

Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 18:41 - czw
Posty: 207
Lokalizacja: łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant 435/17
U nas dodawano czeremche amerykańską do sadzonek sosny i brzozy jako dodatek dla ptaków. Czeremcha zwyczajna rosnie w różnych podmokłych laskach, bardzo agresywny krzew wypiera kruszynę.
and777


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 lutego 2011, 15:33 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Jarosław Drozd pisze:
Ludzie: Czeremcha Amerykańska to chwast leśny, bardzo inwazyjny i wypierający kruszynę. Nie rozsiewajcie tego - i tak się samo roznosi. Pożytek z tego mizerny, bo to kwitnie wszystkiego ze trzy dni tuż przed akacją (najczęściej zachodzi na akację) a wtedy "panie' mają ją gdzieś, a zajmuje miejsce pożądnym krzaczkom. Lepiej to i sadzić lipy, ba: cokolwiek.

Pracójąc ongiś w lesie jako drwal :tasak:
miałem do czynienia z czeremchą obydwu gatunków i kruszyną i leszczyną i z wszelkimi krzaczkami tworzącymi podszyt i drugie pietro lasu
niestety czremcha amerykańska wprowadzona do naszych lasów zdominowała i zagłuszyła gatunki rodzime
i po 30 latach od wprowadzenia w uprawy lesne :pojedynek: nawet konkuruje juz z wyższym piętrem lasu z drzewami :szok:
Dlatego tak jak mój przedmówca zdecydowanie odradzam sadzenia tego gdzie kolwiek
natomiast zachęcam do sadzenia lip i nawet akacji :oczko: napewno przyniesie to więcej porzytku :pl:

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 lutego 2011, 17:26 - ndz 

Rejestracja: 10 kwietnia 2008, 22:55 - czw
Posty: 38
Lokalizacja: śląskie
To jednak tylko u Mnie rośnie sama zwyczajna.
Dzięki za wytłumaczenie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 lutego 2011, 19:29 - ndz 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 22:31 - wt
Posty: 189
Lokalizacja: Łódź
Trudna pomylić Czeremchę Zwyczajną z Amerykańską bo pierwsza kwitnie w końcu kwietnia a ta druga miesiąc później. Ta pierwsza nie przeszkadza - konkuruje pożytkowo z mniszkiem i sadami, więc pszczoły jej prawie nie oblatują. Do tego bardzo mocno pachnie - z daleka nawet przyjemnie, ale pod samym drzewem po kilku minutach może zemdlić. Ta druga zapycha trochę dziurę między rzepakiem a akacją ale mało efektywnie i konkuruje z pożytecznymi krzewami, zwłaszcza kruszyną, która nektaru daje niewiele więcej, ale kwitnie bardzo długo i może nawet dać miód towarowy. Kwiatki Cz. Amerykańskiej pachną słabo, za to świeże drewno szczerze mówiąc śmierdzi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 lutego 2011, 10:42 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 grudnia 2010, 13:04 - pn
Posty: 1015
Lokalizacja: olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Postaram napisać trochę prościej jak odróżnić oba gat;
czeremcha pospolita;
kwitnie koniec kwietnia pocz maja
liście od górnej strony nie błyszczą !!
kwiaty zwisające
gat rodzimy słaby pożytek dla pszczół

czeremcha póżna( amerykańska)
kw kon maja pocz czerwca
liście błyszczące i gładkie
kwiaty wyprostowane ku górze
gat inwazyjny wypiera rodzime gatunki bardziej miododajny od poprzedniego

oba gat w podszycie najlepiej wilgotnych lasów, wprwadzana na ubogie gleby owoce dla ptaków, obad ściółki, drewno pędy wydają charakterystychny zapach

_________________
Ule Langstroth, Dadant stanowią 90% uli używanych w pszczelarstwie światowym pozostałe 10%stanowią tysiące modeli i form ozdobnych. J.Guth


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: czeremcha
Post: 25 maja 2011, 19:59 - śr 

Rejestracja: 30 maja 2008, 14:46 - pt
Posty: 11
Lokalizacja: łódzki wschodni
Witajcie

Która to odmiana czeremchy ?? jak dla mnie amerykańska ale pszczół na niej nie widać, zdjęcia z dziś (25.05)
Obrazek
Obrazek Obrazek

_________________
Pozdrawiam
Przemek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 maja 2011, 21:40 - śr 
Amerykańska z tym że pszczół na niej nie widzisz bo może mają korzystniejszy dla nich pożytek lub czeremcha jeszcze nie nektaruje w pełni temu jej nie oblatują. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 maja 2011, 21:46 - śr 
Tak to Amerykańska Czeremcha mam jej dość dużo posadzonej a bedę sadził jeszcze więcej
Pszczoły ją super oblatują
Możliwe że masz inny bogatszy pożytek i temu ją mijają ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł: Czeremcha
Post: 27 maja 2011, 10:34 - pt 

Rejestracja: 30 maja 2008, 14:46 - pt
Posty: 11
Lokalizacja: łódzki wschodni
Druga lokalizacja (Łódź Teofilów)

Jak dla mnie Czeremcha amerykańska ale wolę się upewnić bo chciałbym stąd pobrać sadzonki jesienią.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

_________________
Pozdrawiam
Przemek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 maja 2011, 11:44 - pt 

Rejestracja: 24 maja 2011, 18:51 - wt
Posty: 754
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i WLKP
Dla mnie to też jest czeremcha amerykańska. Zwyczajna ma szersze liście, bardziej widoczne nerwy i mniej świecące liście.

Ciekawe jest drewno czeremchy, ciężkie i twarde. Miałem kiedyś przyczepkę drewna, poszło do kominka. Ciekawe, co by się dało sensownego z tego robić?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 maja 2011, 23:15 - pt 
BoCiAnK pisze:
Tak to Amerykańska Czeremcha mam jej dość dużo posadzonej a bedę sadził jeszcze więcej
Pszczoły ją super oblatują
Możliwe że masz inny bogatszy pożytek i temu ją mijają ;-)


A to ciekawe. U mnie w lasach czeremchy amerykańskiej od groma, ale pszczoły nie widziałem. Może zależy na jakiej ziemi rośnie. W koło mam piaski i bory sosnowe. Na takiej kurzawie być może w ogóle nie nektaruje.Cały maj to walka z nastrojem rojowym.Pszczoły nie mają się gdzie wykazać. :do bani: W czerwcu i do połowy lipca trochu lepiej. U Bogdana w pasiece kwitnie więcej mniszka niż w całej mojej miejscowości. Czeremcha też Mu wabi pszczoły...gdzie tu sprawiedliwość? :wnerw: :oczko: Pomyślę nad przeprowadzką :piwko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 maja 2011, 22:59 - sob 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 22:31 - wt
Posty: 189
Lokalizacja: Łódź
Już przestańcie z ta czeremchą :do bani: . To jest bullshit a nie pożytek :do bani: . Nasadźcie sobie akacji albo śnieguliczki a nie tego dziadostwa :do bani: !!!! Koło mnie rośnie tego od groma a i tak wszystkie pszczoły szukają akacji a toto olewają. To jest nie do wytępienia a miodu z tego nazbieracie dopiero jak nic innego nie będzie :do bani: . Wypiera wszystko: wierzby, leszczyny, kruszynę i co tam jeszcze. Nawet przyzwoite grzyby pod tym nie rosną.

Ktoś powie że nawłoć też jest inwazyjnym chwastem, ale nie ma co porównywać - choćby z powodu terminu kwitnienia i miododajności.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 czerwca 2014, 00:06 - sob 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 22:31 - wt
Posty: 189
Lokalizacja: Łódź
Małe uzupełnionko:
Ze względu na nietypową zimę i długą wiosnę oraz na układ pogodowy polegający na zimnych ogrodnikach przez cały maj z przerwami, po przekwitnięciu typowych wiosennych pożytków powstała dziura pożytkowa przed akacją. Dzięki temu pszczoły naniosły czegoś co na 90% pochodzi z Cz.Am. (10% daję na spadź dębową). Jest to NIEJADALNE. Jest gorzkie i smakuje jak terpentyna. W miodarce miesza się z innymi rodzajami miodu i (z trudem) da się strawić, ale ogólnie syf. SYF.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 35 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji