Marcinek pisze:
ten 17 latek będący obecnie wychowankiem zakładu poprawczego mając statut nieletniego (nie mylić z małoletnim) - całkowicie odpowiada z KK
To racja, bo art. 10. § 1. KK stanowi "Na zasadach określonych w tym kodeksie odpowiada ten, kto popełnia czyn zabroniony po ukończeniu 17 lat." ale jest też § 4. "W stosunku do sprawcy, który popełnił występek po ukończeniu lat 17, lecz przed ukończeniem lat 18, sąd zamiast kary stosuje środki wychowawcze, lecznicze albo poprawcze przewidziane dla nieletnich, jeżeli okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste za tym przemawiają."
Marcinek pisze:
Sąd może zastosować różne kary a w tym wypłatę odszkodowania, zadośćuczynienia - ale to wola sądu i dobrze skomponowanego aktu oskarżenia - dobra wola Prokuratury.
Jako
karę na gruncie ustawy rozumie się tylko grzywnę, ograniczenie wolności, pobawienie wolności, 25 lat pozbawienia wolności i dożywotnie pozbawienie wolności. Istnieje natomiast
środek karny - obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Art. 46. § 1. KK: "W razie skazania sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej orzeka, stosując przepisy prawa cywilnego, obowiązek naprawienia, w całości albo w części, wyrządzonej przestępstwem szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; przepisów prawa cywilnego o możliwości zasądzenia renty nie stosuje się.", §2 przewiduje możliwość orzeczenia nawiązki, a §3 stanowi, iż orzeczenie odszkodowania lub zadośćuczynienia albo nawiązki nie stoi na przeszkodzie dochodzeniu niezaspokojonej części roszczenia w drodze postępowania cywilnego. Odszkodowanie wyrównuje szkodę majątkową, zadośćuczynienie szkodę niemajątkową. Dochodzić ich można także niezależnie od postępowania karnego w odrębnym postępowaniu cywilnym. Do czasu uchylenia przepisów o powodzie cywilnym przez nowelizację ustawy o KPK z 2015 r. można było też zgłosić powództwo adhezyjne w postępowaniu karnym i dochodzić w nim roszczeń majątkowych.
Marcinek pisze:
Pszczelarz mógłby ustanowić się oskarżycielem posiłkowym - wtedy ma szansę coś ugrać.
Pokrzywdzony może działać jako strona w postępowaniu karnym w charakterze oskarżyciela posiłkowego obok oskarżyciela publicznego lub zamiast niego. Oskarżyciel posiłkowy to inna instytucja niż powód cywilny, ma inne cele.
Marcinek pisze:
W tym momencie po skończonych 17 latach sprawcy - wchodzi do sprawy Prokurator. Policja jest tylko i wyłącznie organem prowadzącym sprawę pod nadzorem prokuratury.
Kodeks Postępowania Karnego:
"Art. 325a. § 1. Dochodzenie prowadzi Policja lub organy, o których mowa w art. 312, chyba że prowadzi je prokurator.
Art. 325b. § 1. Dochodzenie prowadzi się w sprawach o przestępstwa należące do właściwości sądu rejonowego:
1) zagrożone karą nieprzekraczającą 5 lat pozbawienia wolności, z tym że w wypadku przestępstw przeciwko mieniu tylko wówczas, gdy wartość przedmiotu przestępstwa albo szkoda wyrządzona lub grożąca nie przekracza 200 000 zł
Art. 326. § 1. Prokurator sprawuje nadzór nad postępowaniem przygotowawczym w zakresie, w jakim go sam nie prowadzi
Art. 331. § 1. W ciągu 14 dni od daty zamknięcia śledztwa albo od otrzymania aktu oskarżenia sporządzonego przez Policję w dochodzeniu, prokurator sporządza akt oskarżenia lub zatwierdza akt oskarżenia sporządzony przez Policję w dochodzeniu i wnosi go do sądu albo sam wydaje postanowienie o umorzeniu, o zawieszeniu albo o uzupełnieniu śledztwa lub dochodzenia."