FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW
https://forum.pasiekaambrozja.pl/

Izolator chmary a izolator ramkowy
https://forum.pasiekaambrozja.pl/viewtopic.php?f=24&t=23401
Strona 1 z 1

Autor:  krzysiek5000 [ 22 maja 2020, 13:47 - pt ]
Tytuł:  Izolator chmary a izolator ramkowy

Witam drodzy pszczelarze ,mam pytanie czym różni sie izolator chmary od zwyklego izolatora ramkowego czy to jest to samo,ogólnie potrzebuje izolatora po to aby matka nie czerwila na starych ramkach do wymiany ktorym juz jest czerw ,w takim przypadku jaki polecacie izolator 1 czy 3 ramkowy , pozdrawiam

Autor:  slaw007 [ 22 maja 2020, 15:12 - pt ]
Tytuł:  Re: Izolator chmary a izolator ramkowy

Chyba trzy ramkowy byłby najlepszy.
Możesz też ramki do wymiany przenosić do drugiego czy trzeciego korpusu.

Autor:  Bartek.pl [ 22 maja 2020, 19:34 - pt ]
Tytuł:  Re: Izolator chmary a izolator ramkowy

krzysiek5000 pisze:
ogólnie potrzebuje izolatora po to aby matka nie czerwila na starych ramkach


paraglider pisze:
Izolator Chmary zbudowany jest w ten sposób , iż zamyka on matkę w przestrzeni 10 mm między dwoma kratami odgrodowymi. Kraty wielkością odpowiadają wymiarom ramki gniazdowej. Matka nie ma kontaktu z plastrem i nie może czerwić, a pszczoły mogą się nią opiekować.
Możemy go zbudować sami :


CZYTAJ !!!

Autor:  glazek7777 [ 26 maja 2021, 13:10 - śr ]
Tytuł:  Re: Izolator chmary a izolator ramkowy

Gospodarkę w izolatorach rozpropagował w latach70 - 80 nieżyjący Pan Janusz Mazurek. Generalnie miał pasiekę koło Serocka w Wieliszewie , słaby teren jednopożytkowy i na główny pożytek 10 dni przed rozpoczęciem kwitnienia, ograniczał matkę w czerwieniu w izolatorze 3 ramkowym. Po głównym pożytku natychmiast ją wypuszczał i dokarmiał pszczółki stymulacyjnie aby matka nie przerwała czerwienia.

Twój cel wyeliminowania czarnych starych ramek z gniazda można uzyskać rzeczywiście izolatorem 3 lub 4 ramkowym - tylko po co???
Wystarczy zastosować kratę odgrodową - wydzielić gniazdo od miodni kratą odgrodową - z gniazda stopniowo zabierać stare czarne ramki, a dawać w ich miejsce czysty 1 roczny susz lub węzę.
Wycofane ramki mimo, że są czarne z reguły zawierają bardzo dużo cennego pyłku właściwie pierzgi, warto ją odzyskać - włożyć do zamrażarki na kilka godzin i po zarożeniu odzyskać wykruszyć pierzgę.
Pozdrawiam.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/