FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 09:21 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 16 czerwca 2011, 20:41 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 stycznia 2011, 18:06 - ndz
Posty: 95
Lokalizacja: Niemcy
Witam

czy macie doświadczenia z agresywnym bądź ciekawskim zachowywaniem się pszczół w obecności obcych matek?
Problem polaga na tym, (bądź to przypadek) że od dnia w którym dostałem młode matki( trzymam je jeszcze w domu w klateczkach) zaczęły pojawiać się pszczoły z mojej pasieki oddalonej o około 50 metrów, są wredne brzęczą a nawet żądlą, nie jest ich dużo, ale nagle się pojawiły. Czy mogą wyczówać zapach tych matek i to je zwabia i drażni? Do tej pory był absolutny spokój, no chyba że robiony był przegląd wtedy atakowały przy ulu między innymi dlatego chcę wymienić matki, matki są nieunasienione

Proszę o odpowiedź
pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 czerwca 2011, 20:49 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
a nie masz przypadkiem dziury w pożytkach??

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 czerwca 2011, 20:51 - czw 
Wystarczy że jedna pszczoła wyczuła feromon młodej matki i zaniosła informację do ula, jak długo masz w domu już te matki i czemuś ich jeszcze nie wymienił? Stare matki zlikwidowałeś? jeśli tak to kiedy? :szok:


Na górę
  
 
Post: 16 czerwca 2011, 21:10 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2008, 22:30 - śr
Posty: 1152
Lokalizacja: Kwidzyn
Ule na jakich gospodaruję: leżak wielkopolski z nads 1/2D
Smerf pisze:
Witam

czy macie doświadczenia z agresywnym bądź ciekawskim zachowywaniem się pszczół w obecności obcych matek?
Problem polaga na tym, (bądź to przypadek) że od dnia w którym dostałem młode matki( trzymam je jeszcze w domu w klateczkach) zaczęły pojawiać się pszczoły z mojej pasieki oddalonej o około 50 metrów, są wredne brzęczą a nawet żądlą, nie jest ich dużo, ale nagle się pojawiły. Czy mogą wyczówać zapach tych matek i to je zwabia i drażni? Do tej pory był absolutny spokój, no chyba że robiony był przegląd wtedy atakowały przy ulu między innymi dlatego chcę wymienić matki, matki są nieunasienione

Proszę o odpowiedź
pozdrawiam


Matki nieunasiennione niemogąbyćza długo trzymane bo mogą strutowieć. Jak najszybciej zacznij wymianę bo wydane pieniądze możesz wyrzucićdo kosza , czyli te matki .Co innego gdyby to były unasiennione .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 czerwca 2011, 21:42 - czw 
A ja dodałem matkę krainka była dwa dni w kletce dzisiaj się wygryzła akurat przy mnie jak zaglądałem do ula :).Był jeden matecznik wyciąłem.I ta matka tak chodziła po plastrze a pszczoły na nie siedziały .Czy ją przyjmą dlaczego na niej siedziały ??


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 czerwca 2011, 21:48 - czw 
miodzio005, ile razy należy powtarzać jak poddasz matkę nie zaglądaj co najmniej trzy, cztery dni :wnerw: :bosie: wszyscy jacyś ci młodzi w gorącej wodzie kąpani a potem pytają jak ty czemu na matce pszczoły siedziały, pewnie ją okłębiły i zakłuły, wcale bym się nie zdziwił. Może ją czyściły trudno powiedzieć bo tego nie widziałem na oczy tak jak ty, widziałeś matkę czy grupę pszczół jak zakryły sobą matkę całkiem?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 czerwca 2011, 21:53 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2008, 22:30 - śr
Posty: 1152
Lokalizacja: Kwidzyn
Ule na jakich gospodaruję: leżak wielkopolski z nads 1/2D
miodzio005 pisze:
A ja dodałem matkę krainka była dwa dni w kletce dzisiaj się wygryzła akurat przy mnie jak zaglądałem do ula :).Był jeden matecznik wyciąłem.I ta matka tak chodziła po plastrze a pszczoły na nie siedziały .Czy ją przyjmą dlaczego na niej siedziały ??

Miodzio ,daję Jej marne szanse , podobnie zrobiłem z minesotką , zasugerowałem się że asymilują ją i wypuściłem z klateczki i też wlazły na niai wciagneły natychmiast w ul i poszła , nazajutrz już leżała bez ducha .
Poprostu matecznik było usunąć i odczekać choć dobę jako bezmatek i poddać . Tak sięwłaśnie przyjęła umnie w tym samym ulu kaukazka po kilku dniach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 czerwca 2011, 23:06 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 stycznia 2011, 18:06 - ndz
Posty: 95
Lokalizacja: Niemcy
Cordovan pisze:
Wystarczy że jedna pszczoła wyczuła feromon młodej matki i zaniosła informację do ula, jak długo masz w domu już te matki i czemuś ich jeszcze nie wymienił? Stare matki zlikwidowałeś? jeśli tak to kiedy? :szok:


od wczoraj mam 1 odkład bez matki i 3 uliki weselne z pszczołami w piwnicy, chcę je najpierw unasienić a później wymieniać jutro podam jedną w sztucznym do odkłądu a 3 do ulików

CYNIG pisze:
a nie masz przypadkiem dziury w pożytkach??


raczej nie lipa zaczęła i łąki pełne kwiatu, poza tym wydają się być zapracowane, to znaczy że w czasie małych pożytków pszczoły będą uciążliwe?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 czerwca 2011, 23:22 - czw 
miodzio005 pisze:
.Czy ją przyjmą dlaczego na niej siedziały ??

bo ją tak Kochały że ją jutro znajdziesz przed ulem
trzeba było kulkę z pszczołami wziąć do ręki szybko rozgonić pszczoły złapać matkę w garść i do domu pod szklankę a potem do klateczki i sprawdzić czy nie ma jeszcze innych mateczników i dopiero poddać


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 czerwca 2011, 22:31 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
jak ją już okłębiły to raczej jest już po matuli zawsze znajdzie się taka która od razu użądli

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji