FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka
Dzisiaj jest 13 sierpnia 2022, 17:03 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość

Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Hieronim pisze:
BARciak pisze:
Czyli jakie skoro nie BF ani krainki? :mrgreen:

Krainki , z gór podobnych do Twoich , powiedzmy z Bieszczad. :roll:

A skąd takowe wziąć? :roll:

Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Poszerzane
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Mój nick jest trochę znaczący. Krainek staram się unikać. Potrzebuję pszczoły plennej z dynamicznym rozwojem na moje pożytki i po selekcji buckfast okazał się zdecydowanie lepszy.
Krainek próbowałem z wielu źródeł no ale niestety.... Żadna się nie sprawdziła.

Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
buckfast12 pisze:
Mój nick jest trochę znaczący. Krainek staram się unikać. Potrzebuję pszczoły plennej z dynamicznym rozwojem na moje pożytki i po selekcji buckfast okazał się zdecydowanie lepszy.
Krainek próbowałem z wielu źródeł no ale niestety.... Żadna się nie sprawdziła.

Jak na razie najlepszą krainką jaką miałem okazała się być Celle, ale ta z zażółceniami. Reszta linii które miałem wypadła słabo.

Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie 12R
Miejscowość z jakiej piszesz: Olsztyn
dawwis94 staram się nie udzielać bo większość grupowiczów zajmuje się pszczołami dłużej niż ja żyję, dlatego czerpię wiedzę, pilnie czytam, ale mało piszę. Wrzucę jednak swoje 3 grosze do tematu.
Zaczynasz dokładnie jak ja. Mam sporo znajomych z pszczołami, więc było mi nieco łatwiej. Kolega zabrał mnie dwa razy do pasieki na przegląd i pokazał jak wyglądają jajka, jak wygląda czerw, zasklepiony miód jak poprawnie wyciągać ramki, żeby nie "rolować" pszczół.
Kupiłem na wiosnę dwa ule z pszczołami i 2 puste stare do kompletu bo akurat inny znajomy pozbywał się uli. Takich ogłoszeń na wiosnę jest całkiem sporo na OLX lub w kole pszczelarskim.
Zrób tak samo, kup na wiosnę ule jakie będą dostępne w okolicy. Nie analizuj teraz tak bardzo. Wydaje mi się, że bezpieczniej kupić 4, ale spokojnie możesz zacząć z dwoma. Zobaczysz czy to w twoim przypadku w ogóle ma sens. Czy dasz radę jeździć weekendami, co na to rodzina, dla której nie będziesz miał czasu :). Pogospodarujesz rok, dwa i będziesz wiedział co warto zmienić, co Ci przeszkadza. Zawsze stare ule z np. z odkładami sprzedaż na wiosnę i przesiądziesz się na takie które będą Ci pasować. I tyle :)

MODERATOR
Awatar użytkownika

Ule na jakich gospodaruję: wlkp
dawwis94, Co do lini czy rasy nie przywiązuj tak bardzo uwagi ,jak jest pożytek każda przynosi,trochę mniej czy więcej ,"miejscowa " najlepsza.
Byle by w miarę łagodna i na pewno nie super wybujałe krzyżówki(mięsno-miodowe)
reklamowane wszędzie .
Tobie potrzeba pszczoły coby dbała o siebie, miała wianki nad czerwiem,i zapas pierzgi zawsze. Nie daj się wkręcić w ramki pełne czerwiu.
Na to przyjdzie czas gdy się trochę obijesz i będziesz wiedział że potrzebne Ci kilka korpusów pszczół .

Nowo zarejestrowani użytkownicy

Miejscowość z jakiej piszesz: Słupsk
Dawwis94 dzięki za wpis, taki mam zamiar żeby popatrzeć jak to jest u kogoś doświadczonego, ale jednak wybór rodzaju ula będzie chyba ważny, bo inaczej chyba wygląda gospodarka hobbystyczna a inaczej zarobkowa. Może się mylę, ale przegląd kilku uli, a ma to być przyjemność, a nie obowiązek, to nie to samo co gospodarka na 40 ulach.
Po tym co czytam i oglądam coraz bardziej zastanawiam się nad dadantem 1/2.
Ale że czasu do wiosny jeszcze dużo to pewnie czeka mnie jeszcze kilka zwrotów akcji....

Miejscowość z jakiej piszesz: Rzeszów
JM pisze:
buckfast12 pisze:
Zimujesz na 7. Dodajesz 3 węzy, następnie z 4-5 trafia do odkładów.
Także to żaden problem

Tadeusz 1 pisze:
Z cały szacunkiem Panie Józiu przenoszę ramki 1/1 po 2-3 szt do miodni 2 x 1/2, po miodobraniu do wylizania i przetop (wcześniej mogę odebrać pierzgę). Jakieś z czerwiem też czasami przenoszę-wzmocnienie, odkład itp.

No więc właśnie, jak mówię, bez kombinowania się nie obejdzie. Jakieś przekładanie po rameczce do miodni, odkłady i dodatkowe ule na te odkłady.
A czegoś bardziej wkurzającego jak pełna ramka dołożona do miodni na dwóch korpusach z ramkami połówkowymi trudno mi sobie wyobrazić.

Przy niskiej ramce nie ma żadnej podwójnej roboty.
Raz na rok dziesięć nowych ramek, zadrutować, wprawić węzę.
Gniazdo w sezonie jest na jednym korpusie, ramki zaczerwione na 99%, nie ma żadnych wianków pierzgi, miodu.
Jeżeli przeglądam to 10 ramek małych.
Matki znaczone jak jast potrzeba znajduję w mig.
Gniazdo jak wymieniam to cały korpus.

Zainteresowałeś mnie tą ramką "18" ale u mnie w grę wchodzi tylko wielkopolska więc krótsza od dadanta . Teraz mam 30 , 26, 13 doszła by jeszcze 18 to już Ful.
Ale co z np. z odkładami komu to sprzedać,gdzie pierzga skoro nie w rodni ,co z jednym korpusem- po zaczerwieniu przenosisz matkę na drugi? bo to mało na gniazdo . Co z zimowlą na dwóch? plus maty ? bo u mnie to raczej 8 ramek 26-30 do zimowli. Jak z przejściem kłębu na wyższą ramkę w zimie? dużo pytań. Myślę że jednak spróbuję i te 18 bo faktycznie na jednym korpusie jest problem z wymianą ramek w rodni.

Awatar użytkownika

Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Warmia
JM pisze:
A no dlatego, że dwa wymiary ramek to koszmar.
Żeby wymienić, odnowić plastry w gnieździe wlkp potrzeba super kombinacji, a w gnieździe zablokowanym nadstawką to w ogóle niemożliwe.
Korpusy z niższą ramką likwidują oba problemy, tak odnowę gniazda jak i odbieranie mniejszych pożytków i miodów gatunkowych.

Jak mawiał pewien góral, mamy prawdę, tys prawdę i pomarańcz prawdę.
Sorki Józefie ale moim zdaniem to co piszesz to ten ostatni przypadek.

To co piszesz o bezproblemowej wymianie ramek jednego rodzaju ma miejsce w 2 przypadkach.
1- Przed sezonem wymieniasz 100% ramek w pasiece (w co wątpię)
2- Masz w D. że do miodni pójdą ramki z rodni z całym dobrodziejstwem inwentarza czyli z całą chemią i kwasami stosowanymi w leczeniu z warrozy.

Jeśli żaden z tych przypadków u Ciebie nie występuje to znaczy że musisz ramki znaczyć i sortować przed włożeniem do ula ale wtedy cały mit o gospodarce niemal bez pracy na jednej ramce można między bajki włożyć.

Awatar użytkownika

Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
B-52 pisze:
To co piszesz o bezproblemowej wymianie ramek jednego rodzaju ma miejsce w 2 przypadkach.

Można to zrobić inaczej. Opisywałem to już. Robię to tak:
Cały sezon (od sierpnia do sierpnia) gniazdo jest na 2-ch korpusach. Budowa węzy odbywa się w nadstawkach, albo daję w środek 4 ramki węzy , albo gdy jest duży pożytek to cały korpus węzy idzie jako nadstawka. W nadstawce są tylko nieczerwione plastry. Po ostatnim miodobraniu zwracam odwirowaną nadstawkę nad gniazdo(do wysuszenia-żeby nie było rabunków przy odnawianiu gniazda).Po kilku dniach (najczęściej wcześnie rano) zabieram dolny korpus gniazdowy(przeważnie nie ma już w nim czerwiu),górny korpus gniazdowy daję na denicę a nadstawka z dziewiczymi plastrami idzie jako 2-gi korpus gniazdowy. Leczę i karmię.
I tak plastry buduję w miodni, za jednym razem wymieniam 50% gniazda. Ramki gniazdowe nigdy nie trafiają do miodni. Robię tak chociaż leczę kwasami i nawet plastry gniazdowe nie zawierają pozostałości po lekach.
U mnie się to sprawdza.

Awatar użytkownika

Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Warmia
emka24, wbrew temu co pisze JM to sporo kombinacji :wink:

Awatar użytkownika

Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
B-52 pisze:
emka24, wbrew temu co pisze JM to sporo kombinacji :wink:

JM tak nie robi. U mnie może to tak opisałem ,ale zabieg jest jednorazowy.
Nie namawiam , opisałem jak ja to robię.

Awatar użytkownika

Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
B-52 pisze:
2- Masz w D. że do miodni pójdą ramki z rodni z całym dobrodziejstwem inwentarza czyli z całą chemią i kwasami stosowanymi w leczeniu z warrozy

Ale jakie dobrodziejstwo inwentarza?
Kwas szczawiowy z ręczników nie wnika do plastrów, a poza tym zżerasz go setki razy więcej w innym pożywieniu.
A jeżeli nawet odymić jedną tabletką apiwarolu na koniec sezonu, to proszę wskazać oficjalne zalecenie, zakaz używania po półrocznej karencji takich plastrów w miodni. Obowiązujący okres karencji wynosi 5 dni!!!

A nagminnie stosowane przekładanie po kilka plastrów z gniazda do miodni to niby bez tego inwentarza?

Staram się myśleć, działać i żyć zdroworozsądkowo, osobowość anankastyczna jest mi obca.

B-52, z tego co piszesz nie pracowałeś na ulach 1/2 dadan, dlatego takie pisanie. Mam tylko 1/2 dadan i pracuję całymi półkorpusami, miód tylko w nowo odbudowanych plastrach, ciężar mniejszy, odbiór miodu z małych pożytków. To na dzień dzisiejszy najlepszy ul w naszym kraju. To, że dużo ramek, rekompensowane jest lżejszą i szybką obsługą pszczól. :pl:

Awatar użytkownika

Ule na jakich gospodaruję: apostolego
Miejscowość z jakiej piszesz: Piła
Ale przy braku doświadczenia jako początkujący jak to jest.
Jak masz gniazdo na 2 korpusach 1/2, to jeden korpus po przejrzeniu dźwigasz obok czyż nie, a to jest jednak więcej dźwigania niż przy gnieździe na jednym którego nie ruszasz bo po co i czy nie wzrasta ryzyko, że coś posiejesz z matką przy żonglowaniu gniazdem?. Dodatkowo czy nie ma trudniej przygotować zimowlę na 2?
Czy dadant 1/2 nie wymaga od nowicjusza wyższego progu wejścia z wiedzą?
Mam taką ramkę w miodni, ale nie wyobrażam sobie prowadzenia pasieki tylko na takiej, aczkolwiek przy dużym doświadczeniu pszczelarza mogę zrozumieć, że taka standaryzacja oszczędza masę czasu.

Szalony Kapelusznik, wiosną przy odpowiednim czasie zamieniam półkorpusy, by matka nie musiała schodzić z czerwieniem na dolny. Muszę napisać, że beleczki na ramki maja 0,8cm, półkorpusy są z deski 2,5cm, czyli jednościenne, w połowie kwitnienia rzepaku matkę mam na jednym półkorpusie, gdy chcę powiększyć pasiekę zostawiam na dwóch i później dziele je i jeden wywożę na ok 3km i albo poddaje matki nu zakupione, badz zakladaja mateczniki ratunkowe. By uzyskac miód na gniazdo idzie krata i półkorpus z węzą, jak sa to co drugi plaster odbudowany w zeszlym sezonie. Bardzo rzadko pszczoly wchodzą w nastroj rojowy. Do zimy z regóły pszczoły są na 2 półkorpusach, mam w jednym 11 ramek, podczs zakarmiania zimowego w kaźdym mam 7 ramek odbudowanych a 4 z weza, czyli półkorpusy sa zapełnione ramkamii nie stosuje zatworów, w wiekszości pszczoły podczas zakarmiania odbudowuja ramki z węza, wiosna matka ma dodatkowe gotowe miejsce do zaczerwienia. Zimuje silne rodziny by obsiadały ramki na dwóch pólkorpusach.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]