FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 sierpnia 2025, 15:40 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: 13 września 2012, 16:26 - czw 
http://www.modr.pl/sub.php?mb=113
Moim zdaniem ,jest to ciekawy opis znaczeń ,słów i zwrotów związanych z pszczółkami.Są różne proste pytania na forum ,jak co się nazywa itp. .Ja też z tego korzystam i uważam ,że mimo naszego forum SUPER FORUM :brawo: ,tutaj można uzyskać sporo różnych informacji, przydatnych szczególnie osobom zaczynającym przygodę z pszczółkami.Ale jeden problem .Trzeba to PRZECZYTAĆ :haha: :haha:

A to jest pierwszy opis
Pszczoła umiera - jest to tradycyjne pszczelarskie określenie wyróżniające pszczołę spośród innych zwierząt, czasem używa się określeń: rodzina spadła, czy osypała się. Pszczelarz nigdy nie powie - zdechła
A jeszcze jak powie ,że zabiłem ,lub pod but :pala: :thank:


Na górę
  
 
Post: 13 września 2012, 17:06 - czw 
Z linkiem jest coś chyba nie tak bo u mnie nie chce się załadować.


Na górę
  
 
Post: 13 września 2012, 20:27 - czw 

Rejestracja: 03 lipca 2011, 19:45 - ndz
Posty: 127
Lokalizacja: bstok
Normalnie dziala dobre info


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 września 2012, 20:29 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 sierpnia 2012, 08:49 - czw
Posty: 254
Lokalizacja: Jarosław
Ule na jakich gospodaruję: wlkp-->dadant
Właściwy link :http://www.modr.pl/sub.php?mb=113&t=356 Na samym dole słownik. Ale cytując (może nie pozwą :lol: ):
Słowniczek.

Rodzina pszczela – tworzy ją matka wraz ze swym potomstwem: robotnicami i trutniami /w sezonie/. Potocznie i zamiennie rodzinę nazywa się także rojem.

Ul - pomieszczenie dla pszczół zbudowane przez człowieka z różnych materiałów.

Pień - tak potocznie określamy ul zasiedlony przez rodzinę pszczelą.

Zimowla - okres w którym rodzina tworzy kłąb zimowy i nie opuszcza ula. Zimowlę kończy pierwszy wiosenny oblot.

Kłąb - kuliste skupisko pszczół wokół matki tworzone w okresie zimy lub w czasie rójki.

Miodarka - wirówka służąca do odwirowywania miodu z ramek.

Pasieka - pierwotnie – miejsce, gdzie wycięto las. Obecnie tą nazwą określamy teren na którym stoją ule, pracownia i urządzenia pasieczne.

Barć -naturalne lub przygotowane przez człowieka pomieszczenie dla pszczół w żywym, rosnącym drzewie. Bartnictwo – gospodarowanie w barciach, było poprzednikiem dzisiejszego pszczelarstwa.

Kószka - ul słomiany w postaci walca lub dzwonu. Używany w Polsce od czasów piastowskich.

Kłoda - ul wydrążony w pniu drzewnym. W zależności od sposobu ustawienia w pasiece mogła być leżakiem lub stojakiem.

Oblot - loty pszczół w pobliżu ula nie związane ze zbiorem pożytku. O. oczyszczający - po zimowli. 0. orientacyjny – wykonywany przez młode pszczoły po raz pierwszy opuszczające swój ul.

Czerwienie - składanie przez matkę jajeczek do komórek plastra.

Wylotek - inaczej oczko – otwór przez który pszczoły opuszczają ul.

Pastwisko pszczele - zbiorowisko roślinne znajdujące się w zasięgu efektywnego lotu pszczół /w promieniu 1.5 - 2 km od pasieki/

Powałka - część ula zamykająca gniazdo od góry. Składa się 2-4 deseczek, lub też w ulach styropianowych jest jednolitą płytą styropianową.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 września 2012, 22:55 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 11:46 - sob
Posty: 76
Lokalizacja: wieś
Dobry wieczór
dawno nie odwiedziłem zacnego Forum Ambrozja
sezon się zakończył i czas usiąść
Otrzymałem już Pasiekę i co widzę i czytam przeczytajcie sami
http://pasieka24.pl/wszystkie-nr-pasiek ... -cz-1.html
Mogę jedynie pogratulować :brawo: i tak trzymać nadal
Pozdrawiam jak zwykle Niezasklepiony jeszcze matecznik


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

            



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji