FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 11:26 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 02 czerwca 2010, 23:27 - śr 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Witam
Mam następujący problem z jednym z moich uli.
Prosiłbym o pomoc, cenne wskazówki gdyż jestem początkującym i nie ma mi kto doradzić w tej sprawie.

Osadziłem rójkę 8 maja i był to prawdopodobnie dróżak.
Pszczółki bardzo dobrze pracują, noszą miód jak szalone, jednak BRAK jest CZERWIU.
I do 28 maja nie było żadnego czerwiu. Postanowiłem podłożyć jedną ramkę z czerwiem (był tam czerw kryty jak i nie kryty, jak również larwy) na test na obecność matki.
Po 5 dniach sprawdzam tj 02. czerwiec i nie ma odciągniętych mateczników. Pojawił się również czerw. Na jednej ramce z jednej strony. Strona ta przylega do ramki którą podłożyłem na test obecności matki.
Czerw jest, jest w komórkach jedna przy drugiej w większości. Jednak kolega dostrzegł że w kilku komórkach są po dwa jajeczka!!!
Dodam, że pszczoły pomimo że noszą miód słabo odbudowują wenzę od 8 maja 1,5 ramki i to z trudem.
1. Co się dzieje z pszczołami w tym ulu?
2. Podczas przeglądu pszczoły wiszą w niewielkich gronach pod ramkami?
3. Pojawia się czerw w miarę na środku jednak w kilku komórkach widziałem po dwa jajeczka?
4. Na przeciwnej stronie widziałem odrobione komórki trutowe takie duże ale puste?
Czekać jak czerw dojrzeje i będzie widać jasno jaki to jest czerw czy coś działać???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 czerwca 2010, 23:41 - śr 
Prawdopodobnie trutówki... po 3 dniach od osadzenia rójki matka powinna czerwić , a ty jak piszesz ,że trwało to 20 dni zanim zauwazyłes jajeczka ...może to tez była nieunasieniona matka i teraz zaczęła czerwić to sugeruje że wali jajeczka po dwa w komórce (młode matki przeważnie tak czerwią z początku).


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 czerwca 2010, 23:47 - śr 

Rejestracja: 05 kwietnia 2009, 22:23 - ndz
Posty: 101
Lokalizacja: w-wa
pszczelarzyk, ma rację , matkę pod buta i do ula nową musisz poddać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 czerwca 2010, 23:50 - śr 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Może jeszcze można poczekać zapowiadają ciepłe dni?
Czy to już nie ma sensu i nic z tego nie będzie?
Może poczekać warto jaki czerw z tego powstanie trutowy czy normalny?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 czerwca 2010, 23:54 - śr 
Nie napisałem ,że pod buta może to być młoda matka , która zaczęła dopiero czerwić .
Sprawdź jaki będzie czerw jak zasklepią bo skoro jest zwarty to będzie to czerw matki nie trutówek .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 czerwca 2010, 23:57 - śr 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Tak jest zwarty, sprawdzę i dam znać.
Zaniepokoiły mnie też na drugiej stronie plastra duże komórki, komórki trutowe. Puste co prawda ale są. Zajmują ok 10 dm2 na jednej stronie ramki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 czerwca 2010, 00:03 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
W druzaku powiny byc jajeczka po 9 dniach. Ale jak zauwarzyłes ze w komurkach są po 2 jajeczka to już są pszczoły trutuwki i one znoszą jajeczka ale z nich wygryza się tylko trutnie. Jak najszybciej zdobac matkie czerwiacą. Jak bendziesz miał matkie to całe towarzystwo wysyp na trawe tak z 10 metrów od ula. Pszczoła lotna bo tylko taką masz wróci do ula a pszczoła trutówka jest cieszka bo znosi jajeczka i zostanie na trawie i w klateczce podaj matkie zeby za dobe ja wypusciły i bendzie czerwić po 1 jajeczku w komurce. Tą rodzine jeszcze musisz zasilic czerwiem . Bo jak wiesz pszczoła zyje tylko 35 dni. A jak nie zdobendziesz matki czerwiącej to tylko połonczenie z sosiadującą rodziną. Przed łonczeniem przesuń rodzine do kturej bendziesz dawał ramktak z 50cm zeby pszczoła nie błondziła . Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 czerwca 2010, 00:05 - czw 
Najlepiej jakbyś odszukał matkę i ją zaznaczył jeżeli okaże się ,że czerw jest garbaty ,a tez moze być taka ewentualność przez niepogodę matka sie nie unasieniła okres 25 dni zanim zaczęła czerwić prawdopodobieństwo ,ze bedzie czerwić na trutowo (czerw garbaty) jest duże.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 czerwca 2010, 00:08 - czw 

Rejestracja: 05 kwietnia 2009, 22:23 - ndz
Posty: 101
Lokalizacja: w-wa
dlatego tak jak pisałem nie czekaj bo to szkoda czasu i rodziny, zamów szybko matkę to jeszcze coś z tego będzie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 czerwca 2010, 21:53 - śr 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Witam
U mnie sprawa braku czerwiu w jednym ulu się rozwiązała.
Zimny i deszczowy maj to jedna z przyczyn braku czerwiu.
I tutaj można by było zakończyć ponieważ druga przyczyna jest z nią związana a mianowicie rójka pochodziła z drużaka i matka nie była zapłodniona i czekała na ciepłe dni.

Ostatnio robiłem przegląd i wszystko jest dobrze matka ładnie czerwi i nawet ją widziałem.
Dziękuję wszystkim za pomoc i cenne wskazówki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji