FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW
http://forum.pasiekaambrozja.pl/

Czy można sprowokować cichą wymianę ?
http://forum.pasiekaambrozja.pl/viewtopic.php?f=50&t=2047
Strona 1 z 1

Autor:  gregor150 [ 22 października 2009, 15:14 - czw ]
Tytuł:  Czy można sprowokować cichą wymianę ?

Zapytam hipotetycznie skoro matki z cichej wymiany są bardzo dobre by nie powiedzieć najlepsze czy możliwe jest zmuszenie rodziny pszczelej do cichej wymiany?
Może to zabrzmi brutalnie, ale gdyby tak lekko uszkodzić ( w sumie i tak kiedyś musimy ) załóżmy na przykład już leciwą matkę reproduktorkę dałoby się rodzinę zmusić do cichej wymiany? Z pewnością zawodowcy nie bawią się w takie rzeczy ale w niewielkich amatorskich pasiekach czemu nie.
Z pewnością koledzy z forum znają odpowiedź na moje pytanie.
Pozdrawiam
gregor

Autor:  stantom20 [ 22 października 2009, 20:34 - czw ]
Tytuł: 

Gospodaruje w izolatorach i kiedy zamykam matke na 2 ramkach przekładam część czerwiu do górnego korpusu bardzo często pszczoły zakładają matecznik góra dwa ,w zależności od sytuacji wyożystuje te matki i jestem zadowolony sa naprawde okazałe
pozdrawiam

Autor:  BoCiAnK [ 22 października 2009, 20:43 - czw ]
Tytuł: 

Czasami same pszczoły to uczynią że wymienią matkę ,lecz na tym etapem nie dorobisz się matek bo mateczników jest góra trzy szt
a jeden i tak musisz pozostawić nie lepiej doprowadzić do stanu rojowego??? będziesz ich miał z 5-a nawet więcej zabierając je a dając w zamian czerw zaś możesz podebrać kilka bo stan rojowy można sztucznie utrzymać na końcu uciąć jej skrzydło żeby nie odleciała za daleko i tak do wyczerpania :wink:

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/