FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW
http://forum.pasiekaambrozja.pl/

Przepis na ciasto pszczele
http://forum.pasiekaambrozja.pl/viewtopic.php?f=35&t=26259
Strona 1 z 1

Autor:  paziu [ 05 marca 2026, 09:09 - czw ]
Tytuł:  Przepis na ciasto pszczele

Witam. Zapytałem Gemini żeby dał mi przepis na ciasto pszczele do intensywnego rozwoju rodziny pszczelej. Co o tym sądzicie ? I też tutaj moje pytanie jak z tym mlekiem w proszku i olejem czy kobaltem. Pierwsze słyszę żeby takie rzeczy stosować do karmienia pszczół

Cukier puder | 7,0 kg | Fundament energetyczny; musi być bardzo drobny (bez grudek). |
| | Miód / Inwert | 1,2 kg | Zapewnia plastyczność i wysoką smakowitość (atrakcyjność dla pszczół). |
| | Woda (ciepła) | 50–100 ml | Rozpuszczalnik dla suplementów; koryguje ostateczną gęstość. |
| II. BIAŁKO I TŁUSZCZE | Drożdże piwne | 1,5 kg | Dezaktywowane! Kompletny profil aminokwasowy dla larw. |
| | Mleko w proszku | 0,2 kg | Odtłuszczone (<1%); dodatkowe białko i minerały (wapń, fosfor). |
| | Olej (lniany/rzepakowy) | 50 ml | Lipidy niezbędne do budowy ciała tłuszczowego młodych pszczół. |
| III. SUPLEMENTY (BOOSTER) | Witamina C | 5 g | Obniża pH (zakwasza), stabilizuje ciasto i wzmacnia odporność. |
| | Napar z piołunu | 50 ml | Anty-Nosema: 20g ziela na 200ml wody (podajemy 50ml wywaru). |
| | Sok z czosnku | 5–10 ml | Naturalny antybiotyk; zwalcza patogeny w jelitach. |
| | Kobalt (chlorek) | 10 mg | Ultra-ważne: Ekstremalnie przyspiesza czerwienie matki. |
| | Ocet jabłkowy | 100 ml | Ułatwia inwersję cukru; zapobiega psuciu się masy (pleśni). |
| | Witaminy B-Complex | wg etykiety | Wspomagają pracę gruczołów gardzielowych karmicielek. |

Autor:  Sol Bąk [ 22 maja 2026, 00:15 - pt ]
Tytuł:  Re: Przepis na ciasto pszczele

W rzetelnej literaturze pszczelarskiej i naukowej nie ma dowodów, że suplementacja kobaltem znacząco przyspiesza czerwienie matki. Czerwienie zależy przede wszystkim od:

temperatury i pory roku
siły rodziny
dostępu do pożytku i pyłku
kondycji samej matki

Chlorek kobaltu jest substancją szkodliwą:
CoCl₂ jest sklasyfikowany jako substancja rakotwórcza (kategoria 1B w UE) i uczulająca. Stosowanie go w nadmiarze to ryzyko dla pszczół i pszczelarza.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/