FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 16:05 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
Post: 30 maja 2011, 23:11 - pn 
Koledzy nie wiem czy u kogoś coś takiego się przytrafiło, czy ktoś to zauważył kiedyś u siebie w pasiece, u mnie póki co nie ale można by poznać różne opinie na ten temat. Czy miał ktoś sytuację, że matka jednodniowa po powrocie z lotu godowego zostawała okłębiana przez pszczoły z rodziny z jakiej wyszła na lot i dlaczego do takiego czegoś może dochodzić i jak zareagować w takiej sytuacji? Formę pytającą zdania zadaję by umożliwić młodym adeptom pszczelarstwa poznanie kolejnego zagadnienia poprzez czytanie odpowiedzi bardziej doświadczonych pszczelarzy, którzy mieli z tym do czynienia w swoich pasiekach.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2011, 23:54 - pn 

Rejestracja: 22 maja 2011, 14:13 - ndz
Posty: 190
Lokalizacja: nysa
Ule na jakich gospodaruję: wz,wkl
Nie wiem mogę się mylić ale z tego co wyczytałem, pszczoły okłebiają matkę gdy ta szybko biega po ramkach, możliwe że za wcześnie zaglądałeś do rodziny w której poddałeś matkę, może za dużo było dymu i matka zaczęła przed nim uciekać , jak matka taka zacznie czerwić już nie powinno być takiej sytuacji. Mogę się mylić. Jak zareagować, to nie wiem, pewnie to zły sposób ale ja jak by zauważył taką sytuacje to bym skończył przegląd.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2011, 23:58 - pn 
U mnie się to nie zdarzyło, pytanie zadałem w innym celu. Chodziło o okłębianie matki jednodniówki jak była poddana do rodziny i z niej poszła na lot godowy, czasami po powrocie takiej matki z lotu pszczoły ją okłębjają. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 31 maja 2011, 00:07 - wt 
Kiepska jakość matki
Dzisiaj mi tak samo scieły w odkładzie


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 31 maja 2011, 00:12 - wt 

Rejestracja: 22 maja 2011, 14:13 - ndz
Posty: 190
Lokalizacja: nysa
Ule na jakich gospodaruję: wz,wkl
KOBER pisze:
Kiepska jakość matki
Dzisiaj mi tak samo scieły w odkładzie

No ta ale to chyba pszczoły mogą stwierdzić jak matka zacznie czerwić czyli po pewnym czasie, a jeśli dobrze zrozumiałem to pytanie to pszczoły ją okłebiaja zaraz po powrocie z lotów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 maja 2011, 00:12 - wt 
Po powrocie z lotu godowego?, to jak przyjęły matkę a po locie godowym ścięły bo tego dotyczy pytanie? :szok:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 31 maja 2011, 00:36 - wt 
Mógł ja trucien uszkodzić ,albo wyczuły ,ze z tego bzykania dzieci nie bedzie i bedzie czerwic na trutowo , inna opcja mogła jakas inna matka trafic do ula sprawdzałes numery czy wszystko gra?
W kazdym bądz razie dzisiaj mi taka scięły , a była w odkładzie od 8 dni . Jest jeszcze jedna opcja miały mateczniki ratunkowe ,a ta jednodniówke olały , przewaznie odsuwaja na ostatnie ramko ,a pozniej okłebiaja i wyrzucają z ula ,a wola mateczniki co sie wiaze z kiepska jakoscia matki i tyle.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 31 maja 2011, 22:24 - wt 
Okłębianie matek
Przyczyny
- Za wczesne zaglądanie /spłoszenie matki i ucieka
- Jest gdzieś matecznik w rodzinie /odkładzie
- Nie zgodność rasowa
- Po locie godowym ma inny zapach od trutnia
- Trutówki anatomiczne i fizjologiczne w odkładzie /rodzinie
- uszkodzona lub wadliwa matka
- zaleciana ina matka
Zazwyczaj nie powinno się zaglądać do rodziny gdzie jest poddana matka przez przynajmniej 3 dni tak samo gdy widzimy powracającą matkę z lotu godowego nie zagląda się
chyba że się widzi wylot a pod wieczór mrowienie na wylocie to już wiadomo że ją wcięlo tak jak moją dziś :leży_uśmiech: dobrze że patrzyłem pod nogi idąc do odkładu bo leżała w trawie z pszczołami ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 czerwca 2011, 07:05 - śr 

Rejestracja: 10 lutego 2011, 12:34 - czw
Posty: 266
Lokalizacja: G Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowski
Mam matki w odkładzie od 10 dni mogę już spodziewać się czerwienia czy jeszcze nie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 czerwca 2011, 07:16 - śr 
Jeśli to matki nieunasiennione były poddawane powinny zacząć już czerwić, od poddania przeważnie w przeciągu 7-8 dni się unasienniają i po kolejnych 3-4 zaczynają czerwienie. Jeśli były to matki unasiennione już to z reguły już w 3-4 dniu od poddania czerwią. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 czerwca 2011, 17:12 - śr 

Rejestracja: 10 lutego 2011, 12:34 - czw
Posty: 266
Lokalizacja: G Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowski
To były mateczniki, na dzień po poddaniu wygryzły się i od tej pory tam nie zaglądałem, oprócz poddania węzy jako skrajną ramkę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 czerwca 2011, 21:02 - śr 
Czyli matki powinny się już unasiennić i pewnie zaczynają pomału się rozczerwiać. Daj im jeszcze z dwa dni i w sobotę zrób przegląd sobie. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 czerwca 2011, 22:15 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
PawełS pisze:
To były mateczniki, na dzień po poddaniu wygryzły się i od tej pory tam nie zaglądałem, oprócz poddania węzy jako skrajną ramkę.


Matka zaczyna czerwić najpóźniej 16 dni od wygryzienia. Jeśli nie zacznie w tym czasie to pod buta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 czerwca 2011, 07:16 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 marca 2010, 19:00 - ndz
Posty: 16
Lokalizacja: Bochnia
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Główna przyczyna w tym przypadku to inny zapach matki po kopulacji z paroma trutniami.
W ulikach zdarza się często błądzenie i zalatywanie obcej matki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 czerwca 2011, 07:28 - czw 
ryba4 pisze:
Główna przyczyna w tym przypadku to inny zapach matki po kopulacji z paroma trutniami.


Na to właśnie zdanie czekałem, kto je napisze. :brawo:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 czerwca 2011, 17:36 - czw 

Rejestracja: 10 lutego 2011, 12:34 - czw
Posty: 266
Lokalizacja: G Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowski
Jedna już zaczeła czerwić teraz czekam na 2, ale niewiem czy się jej coś złego nie przytrafiło, bo pszczoły mrowią po wylotku, a matki nie widziałem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 czerwca 2011, 22:22 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Jak pszczoły się mrowią na wylotku to szukają matki. Otwurz ul i jak pszczoły silnie wachlują i podnoszą odwłoki do góry to znaczy ze rodzinie brak matki. Musisz gdzieś załatwić matkie najlepiej już czerwioncą. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 czerwca 2011, 07:45 - wt 

Rejestracja: 10 lutego 2011, 12:34 - czw
Posty: 266
Lokalizacja: G Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowski
Teraz już czerwią wszystkie. A pszczoły dalej biegają po wylotku ale to chyba jest spowodowane ciasnotą w uliku odkładowym. Muszę je przemieścić do normalnego ula.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji