FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 marca 2024, 12:25 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ] 
Autor Wiadomość
Post: 06 października 2011, 10:28 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1086
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
Cezary ja w tym roku zkleciłem 3 ule. widzę w opisie, że masz warszawiaki tak samo jak ja. Jeśli masz pasiekę stacjonarną to jak będziesz robił ule to takie na 20 ramek. Ja takie robiłem i w tym roku z tych uli nie wyszła mi żadna rójka, pszczoły miały gdzie się wyszaleć :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 października 2011, 17:53 - czw 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
to Wy izolatorów nie używata?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 października 2011, 18:48 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2011, 08:53 - ndz
Posty: 405
Lokalizacja: Stalowa Wola
Ule na jakich gospodaruję: wuzetki nadstawkowe i dadanty
jino2 pisze:
to Wy izolatorów nie używata?


zapamiętaj sobie na całe życie

izolator to ślepa uliczka

małe gniazdo, słaba rodzina w dodatku chora i mało miodu

duże gniazdo, silna rodzina i dużo miodu

fakt silna rodzina zje więcej miodu ale i przyniesie też go więcej, czysta matematyka, policz sobie zresztą sam :czatownik:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 października 2011, 19:52 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2011, 08:53 - ndz
Posty: 405
Lokalizacja: Stalowa Wola
Ule na jakich gospodaruję: wuzetki nadstawkowe i dadanty
są dwie szkoły

izolowania matek i nie

zgadnij, która jest preferowana np. w Niemczech?
zresztą niech każdy robi jak uważa


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 października 2011, 20:22 - czw 

Rejestracja: 27 grudnia 2010, 15:32 - pn
Posty: 69
Lokalizacja: Gniezno
Wtrącę swoje trzy grosze. W wielu regionach naszego kraju pożytek kończy się na lipie. Sam nie stosuję izolatorów, ale ograniczanie matek w czerwieniu w odpowiednim czasie pozwala zaoszczędzić miód który pszczoły zużyłyby na wychów kolejnych pokoleń bezrobotnych sióstr.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 października 2011, 21:43 - czw 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
Zbycho81 jak już będę klepał ule to właśnie takie szafy na 20 ramek, spoko są, nie mam zamiaru nigdzie z nimi podróżować, a jak weźmie mnie na podróż to zapewne zainwestuję w wielkopolskie, ale na razie do emerytury będę się bawił w stacjonarnych :)

Z tą rójką to mam pewne obawy, bo moje wylotki w tych ulach które mam nie są zbyt duże, co prawda są dwa, jeden u dołu ramek, drugi gdzieś tak w połowie, ale na moje oko są zbyt krótkie i zbyt wąskie, nie wiem jak podejść do sprawy i je powiększyć jak pszczoły są w środku, myślałem o szybkim cięciu piła motorową, ale to trochę ostre podejście. Ostatnio zrobiłem w kalenicy (tuż pod daszkiem) po przeciwległej stronie wylotka otwór wentylacyjny osiatkowałem go i myślę, że będzie w miarę okej, się zobaczy.

jino2 nie używam izolatorów i raczej nie będę się w to bawił, jak mają uciec to i tak coś wykombinują :rolf: ale żeby nie było że jestem starodawny to pionowe kraty odgrodowe do miodni zastosuję :)

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 października 2011, 02:09 - pt 
Cezary256 pisze:
nie wiem jak podejść do sprawy i je powiększyć jak pszczoły są w środku


Przenieś pszczoły w maju do nowego wz a w tym powiększ dolny otwór i zlikwiduj górny. Jak to zrobisz kolejną rodzinę w ten poprawiony przenieś i tak każdy sobie popraw o nieprawidłowych wylotach.

Cezary256 pisze:
ale żeby nie było że jestem starodawny to pionowe kraty odgrodowe do miodni zastosuję


Ja używam właśnie krat pionowych dając rodzinie 10 ramek gniazda na środku ula a na jego bokach jest po 5 ramek miodni oczywiście z każdej strony gniazda krata odgrodowa metalowa i nad całością nadstawka również oddzielona krata ale poziomą winidurową i tylko takowa krata jest pomiędzy nadstawką a gniazdem no bo pomiędzy miodniami bocznymi a nadstawkową nie ma potrzeby dawania kraty. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 października 2011, 19:53 - pt 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
No widzisz Cordovan, mam ten ból, że posiadam jedynie te dwa ule w których żyją sobie pszczoły, w zimie będę klepał ule W-szerokie i ni chu chu nie mam pomysła jak to rozegrać... na dobrą sprawę, mógłbym z takiego Wz na chwilę wpakować ramki do WP dając taką listewkę, żeby jeden wąs ramki oparty był normalnie na boku ula, a drugi wąs na tej właśnie listewce, a wtedy szybko myk myk precyzyjne cięcie w ulu Wz i po kłopocie, wylot na całą szerokość ściany przedniej. Najprościej byłoby zrobić tak jak mówisz, tylko musiałbym skołować jakiś jeden ul dodatkowy.

Kurde, ale tak czy siak będę musiał kupić, lub zrobić dodatkowy ul Wz, bo z wyliczonymi sztukami uli to może być nieciekawie, każdy szanujący się pszczelarz zawsze ma jakiś zapas, tak na wszelki wypadek.

Już gdzieś kiedyś pytałem o to, ale jak już jesteś Cordovan, to zapytam ciebie, a mianowicie chodzi o zabudowę zimną (kurde w kij pisania). Czy w tej zabudowie rozpoczynam układanie gniazda w obie strony od środka ula (wylotek prawie na całej szerokości powiedzmy 70% ściany przedniej), czyli zarówno na prawo i lewo, czy może, patrząc od strony za ulem stojąc można zacząć ukaładanie ramek np. od jednej bocznej ściany zmierzając w miarę rozrostu rodziny w kierunku drugiej ściany (dokładanie ramek, coś na zasadzie uzupełniania ramek w ulu przy zabudowie ciepłej, od przodu do tyłu) ma to jakiś sens???
Chyba tak w miarę obrazowo to opisałem... ale czy to coś da taka kombinacja, tzn da tyle, że jeden zatwór słomiany będę mógł sobie darować, tak główkuję.

Moje pytania to zawsze takie eleboraty, powieści prawie, sorry za to no ale jakoś nie jestem z tych co się w jednym zdaniu mieszczą :uśmiech:

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 października 2011, 05:43 - sob 
Cezary256 pisze:
Najprościej byłoby zrobić tak jak mówisz, tylko musiałbym skołować jakiś jeden ul dodatkowy.


Przyjedź do mnie dam ci darmo nawet dwa nieużywane wz, co prawda stare ale wyremontowane w zeszłym roku. Na upartego mógłbyś i z 20 lat w nich jeszcze gospodarować. :oczko:

Cezary256 pisze:
Czy w tej zabudowie rozpoczynam układanie gniazda w obie strony od środka ula (wylotek prawie na całej szerokości powiedzmy 70% ściany przedniej)


W zabudowie zimnej wylot masz na długim boku ula na jego środku a wiec w przypadku gdy ul ma 80 cm długości a wylot 30 cm długości na 3 cm wysokości to umieszczając go centralnie na środku długiego boku ula będziesz miał po każdej z stron wylotu jeszcze po 25 cm długości ściany dłuższej tak jak to wyglada na tych zdjęciach - klik i na tych dwóch

Obrazek Obrazek

gniazdo układasz centralnie w wylot dokładając później ramek w miarę rozwoju rodziny na boki gniazda do powiedzmy 8 - 9 szt (jako gniazdo) w przypadku ramki wp a reszta to już miodnie boczne. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 października 2011, 17:51 - ndz 

Rejestracja: 28 lutego 2010, 20:12 - ndz
Posty: 381
Lokalizacja: Warszawa
tikcop pisze:
jino2 pisze:
to Wy izolatorów nie używata?


zapamiętaj sobie na całe życie

izolator to ślepa uliczka

małe gniazdo, słaba rodzina w dodatku chora i mało miodu

duże gniazdo, silna rodzina i dużo miodu

fakt silna rodzina zje więcej miodu ale i przyniesie też go więcej, czysta matematyka, policz sobie zresztą sam :czatownik:


Ja stosuję izolatory i mam duże gniazdo mocną rodzinę i są zdrowe .Nie wiem skąd masz takie wiadomości .Czym jest izolator .Tylko ograniczam matkę w czerwieniu,a kto tego nie robi.Aby wstawić kratę w warszawiaku ul musi być bardzo dokładny.W przypadku gdy ul nie trzyma wymiaru izolator jest wybawieniem.Matkę ograniczamy na 40 dni przed zakączeniem pożytku.Trapi mnie stwierdzenie ze są pszczoły chore gdy jest izolator.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 października 2011, 19:20 - ndz 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
Cordovan dzięki za propozycję w sprawie uli, ale coś mi się wydaje, że jakbym musiał opłacić paliwo do ciebie i z powrotem, to te ule trochę drogo by mnie wyniosły :uśmiech: Poza tym musiałbym zapewne ciągnąć za sobą przyczepkę, bo nie wiem czy w kombiaka by weszły, a to już całkiem poracha. Ale dzięki i tak.

I dzięki za radę w sprawie ułożenia gniazda w zimnej zabudowie. Pytanie takie zadałem dlatego, że widziałem u jednego z pszczelarzy taki układ ramek jak przedstawiłem w poście wyżej czyli załóżmy od prawej do lewej :)

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 października 2011, 20:31 - ndz 

Rejestracja: 21 sierpnia 2011, 21:19 - ndz
Posty: 205
Lokalizacja: mazury
Cezary
A mój 'guru' układa ramki od prawej ściany, czyli niesymetrycznie i kratę tylko poziomą daje - ja chyba też tak będę robił.
Jeszcze inny znajomy pszczelarz żadnych krat nie daje i mówi, że w warszawiaku matka do nadstawki nie wchodzi - Czy to prawda?

_________________
Pozdrawiam Gabriel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 października 2011, 20:46 - ndz 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
A widzisz, każdy ma różne metody pszczelarzenia, ilu pszczelarzy tyle najróżniejszych metod prowadzenia pasieki, tak było jest i zapewne będzie.

Hmmmm... nie bardzo wiem co mogę napisać w temacie czerwienia nadstawki, ale przed wymianą matki w jednym z uli kiedy nie bardzo wiedziałem jeszcze co z czym się je poddałem nową matkę, wcześniej kasując starą, później się okazało, że stara zaczęła czerwić, a jako zielony kolo nie zauważyłem jajek i myślałem, że nie czerwi, no ale do czego zmierzam... po jakimś czasie zanim nowa matka się rozczerwiła zauważyłem, że czerw na jednej z ramek gniazdowych został zasklepiony, również kilkanaście komórek w nadstawce w tym samym czasie zostało zasklepionych.

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 października 2011, 22:43 - ndz 
gabriel11 pisze:
Cezary
A mój 'guru' układa ramki od prawej ściany, czyli niesymetrycznie i kratę tylko poziomą daje - ja chyba też tak będę robił.


Bo to jest bardzo dobra metoda do kazdego systemu ula . Matka czerwi w jedna strone przesuwa sie z czerwiem albo w prawo albo w lewo . I teraz jak co 2 tygodnie bedziesz dokładał 2 ramki za czerw do zaczerwienia to pod koniec kwietnia przy dobrej matce w ulu jest juz siła na kazdy pozytek . Inaczej sie gospodaruje jak srodek gniazda dla pszczelarza to srodek ula wtedy mozna powiedzieć ,ze jest odbicie lustrzane prawa strona w stosunku do lewej strony gniazda i wtedy rozsuwa sie ramki boczne w miejsce tych rozsunietych wstawia sie węze albo dodaje susz . Od tej metody specjalistą jest kolega z forum Bociniak na filmach to widać to sobie zwrócie uwage jak doprowadza do siły rodziny. Tylko ,ze w tej pierwsze metodzie wchodzisz tylko do jednej strony gniazda ,a w tej drugiej metodzie musisz z dwóch stron , przy czym jak układasz gniazdo na zime to zas na odwrót z tą druga metoda nie musisz układac gniazda po "swojemu" tylko zostawiasz w 90% przypadkach jak leci . W tej pierwszej metodzie konieczne jest rozebranie całego gniazda bez systemu , wprawy to lepiej takich rzeczy nie robić bo mozna narobic wiecej szkód niz pozytku. Dodam ,ze kazdorazowe wejście do ula nie powinno trwac więcej niż 5 min. Zdarzaja się też i trudne przypadki ,ze trzeba nawet i 10 min. przy ulu postać żeby zrobic to co sie miało zaplanowane ,ale to juz inne historie.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 października 2011, 23:17 - ndz 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
No Bogdan układa ramki od lewej do prawej tak mi się wydaje po obejrzeniu filmu na YT pt. poszerzanie gniazda czy jakoś tak. Za deską zatworową po prawej stronie ma jeszcze trochę miejsca, więc nie startuje od środka, chyba że, nie zauważam deski zatworowej przy lewej ścianie ula, jest ona tam czy nie ma??? Ale już na filmie gdzie pokazuje odkład BF to gniazdo ma ułożone właśnie na środku ula i zapewne będzie je rozbudowywał na boki.

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 października 2011, 08:25 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1086
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
Ja w swoim WP mam wylotek nie na środku a od lewej strony, więc zaczynam układanie od lewej do prawej- bardzo fajnie pracuje mi się w tych ulach :piwko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 października 2011, 22:43 - wt 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
Na temat izolatorów - mam własne zdanie, gdyż stosowałem je kilka lat za sprawą św. pam. Janusza Mazurka (polskiego prekursora izolatorów w latach 70tych), którego osobiście znałem.

To zbyt wielkie uogólnienie, mówiąc o stosowaniu izolatora aby nie uciekł rój - chociaż jest to prawda. Tak naprawdę to izolator stosujemy tam gdzie jest jeden główny duży pożytek, a później bieda.

Matki nie izolujemy w takim przypadku od wiosny do końca lata tylko na min. 10 dni przed rozpoczęciem pożytku do jego zakończenia.

Nieprawdą jest, że rodzina słabnie, a zwłaszcza w ulach warszawskich - dając 3 ramkowy izolator matka zaczerwi 3 ramki od góry do samego dołu, co jest odpowiednikiem normalnie zaczerwionych 6 ramek. Mając izolator nie tracimy czasu szukając mateczników (zamiast grzebać w całym ulu) mamy do przeglądu 3 ramki. Zabierając izolator mamy 100% gwarancję, że nie ma w ulu 1 jajeczka - co jest istotne przy robieniu odkładów lub podawaniu matek. Pszczoły zamiast karmić czerw na 8 - 10 ramkach w wielkopolski lecą w pole

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 października 2011, 11:47 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
zbycho81 pisze:
Ja w swoim WP mam wylotek nie na środku a od lewej strony, więc zaczynam układanie od lewej do prawej- bardzo fajnie pracuje mi się w tych ulach :piwko:
Zbycho czemu z lerwj strony a nie z prawej.pawel :czatownik:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 października 2011, 18:02 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1086
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
Paweł wiem, że zrobiłem inaczej niż wszyscy ale o wiele lepiej jest mi paracować od lewej. mam jeden ul kupiony, pracuje na nim od prawej i jest mi bardziej nie wygodnie niż na moich od lewej. :piwko: :piwko: :piwko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 października 2011, 18:43 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
zbycho każdy buduje jak uważa tak czy tak jest okej ale zresztą ty otym wiesz bo nieraz dyskutowalim o budowie myslałem że opiszesz ten nowy projekt więc nie zrobiłeś ten nowy ul myśle że wiosną będze gotowy jak przejade te 600 km. to go zobacze .pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 października 2011, 18:52 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1086
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
Pawel wiesz, że jesteś w Chełmie mile widziany :piwko: :piwko: :piwko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 października 2011, 18:55 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1086
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
pawel pisze:
myslałem że opiszesz ten nowy projekt więc nie zrobiłeś ten nowy ul myśle że wiosną będze gotowy jak przejade te 600 km. to go zobacze .pawel

a ul wiosną i tak będzie gotowy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 października 2011, 19:47 - pt 

Rejestracja: 30 sierpnia 2011, 09:22 - wt
Posty: 230
Lokalizacja: Sufczyna
Ja używam krat pionowych, jakoś nie mogę zaakceptować izolatorów, choć są bardzo fajne chociażby przy poddawaniu matek :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 października 2011, 21:43 - pt 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
adimaj13, powiedz mi czy krata w Twoich ulach dochodzi do samego dna czy jest przestrzeń i ile ,bo w moich jest około 8 mm i czasami matka przechodzi za kratę. :wnerw:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 października 2011, 21:59 - pt 

Rejestracja: 13 stycznia 2010, 19:35 - śr
Posty: 149
Lokalizacja: Choroń
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Marian to jest zalezne jaki ktos zrobil gleboki ul, a jak masz luz to przymocuj np na drucikach podwieszana cienka listewka tyle ile brakuje zeby matka nie przechodzila, bynajmniej ja tak zrobilem u siebie
pozdr palmus


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 października 2011, 22:16 - pt 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
OK, Palmus, tak też myślałem i wszystkie kraty mam przygotowane do podwieszania listewki tak jak jest zatwór a on sięga do samego dna, ule warszawskie poszerzane od Sułkowskiego standartowe co do wymiarów, a kraty pionowe od Pani Pietrzakowej z Aleksandrowa Łódzkiego też miały być standartowe. :czatownik:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 października 2011, 09:16 - sob 

Rejestracja: 30 sierpnia 2011, 09:22 - wt
Posty: 230
Lokalizacja: Sufczyna
Ja dokładnie zrobiłem tak jak Palmus - matka nie ma szans przejść :uśmiech:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 października 2011, 20:23 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1086
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
panowie kraty muszą być szczelne. wystarczy kilka mm luzu i mamuśka będzie w miodni


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 października 2011, 21:13 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3001
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Jak matka będzie ograniczona w czerwieniu to znajdzie każdy słaby punkt:
lekko rozgiętą krate ,częste uszkodzenie przy wyciąganiu
rozeschnięte deski ścian bocznych lub dna
nietrzymanie kątów przez płaszczyzny ula
odchylenie [odsunięcie] kraty odgrodowej przy manipulacji,zwłaszcza nadstawkami
oczywiście cały prześwit ula musi być przesłonięty kratą [ewentualnie dodatkowym
wypełnieniem jak ul nie trzyma wymiarów]
w przypadku krat winidurowych nie mogą być pofałdowane,wtedy zmieniają wymiary otworów.

To tylko niektóre z głównych przyczyn "wadliwych" krat i "szczópłych" matek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 października 2011, 17:20 - śr 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
nowe kraty metalowe mają tą właściwość, że można nieco je dopasować do szerokości ula, poprzez rosunięcie bądź dobicie (daje to do 1 cm i niweluje luzy)
zbyt ciasne kraty bywają przykitowane do ścianek i trzymają lepiej od wikolu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 października 2011, 11:25 - czw 

Rejestracja: 14 stycznia 2011, 12:35 - pt
Posty: 647
Lokalizacja: płońsk
Mam możliwość kupinia uli WZ i WP za niewielkie pieniądze.Większość uli jest w zupełnie niezłym stanie,przy czym WZ są w zabudowie ciepłej.Ule są z ramkami i nadstawkami,ale od 3-5 lat nie ma w nich pszczół.Mam pytanie,czy ramki te nadają się do wykorzystania w stanie takim jak są,czy trzeba je odkazić,a jeśli tak to jakim sposobem.WZ planuję przerobić na zabudowę zimną,ale zostawić też wylotki z zabudowy ciepłej na ewentualny odkład,czy tak będzie dobrze.Bardzo proszę o radę co do ramek,bo z ulem sobie poradzę.

_________________
godzięba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 października 2011, 12:14 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
sosna Co do ramek to ja bym je opalił palnikiem albo soda kaustyczna 3kg na sto litry wody mozna 50litry na 1,5 kg. Ogień zabija i jak soda wszystkie zarazki na ramkach i masz pewnosć ze ramki są czyste bez bakterji. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 października 2011, 14:29 - czw 

Rejestracja: 14 stycznia 2011, 12:35 - pt
Posty: 647
Lokalizacja: płońsk
Miły_Marianie,dzięki za radę,ale ja pytam jak odkazić ramki bez usuwania woszczyny,bo jak potraktuję je palnikiem to wosk sie wytopi lub zdeformuje,a chciałbym mieć ramki z woszczyną,ale też mieć pewność,że nie przywlokę jakiegoś paskudztwa.Moczenie w roztworze sody z pewnością będzie skuteczne jeśli chodzi dezynfekcję ,ale jak je osuszyć i czy soda która pozostanie na wosku nie będzie szkodliwa.Jeśli ktoś z kolegów wykonywał takie zabiegi to proszę o radę.

_________________
godzięba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 października 2011, 15:31 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
sosna,
teoretycznie możesz spryskać te plastry jakimś środkiem odkażającym (np: Cagroseptem) ale dla mnie to by było zbyt duże ryzyko, żeby takie (nawet odkażone) ramki ściągać do pasieki.
Jak dla mnie to ramki 3 letni wiszące bez obecności pszczół w nieznanych warunkach to do pieca i tyle.
Nowe ramki z węzą to groszowe koszty przy kilku ulach.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 października 2011, 17:47 - czw 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
sosna pisze:
Miły_Marianie,dzięki za radę,ale ja pytam jak odkazić ramki bez usuwania woszczyny

Nawet oczymś takimś nie myśl, 3 letnie ramki z woszczyna niewiadomego pochodzenia ja bym do swoich uli nigdy nie włozył. Albo kup nowe jak Ci radzi CYNIG, albo tak jakmiły_marian, 3% roztwór sody kaustycznej i po wycięciu woszczyny zagotować 20 minut, później wypłukać(zneutralizować) szklanka octu na wiadro wody. opłukać woda i gotowe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 października 2011, 18:05 - czw 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
Sosna
wymień tą woszczynę na węzę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 października 2011, 21:10 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
Witam!
Ja jestem zdania, że izolatory są potrzebne tam gdzie są niezbyt silne pożytki i wtedy by liznąć miodku trzeba je stosować i ja tak robię. Nie ograniczam matki mimo ich stosowania bo jak tylko matka zaczerwi która z ramek w izolatorze to jest wymieniana. Ale miód mam bo inaczej to bym miał w każdej ramce po trochu czerwiu i miodu i nic by mi z tego nie wyszło. Jak ktoś ma dobre pożytki to pszczoły same matkę ograniczą w czerwieniu i stworzą typowa miodnie bez czerwiu. Pozdrawiam.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 października 2011, 08:03 - pt 

Rejestracja: 14 stycznia 2011, 12:35 - pt
Posty: 647
Lokalizacja: płońsk
Dzięki,zrobię jak radzicie,rameczki do pieca.

_________________
godzięba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 października 2011, 20:38 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
to zależy w jakim stanie one są, jeśli są nie zniszczone to susz przetop a ramki zdezynfekuj, jeśli masz czas i materiał na nowe to susz przetop a ramki do pieca

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji